Opinie o hodowli

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Re: Opinie o hodowli

Postprzez baksak » 2014-10-10, 20:30

darekmarek napisał(a):A czym Ty karmisz swojego psa? Odpadkami ze stołu?. Nie wiem czy wiesz jak ważna jest dieta psów dużych ras w okresie wzrostu. Zastanów się zanim coś skrytykujesz.

Zastanawiam się <tak> Wiem jak ważna jest dieta, czego i Tobie życzę ;)

Zalecam Ci lekturę forum, jest sporo wątków o karmach - poczytaj i wybierz coś, co się nadaje.
Masz tam dużo informacji o tym jak czytać skład karm, co jest ok, a co nie itd.
Ja bym Ci polecał - z łatwo dostępnych - orijen albo acanę, a teraz pojawił się fajny nutram bez zboża ;)
W karmach "budżetowych" mniej się orientuję ale wiem , że happy dog też jest <tak>

I myślę sobie, że skoro zaczynasz przygodę z forum, to może przydadzą Ci się zebrane tu - przez towarzystwo wzajemnej adoracji - porady ;> Oby nie z działu zdrowie <okok>

darekmarek napisał(a):Zwykła demagogia. Jeżeli pies ma rodowód to jest rasowy. Jedynym poważnym kryterium jest zdrowie zwierzęcia. Mój znajomy ma yorka FCI i nic innego nie robi tylko chodzi z nim do weterynarza. (...)

A ja mam rower "Wigry 3". Nigdy mi się nie zepsuł. Rowery Wigry 3 są najlepsze, bo się nigdy nie psują - to się nazywa błąd logiczny ;)

Jak pisała wcześniej marieanne na tym forum, zgodnie z regulaminem, za psy rasowe uważamy takie które mają rodowód ZKwP/FCI <tak>
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Barbel » 2014-10-10, 20:34

darekmarek napisał(a):Zwykła demagogia. Jeżeli pies ma rodowód to jest rasowy. Jedynym poważnym kryterium jest zdrowie zwierzęcia. Mój znajomy ma yorka FCI i nic innego nie robi tylko chodzi z nim do weterynarza. A mopsy, buldożki? Wszyscy wiedzą, że to hodowcy FCI tak prowadzili te rasy, że dzisiaj to kalekie zwierzęta non stop pod opieką lekarską. Nawet same nie rodzą. ( muszę kończyć dokończę jutro) Pozdrawiam wszystkich.

To po co sie chwalisz przodkami FCI???
Pochwal sie przodkami bez FCI!
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Opinie o hodowli

Postprzez 2kreski » 2014-10-10, 22:11

To ja zgłupiałam!!
Przyznaje, jesteśmy dość przejęci posiadaniem nowego członka rodziny i może już za dużo czytam...
ale karmę RC otrzymaliśmy od hodowcy( jak widze również obecnego na tym forum) i wet też ją poleca.
Zmienić psu karmę ( szczególnie jak nie jestem przekonana co so 100% zdrowia psa) też pewnie nie dobrze.
Gubie się jeszcze trochę w mnogości wątków, czy ktoś mógłby mnie pokierować?
Co dajecie szczeniakom DSPP????
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Barbel » 2014-10-10, 22:43

Spoiler:

Prosze trzymac sie tematu wątku!
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 23:38

Milla napisał(a):Przodkowie moze i tak...
Z tą hodowlą nigdy wcześniej do czynienia nie miałam, ale opierajac się na przejrzanych w necie ogłoszeniach i FB, to hodowla (?) z FCI nie ma za wiele wspólnego, bo zarejestrowana jest w ZHPR.
Jeśli na zdjeciu na FB są rodzice ostatniego miotu (czy też wszystkich?), to podziekuję - trochę straszno, trochę śmieszno... :roll: Przypomniało mi sie dzięki temu, po co ktoś stworzył wzorzec tej rasy.

Abstrachując od polecania czy nie:
Wzorzec rasy (typ hodowlany, zwał jak zwał) się zmienił, ponieważ zmieniły się także warunki i tryb życia jaki wiedzie ta rasa oraz wymagania życia codziennego jakie stawiamy przed nasymi psami.
Pewne predyspozycje i zachowania zostają, ale psy też podlegają ewolucji, tylko nieco bardziej sterowanej przez człowieka.


Napisz zatem, co według twojej wiedzy jest nie tak z tymi psami. Dlaczego uważasz, że odbiegają od wzorca. Czym straszą, a czym śmieszą? Jak krytykujesz to uzasadnij. Rzucić paszkwil każdy potrafi.
To, że psy tej rasy nie są dziś psami pracującymi, to moim zdaniem nie powód, aby robić z nich kanapowych mini dogów - lekkich, smukłych, na wydłużonych łapach. To jedynie wytłumaczenie błędów w prowadzeniu rasy - zresztą zupełnie nieprzekonywujące. Aż przykro patrzeć na niektóre "czempiony" .
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-10, 23:41

Ach, no i te uszy - jak u spaniela?, coraz większe.
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Barbel » 2014-10-11, 00:51

darekmarek napisał(a): Aż przykro patrzeć na niektóre "czempiony" .

To w końcu te rodowody FCI to powód do chwały czy żenada, wg Ciebie... Bo sie pogubiłam....

Spoiler:



darekmarek- prosze nie pisac postu pod postem, tylko edytować poprzedni!
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Opinie o hodowli

Postprzez baksak » 2014-10-11, 01:10

darekmarek napisał(a):(...) Napisz zatem, co według twojej wiedzy jest nie tak z tymi psami. Dlaczego uważasz, że odbiegają od wzorca. Czym straszą, a czym śmieszą? Jak krytykujesz to uzasadnij. Rzucić paszkwil każdy potrafi. (...)

Ale jak to od wzorca? Jakiego wzorca? :shock:
Przecież nie ma czegoś takiego jak wzorzec. Pieski radośnie sobie rozmnażamy w pseudohodowlach. Dobieramy jak się trafi. Na wystawy nie jeździmy, bo po co. Toż sami na oko widzimy co i jak, będzie nam tu jakiś sędzia w zębach grzebał. A tu nagle jakiś wzorzec? Pseudo jakiś stworzyły ostatnio? Na naradzie u wójta? ;>

A może chodzi o ten wzorzec z FCI? Nie nie możliwe, to przecież zbędne. To taka brzydka organizacja. A pseudo jakieś linie hodowlane ostatnio rozwinęły? Burków łaciatych krótkołapych? Jakieś inne osiągnięcia?

To jakiś magiczny przypadek że w większości pseudo, przy większości miotów stoi jak wół: ojciec z rodowodem ZKwP, matka z rodowodem ZKwP? Bo jakoś na ten temat skrzętnie nic nie piszesz?

darekmarek napisał(a):(...) To, że psy tej rasy nie są dziś psami pracującymi, to moim zdaniem nie powód, aby robić z nich kanapowych mini dogów - lekkich, smukłych, na wydłużonych łapach. To jedynie wytłumaczenie błędów w prowadzeniu rasy - zresztą zupełnie nieprzekonywujące. Aż przykro patrzeć na niektóre "czempiony" .

I ta przykrość w patrzeniu na niektóre championy sprawia, że lepiej być pseudo i championa nie mieć, bo jak nim pies zostanie to zbrzydnie? I wcale nie chodzi o to, że nie dostałby wymaganych "doskonałych"? ;>
Podoba mi się też uwaga o "prowadzeniu rasy" co w kontekście pseudo brzmi raczej komicznie. Z pewnością jak by chodofcy z pseudo "rasę" poprowadzili to by dopiero pięknie wyglądała! A jakie charaktery by były. Same szwajcarskie.
A może rodziłyby się od razu paczki banknotów? <mysli>
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-12, 18:48

Jeżeli chodzi o mój stosunek do hodowli FCI, to oczywiście, co do zasady jest pozytywny. Uważam, że ZkwP robi również wiele dobrego- stoi na straży zarówno czystości rasy, odpowiednich cech psychicznych i zdrowia psów. Ale jak zawsze i wszędzie znajdą się ludzie, którzy będą chcieli oszukać, wykorzystać układy itp., tym bardziej, że chodzi nie tylko o miłość do psów, ale również o pieniądze. Naprawdę oglądam sporo zdjęć z wystaw i widzę, że niektóre psy z wyróżnieniami, ewidentnie nie powinny ich otrzymać. Wchodzą potem do hodowli i klops. Przecież DSPP, który ma zbyt dużo białego, pręgę na plecach, albo jest drobny w budowie nie powinien być wyróżniany, a tak się zdarza. To, ze mnie osobiście nie podoba się zmiana DSPP, nie oznacza, że FCI jest do kitu. Po prostu sądzę, że przynajmniej część zmian w wyglądzie czempionów to nie zamierzony efekt, a wynik układów i układzików, które dobrze rasie nie robią.
To tyle na temat FCI i ZkwP.
W moich postach chodziło, o coś innego. Mianowicie o to, aby pozwolić ludziom samodzielnie wybierać, czy chcą nabywać psy z ZKwP, czy z innych związków. Oczywiście można wyrażać swoje wątpliwości i uwagi, ale należny unikać szkalowania, oszczerstw i innych tego typu wpisów na temat osób, hodowli i zwierząt o których nic tak na prawdę nie wiecie. Zgodnie z polskim prawem ( nie ważne czy nam się podoba czy nie) hodowle zarejestrowane w innych związkach niż ZkwP , są legalne i nie można nazywać ich pseudohodowlami. Pseudohodowla kojarzy się jednoznacznie -zwierzęta zaniedbane, chore, trzymane w złych warunkach, wyłącznie dla zysku.
Ponadto wpisy w stylu, że te psy są śmieszne i straszne, a hodowca który karmi psy royalem, to praktycznie jakiś zbrodniarz, to zwykła głupota.
Starajcie się podkreślić, co dobrego dla przyszłego hodowcy wynika z tego, że zakupi szczenię FCI, ale uszanujcie to, że ludzie sami mogą dokonywać wyborów i nie straszcie ich bezsensownymi wpisami, bo tracicie tylko wiarygodność.
To, że można kupić psa FCI i z innych związków moim zdaniem jest ok. Rasom prowadzonym w FCI niczym to nie grozi, konkurencja zawsze jest dobra. Może dzięki temu hodowcy FCI będą bardziej starali się o to, aby ich rasy były zdrowe, będzie większa kontrola i ukróci się kolesiostwo, po prostu psy FCI będą zdrowsze i bardziej zgodne z wzorcem. No i obniżą się ceny zwierząt. Jeżeli hodowle nie będą tak dochodowe jak obecnie, to zajmą się nimi wyłącznie pasjonaci, a to wyjdzie tylko na dobre dla poszczególnych ras.
Obecnie dla zwykłego człowieka takiego jak ja, który nie ma ambicji wystawowych to czy szczenię jest FCI czy z innych związków nie ma znaczenia. Kryterium to zdrowie psa. Dlatego, uświadamiajcie ludziom ryzyko, ale nie rzucajcie oskarżeń bez twardych podstaw. Trzeba mieć dowody, aby kokoś o coś oskarżać, a i to nie daje podstaw aby go obrażać.
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez baksak » 2014-10-12, 19:20

O rany! :sciana:

Tak może dla przypomnienia, z regulaminu tego Forum:
14. Forum stara się czynnie przeciwdziałać pseudo hodowlom, propagując akcje "Rasowy = rodowodowy". W związku z tym wszelkie linki do obcych serwisów, bądź wypowiedzi samych użytkowników reklamujące pseudo hodowle, będą przenoszone do Archiwum bądź kasowane.
Jako komentarz do wynurzeń o korzyściach płynących z pseudo i wspaniałej możliwości "wyboru".
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Opinie o hodowli

Postprzez darekmarek » 2014-10-12, 19:51

<głupek> Znowu nic nie zrozumiałeś!? Żadne tłumaczenie do Ciebie nie trafi. Szkoda czasu.
darekmarek
 
Posty: 11
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-10, 13:19
Lokalizacja: warszawa
psy: duży szwajcarski pies pasterski

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Milla » 2014-10-12, 20:08

Gwoli zastanowienia:
Do roku 2012, czyli wprowadzenia w życie nowej ustawy dotyczącej hodowli zwierząt (wprowadziła ona zakaz sprzedaży zwierząt bez rodowodu), istniały w Polsce jedynie dwie organizacje kynologiczne ZKwP oraz PKPR.
WSZYSTKIE inne powstały dopiero po wprowadzeniu w/w ustawy.
Zarówno ZK jak i PKPR organizują wystawy, jako jedyne (te u Pana Stasia w ogródku się nie liczą).

Wybacz, ale hodowla z której pochodzi Twój pies należy do związku zrzeszającego pseudohodowle (czyli hodowle nie spełniające wymogów ani ZK, ani PKPR). To raz.

Dwa. Straszno-śmieszne jest krzyżowanie psa przypominającego beczkę na chudych nóżkach z psem bardziej podobnym do rottka niż DSPP.

Trzy. Na forum wypowiadają się ludzie (hodowcy i właściciele) psów z wieloletnim doświadczeniem. Osoby które niejedną karmę wypróbowały i wiedzą co piszą. Jedyny royal jaki pojawiłby się w misce mojego psa, byłby z linii weterynaryjnej, przy założeniu, że inne linie karm weterynaryjnych nie spełniły wymogów, od bytówki uciekałabym ile sił w nogach.

Cztery. Kupując psa z rodowodem też masz możliwość wyboru.
Jednak ten wybór wymaga też czegoś od Ciebie jako kupującego. Mianowicie dokształcenia się w tematyce rasy, w jej chorobach, zachowaniu, a także typach charakteru i wyglądu. Potem warto przejechać się do kilku hodowli, posłuchać ludzi i poznać psy, popatrzeć na wystawach jak są oceniane, na co i kto zwraca uwagę... A potem? Potem pozostaje Ci do wyboru którego psa, z jakiego miotu, po jakich rodzicach i z jakiej hodowli chciałbyś mieć do końca swoich dni u swojego boku, zdrowego i szczęśliwego.
Myślę, że konkurencja jest wystarczająca.
Ale to wymaga czasu, chęci itd.
Spoiler:
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Opinie o hodowli

Postprzez baksak » 2014-10-12, 20:18

darekmarek napisał(a):<głupek> Znowu nic nie zrozumiałeś!? Żadne tłumaczenie do Ciebie nie trafi. Szkoda czasu.

Właśnie niestety obawiam się, że zrozumiałem i to mnie przeraziło.

Na marginesie:
darekmarek napisał(a):(...) Naprawdę oglądam sporo zdjęć z wystaw i widzę, że niektóre psy z wyróżnieniami, ewidentnie nie powinny ich otrzymać. (...)
Obecnie dla zwykłego człowieka takiego jak ja, który nie ma ambicji wystawowych to czy szczenię jest FCI czy z innych związków nie ma znaczenia. (...)

Dobre oko jak na zwykłego człowieka, to raz. ;>
Rzadko który "zwykły człowiek" zna wzorzec, to dwa. ;>
I trzy: może nie do końca taki zwykły człowiek i nie do końca kupił pieska w tej pseudo? <mysli>
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Barbapapa » 2014-10-13, 10:50

darekmarek napisał(a):W moich postach chodziło, o coś innego. Mianowicie o to, aby pozwolić ludziom samodzielnie wybierać, czy chcą nabywać psy z ZKwP, czy z innych związków.

Super, tylko pochwal się rodowodami w tych innych związkach, liniami wypracowanymi w innych związkach, etc. Jak na razie to jeśli nie rodzice, to dziadkowie, pradziadkowie są rodowodowi. Co zrobili ludzie rozmnażający posiadane psy, poza osiągnięciem celu finansowego i popełnieniem "błędów" podatkowych? Przecież ich psy nie mogą być rozmnażane.

darekmarek napisał(a):Starajcie się podkreślić, co dobrego dla przyszłego hodowcy wynika z tego, że zakupi szczenię FCI, ale uszanujcie to, że ludzie sami mogą dokonywać wyborów i nie straszcie ich bezsensownymi wpisami, bo tracicie tylko wiarygodność.

To forum jest miejscem wymiany poglądów, wspólnego cieszenia się z psów, martwienia , współczucia, itd. , a nie do straszenia- niewłaściwie oczytałeś sens tego forum.

darekmarek napisał(a):To, że można kupić psa FCI i z innych związków moim zdaniem jest ok. Rasom prowadzonym w FCI niczym to nie grozi, konkurencja zawsze jest dobra. Może dzięki temu hodowcy FCI będą bardziej starali się o to, aby ich rasy były zdrowe, będzie większa kontrola i ukróci się kolesiostwo, po prostu psy FCI będą zdrowsze i bardziej zgodne z wzorcem. No i obniżą się ceny zwierząt. Jeżeli hodowle nie będą tak dochodowe jak obecnie, to zajmą się nimi wyłącznie pasjonaci, a to wyjdzie tylko na dobre dla poszczególnych ras.

Szkoda że ci pasjonaci kradną efekty pracy hodowców z FCI

darekmarek napisał(a):Obecnie dla zwykłego człowieka takiego jak ja, który nie ma ambicji wystawowych to czy szczenię jest FCI czy z innych związków nie ma znaczenia.

Dlatego nieustannie próbujemy przekazywać wiedzę o tychże różnicach, bo SĄ.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Opinie o hodowli

Postprzez magat » 2014-10-13, 13:06

staram sie nie zabierac na forum zbyt często głosu, zwłaszcza gdy jestem zdania , ze bedąc hodowcą
- od 5 lat moze mi sie wydawać ,że wiem bardzo duzo a tak naprawde to bardzo niewiele
- moze po 10 latach bedę zorientowana w temacie
- po 15 latach mam nadzieje wiedziec o czym bedę mówić.

chyba sie zgadzam z opinią , że dobry hodowca nie powinien być zbyt ambitny, za to bardziej pokorny zwłaszcza wobec natury.

Czasami mam wrażenie ,że na forum im krótszy staż nie tylko hodowlany ale równiez "posiadacza " tym bardziej autorytatywne opinie , proponuję wiecej wiedzy i umiarkowania w osądach
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Opinie o hodowli

Postprzez Grrr » 2014-10-13, 21:26

Darekmarek,
Warto przeczytać ten temat: viewtopic.php?f=10&t=10606
Avatar użytkownika
Grrr
 
Posty: 285
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-17, 10:18
Lokalizacja: The Court Of The Crimson King
psy: Entlebucher Winter
Hodowla: z hodowli Szwajcar

Re: Opinie o hodowli

Postprzez 2kreski » 2014-10-15, 12:23

Do napisania tego postu zbierałam się jakiś czas... chciałam żeby opadły emocje, żeby był jak najbardziej rzeczowy, obiektywny i nikogo nie krzywdził.
Chcę się podzielić swoją opinią na temat hodowli Czandoria.
Do zakupu pieska przymierzaliśmy się już jakiś czas. Nie ukrywam, że naszym marzeniem było mieć suczkę z hodowli Ceavat- actor z Gutkowa.
Jednakże jako, że tam aktualnie nie ma szczeniąt a dla nas z różnych względów, było najkorzystniej wziąć szczeniaka w tym okresie, w którym wzieliśmy ( min. mogliśmy ostatnie 1,5 miesiąca spędzić z nim w domu), zdecydowaliśmy się na inną hodowlę.
Wertowaliśmy to forum od wielu tygodni i na temat hodowli Czandoria widnieją praktycznie same pochlebne wpisy ( wyłączając może 2 "afery", które mimo wszystko, w moich oczach nie dyskredytowały hodowli)
No i co za fart- została im akurat jedna suczka do sprzedania!
Dalej na stronie Czandori widnieje, że jest GOTOWA DO ODBIORU. ;-)
Po kilku rozmowach z P. Agnieszką zdecydowaliśmy się na zakup.
Po odbiór pojechał mąż z teściem- ja w tym czasie musiałam zostać w pracy.
Nie wiem jak to ująć... chyba napisze wprost- przeraził ich panujący tam nieporządek.
A jako, że nie była to pierwsza hodowla, która odwiedziliśmy, to wiemy, że wcale nie musi to tak wyglądać...
Psa odbieraliśmy 03.09.2014, szczenię urodziło się 19.05.2014, a więc w momencie odbioru miało niecałe 4 miesiące.
Najwyraźniej "nasi" hodowcy inaczej rozumieją jednak zwrot " gotowa do odbioru.
Po przyjeździe na miejsce okazało się, że suczka nie ma 3 szczepienia, nie była też ani razu odrobaczana.
Nie wiem czemu, ale mąż nie zobaczył też matki szczenięcia ( Cornelia Czandoria),a i w w necie nie mogę znaleźć jej zdjęć :(. Widział jedynie ojca ( Bohun), który faktycznie jest imponujący :-)
Po mimo wszystko zdecydowaliśmy się kupić psa- cytując meża: " jak ją zobaczyłem, to nie chciałem jej tam zostawiać".
Na drugi dzień odwiedziliśmy weterynarza, żeby dokończyć cykl szczepienny. Wet- jak zobaczył uszy psa, to zrobił wielkie oczy-uczy w środku były zupełnie czarne! Na szczęście nie wdała się żadna infekcja.
No ale zaczęło się...
Z psem ewidentnie było coś nie tak. Nie zachowywał się jak zdrowe, normalne szczenię. Więcej na ten temat można poczytać tu: viewtopic.php?f=96&t=12089.
Suma summarum w pierwszym miesiącu posiadania psa u weta zostawiliśmy prawie 800 zł <bezrady2> ( szczepienia, odrobaczanie x3, 3 rodzaje antybiotyków, pobieranie moczu przez puncję, badania labortaroryjne, badania usg, badanie nerek).
Z Coco, bo tak nazwaliśmy psa- ( Coco Chanel Mademoiselle le Pchła ;-) ) już teoretycznie lepiej, nadal jednak musimy kontrolować jej nerki.
Nie ukrywam, że mam żal do hodowców, że za nie małe w końcu pieniądze, dostałam psa brudnego, zarobaczonego i nie zupełnie zsocjalizowanego ( bała się smyczy i pojazdów- prawdopodobnie nigdy nie chodziła na smyczy i nie widziała ruchliwej ulicy, a okno socjalizacyjne było już przecież prawie zamknięte).
Ale nie dlatego pisze ten post, żeby tu wylewać żółć.
Piszę go dlatego ,że po moich postach na forum, gdzie szukałam porady i wsparcia ( za, które przy okazji bardzo dziękuję :love2: ), odezwało się do mnie na PRIV kilkoro posiadaczy psów z Czandori, żeby podzielić się swoimi niepochlebnymi opiniami o hodowli.
Za wszystkie maile bardzo dziękuję, samoistnie jednak nasuwa się pytanie ; DLACZEGO KURNIA TERAZ??!!!
Kiedy szukałam postów na temat Czandori, opisywana była ona jako cyt. " cudowne miejsce", "cudowni ludzie"....
Żałuję, że osoby które nie są z niej zadowolone nie napisały tego publicznie- zastanowiłabym się 8 razy nad zakupem.
Dlatego właśnie piszę ten post, aby kolejny potencjalny nabywca wrzucając w wyszukiwarkę- Czandoria/ Czandori- mógł też zapoznać się z inną, zapewne ż subiektywną, opinią na jej temat.
Bardzo wszyscy na tym forum są oburzeni pseudo hodowlami- i dobrze- popieram.
Ale jeżeli coś nie tak dzieje się w tak zwanej "prawdziwej" hodowli, to już takiego oburzenia nie widać...
Przykre, to jest bo pomijam już fakt sporej ceny kupna psa i dużych kosztów jego leczenia, ale przede wszystkim my i nasze dzieciaki, kupując psa gdzie indziej mogliśmy uniknąć ogromnego stresu związanego z jego zdrowiem.
Uważam, że jeżeli jest się miłośnikiem tych ras, to należy nie tylko dbać o ich prawidłowe krzyżowanie, ale też o jakość hodowania. Może się nie znam ale dla mnie pies, niezaszczepiony, nie odrobaczony i zwyczajnie chory- nie jest psem gotowym do odbioru.
Nie mniej - kochamy naszą Coco do szaleństwa, nie zamienilibyśmy już teraz na żadną inną i pozostaje nam jedynie liczyć na to,że ja jakoś zdrowotnie wyprowadzimy.
Wszystkich użytkowników tego forum pozdrawiam serdecznie ( a szczególnie tych, którzy się do mnie odezwali :-) ) i liczę na to , że się tu z moją Szczeniną na dłużej zadomowimy :-)
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Opinie o hodowli

Postprzez baksak » 2014-10-15, 14:24

Wiesz 2kreski, głupio mi czytać to co napisałaś, bo myślę sobie, że część twoich kłopotów wynika z tego, że nam tu na forum mało co się chce... <załamka>
Kiedyś próbowaliśmy ulepić jakieś wskazówki dla chcących kupić pieska ale wyszło jak zwykle, czyli nie wyszło <bezrady2>
Ja nie mam pomysłu jak można by tę rzecz ożywić - a jak widać na twoim przykładzie bardzo by się przydało <mysli>
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Re: Opinie o hodowli

Postprzez 2kreski » 2014-10-15, 14:52

baksak napisał(a):Wiesz 2kreski, głupio mi czytać to co napisałaś, bo myślę sobie, że część twoich kłopotów wynika z tego, że nam tu na forum mało co się chce... <załamka>
>

Źle to odebrałaś...
Chodzi mi o to, że odzywają się do mnie na priva niezadowoleni klienci, którzy niestety nie napisali tego ani wcześniej na forum, ani teraz z jakichś względów tego nie robią.
Nie oceniam tego postępowania, ale go po prostu nie rozumiem i dlatego postanowiłam postąpić inaczej.
Dobrą wolą każdego z użytkowników jakiegokolwiek forum jest dzielenie się swoimi opiniami, bądź też nie.
Osobiście jednak uważam, że jeżeli ma się jakieś niedobre doświadczenie, to warto się nim podzielić, bo albo to zmieni podejście hodowcy, albo ostrzeże nabywcę ( co z czasem też pewnie może prowadzić do podejścia hodowcy).
Nikogo za nic nie obwiniam, i tak jak napisałam na początku swojego posta- powstał on dlatego, aby dać szerszy obraz potencjalnym nabywcom.
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Opinie o hodowli

Postprzez baksak » 2014-10-15, 16:30

Ale nie! Chodziło mi nie o to co ty napisałaś, a o całą sytuację - ktoś kupuje psa w dobrej wierze w zrzeszonej hodowli - ale brak mu doświadczenia i nie wie na co zwrócić uwagę. A później ponosi tego konsekwencje. A my na forum, które stawia sobie za cel także edukację nie możemy się zebrać żeby umieścić gdzieś jasną i czytelną informację na co należy zwrócić uwagę <bezrady2>

Nie chodziło mi wcale o to czy ktoś się podzielił się swoimi kłopotami z hodowlą jeśli tak to wyglądało to upsss... :oops:
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron