Dyskusja na temat zasadnosci i zasad tworzenia katalogu

Moderator: Anirysova

Postprzez Natalia i Galwin » 2008-04-19, 13:05

No to może najlepiej napisać wypowiedź w jakimś edytorze i przekopiować tutaj :?: Wtedy nie wyloguje ;-)
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Postprzez bea » 2008-04-19, 13:07

Kurcze sama juz nie wiem co pisalam,mysle,ze kazdy zdaje sobie sparwe ze wiele akcji froumowych poszlo w dym,mozemy temu zaprzeczac co i tak nie zmieni faktu.I nigdzie nie napisal,ze nic sie nie dzieje jest róznica.To,ze kogos robi sie natychmiast przeciwnikiem,pisze sie o broni przeciw niemu, o ofiarach to naprawde bezsensu i nie uwazam,ze na to zasługuje tylko dlatego,,ze mam nieco inny poglad na katalog.Gdyby pozwolic mi do końca sie wypowiedziec mozna by sie z moim zdaniem zgodzic lub nie,ale przerywajac co chwila.....wyglada na to,ze niepotrzebnie pisze,bo z góry zaklada sie zanim wypowiem sie do końca,ze nie mam racji.To sie nazywa wymiana mysli forumowej.Ps.Bardzo cieszę,sie,ze Maat nie ustaje w swoich wysiłkach,tyle,ze dla mnie bylyby one bardziej skuteczne,gdyby nie byly to wysiłki jednostki.I o tym caly czas próbuje pisac.O własciwym wykorzystaniu sil.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez bea » 2008-04-19, 13:14

Natalia myslalm ,ze napisze spokojnie w odcinkach,a potem sie to zbije ,myslalm,ze wyraznie o tym napisalam. :-(.Wracajac do katalogu,bo widze,ze to jest głownym powodem jakiegos dziwnego zatargu,reszte argumentów nie rozwijam bo wynikaja z niezrozumienia tego co napisalam(co podkreslam widac wynika z mojej niedoskonalosci przekazu,a nie z posadzenia o brak inteligencji innych)Katalog zaproponowany na dzisiaj i w takiej formie dla mnie jako hodowcy nie przedstawia wiekszej wartosci.To jest moje zdanie.Dlaczego dlatego,ze zeby wyciagnac prawidlowe wnioski dane musza byc prawdziwie rzetelne.Sposób w jaki mozemy je dzisiaj uzyskac wg.mnie moze tego nie zapewniac.Uwazam,ze bardziej logiczna droga jest skupienie sie na Fundacji,programie zdrowia rasy,a dopiero pozniej na katalogi,dlaczego?
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2008-04-19, 13:15

bea napisał(a):Kurcze sama juz nie wiem co pisalam,

Beata, nie chcę być złośliwa, bo Cię lubię, ale dyskutując powinnas pamiętać, co piszesz... :-)


bea napisał(a):mysle,ze kazdy zdaje sobie sparwe ze wiele akcji froumowych poszlo w dym,mozemy temu zaprzeczac co i tak nie zmieni faktu.I nigdzie nie napisal,ze nic sie nie dzieje jest róznica.


Pewne na pewno spaliły na panewce, ale pisząc, że wszystko kończyło się na mówieniu, obrażasz innych. Jest im (i nam ) przykro.


bea napisał(a):To,ze kogos robi sie natychmiast przeciwnikiem,pisze sie o broni przeciw niemu, o ofiarach to naprawde bezsensu i nie uwazam,ze na to zasługuje tylko dlatego,,ze mam nieco inny poglad na katalog.


Beata, butonierka jasna, wszak nikt z ciebie nie zrobił przeciwnika. To jest forum. Ty nam tłumaczysz swoje racje, my Ci tłuamczymy swoje. Tak rozumując ja mogę powiedziec, że zrobiłaś mnie przeciwnikiem programu zdrowia przy fundacji.


bea napisał(a):Gdyby pozwolic mi do końca sie wypowiedziec mozna by sie z moim zdaniem zgodzic lub nie,ale przerywajac co chwila.....wyglada na to,ze niepotrzebnie pisze,bo z góry zaklada sie zanim wypowiem sie do końca,ze nie mam racji.


Beata, to może pisz: KONIEC na końcu wypowiedzi.... Mamy zgadywać?
Poza tym mamy chyba prawo odnieść się do cześci wypowiedzi. Forum to wymiana myśli. WYMIANA. A nie monolog za monologiem.


bea napisał(a):Ps.Bardzo cieszę,sie,ze Maat nie ustaje w swoich wysiłkach,tyle,ze dla mnie bylyby one bardziej skuteczne,gdyby nie byly to wysiłki jednostki.I o tym caly czas próbuje pisac.O własciwym wykorzystaniu sil.


Więc on jest: Maat - Szwajcaria, Paweł - techniczna strona katalogu, Saganek - grafika, wiele osób - artykuły, Szam - nadzór, Saganka i Natalia - konspekt, ja nieskromnie moge powiedzieć - pewne tłumaczenia... Itd.
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2008-04-19, 13:18

bea napisał(a):Dlaczego dlatego,ze zeby wyciagnac prawidlowe wnioski dane musza byc prawdziwie rzetelne.Sposób w jaki mozemy je dzisiaj uzyskac wg.mnie moze tego nie zapewniac.


Cholera jasna (zbanujcie mnie jak trzeba), ale skąd mają się zacząć te rzetelne dane? Po co hodowcy mają pewne rzeczy sprawdzać i umieszczać jak dotychczas do niczego tak naprawde nie były potrzebne? Może idea katalogu będzie mobilizująca?
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Postprzez bea » 2008-04-19, 13:19

Tutaj konieczne jest by zapozanc sie takim programem np.u aussi(zapraszam do Szam na strone)Trzeba wyraznie przyjzec sie wsystkim jego aspektom w tym mechanizmom zabezpieczajacym hodowców i promujacych hodowców,którzy podejma ciężar tego programu.Bo tylko w ten sposób mozna uzyskac wiarygodne dane z hodowli.O mechanizmach wypływu danych z hodowli ich wiarygodnosci pisalam wczesniej wielokroc,m.in w ziwazku z tematem nowotworów.Chodzi o to,ze zeby katalog mial powazna wartosc jego dane musza byc prawdziwe inaczej moze byc bradziej szkodliwy niz pozyteczny w rekach szczególnie niedoswiadczonych hodowców.Cdn
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez bea » 2008-04-19, 13:22

Kurcze Asia to bezsensu widzisz wlasnie dalej próbowalam to wytłumaczyc,a ty juz buch!wrzucasz dwa grosze.Bardzo cie prosze,bo naprawde nigdy w ten sposób nie pozwolicie mi skończyc,chyba ,ze o to chodzi.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2008-04-19, 13:22

bea napisał(a):Tutaj konieczne jest by zapozanc sie takim programem np.u aussi(zapraszam do Szam na strone)Trzeba wyraznie przyjzec sie wsystkim jego aspektom w tym mechanizmom zabezpieczajacym hodowców i promujacych hodowców,którzy podejma ciężar tego programu.



Ale tu ma być podobnie. Musi któreś pokolenie bpp to rozpocząć. Myślisz, że u Aussie wszystko było jasne i powypełniane od początku? Nie sądzę.
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2008-04-19, 13:23

bea napisał(a):Kurcze Asia to bezsensu widzisz wlasnie dalej próbowalam to wytłumaczyc,a ty juz buch!wrzucasz dwa grosze.Bardzo cie prosze,bo naprawde nigdy w ten sposób nie pozwolicie mi skończyc,chyba ,ze o to chodzi.


ale tam nie było CDN na końcu. Mam zgadywac?
Beata, prosze Cię...
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Postprzez saganka » 2008-04-19, 13:31

Beata, nie mozesz od nas wymagac, zebysmy czekaly w nieskonczonosc, az Ty skonczysz wypowiedz. A skad mamy wiedziec, ze juz skonczylas?
Zgadzam sie z Asia - od czegos trzeba zaczac. Program zdrowotny to jakby druga czesc tego samego. One sie nie wykluczaja, ale uzupelniaja. Co do tego, ze taki katalog nie bedzie wiarygodny - to od nas zalezy, czy bedzie. Od osob podajacych dane :-P
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez bea » 2008-04-19, 13:34

To jest jedyny sposób na uzyskanie rzetelnych wiadomosci,hodowcy musza poczuc,ze im sie to opłaci,mówiac brzydko.Uczestnictwo w programie to nie tak wielka,ale jednak forma reklamy,która naklada jednak obowiazki na hodowce,z drugiej strony zabezpieczajac p[odawane dane do wykorzystania w walce konkurencyjnej.To jest prosty mechanizm ,ktory jezeli sie zignoruje,trudno bedzie uzyskac prawdziwie dobry efekt,a wbrew pozorom wszytskim nam o to chodzi.I naprawde posadzanie mnia akurat,ze ja kogos nie doceniam to bezsensu.Przedstawim swoje zdanie wg.mnie moze cos wniesc na korzysc.Nie mam monopolu na racje,ale jestem przekonana,ze moja sugestia by skupic sie najpierw na fundacji,potem na programie zdrowia,i dopiero na katalogu jest słuszna.Czy sie mylę, czas pokaze.pewnie wolałabym sie pomylic,ale moje dotychczasowe doswiadczenia niestety przemawiaja,za czyms innym.Dziele sie swoim doswiadczeniem takze w materii organizacyjnej,mam swoje uwagi i swoje zdanie.Tak sie sklada ,ze lubie wszytskich przerywajacych mi pod wpływem emocji rozmówców,ale niestety pewnie zaszkodzi to spójnosci mojej wypowiedzi,moze jednak da troche do myslenia,a tylko o to mi chodzilo.Kocham berny i chce dla nich jak najlepiej tak samo jak wszyscy zaangazowani przy katalogu,ale czy jednostka nie moze miec racji?czy nie wato czasem kogos posłuchac?Teraz juz oficjalny koniec,szkoda,ze to wszystko znalazli=o sie w temacie niewydolnosci nerek,troche bezsensu.jezeli da sie zbic moje wypowiedzi w jedno :-> to bardzo prosze!KONIEC
Ostatnio edytowano 2008-04-19, 14:00 przez bea, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez bea » 2008-04-19, 13:49

Dobra doodam jednak >Asiu wlasnie uwazam,ze trzeba to przerwac i zaczać od ktoregos pokolenia o tym własnie mówię i wlasnie to mozna zrobic w ramach programu i tylko w ramach programu.Wybacz Kasiu ,ale informacje jakie ty mozesz podac,nawet najuczciwsze sa wybacz na dzisiaj najmniej wazne.Najwazniejsze sa info z hodowli i to niekoniecznie forumowych.Dla mnie droga z programu zdrowia do katalogu jest powtarzam jedyna dajaca mozliwosc zgromadzenia rzetelnych danych ,Dane jakie na dzisiaj podalby hodowca do katalogu w wielu WYPDKACH MOGLYBY ZOSTAC WYKORZYSTANE NIEWLASCIWIE i wszyscy wiedza jak,przypomnę sprawe Dżosza i jego miot,Meggy i Bena.Jezeli za podanie prawdziwych wiadomosci te osoby przezyly na forum "piekny" atak i to ze strony wydawaloby sie bardziej swiadomej czesci milosnikow bernow, czego oczekiwac mozna po katalogu? jakich danych ?co bedzie mechanizmem zachecajacym hodowcow do podawania prawdziwych danych? .Nawet jak czesc forumowych hodowcow poda prawdziwe dane to zakladajac,ze inni znajac ryzyko,ze podanie rzetelnych informacji moze obrócic sie to przeciw nim -co zrobia..????A wtedy znowu jak na tym wyjda,hodowcy ktorzy podejma ryzyko przekazania prawdy? Jak niedoswiadczony hodowca poradzi sobie z takim misz maszem ,czy nie wyciagnie błednych wniosków,przeciez o to najłatwiej ? Te pytania trzeba sobie zdac. Rozumiem,ze wiekszosc was patrzy z innej perspektywy,ale moze dlatego wlasnie warto przyjrzeć sie i drugiej strony medalu.Na co liczymy? Na altruizm,wrodzona prawdomównosc? Dla mnie to niestety naiwne myslenie.Musza byc konkretne mechanizmy ,by hodowcom oplacalo sie podawac prawde,a to podkreslam moze dac tylko na dzisiaj program zdrowia dla rasy,a nie odwrotnie.Kiepskie dane moga byc bardziej szkodliwe niz ich brak.Moje zdanie jest wlasnie wyrazem szacunku do pracy osób nad katalogiem ,a nie odwrotnie.Szkoda wysiłku,na nmarny efekt.Jestem zwolennikiem katalogu,ale tylko danymi.I to jest moje zdanie,które wywołalo taka burze, ;-)
Ostatnio edytowano 2008-04-19, 14:05 przez bea, łącznie edytowano 3 razy
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Anna Rozalska » 2008-04-19, 13:50

Ja też uważam, ze taki katalog i wiarygodnymi danymi o zdrowiu naszych bernów jest bardzo potrzebny. Ktoś musi zacząć nie bojac się , że jesgo hodowla bedzie na czarnej liście. Ja bym proponowała w ogóle narazie nie rozmnazać berneczyków dopóki nie wzrośnie ich długość zycia i nie zmniejszy umieralność na raka. Mogłam pogodzić sie ze śmiercią rottki, która przezyła 11 lat i zachorowała na chloniaka złosliwego. Natomiast gdy na noowotwór lub mocznicę odchodzą bardzo młode psy to coś tu jest nie tak. Zamiast rozmnażać hodowcy powinni współnie zastanowić się nad poprawą populacji BPP.
Dlatego między innymi nie zakładam hodowli i nigdy i nie szukałam reproduktora dla Lamii.
Ciążyłaby na mnie duża odpowiedzialność za przyszłe szczeniaki.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez MartaD » 2008-04-19, 13:55

Anna Rozalska napisał(a):Ja bym proponowała w ogóle narazie nie rozmnazać berneczyków dopóki nie wzrośnie ich długość zycia i nie zmniejszy umieralność na raka.


To byłby dopiero raj dla pseudohodowców :roll:......że nie wspomnę, jak tu poprawić długość życia, nie pracując nad tym i nie rozmnażając berneńczyków ;-)
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Postprzez Anna Rozalska » 2008-04-19, 14:02

Oczywiście mówiłam to w przenośni. Coś takiego jest w ogóle nierealne. A te wszystkie pseudochodowle wystrzelałabym kałasznikowem. Dla nich to już wyłącznie zysk jest najważniejszy. Nieważne jakie się rodzą. Z dysplazją, z wadą serca czy nerek. Aby się tylko jak najszybciej sprzedały.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez bea » 2008-04-19, 14:29

Przepraszam,ale utworzony temat jest ciut nieadekwatny do zagadnienia . Nie podważalam i nie podwazam zasadnosci tworzenia katalogu ?Chodzi o to by był rzetelnym katalogiem .Temat wiec powinien,chyba miec inne brzmienie ,tak sam w sobie insynuje ,ze ktos ,czyli ja jestem przeciwnikiem katalogu,co jest nieprawda .proponuje tytuł >.CO ZROBIĆ ,BY TWORZONY KATALOG MIAŁ PRAWDZIWA WARTOŚĆ INFORMACYJNĄ? chyba.ze narazilam sie modom tak,ze ......... :-P Zastanawia mnie tez dlaczego akurat temat rozpoczal sie od wypowiedzi Bena,nijak majacej sie do katalogu.,chyba,ze w celu by pokazac,jak szybko hodowca, na postawie kiepskich danych wysnuwa karkołomne wnioski,bo to co zrobił Ben w swojej wypowiedzi z calym szcunkiem jest calkowicie nieprofesjonalnym podejsciem do sprawy i swiadczy tylko jak łatwo moze prowadzic takie działanie do bzdur,inaczej niestety tego nie mozna nazwac ,gdy na podstwie takich kiepsciutkich informacji doswiadczony hodowca doszukuje sie i to publicznie powiazan genetycznych miedzy wystapieniem niewydolnosci nereku dwóch suk dlatego,ze istnieja jacyś wspolni przodkowie o ktorych nic nie wie ,procz tego,ze sa,no to naprawde,ciekawe co wymysli ten niedoswiadczony hodowca. :shock:najpierw sprawdzamy ,ustalamy fakty i to powazne ,a nie tylko,ze sa jacys przodkowie wspólni , potem możemy na podstawie wiedzy i to porzadnej ,a nie wydumanej wysnuwac wnioski inna droga prowadzi tylko do fatlnych pomyłek i dezinformacji.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Gość » 2008-04-19, 14:51

Napiszę krótko bo mi się nie chce dużo pisać:
Kto nie chce ten nie musi korzystać z katalogu.

Dane postaramy się mieć jak najbardziej rzetelne (czyli uzyskane od hodowców/właścicieli). Nie będzie tam plotek itp, nikt z zewnątrz nie będzie wprowadzał informacji. Widzę, że niektórym nie podoba się właśnie to, że wszystko będzie pokazane czarno na białym, czyli np. że w hodowli X ilość psów odchodzących na nowotwory to jest np 60%.... To będzie "gnębienie" hodowcy....
Gość
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Cefreud » 2008-04-19, 14:51

Bea a co zrobił Ben? Podał wspołnych przodków dwóch suk, co mógł zrobić każdy z nas( oczywiście opierając się na danych ze strony Bena :-) )
Psy schodzą teraz bardzo młodo.Bez przerwy coś im się dzieje.moje poprzednie psy odwiedzały weta przy okazji szczepien a żyły odpowiednio Pudel-19,rotek-11,dobek 16.
od czegoś trzeba zacząć a z tego co ja zrozumiałam w katalogu mają byc dane odnośnie naszych psów a nie info zasłyszane gdzieś tam czy nasze wnioski.
Czy hodowcy z tego skorzystają-nie mam pojęcia i mówiąc szczerze guzik mnie to obchodzi.Interesuje mnie tylko,ze jako własciciel zrobiłam wszystko co mogłam dla "mojej " rasy.
A co do idei forumowych to nie masz racji.Mamy udaną akcję uratowania pary bernusiów z pseudohodowli.Znalezienie nowych domków dla paru psiaków,pomoc finansowa czy rzeczowa dla potrzebujących, czy choćby krzewienie idei psów z rodowodem.Dzięki wspólnym krakowskim spacerkom udało nam się "nawrócic" parę osób-zamiast pseudoberna kupiły berna :-)
Ostatnio edytowano 2008-04-19, 14:54 przez Cefreud, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Gość » 2008-04-19, 14:54

bea napisał(a):Gdyby pozwolic mi do końca sie wypowiedziec mozna by sie z moim zdaniem zgodzic lub nie,ale przerywajac co chwila.....

Tak się może naiwnie spytam, bo chyba jednak nie rozumiem zasady pisemnej wypowiedzi.... jak można komuś przerwać w trakcie takiego odpowiadania :?: :-)
Gość
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez bea » 2008-04-19, 16:05

Spróbuje jeszcze raz,choc ciagle system dzila dziwnie i wywala moje odpowiedzi.Pytasz pawle naiwnie dlaczego nie nalezy przerywac czyjejs wypowiedzi,szczegolnie gdy o to prosi w zwiazku z klopotami technicznymi.powodów jest kilka -wyrozumialosc dla czyichs klopotów technicznych,grzecznosc.Po drugie napisalam,ze nie mampretensji do dziewczyn ,ktore mi przerywaly,choc znacznie wydłuzylo to moja wypowiedz,przez koniecznosc im odpowiadania,a wypowiedz uczynilo mniej spójna i zrozumiała.ale rozumiem.....emocje.Twoja wypowiedz zas traktuje jako wyraz od dawna nieukrywanej niechęci do mojej osoby.W porzadku nie musisz mnie lubic,ale postaraj sie czytac uwaznie to co piszę.A napisalam ,ze tworcy katalogu musza zadac sobie pare pytań.Twoja odpowiedz,ze bedziesz zbieral tylko rzetelne ,prawdziwe dane jest wyrazem kompletnego braku refleksji nad tym co zapisalam.Jak zamierzasz sprawdzać ,ze ktos napisal prawde ,za pomoca różdżki.Paweł,wiesz co jestes autorem ataku na miot Dzosza,kompletnie irracjonalnego.Wybacz,ale to co piszesz tachnie naiwnoscia.Druga rzecz Twoja sugestia,kiedy zwracasz sie do mnie(bo nikt inny nie wyraził swoich watpliwosci,co do sposobu tworzenia katalogu i zwiazanej z tym jego wartosci merytorycznej)cytuję.."widze,ze niektórym niepodoba sie własnie to,ze wszystko bedzie pokazane czrno na białym,czyli np.ze w hodowli X ilośc psów odchodzacych na nowotwory to jest np.60%.To bedzie "gnebienie "hodowcy- jest paskudana nieprawdziwa i obrazliwa.Po takiej wypowiedzi Twojej wielkiego twórcy katalogu,powazni hodowcy 100 razy sie zastanowia nim beda Ci chcieli podac jakiekolwiek dane,nie mówiac o ich prawdziwosci.!!!!swoim zachowaniem obrazujesz tylko problem ,ktory przedstawiłam.Do zbierania danych potrzebny jest klimat zaufania ,to moznaby osiagnąc przez program dla zdrowia
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Hodowlane dylematy na różne tematy, czyli o wszystkim po trochu; inne problemy i kwestie.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości