Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Jeżeli dopiero dołączyliście do grona Użytkowników naszego Forum zapraszamy do krótkiej autoprezentacji.

Moderatorzy: saganka2, Barbel

Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez miskaa » 2010-02-10, 10:36

Witam wszystkich:D Mam na imię Ewelina i zakochałam się w tej wspaniałej rasie psów jakimi są berneńczyki:)
Z mężem planujemy w przeciągu miesiąca zakupić sunię tej rasy ale przeglądając ogłoszenia zgłupiałam totalnie. Pies z rodowodem, bez rodowodu po rodzicach z rodowodem. Chciałabym Was prosić o pomoc w kwestii dokonania trafnego wyboru. W ogłoszeniach znalazłam hodowle, które mają psy z rodowodem a szczeniaki ich nie posiadają. Nie zależy mi na wystawach tylko na tym aby psiak był zdrowy.Czy można sprawdzić taki rodowód ?? Jakie wymogi musi spełnić pies żeby otrzymać rodowód?? Czy takie hodowle są wiarygodne ??? Ten Pan prowadzący tą hodowlę wysłał mi dokumenty potwierdzające iż jest ona zarejestrowana. Jestem z Wrocławia może ktoś zna jakieś sprawdzone hodowle z okolic dolnego śląska???
Z góry dzięki za pomoc:)
miskaa
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez asiaqu » 2010-02-10, 10:51

Witam serdecznie :mrgreen:
mieszkamy też koło wrocławia i mamy jeszcze dwie suczki z bardzo dobrego skojażenia ;-)
podje naszą strone www.bernenczyk.za.pl zapraszamdo obejżenia fotek wolna jest Elita i Eska
Avatar użytkownika
asiaqu
 
Posty: 1442
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-24, 14:29
Lokalizacja: Dzierżoniów
psy: Bogna,Ashantii,Labelle,Huba Buba ,Ferrari,Junior ,
Hodowla: Pamajo-Canis Familiaris

Re: Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez anula » 2010-02-10, 10:56

Ewelina nie kupuj przysłowiowego kota w worku, czyli psa po tzw. rodowodowych rodzicach. Kup psa z rodowodem, dopiero wtedy będziesz wiedziała, że kupiłaś psa rasy berneński pies pasterski! W tej chwili jest cała masa miotów i można kupić pieska z prawdziwej hodowli po naprawdę niskiej cenie. Nie spiesz się poczytaj forum, a zrozumiesz dlaczego kupić psa tylko z rodowodem. Nie muszisz psa wystawiać, nie ma takiego obowiązku. W miotach aktualnych masz wiele ogłoszeń do wyboru. Rodowód nie daje gwarancji zdrowia, ale przodkowie mają wymagane badania (np. testy psychiczne czy badania w kierunku dysplazji stawów) możesz poszperać i dowiedzieć się jak długo żyli rodzice, dziadkowie itd. Twojego wybranego szczeniaczka, na jaką chorobę zeszli z tego świata czyli kupić świadomie w zarejestrowanej hodowli. Powodzenia :-)
viewforum.php?f=101 mioty aktualne
Ostatnio edytowano 2010-02-10, 11:03 przez anula, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez Hekate » 2010-02-10, 10:57

Witaj na forum, cieszę sie ze tu zajrzałaś przed zakupem.
Oczywiście wybór jest prosty tylko z rodowodem ;-) a właściwie szczeniak przy odbiorze powinien mieć wydaną metryczkę, która jest dowodem jego rasowości i pochodzenia. Wszelkie pozostałe hodofle typu rodzice z rodowodem szczeniaki bez nie są wiarygodne.
Aby szczeniak posiadał metrykę która upoważnia potem do wyrobienia rodowodu , musi pochodzić po rodzicach które zdobyły uprawnienia hodowlane. Aby pies/ suka te uprawnienia otrzymały muszą zaliczyć kilka wystaw, zdać testy psychiczne i mieć zrobione zdjęcia RTG stawów.
Co do sprawdzonych hodowli to myślę że forumowicze ci już najlepiej doradzą ;-)
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez daria » 2010-02-10, 11:01

Witaj :-D
Kupuj psiaka tylko z rodowodem,ja taką suńkę mam chociaż jest psiakiem na kolanka i wystawy mnie nie interesują,Hodowla to bardzo poważna sprawa ,cięzka praca i wiedza oraz doświadczenie prawdziwych hodowców,np.post asiaq jest to hodowca i przyjmij zaproszenie,pojedź i zobacz psiaki,ja tylko dodam że moja Birmusia bawi się z Sabunią po Bognie właśnie z tej hodowli i jest piękna
asiaq ,Sabunia z Gdańska pozdrawia :-D
Psiaki bez rodowodu lub po rodowodowych rodzicach omijaj,pamiętaj Rasowy=Rodowodowy
Avatar użytkownika
daria
 
Posty: 5439
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-16, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Cometa Balticanis (Birma)

Re: Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez dorciaj » 2010-02-10, 11:16

Wybór jest tylko jeden - psiak TYLKO z metryką (rodowodem). :idea: :!:

Forumki dobrze radzą ;-)
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez Madzia » 2010-02-10, 12:46

Najlepiej psa z rodowodem jak mówią inni!
A dobrze by było gdybyś zajrzała do najbliższych hodowli i pojdechała do hodowcy zobaczyć szczeniaka..zapoznać się z rasą czyli: jaki będzie gdy dorośnie, czy zdołacie utrzymać itp. ;-)
Avatar użytkownika
Madzia
 
Posty: 1376
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 18:03
Lokalizacja: Prudnik
psy: Duży Pies Szwajcarski - Nero ; Ciapek (*)

Re: Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez asiaqu » 2010-02-10, 13:20

My jesteśmy blisko zapraszam w odwiedziny :mrgreen: postaram sie odpowiedzieć na każde pytanko można obejżeć i małe i duże psiaki nie ma problemu ;-)
Avatar użytkownika
asiaqu
 
Posty: 1442
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-24, 14:29
Lokalizacja: Dzierżoniów
psy: Bogna,Ashantii,Labelle,Huba Buba ,Ferrari,Junior ,
Hodowla: Pamajo-Canis Familiaris

Re: Witam:D i proszę o pomoc w dokonaniu wyboru

Postprzez kruszon » 2010-02-10, 14:26

Zdecydowanie szczeniak musi mieć metrykę, chyba że zdecydujesz się na berna z adopcji...
Co do wyboru hodowli to nie kieruj się jej lokalizacją bo przejechanie nawet kilkuset kilometrów to nic biorąc pod uwagę że z psem spędzisz parę ładnych lat.
Żeby tych lat było jak najwięcej odwiedź kilka hodowli i wybierz taką która stawia na zdrowie i długowieczność. Eksterier (wygląd zewnętrzny) jest oczywiście istotny, ale nie najważniejszy, a z Twojego postu wnioskuję, że raczej nie szukasz psa na wystawy. Warto też sprawdzić na co umarli przodkowie - informacje te są dość łatwo dostępne w necie szczególnie w odniesieniu do zagranicznych przodków.
Wg mnie lepiej kupić tzw "peta" (piesek niewystawowy z metryką - np jedno oko niebieskie; jedna biała "skarpeta" sięgająca wyżej niż we wzorcu etc.) z bardzo dobrej hodowli która ma własną linię (koszt ok 1200-1800 PLN), niż za te same pieniądze wystawowego ze słabej hodowli z jakiegoś przypadkowego skojarzenia.
Nigdy nie kupuj od pseudohodowców czy nawet hodowców zarejestrowanych w ZKWP, którzy sprzedają psy na targowiskach, wystawach lub coś kręcą na temat pochodzenia, przyczyn zgonów etc. Pamiętaj, że nic, co pies nie ma mu nie wyrośnie, a co ma raczej nie zginie (wyjątek mogą stanowić drobne wady umaszczenia lub uzębienia w przypadku mleczaków) - jeżeli ktoś Ci wmawia że ewidentnie niebieskie oko z czasem stanie się brązowe to jest zwykłym oszustem!
Obejrzyj matkę szczeniąt i sprawdź jej zachowanie (lękliwość i nadmierna agresja dyskwalifikują!). Zobacz w jakich warunkach są trzymane psy i co jedzą (to że hodowca na swojej stronie deklaruje, że należy do Klubu danej marki nie znaczy, że tak naprawdę może karmić byle czym...). Jak znajdziesz hodowlę, która będzie wg Ciebie dobra, poproś o namiary, a jeszcze lepiej sama znajdź je chociażby na tym forum i popytaj o opinie właścicieli psów z poprzednich miotów - oczywiście to nie będą do końca obiektywne wypowiedzi, bo wiadomo, że każdy bernomaniak będzie chwalił swojego pieska, ale z pewnością pomoże wykluczyć ewidentnie negatywne przypadki.
Na poszukiwania warto poświęcić sporo czasu - napewno zwróci Ci się to w przyszłości.
Możesz również odwiedzić jakąś dużą wystawę, gdzie jest okazja porozmawiania w jednym miejscu z wieloma hodowcami (najszybciej i najbliżej Ciebie będzie chyba wystawa w Katowicach w marcu). Wystawa jest również szczególnie dobrym miejscem do wizualnego porównania interesujących Cię typów, linii i hodowlii - niektóre wystawowe suczki ze zrobiną po najmniejszej linii oporu hodowlanką wyglądają naprawdę żałośnie w porównaniu z naprawdę ładnymi bernami...
Avatar użytkownika
kruszon
 
Posty: 865
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-06-17, 22:02
psy: Kruszon


Powrót do Przedstawiamy się!

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości