Sterylizacja suki

Moderator: Anirysova

Re: sterylizacja

Postprzez grafi » 2008-11-28, 16:24

Odwlekaliśmy to tak długo jak się dało, ale teraz to już postanowione
We wtorek 02.12 jesteśmy umówieni z naszą suczką na sterylizacje.
Jak dbać o nią po zabiegu, czym karmić, żeby szybko wróciła do zdrowia :?:
Avatar użytkownika
grafi
 
Posty: 153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-16, 22:58
Lokalizacja: Konin
psy: Beri, Saba

Re: sterylizacja

Postprzez izu » 2008-11-28, 19:43

My też trzymamy!
Tym bardziej, że z naszą Salmą też będziemy wkrótce przez to przechodzić... :-(
Avatar użytkownika
izu
 
Posty: 988
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-01, 01:21
Lokalizacja: Dębiec k. Wielunia
psy: Łobuz(*)2001-2013 , Demi, Hiko(chin) i Szelma

Re: sterylizacja

Postprzez anula » 2008-11-28, 20:38

izu napisał(a):My też trzymamy!
Tym bardziej, że z naszą Salmą też będziemy wkrótce przez to przechodzić... :-(

kurczę, ale dlaczego?
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2010-07-06, 09:07

Witan serdecznie :)

mam takie pytanie:

moja piesia ma już 8 miesiąc zycia ... jest rodowodowym psiakiem, pięknie wybarwionym i cudownie zrownoważonym psychicznie ... nie planujemy jednak hodowli ani wystaw - choć mała ma rodowód (to takie widzimisię mojego męża)

przyznam szczerze, że sterylizacja mnie przeraża ... zabieg ale nie tylko ... życie psa "po" ... przecież wycięcie "połowy brzucha" to ogromna ingerencja , która na pewno bedzie powodować zaburzenia hormonalne ...

do tej pory nie miałam suczki, tylko psy - u mojej babci były suczki ale nie były sterylizowane (pilnowało je grubaśne ogrodzenie i bramy i szczeniaków było kilka miotów na dzieścia lat) - nie mam więc doświadczenia w tej materii ...

mój mąż chce jednak naszą sunie poddać sterylizacji ... a to głównie z tego powodu, że dookoła całe mnóstwo luzem biegających przez nikogo nie pilnowanych samców-kundli ... a my nie chcemy "dołożyć się" do populacji niechcianych schroniskowych psiaków..

z tego co przeczytałam zastrzyki hormonalne odpadaja, odstraszacze zapachowe nic nie dają ... więc chyba tylko ta nieszczęsna sterylizacja pozostaje :(

pytaliśmy dwoch wetow w tej samej klinice - dobrej klinice- jeden twierdzi, że sterylizacje należy wykonać PRZED PIERWSZĄ CIECZKĄ a drugi, że PO PIERWSZEJ CIECZCE .... przyznam, że zgłupiałam ... już nic nie rozzumiem ... który z nich ma rację????

prosze o pilną odpowiedź ... hmmm ... panienka nam "dorasta" :)

a ja jestem coraz bardziej przerażona okrucieństwem tego zabiegu :(
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez Barbapapa » 2010-07-06, 09:43

Ja bym wykonała sterylizację. Kotki niehodowlane są u mnie wysterylizowane i nie miałam żadnych skrupułów aby ten zabieg przeprowadzić.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: sterylizacja

Postprzez Anna Rozalska » 2010-07-06, 09:55

Na pewno sterylizację wykonuje się po I cieczce, gdy sunia zaczyna dojrzewać. Niektórzy weci zalecają przed cieczką aby w 100% wykluczyć raka sutków. Moją sunię wysterylizowałam po 3 cieczce w wieku 18 miesięcy glównie z powodu zaburzeń hormonalnych, które miała przy cieczkach. Po każdej cieczce ciąże urojone w czasie których nie jadła po 3 tygodnie. Poza tym miała zbyt krótki okres ciszy hormonalnej pomiedzy cieczkami. Sterylka fachowo przeprowadzona nie jest zabiegiem tak bardzo inwazyjnym. Po zabiegu pozostaje okolo 4 cm. blizna wzdłuż lini brzusznej . Sunia bardzo szybko dochodzi do siebie a po 10 dniach ma zdjęte szwy. Lamia jest po sterylce prawie 2,6 roku i jest w swietnej formie. Wreszcie nie ma zaburzeń hormonalnych i ma normalny apetyt . 2 razy do roku robimy badania krwi, moczu i hormonów tarczycy i jest ok. Jedyne co nalezy zrobić po sterylce to zapewnić suni dużo ruchu i zmniejszyć racje żywnosciowe żeby jej nie zapaśc.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: sterylizacja

Postprzez kerovynn » 2010-07-06, 10:57

Esia jest rok po sterylce i miewa się świetnie. Zabieg był po drugiej cieczce gdyż wystąpiła dość szybko po pierwszej (jakieś dwa miesiące). Nie powiem Ci, że sterylka jest świetna i należy to zrobić, bo to trudna decyzja i każdy właściciel podejmuje ją sam. Na pewno nie jest aż tak straszna i aż tak krzywdząca dla suni jakby się to mogło wydawać, a z pewnością jest mniejszym złem niż potomstwo kundelków, z którymi potem co???
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: sterylizacja

Postprzez iwona_k1 » 2010-07-06, 11:20

Na pewno po cieczce ale ja jestem przeciwnikiem więc głosu nie zabieram ;-)
Skoro jednak sunia miałaby być nieupilnowana to lepsze to niż maluchy.... :roll:
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: sterylizacja

Postprzez ElzaMilicz » 2010-07-06, 15:24

Daj suni dojrzeć. Poddaj ją zabiegowi jak skończy 1,5 roku.
Sterylka to nic wielkiego. Wcale nie jest wycięciem połowy brzucha.
Avatar użytkownika
ElzaMilicz
 
Posty: 1046
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-11, 08:59
psy: DONA [Meda], Szila

Re: sterylizacja

Postprzez iwona_k1 » 2010-07-06, 17:34

Właśnie to miałam na myśli .berneńczyk dojrzewa długo.Nawet do 2 lat.Wtedy kończy się rozwój wzrost kości stawów,mięśni.Do tego potrzebne są hormony.Po sterylce u dużych ras zdarza się zerwanie więzadła krzyżowego kolana częściej niż u suk niesterylizowanych i nietrzymanie moczu. :-/
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2010-07-07, 23:10

dziekuje za odpowiedzi :) :) ;)
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez binka » 2010-07-08, 11:09

Pomocy. Inka po wczorajszej sterylce nic nie chce jeść. Nawet jogurt jej nie skusił, a zawsze działał, jak grymasiła przy jedzeniu. Wet powiedział, że jak nie zje do 15-stej to kroplówka. Proszę powiedzcie co dawaliscie do jedzenia swoim suniom po sterylce, bo już nie mam pomysłu czym ją skusić :-(
Avatar użytkownika
binka
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-06-11, 21:20

Re: sterylizacja

Postprzez Anna Rozalska » 2010-07-08, 19:58

Nic się nie martw tak bywa u niektórych suczek. Moja poprzednia rottka 8 godz. po sterylce zjadła z apetytem a po narkozie nie wymiotowała. Lamia żygała całą noc, nic nie jadła i nie piła przez dwa dni a wet nie kazał pod żadnym pozorem zmuszać do jedzenia. Na trzeci dzień zjadła nadrabiając za zaległe dwa. Oglądaj tylko szew czy nie jest opuchnięty, czy sunia nie ma gorączki i czy z rany nic się nie sączy. W sobotę sunia będzie czuła się lepiej i sama upomni sie o jedzenie.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: sterylizacja

Postprzez kerovynn » 2010-07-09, 08:58

Eśka też trzy dni po sterylce nie jadła - a miała rosołek z kurczakiem i marchewką ;-) , wymiotowała dwa dni - nawet po czystej wodzie.
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: sterylizacja

Postprzez Guard » 2010-07-09, 09:17

habibiyah napisał(a):Witan serdecznie :)
prosze o pilną odpowiedź ... hmmm ... panienka nam "dorasta" :)

a ja jestem coraz bardziej przerażona okrucieństwem tego zabiegu :(


Witam
Decyzja męża jest słuszna.
Konsultowaliśmy termin planowanej strylizacji z wieloma lekarzami i większość radziła dokonanie zabiegu po pierwszej cieczce (w czasie tzw. ciszy hormonalnej), byli też tacy co radzili zaczekanie i zrobienie operacji po drugiej cieczce. Argumentowali to tym, iż rozwój psa dużych ras odbywa się późno i trzeba dać szansę organizmowi, aby osiągnął swój "zaprogramowany w genach" rozwój.
Ostatecznie zabieg był zrobiony trzy miesiące po pierwszej cieczce. Sunia zachowuje się super, nie zmienił się jej charakter, nie roztyła się i wszystko jest OK.
Państwa obawy co do zabiegu są uzasadnione, bo każda ingerencja "skalpela" jest dla zwierzaka ryzykowna. Można zminimalizować ryzyko, przeprowadzając niezbędne badania przed zabiegiem (sprawdzić wyniki analiz i zbadać serduszko). Wybór doświadczonego weterynarza też jest istotny.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: sterylizacja

Postprzez Guard » 2010-07-09, 09:19

binka napisał(a):Pomocy. Inka po wczorajszej sterylce nic nie chce jeść. Nawet jogurt jej nie skusił, a zawsze działał, jak grymasiła przy jedzeniu. Wet powiedział, że jak nie zje do 15-stej to kroplówka. Proszę powiedzcie co dawaliscie do jedzenia swoim suniom po sterylce, bo już nie mam pomysłu czym ją skusić :-(

Zawsze po jakichkolwiek zabiegach dostawaliśmy specjalna karmę "mokrą" w puszkach, którą sprzedaje tylko weterynarz. Ta karma po otwarciu tak pachnie, że sama miałam na nią ochotę. Jak potrzeba, to znajdę nazwę i podam.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: sterylizacja

Postprzez binka » 2010-07-10, 17:32

Dzięki za pomoc, ale już wszystko w porządku. O 14-stej dalam jej zastrzyk i później trochę zjadła. a od wczoraj je prawie normalnie. Dzisiaj to już tak bryka jakby nie miała żadnej operacji aż muszę ją stopować
Avatar użytkownika
binka
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-06-11, 21:20

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2010-07-15, 11:52

Mam więc takie kolejne pytanie:

ktorego weterynarza możecie polecić w Krakowie do wykonania zabiegu sterylizacji???

My mamy "swojego" weta :) ale chciałam dowiedzieć się co sądzicie o Krakowskich wetach - którzy dobrze "przeprowadzą" zabieg sterylizacji???
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2011-01-14, 17:34

Witam serdecznie:)

wczoraj poddaliśmy naszą ukochaną sunię sterylizacji ....

przyznam, że byłam i wciąż jestem przerażona tym zabiegiem...

mała była sterylizowana o 13tej, o 17 wzięliśmy ją z gabinetu do domu ...

przed zabiegiem miała badania krwi oraz konsultację kardiologiczną plus prześwietlenia klatki piersiowej

- wszystko wyszło dobrze i pan dr zdecydował się na zabieg

sunia jest strasznie wymizerowana, cały czas śpi, nie chce jeść, pije dopiero dzisiaj i to tylko kilka kropelek :(

dziś bylismy na kontroli - rana podobno ok, temperatura też, jeśli nie będzie jeść i pić oraz będzie wymiotować (wczoraj wymiotowała, to jutro będzie kroplówka a w niedzielę antybiotyk ...

zastanawiam się dlaczego nie można dawać jej już leków przeciwbólwych, tzn na razie jest zadżumiona od narkozy i silnych srodków więc nie trzeba ... czytalam o przeżyciacg ze sterylizacją Esi i , ze lepiej nie podawać przeciwbólowych żebby pies nie 'wariowaŁ" ale .. ją to na pewno boli ...

poradźcie proszę co robić:

on nic nie chce jeść, przed "szyneczką" czy mięskiem wręcz ucieka ... przed miską z wodą tez ...

zostawilam więc ją w spokoju, leży sobie w ciemnym pokoiku na puchatym dywanie - tak sobie wybrala- i odpoczywa a ja się martwię ...
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez meggy » 2011-01-14, 17:46

Jeszcze ze dwa dni i powinno być lepiej :->
Moja po serylece tez nie chciała jeść,(jezdziłyśmy na kroplówki) a jeszcze musiała karmić maluszki .
Bolałao ją bo kwiliła dość natarczywie(podałam pyralgine,uzgod z wetem )pierwszej nocy ,drugiej już było lepiej.
Wszystko będzie dobrze. Trzymam kciuki.
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Wszystko o sterylizacji.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość