Opinie o hodowli

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Re: Opinie o hodowli

Postprzez brams » 2013-08-24, 00:44

witajcie!
to moze wypowie sie sam pan maciej. a ze jest po szklance ulubionej Whiskey Jack Daniel's (a) to zebralo mu sie na odwage, zeby wziaźdź udział w dyskusji...
przede wszystkim - dziekuje za opinie / dyskusje na nasz temat.

a co do bomby....
Pies ze schroniska - to bardzo szlachetne, tylko czy w ten sposób nie zwalnia się miejsce dla kolejnego niechcianego z małej, przydomowej fabryczki, rozmnażającej rasowe, po rodowodowych rodzicach...?
Czy nie lepiej kupic psa jakiejkolwiek rasy - gdzie wiemy jakich problemów się spodziewac i na co przykładac szczególną uwagę, niż "nieznanego" - gdzie leczenie kochanego, nowego członka naszej Rodziny niekiedy przewyższy koszty tego rasowego? To nie tak, że kundelki zawsze są zdrowsze, Tylko ile osób, które mają psa za 100 złotych, chce i może w perspektywie czasu wyłożyc 3000 złotych na jego leczenie?

To nie tak, że kupno rasowego = snobizm. Uważam, że kupujemy rasowego dla jego charakteru / predyspozycji, utrwalonego przez dziesiątki czy setki lat...


Jak napisali Przedmówcy.... ideały nie istnieja... Hodowla - psów, koni, czy świnek wietnamskich, ma w założeniu podniesienie walorów użytkowych i zdrowotnych danej rasy. Do rozrodu wybiera się egzemplarze najbardziej zbliżone do celu, którzy postawili sobie twórcy danej rasy. Hodowca jest tą osobą, która musi wybierac.
I robi to zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem - jak najlepiej potrafi. Jedni stawiają na idealne wybarwienie, inni na zdrowie, inni ze względu na długośc życia psów z danej linii (rodziny)... Oczywiście, najlepiej jest połączyc te wszystkie cechy w jedną, jeśli jest to możliwe, ale to właśnie jest ten ideał. Gdyby na to patrzec, to takich psów na świecie naprawdę nie ma dużo - a to znów prowadzi nas do kojarzenia w bliskim pokrewieństwie - inbred. Z tego powodu, słyszalem o zmianie w regulaminach hodowli i kojarzeniu np wszystkich umaszczeń dogów niemieckich, czy pudli królewskich - właśnie ze względu na zbyt wąski materiał genetyczny danych kolorów...

Do krycia suki psem, należy brac pod uwagę zdrowie, charakter, wybarwienie przodków, oraz możliwe przenoszenie przez nich ewentualnych wad genetycznych.
Ale wiemy o tym, że badania genetyczne zaczęli robic Hodowcy tak naprawdę zupełnie niedawno. I kto chce - korzysta z tego. Oczywiście, wymagania hodowlane rasy wg mnie nie odpowiadają czasom obecnym. Osobiście z Agatą uważamy, że trzeba robic coś dobrze, albo wcale. To nie problem rozmnozyc jakiegoś ładnego psa z wadą (wadą ukrytą - genem - mówic po prostu), nie jest problem sprzedac Klientowi małego, cudownego szczeniaczka.
Problem jest taki, jak będziemy później kręcic, zwodzic Klienta, unikac jego telefonów, albo nazywac go ignorantem. Problem - jak patrzec później w oczy takiej osobie - albo na siebie w lustrze.

Przykładem jest nasza Ambra - ładny pies, tylko jedno oczko ma nierówno osadzone. To "tylko" wada fizyczna, więc w czym problem...? Chirurg by to tak zrobił, że nikt by się nie poznał. Mogliśmy to zrobic? Pewno. Jaki kłopot....nikt z Was by nawet o tym nie wiedział.... Pewno zrobiłaby wystawy i zakończyła na CH.Pl. Tylko co dalej? Postanowiliśmy, że ze względu na jej charakter będzie pracowała w dogoterapii. I pracuje trzeci rok. Została wysterylizowana. I jesteśmy o jedną dobrą sukę Hodowlaną w plecy. Plus pieniądze za jej szczeniaki. Żal jak diabli, ale po co ryzykowac....?

Druga strona medalu, to to, że w hodowli nie da się wszystkiego wyeliminowac, wykluczyc ani przewidziec. Niestety, genetyka to genetyka - kapryśna matka. Tak po prostu jest. I może się zdarzyc, że po rodzicach z wadą (HD / OCD /EKG / PRA i innych) - szczenięta będą zdrowe. W drugą stronę to samo - po rodzicach z "wadą" mogą byc szczeniaki zdrowe. Pytanie kiedy "wadliwy gen" się ujawni - po jakim kolejnym skojarzeniu...? I tu rola Hodowcy, żeby o tym wiedziec. To samo dotyczy np genu niebieskiego włosa, czy długości sierści u DSPP. W naszym przypadku - czy to hipokryzja czy nie - niech osądzą Użytkownicy Forum - i życie. Wiemy, że w naszej liniii Mumuru od Pani Grażyny Madaj - nigdy tego nie bylo. Fakt, nie wiem, żeby ktoś robił w tej linii takie badania. Zakładaliśmy na podstawie posiadanej wiedzy, ze nie ma tej wady, dlatego zdecydowalismy sie na krycie tym psem. I w żadnym z 5 szczeniaków, które się urodziły - nie bylo żadnej wady.

Właśnie przez właściwy dobór "partnerów" możemy zmniejszyc ryzyko chorób czy wad genetycznych, że nasze planowane szczeniaki będą to miały. I to jest ten cel Hodowli...

jeśli się w czymś mylę - proszę bardziej doświadczonych o sprostowanie....

pozdrawiam
maciej
Avatar użytkownika
brams
 
Posty: 481
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-03, 23:55
Lokalizacja: Krzeszyce /lubuskie/
psy: 4 szwajcary, czarny terier, wyżeł, azjatka
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Opinie o hodowli

Postprzez anulka776 » 2013-12-07, 22:50

Witam
Czy ktoś z Państwa zna hodowlę DUBER ??? Proszę o info. Ania
Avatar użytkownika
anulka776
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-12-07, 22:46
psy: Brabus
Hodowla: Caveat Actor

Re: Opinie o hodowli

Postprzez mano » 2013-12-07, 23:24

Pierwszy raz słyszę o takiej, z ciekawości zgłębiłam temat i ... :shock: okazuje się, że jest to krótko mówiąc: Pseudohodowla <załamka>
Avatar użytkownika
mano
 
Posty: 83
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-10-19, 13:59
Lokalizacja: Goszcza p.Krakowem
psy: Shilla (dspp)

Re: Opinie o hodowli

Postprzez anulka776 » 2013-12-07, 23:32

Bardzo dziękuję za info, sprzedają szczeniaki DSPP na allegro za 1900 zł i zaniepokoiła mnie niska cena, nie porównywalna z innymi hodowlami gdzie szukałam piesków i orientowałam się w cenach.
Avatar użytkownika
anulka776
 
Posty: 54
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-12-07, 22:46
psy: Brabus
Hodowla: Caveat Actor

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Ella » 2013-12-09, 10:30

To hodowla,niezrzeszona w Związku Kynologicznym.Zapytałam mail-em po jakich rodzicach są szczenięta i czy rodzice mieli testy psychiczne i badania stawów-do tej pory nie dostałam odpowiedzi.

<boisie> <boisie> <boisie> Szkoda szwajcarów!!!!
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 13:42

Ja nabyłem swojego DSPP w tej hodowli. Uważam powyższe opinie za krzywdzące. Nie jest to według mnie żadna pseudo hodowla. Ludzie mają bardzo zadbane psy. Wraz z moją Bellą otrzymałem komplet dokumentów o jej pochodzeniu, książeczkę zdrowia i fajną wyprawkę royal canin. Ta hodowla jako jedna z nielicznych w Polsce wymieniona jest na stronie royal canin jako dobry hodowca. Moja Bella ma już rok jest bardzo mądra i całkowicie zdrowa. Do dzisiaj utrzymuję kontakt z hodowcami i wiem, że inni nabywcy też taki kontakt mają. Na pewno mogę polecić szczenięta od tych Państwa. A tak poza wszystkim, Ci ludzie nie są rzeczywiście zawodowymi hodowcami - mają tylko jednego psa i sukę, ale czy to źle?. Lepsi są Ci, którzy z tego żyją i produkują na potęgę szczenięta, żeby zarobić. I jeszcze nie znając ani ludzi, ani hodowli z góry ich przekreślają - bo są dla nich konkurencją. To mnie irytuje i sprzeciwiam się takiemu podejściu.
Zanim kupiłem Bellę oglądałem szczenięta w kilku hodowlach - moja Bella była najpiękniejsza i nie żałuję tego wyboru.!!
Marek Daszkiewicz.
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez marieanne » 2014-10-10, 14:09

Pomijając wszystko, serio uwazasz ze to ze hodowla jest na stronie Royala ma jakiekolwiek znaczenie?
Poza tym a zaakceptował są regulamin rejestrując się na forum, a my tu pseudohodowli nie pochwalamy...
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 14:41

A, co to znaczy pseudohodowla?. Ja u tych ludzi byłem, nie kupiłem psa na targu. Przez długi czas instruowali mnie co do sposobu żywienia, pielęgnacji itp. Mam zawartą umowę kupna na piśmie. Widziałem dokumenty rodziców Belli, ojciec przeszedł nie tylko testy psychologiczne, ale jest również po specjalistycznym szkoleniu.( szczegółów nie pamiętam, bo nie to mnie najbardziej interesowało). Ponadto dobrze wszyscy wiemy jak to jest z tymi tzw. "prawdziwymi" hodowlami, często krzyżuje się psy blisko spokrewnione, ukrywa się wady itp. Wystarczy poczytać to forum. Dla mnie najważniejsze jest to, że widziałem skąd pochodzi szczenię, że miało kontakt z ludźmi dorosłymi i dziećmi. ( mam małą wnuczkę i moja Bella od początku doskonale znosiła jej "pieszczoty"), no i oczywiście, to że jest zdrowa.
PS. Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale w wielu hodowlach psy nie wyglądają tak jak wynika to z wzorca, starych zdjęć. Mają zbyt długie uszy, są bardzo smukłe. Według moich obserwacji Szwajcar powinien być mocnej budowy, silne z wyglądu. Moja bella taka jest.
Udostępniłem hodowcom zdjęcia mojej Belli, można je obejrzeć na ich stronie ( nie podaję jej, żeby nie było, że reklamuję, kto chce to znajdzie).
Marek Daszkiewicz
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez saganka2 » 2014-10-10, 15:15

Czy masz rodowód dla swojej suki?
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 15:18

Oczywiście, że tak.
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 15:34

Tak, oczywiście mam. Wszyscy przodkowie pochodzą z hodowli FCI
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Milla » 2014-10-10, 16:44

Przodkowie moze i tak...
Z tą hodowlą nigdy wcześniej do czynienia nie miałam, ale opierajac się na przejrzanych w necie ogłoszeniach i FB, to hodowla (?) z FCI nie ma za wiele wspólnego, bo zarejestrowana jest w ZHPR.
Jeśli na zdjeciu na FB są rodzice ostatniego miotu (czy też wszystkich?), to podziekuję - trochę straszno, trochę śmieszno... :roll: Przypomniało mi sie dzięki temu, po co ktoś stworzył wzorzec tej rasy.

Abstrachując od polecania czy nie:
Wzorzec rasy (typ hodowlany, zwał jak zwał) się zmienił, ponieważ zmieniły się także warunki i tryb życia jaki wiedzie ta rasa oraz wymagania życia codziennego jakie stawiamy przed nasymi psami.
Pewne predyspozycje i zachowania zostają, ale psy też podlegają ewolucji, tylko nieco bardziej sterowanej przez człowieka.
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Barbel » 2014-10-10, 17:58

darekmarek napisał(a):Tak, oczywiście mam. Wszyscy przodkowie pochodzą z hodowli FCI

WŁAŚNIE
I to sie nazywa kradzież patentu. To hodowcy FCI sprawili, przez długoletnią selekcje, ze masz tak wspaniałego psa. Właściciele rodziców twojej suki, juz takimi hodowcami nie sa - nie chciało im sie spełniac kryteriów, którymi kierowali sie ich poprzednicy, przez wiele, wiele pokoleń.... Badań zdrowotnych/ selekcji eksterierowej/ selekcji psychicznej....
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Opinie o hodowli

Postprzez saganka2 » 2014-10-10, 18:30

Znowu nie ma "lubię to " - chciałabym podpisać się pod dziewczynami. Poza tym śmieszy mnie niekonsekwencja w Twoich wypowiedziach. Z jednej strony piszesz, że "Ponadto dobrze wszyscy wiemy jak to jest z tymi tzw. "prawdziwymi" hodowlami, często krzyżuje się psy blisko spokrewnione, ukrywa się wady itp. ", po czym piszesz, że w rodowodzie Twojej suki wszystkie psy maja rodowody tych strasznych hodowli, w których się dokonuje tych strasznych rzeczy!! omojboze..
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Opinie o hodowli

Postprzez baksak » 2014-10-10, 19:23

darekmarek napisał(a):A, co to znaczy pseudohodowla? (...)

To każda hodowla nie zrzeszona w ZKwP/FCI. ;>

Ciekaw jestem co by właściciele tej pseudo "nie dla zysku" (ależ skąd! raczej z miłości do rasy ;> ) odpowiedzieli na pytanie, a czemuż to nie należą do ZKwP? Jakieś głębsze racje czy tylko ta, że nie chce im się wydawać kasy na jeżdżenie po wystawach? ;>

A jak tak mają w nosie całe to ZKwP to czemu chwalą się, że mamusia i tatuś rodowody mają? Czy to przypadkiem nie działa tak samo w każdej pseudo? Skoro takie mają fajne "linie hodowlane" to czemu jakoś ich nie rozwijają? ;>

Na marginesie: jak bym zobaczył hodowlę która daje psom Royal Canin to bym raczej zmykał, nawet nie dochodząc do tego czy jest pseudo czy nie.
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 19:36

A czym Ty karmisz swojego psa? Odpadkami ze stołu?. Nie wiem czy wiesz jak ważna jest dieta psów dużych ras w okresie wzrostu. Zastanów się zanim coś skrytykujesz.
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Wiola&Nero » 2014-10-10, 19:40

Karma Royal Canin nie ma zbyt dobrej opinii wśród wielbicieli szwajcarów ;-)
ps. I jest to moja szczera opinia jako opiekunki trójki wspaniałych BPP :radocha2:
Ostatnio edytowano 2014-10-10, 20:06 przez Wiola&Nero, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Wiola&Nero
 
Posty: 608
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-18, 15:25
Lokalizacja: okolice Poznania
psy: Nike(*), Gina i Nero-BPP

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 19:49

a co reklamujecie? Moja sunia lubi tą karmę i dobrze po niej wygląda. Ponadto zaleca ją weterynarz. Proszę nie posądźcie mnie o to, że zależy mi na propagowaniu tej karmy, ale wpis baksak, to chyba wielka przesada. Takie rzeczy właśnie mnie denerwują i dlatego postanowiłem coś napisać na tym forum. Jesteście grupą wzajemnej adoracji i nie reagujecie na wpisy, które są bez sensu, albo co najmniej w sposób nieuzasadniony przesadzone.
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Barbel » 2014-10-10, 20:00

Nie. Wpis baksak to szczera prawda.
RC nie ma dobrych opinii wśród właścicieli psów. Nie tylko szwajcarów. Cavikowcy to nawet nie popatrzą na te plewy. Poza tym - RC to taki pedegree opakowany w inny worek. Zresztą to ta sama firma.

Wracając do meritum - ciesz sie swoim psem, ucz go nowych rzeczy tylko błagam... nie mów, że jest rasowy ( i nie wpadni na pomysł rozmnażania...). Jest w typie rasy. Jak moja 13-letnia koteczka. W typie norweskiego leśnego. Nawet umowe kupna-sprzedazy na nią mam (ale przynajmniej tam napiane jak wół, ze "o cechach NL"). Kolejne zwierzaki były już wyłącznie "legalne".

Tak, jestesmy ortodoksyjni. Nie kradniemy czyjejś wieloletniej pracy.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 20:18

Zwykła demagogia. Jeżeli pies ma rodowód to jest rasowy. Jedynym poważnym kryterium jest zdrowie zwierzęcia. Mój znajomy ma yorka FCI i nic innego nie robi tylko chodzi z nim do weterynarza. A mopsy, buldożki? Wszyscy wiedzą, że to hodowcy FCI tak prowadzili te rasy, że dzisiaj to kalekie zwierzęta non stop pod opieką lekarską. Nawet same nie rodzą. ( muszę kończyć dokończę jutro) Pozdrawiam wszystkich.
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości