Berneński Pies Pasterski - Opis rasy

Dział dla początkujących
Charakterystyka

Berneński Pies Pasterski jest psem o pogodnym usposobieniu, bardzo oddanym swojej ludzkiej rodzinie. Charakter Berneńczyka nie powinien nastręczać trudności, nawet początkującym właścicielom. Niezwykle rzadko psy tej rasy przejawiają agresję, czy silne zachowanie dominacyjne, utrudniające prawidłowe ułożenie psa, niedoświadczonemu właścicielowi.

Ze względu na pokaĽne rozmiary należy jednak od szczenięctwa przywiązywać wagę do wyuczenia psa pewnych elementarnych zasad. Przy powitaniu skacząca na nas puchata ośmiokilowa kulka może być rozkoszna, pięćdziesięciokilowy samiec już niekoniecznie. Pamiętajmy o tym od pierwszych dni pobutu naszego nowego członka rodziny w domu.

Psy tej rasy są niezwykle delikatne, opiekuńcze, bardzo oddane swojemu opiekunowi. Nie jest to rasa, która powinna być trzymana w ogrodzie, w kojcu, bez częstego kontaktu z właścicielami. Są to psy wrażliwe, nierzadko w okresie dorastania przejawiające nieufność wobec obcych, dlatego pozostawione same sobie mogą stac się lękliwe, a z czasem także i agresywne.

Są to psy dość inteligentne, nadające się do różnego rodzaju psich sportów, szkoleń. Choć ich gabaryty nieco ujmują im zwinności i szybkości wśród Berneńczyków zdarzały się już psy trenujące takie dziedziny jak Agility, z sukcesami.

Należy jednak pamiętać, że nie są to typowe psy pracujące jak Border Collie, dlatego praca z Berneńczykiem wymaga od właściciela nieco więcej wyiłku i pomysłowości (psy tej rasy szybko nudza się podczas typowego szkolenia).

Berneński Pies Pasterski z uwagi na swoje pogodne, przyjazne nastawienie oraz duże zrównoważenie, jest takze z powodzeniem wykorzystywany w dogoterapii.