NAJLEPSZA HODOWLA

Moderator: Halina

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Beata i Fiona » 2009-09-11, 18:56

pewnie martwią się o stawy i ilość ruchu pieska ;-)

chodzi o to, że w okresie wzrostu psy dużych ras nie mogą chodzić po schodach, szczególnie w dół - bo wtedy stawy są nienaturalnie rozciągane, a łokcie obciążane, co grozi dysplazją
sądzę że zależy to od tego na którym piętrze mieszkasz ;-) i czy jest winda

dwa - piesek w ogródku ma więcej ruchu, zajęć i bodźców niż w mieszkaniu. W bloku jest zamknięty na niewielniej przestrzeni, i trzeba częściej wychodzić na spacerki, żeby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu (co wiąże się z chodzeniem po schodach itd. koło się zamyka ;-)

generalnie jak długo się da (i na ile pozwolą ręce ... i kręgosłup) pieska po schodach trzeba nosić, zazwyczaj udaje się do 20 paru kilo, a do końca wzrostu daleko
pies bez spacerków, zabaw i pełen energii szybko znajdzie sobie zajęcie - niekoniecznie przyjemne dla mebli itp.

nie jest tak, że rasa nie może mieszkać w bloku - wiele bernów i nie tylko żyje w bloku i są super szczęsliwe, zależy od tego ile czasu można pościęcić psu

chętnie rozpiszę się badziej ;-) w poniedziałek zapraszam na pw
bo w sobotę i niedzielę będę tak zaabsorbowana że pewnie zapomnę o bożym świecie :-P
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Anna Rozalska » 2009-09-11, 20:22

Nasza od 3 lat mieszka z nami w bloku i myślę, że jest bardzo szczęśliwa. Uwielbia leżec na balkonie szczególnie zimą a akze wylegiwać się na kanapie. Na spacery poświęcam jej 5 godzin dziennie. Nawet podczas wyjazdów, gdzie do dyspozycji ma spory teren domaga się dłuższych spacerów . Hodowca przy zakupie też pytał czy u nas w loku jest winda.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez anula » 2009-09-11, 20:23

Na którym piętrze mieszkasz i czy jest winda?
Oczywiście, że może mieszkać w bloku. Tylko jesli ktoś mieszka na 4 piętrze bez windy, to hodowca ma prawo mieć obawy o stawy bądź co bądź dużego psa. Nie bardzo wierzę, że każda taka osoba będzie go nosiła po schodach, gdy osiągnie wagę choćby 25 kg, a przecież będzie ważył znacznie więcej. Mogą pojawic się problemy ze stawami.
Ostatnio edytowano 2009-09-11, 20:27 przez anula, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Brożkin » 2009-09-11, 20:25

Ja Ci powiem. No, przynajmniej się postaram...

Na samym początku zaznaczę, że nie jest to tak, że Berneńczyk nie może mieszkać w bloku. Może, ale pod pewnymi warunkami.
Bardzo dobrze, że czytasz książki, przeglądasz internet, no i oczywiście nasze forum (chyba mogę mówić "nasze"?) Zapewne czytałeś w tych książkach, że Bernusie, to psy pasterskie. Swoje korzenie mają w górach, były początkowo psami podwórzowymi, pracującymi przy różnych "pastersko - gospodarczych" zajęciach. Ciągnięcie wózka z mlekiem i takie tam ;-)
Możesz Alex wyhodować Berneńczyka, który będzie czterokolorowy (żart oczywiście), ale z naturą nie wygrasz. Bernola zawsze będzie ciągnęło na polany, zawsze będzie chciał stróżować czyli na dzisiejsze przekładając pilnować podwórka/ogrodu. (Najpierw ogrodu, po kilku miesiącach swojej działalności już podwórka ;-) ) Tam czuje się najlepiej i tam czuje się "potrzebny" najbardziej.
Jak widzisz w mieszkaniu np. na 7 pietrze ciężko stworzyć Berneńczykom idealne warunki bytowe. Ponadto Berneńczyki nie znoszą upałów i duchoty! Jak ma ogród, to zimą wyjdzie i położy się w śniegu obserwując przy tym okolice. A w mieszkaniu? Może odsunąć się jedynie od kaloryfera trochę dalej, ale to i tak mało... Latem zaś, położy się pod krzakiem gdzie jest cień uprzednio wykopując sobie sporej wielkości dołek, bo ziemia jeszcze chłodniejsza.
Oczywiście są Berny, które żyją w mieszkaniu i mają się świetnie. Wystarczy pamiętać o tym co napisałem i będzie dobrze. Kilka (nie dwa, ani trzy) długich spacerów w tereny leśno - łąkowe dziennie, jakaś praca do wykonania, zakręcone kaloryfery i wszystko będzie si. Wydaje mi się, że do spania, przytulania i rozmów (tak, tak, rozmów), Berny nie potrzebują wielkiego metrażu. Potrzebują za to miłości, zainteresowania i bycia oczkiem w głowie swoich właścicieli. Przynajmniej te które ja znam tak mają :mrgreen:
Zatem nie metraż jest problemem, a to jak pies spędza dzień! Jeśli masz tak ułożony porządek dnia tak, że wychodzisz na 10 godzin do pracy a pies jest w tym czasie w mieszkaniu, po powrocie wychodzisz z psem na 7 minut, aby zrobił co trzeba, to BERNEŃCZYK NIE JEST DLA CIEBIE!
A hodowcom nie dziwię się wcale, bo oni przecież chcą dla maluchów jak najlepiej i chcieliby, żeby każdy trafił do domu z wielkim ogrodem najlepiej wysoko w górach.
Avatar użytkownika
Brożkin
 
Posty: 613
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-11, 23:06
Lokalizacja: Poznań
psy: Bona, Tobi

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-09-11, 20:37

ZGADZAM SIE Z PRZEDMÓWCAMI BERNENCZYK MOZE MIESZKAC W BLOKU ALE ZDECYDOWANIE LEPIEJ CZUJE SIE GDY MA OGRODEK:) MY PRZEZ PONAD ( DOKLADNIE 13 MIESIECY) MIESZKALIŚMY W BLOKU JEDNAK GDY SIE PRZEPROWADZILILISMY WIDAC BYLO ZE SUNIA LEPIOEJ CZUJE SIE NA DWORZE SKONCZYLO SIE TYM ZE NIE CHCE DO DOMU WCHODZIC ( CZASEM GDY MA CIECZKE UDAJE SIE JA ZWABIC NA GÓRA 2-3 GODZINKI) po za tym w blokach jest problem z ogrzewaniem,bernolom jest po prostu cieplo, nasza zimą chowala sie do lazienki na zimne kafelki i tam sie w zimie chłodziła ;-) dobrze by bylo majac bernola w bloku w jednym pokoju dla psa zakręcić grzejniki wtedy lepiej bedzie sie czuc:)
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Cefreud » 2009-09-11, 21:12

albo zrobić tak jak ja i zakręcić kaloryfer wogóle-zawsze można dzieciom dać sweterek, a oszczedność na ogrzewaniu wydać na np.fryzjera :mrgreen:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Brożkin » 2009-09-11, 21:37

Cefreud napisał(a):albo zrobić tak jak ja i zakręcić kaloryfer wogóle-zawsze można dzieciom dać sweterek, a oszczedność na ogrzewaniu wydać na np.fryzjera :mrgreen:


Oczywiście psiego fryzjera :lol: :lol: :lol:
Avatar użytkownika
Brożkin
 
Posty: 613
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-11, 23:06
Lokalizacja: Poznań
psy: Bona, Tobi

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Cefreud » 2009-09-11, 21:52

a to są jacyś inni? :shock:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Hekate » 2009-09-11, 23:26

z tym mieszkaniem z bloku, to warto też przemyśleć pod względem warunków, schody nie tylko sa niekorzystne dla szczeniaczka, w razie choroby, czy na starość gdy łapy mogą niedomagać, trudno jest dźwigać berna po schodach na któreś piętro, noszenie przy tym dwudziestoparo kg szczona to pikuś :roll: jeżeli jest winda to problemu już tak nie ma, choć czasem i one się psują, a z psem wyjść trzeba :-/
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Alex » 2009-09-12, 14:46

od czego by tu zacząć...

może nakreślę moją sytuację. otóż mieszkam w bloku na 3 piętrze, bez windy. za 2 lata rodzice sie wyprowadzają i mieszkanie zostanie dla mnie i współlokatorki ;) w tym roku zaczynam wieczorowe studia. zajęcia będę miał od 17-18, a już o 16 rodzice będą w domu. tak więc pies nie zostawał by sam. jeśli chodzi o spacery to przeczytałem, że berneńczyki muszą mieć około 4-5 spacerów dziennie w tym jeden około 2godzinny - żaden problem. dodatkowo każdy weekend (no, może licząc grudnia i stycznia) pies by spędzał z nami na działce. zresztą niemal pod nosem w miejscu gdzie mieszkam mam las, poza tym terenów zielonych w mojej okolicy nie brakuje.
noszenie berna po schodach to nie byłoby dla mnie jakieś niewykonalne zadanie, nawet jak będzie starszy (nie mówię tu oczywiście o 50-60 kg ;-) ) ze względu na mój tryb życia.
później - odnosząc się do tego co napisała Hekate na starość pies mógłby mieszkać na działce z moimi rodzicami.

najbardziej mnie irytuje to, że hodowca gdy słyszy słowo "blok" od razu włącza mu się czerwona lampka i tryb odradzania. ja rozumiem, żeby zapytał się dokładniej o warunki, o czas, o tryb życia...
a na argument, że są berneńczyki które żyją w bloku i mają się świetnie jest odpowiedź 'to nie prawda, taki pies w bloku jest nieszczęśliwy, męczy się' :roll:
wiem, że to są w końcu hodowcy i mają sporą wiedzę o danej rasie, no ale chyba nie zna taka osoba każdego berneńczyka na świecie ?!
Alex
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-09-01, 17:57
psy: jeszcze nie :)

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Kamil » 2009-09-12, 16:45

Ja bym się na berneńczyka do bloku nie zdecydował, pomijając kwestie zdrowotne - chociażby ze względu na linienie. Niektóre psy w tym okresie prawie że łysieją, a to jest moim zdaniem ogromne utrapienie. W domku jest ten plus, że jest przestrzeń, więcej miejsca, co nie jest tak odczuwalne. Także MOIM zdaniem to NIE jest pies do bloku. Dla mnie to byłaby męka. Jak już, wybrałbym dużego szwajcara... ;-)
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1461
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-12, 22:27
psy: Jantar i Atos

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Cefreud » 2009-09-12, 18:21

ja mam berna w domu w 57 m mieszkaniu.Dla moich hodowców nie ważny był metraż a czas jaki zamierzamy poświęcić psu.W okresie linienia nie pies jest nieszczęśliwy a jego właściciel ;-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Anna Rozalska » 2009-09-12, 19:56

Ja mam jeszcze mniejsze mieszkanie bo 48 m i gwarantuję, że Lamia czuje się w nim bardzo dobrze bo prawie cały czas przebywa ze mną. W domu praktycznie tylko śpi a 3/4 dnia jesteśmy na powietrzu bez względu na pogodę.
Na pewno byłaby bardziej nieszczęśliwa gdyby musiała parę godzin spędzać sama na posesji.Gorzej jest w zimie bo kaloryfery ledwo ciepłe ze względu na psa.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez AT » 2009-09-12, 21:25

Hodowca ma prawo sprzedać szczeniaka do takich warunków jakie uważa dla psa najlepsze. Jednak na pocieszenie dla Ciebie dodam, że w Polsce jest wiele hodowli berneńczyków... ;-)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Dżiani » 2009-09-13, 00:29

" Nawet pałac może być więzieniem... i na odwrót "
Usłyszałem to dawno, dawno temu od mądrzejszego ode mnie hodowcy i zawsze to powtarzam.
Alex, w Twoim przypadku jedynym problemem jest 3cie piętro bez windy. Generalnie, żaden szczeniak nie powinien w okresie wzrostu łazić kilka razy dziennie na III piętro tam i spowrotem, bo może mu to 'pomóc' w dysplastycznym rozwoju stawów (jeżeli ma do tego predyspozycje).
Avatar użytkownika
Dżiani
 
Posty: 905
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:23
Lokalizacja: Mysłowice
psy: h. ARESIBO FCI

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez iwona_k1 » 2009-09-13, 02:13

A kiedy mając 4 miesiące przekroczy 20kg trudno będzie zapewniać się nosi się go na rękach :mrgreen: :lol:
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez PaniBisiowa » 2009-09-13, 07:25

My mieszkamy w bloku - fakt na parterze, ale i tak noszę naszą Kulę Futra. Ale muszę powiedzieć, że wytaszczyć Misiaka, który ma ponad 20kg na II piętro to dla mnie wyzwanie... Mam właśnie okazję ponosić :lol:
Co do mieszkania w bloku i nieszczęśliwości... Biszkopt chyba nieszczęśliwy nie jest. Gdy ktoś się pyta czy mieszkamy w domu czy bloku i mówię, że w bloku i widzę TOOOOOOOOOOOOO spojrzenie (debile mieszkają z takim psem w bloku) to mówię, że niejeden pies chciałby mieć taką dużą budę :-P
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez iwona_k1 » 2009-09-13, 10:14

Zakładając,że psiak rozwija się do 1,5 roku-to jest już dużo więcej do noszenia ;-)
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez Ania Swęderska » 2009-09-13, 13:14

My mieszkamy na II piętrze. Fionkę nosiłam do 30kg :-) Nie ukrywam nie było łatwo, zresztą lekko też nie :mrgreen: ale opłacało się. Bernusie są szczęśliwe wszędzie tam, gdzie jest kochający pan, który zadba o wszystkie ich potrzeby. pozdrawiam serdecznie
Avatar użytkownika
Ania Swęderska
 
Posty: 416
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-21, 20:41
Lokalizacja: Siemianowice Śl.
psy: Fiona z Aresibo

Re: NAJLEPSZA HODOWLA

Postprzez daria » 2009-09-13, 13:30

Ja mieszkam w bloku i myślę że moja suńka nie narzeka :-D zależy ile czasu się poświęca psu,małym argumentem na nie dla berna u Ciebie jest to trzecie piętro,stawy psa są ważne ale Twój kręgosłup też,więc dobrze przemyśl tę kwestię.
Avatar użytkownika
daria
 
Posty: 5439
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-16, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Cometa Balticanis (Birma)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hodowle Berneńczyków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość