Roznov pod Radhostem - 05.2011

Moderator: Aga-2

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Barbel » 2011-05-10, 21:35

Celem powszechnego zrozumienia pokusiłam sie o tłumaczenie czeskiej strony..
Jako každý rok, i letos jsme se zúčastnili jarní klubové výstavy v Rožnově pod Radhoštěm. S Jazzym jsme nastoupili do mezitřídy, kterou posuzoval Švédský rozhodčí Jan Herngren. Byla jsem zvědavá, jestli bude mít stejně přísný metr, jako jeho kolegové z brněnské výstavy v únoru. Pan rozhodčí posuzoval bernské salašnické psy od mezitřídy až po veterány a začal hned zrána mezitřídou. Nastoupilo nás 17, po rozdělení na dvě skupiny, jsme si všichni odběhali dvě kolečka a pak posuzoval každého psa samostatně.
Jak co roku, równiez i tej wiosny uczestniczylismy w klubowej wystawie w roznowie pod Radhostem. Z Jazzym wystąpilismy w klasie posredniej, którą oceniał szwedzki sedzia Ja Hergren. Byłam bardzo ciekawa, czy bedzie miał taką sama miarkę, jak jego koledzy z brneńskiej wystawy w luty. pan sedzia sedziował berneńczyki od klasy posredniej do weteranów i zaczął od rana od pośredniej. Do ringu weszło 17 psów po rozdzieleniu na 2 grupy wszyscy robiliśmy 2 kółka i następowała ocena indywidualna.

My jsme šli na řadu jako úplně první. Jazzy se panu rozhodčímu líbil, důkladně si ho prohmatal, včetně úhlení, nechal nás opět zaběhnout kolečko, trojúhelník a párkrát i směrem k němu a od něho. Zkoumal pozorně pohyb, povahu, zuby, pevnost kostry, ocas… a začal diktovat zapisovatelce posudek. Já se usmívala čím dál víc, i když krásný posudek zakončil známkou Very good – VD. Byla jsem napjatá, jak bude pan rozhodčí pokračovat dál. V naší třídě zadal známku V jenom prvním čtyřem oceněným, pak pár známek VD, D-čkami nešetřil a jednoho pejska z posuzování vyloučil. Hodně přísný metr měl na všechny třídy, kde to vypadalo se známkami skoro stejně. Nejvíc jsem ale byla překvapená ve třídě veteránů, kde by jsme měli přivítat každého vitálního seniora, pochválit ho za předvedení a povzbudit další majitele, aby své dlouhověké miláčky ještě ukázali veřejnosti. Tady je opravdu čím se chlubit - mnozí z nás by dali cokoliv za to, aby se jejich hafani dožili této třídy. Známkou D od rozhodčího se nám to určitě nepovede… Jsem ráda za krásný posudek a vzhledem k známkám, které udělil ostatním psům, i za naši známku. Na posudek se můžete podívat zde a pár fotek z posuzování najdete v naší fotogalerii.
My podchodziliśmy do oceny jako pierwsi. Jazzy sie panu sedziemu bardzo podobał, sedzia dokładnie go "obmacał", sprawdził dokładnie kątowanie, poprosił o kolejne kółeczko, trójkąt i kilkakrotnie po prostej tam i z powrotem. Sprawdził ruch, temperament, zęby, budowe kości, ogon.... i zaczął dyktować sekretarce opis. Usmiechałam sie coraz bardziej, nawet wtedy, kiedy piekny opis skonczył oceną Very good - VD. Byłam naprawde zaciekawiona, jak bedzie pan sędzia postepował dalej. W naszej klasie dał ocene V (doskonałą) jedynie kilku pierwszym ocenionym, potem kilka ocen VD (bdb), dobrymi nieszczedził a jednego psa odesłał z ringu. Podobniy sposób postępowania mozna było obserwowac we wszystkich klasach, gdzie ocenianie wypadło podobnie. Najbardziej zdziwiona byłam ocenami w klasie weteranów, gdzie, uwazam, powinnysmy się sieszyc i przyjąc z honorami każdego seniora, docenić go wystąpienie i zmotywować innych właścicieli, zeby swoich długowiecznych pupili jeszcze pokazywali szerszemu gronu. Tutaj jest sie na prawde czym chwalić - wiekszość z nas by dała wiele za to, zeby ich podopieczny dożył tej klasy. Ocena D (db) od sedziego na pewno się temu nie przysłuzy.... Jestem zadowolona z ocen, które uzyskały psy, równiez ze swojej. wzgledem lepszego osądu mozecie Panstwo zobaczyć kilka fotek w naszej galerii.

ufff.. za chwile cd.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Barbel » 2011-05-10, 22:10

Nedá se mi ale nevyjádřit se k několika věcem, ze kterých jsem trochu rozčarovaná. Dovolím si čerpat z historie plemene i jeho standardu. V každé třídě, kterou pan rozhodčí posuzoval, vyhráli krásní psy. Byli nádherně předvedeni, ale na můj vkus s takovými úpravami srsti, které dle mého, změnili psa v neposouditelného. Jde o to, že takto upravený pes neodpovídá jedné ze základních charakteristik plemene – cituji standard:“ Druh srsti: dlouhá, rovně splývavá nebo lehce zvlněná.“ Pokud nastoupíte do kruhu s ostříhaným psem (délka chlupu cca 5 cm, vyčesaným proti srsti, kde se žádný chlup nepřekrývá s jiným chlupem), kde není možné posoudit kvalitu srsti kvůli kadeřnickým zásahům a super vyhlazovacím přípravkům, tak z mého pohledu je to spíše nevýhoda, nebo záměr něco maskovat. Nechtěla bych být v kůži chovatelů fen, který přijedou na výstavu najít toho nej psa pro svůj chov a místo toho objeví na předních pozicích úplně stejně ostříhané plyšáky.

Nie moge przejść obojetnie obok kilku rzeczy, które mnie rozczarowały. Pozwole sobie siegnąć do historii rasy i jej standartu. W kazdej klasie, która pan sedzia oceniał wygrały piękne psy. Były przepięknie przygotowane, ale na mój gust, z takim przygotowaniem siersci, które wedugł mnie, zmieniły psa w "nie do oceny". Chodzi o to, ze tak przygotowany pies nie miesci się w jednym z podstawowych standardów rasy - cytuje standard "rodzaj sierści : długa, równo spływająca lub lekko pofalowana". Jeżeli wejdziecie do ringu z ostrzyżonym psem (długość włosa cca 5 cm, wyczesany pod włos, gdzie zaden włos nie przylega do innego), gdzie nie jest mozliwe ocenienie jakości sierści z powody zabiegów gromerskich i super wygładzającym specyfikom, to, na mój gust, jest to raczej wada, bądź próba ukrycia czegoś.Nie chciałabym być w skórze właścicieli suk, którzy przyjadą na wystawę wyszukac tego "naj" do swojej hodowli i na pierwszych lokatach zobacza dokładnie jednakowo ostrzyzone "szczeniaczki".

Samozřejmě jsem zastánce výstav ve smyslu, že se jedná o exteriérovou výstavu dané rasy, kde se mimo čistého a vychovaného psa posuzuje jeho souhra s majitelem (handlerem), způsob předvedení, to že nenastoupím do kruhu s postrojem nebo místo výstavního vodítka se stopovačkou, ale především se mi jedná o psa a jeho přiblížení se k ideálu standardu, protože jak už známý citát praví a platí i zde – NIKDO NENÍ DOKONALÝ. Pokud se ale naše klubové výstavnictví bude posouvat k preferování těchto nepřirozených úprav, tak děkuji, nebudu se účastnit. Zamilovali jsme se do psa – a opět si dovolím citovat, tentokrát krátkou historii plemene : „Bernský salašnický pes je selský pes starého původu, který byl chován v předalpských oblastech a částech švýcarského středozemí v okolí Bernu jako hlídací, honácký a tažný pes“ - a ne do společenského plemene, vyžadující kadeřníka a jeho úpravy. Pokud bych byla od začátku přesvědčena, že chci psa vyžadující tyto úpravy, tak si ho pořídím. Já mám krásné, úžasné plemeno, které u nás sice neplní svůj původní účel, ale to nám nedává právo jej měnit na něco úplně jiného. Myslím, že je důležité si právě v této době uvědomit, kam kráčí chov těchto psů, co je jeho cílem a taky jak se bude toto plemeno posuzovat na výstavách.

Oczywiście jestem zwolennikiem wystaw, gdzie chodzi o podkreslenie eksterieru danej rasy, gdzie oprócz czystego i dobrze wychowanego psa ocenia sie również jego współpraca z włascicielem (handlerem), sposób wystawienia, gdzie wchodzi sie do ringu odpowiednio ubranym z dobraną ringówką a nie obrozą i smyczą, ale przede wszystkim chodzi mi o psa, o najbardziej optymalne zbliżenie sie do standardu, dlatego ze , jak wiadomo nikt nie jest doskonały. Jeżeli jednak nasza, klubowa wystawa będzie zmierzac i promowac tego typu nadmierne "przygotowanie", to dziekuję, nie będe w niej uczestniczyć. rozkochalismy się w psie - i znowu pozwole sobie zacytować, w tym wypadku, krótką historie razy: "bernenski pies pasterski to pies pochodzący z terenów podalpejskich, z czesci centralnej Szwajcarii, z okolic Berna, hodowany w celu pilnowania obejscia, pilnowania stad, jako zwierzę pociagowe" - a nie jako rasa do towarzystwa, wymagająca gromera i jego nadzwyczajnych umiejętności. Jezeli byłabym zdecydowana od początku, ze chce psa wymagającego tego rodzaju przygotowania, to byłabym na to przygotowana. Ja mam piękną, zachwycająca rasę, która mimo to, ze nie spełnia już swojego pierwotnego zadania, nie daje nam prawa zmieniac jej w cos zupełnie innego. Mysle, ze ważne jest uswiadomienie sobie właśnie w tym miejscu, dokąd zmierza hodowla tego psa i jaki kierunek obiera sie na wystawach.

cdn.....
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Barbel » 2011-05-10, 22:26

Stále se myslím, že KŠSP je zástupcem tohoto plemene v ČR a je jeho povinností je prosazovat hlavní poslání – cituji z klubových stránek: „Hlavním posláním klubu je cílevědomě, v souladu se standardy a dalšími předpisy vydávanými FCI, rozvíjet chov plemen švýcarských salašnických psů“. A to znamená, že není možné, aby nějaký módní trend přinášený rozhodčími a tím vyžadovaný i od vystavujících, mohl takto měnit základní postuláty, na kterých stojí velice úspěšných chov salašnických psů již více než 20 let.

Wciąz myślę, ze Klub jest oredownikiem tej rasy w Czechach i jego obowiązkiem jest propagować główną mysl przewodnią - cytuje z klubowych stron: " Głównym celem klubu jest celowe, w zgodzie z standardem i innymi przepisami wydawanymi przez FCI, rozwijać hodowlę ras szwajcarskich". A to znaczy, ze nie jest mozliwe, zeby jakieś "modne trendy" propagowane przez sedziów i poprzez to wymuszane na wystawiających mogłyby zmienic podstawowe założenia na których oparta jest rozwijająca sie z powodzeniem hodowla szwajcarów ( w Czechach - przyp. tłum.) trwająca juz 20 lat.

Poslední věcí, kterou si neodpustím, je citace z výstavního řádu ČMKU, kterým se řídí i výstavní řád KŠSP. Jedná se o článek 14, bod „k“ – Povinnosti vystavovatele: „Je zakázáno upravovat srst, kůži nebo čenich psa čímkoliv, co mění jejich strukturu, barvu nebo tvar. Je zakázáno upravovat psa v areálu výstaviště s pomocí jakýchkoliv látek nebo pomůcek. Povoleno je pouze česání a kartáčování. Je také zakázáno vyvazovat psa na trimovacím stole na delší dobu než je nezbytné pro úpravu. Porušení tohoto ustanovení může mít za následek okamžité vyloučení psa z účasti na výstavě.“ Myslím, že je načase tento bod velice striktně dodržovat nejen ze strany vystavovatelů, ale hlavně ze strany rozhodčích!

Ostatnią rzeczą, na która chciałam zwrócić uwagę, jest cytat z ( tu nastepuje z czego - przepisy prawa- przyp. tłumacza. - "Obowiązki wystawcy ; " Zakazuje się poprawiania siersci, skóry,nosa psa czymkolwiek, co zmieni ich strukturę, kolor, bądx jakość. Zakazuje sie przygotowania psa na terenie wystawy za pomoca jakichkolwiek substancji i urządzeń. Dozwolone jest czesanie i szczotkowanie. zakazuje sie również przetrzymywanie psa na stole trymerskim dłuzej niz jest to niezbędne do poprawienia sierści. Niepodporządkowanie się tym wymogom moze skutkować natychmiastowym wyłączeniem psa z uczestnictwa na wystawie". Mysle, ze przyszedł czas na bardzo restrykcyjne trzymanie sie tego punktu - i to nie tylko ze strony wystawiających, ale głównie - ze strony sędziów.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Ben » 2011-05-11, 00:04

kreska napisał(a):latwo przychodzi generalizowanie jesli sie czuje niedocenionym, nie pisze tu o tobie ;-)


Ania Barbelowa przetłumaczyła w całości tekst z czeskiej strony o której wspomniałem wcześniej.

Wniosek z tego tekstu jest następujący: jeżeli dwoje ludzi z różnych krajów nie wiedząc o swoim istnieniu, mówiących różnymi językami nie kontaktując się ze sobą, po wystawie w Roznovie ma identyczne odczucia to chyba problem wystąpił. Na pewno był widoczny na ringu 6, psy klasa pośrednia, otwarta i championów. Jak było na innych ringach nie wiem, nie patrzałem.
Co do "docenienia" Benka, żebyśmy mieli jasność, on zawija ogon. Jest dosyć istotny mankament i jadąc na wystawę zdaję sobie sprawę, że większych szans na sukces nie ma.
Avatar użytkownika
Ben
 
Posty: 356
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:16
psy: Ben*, Ben II*, Nimba*, Ala*, Fokus*, Maja

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez kreska » 2011-05-11, 08:16

Ben napisał(a):
kreska napisał(a):latwo przychodzi generalizowanie jesli sie czuje niedocenionym, nie pisze tu o tobie ;-)


Ania Barbelowa przetłumaczyła w całości tekst z czeskiej strony o której wspomniałem wcześniej.

Wniosek z tego tekstu jest następujący: jeżeli dwoje ludzi z różnych krajów nie wiedząc o swoim istnieniu, mówiących różnymi językami nie kontaktując się ze sobą, po wystawie w Roznovie ma identyczne odczucia to chyba problem wystąpił. Na pewno był widoczny na ringu 6, psy klasa pośrednia, otwarta i championów. Jak było na innych ringach nie wiem, nie patrzałem.
Co do "docenienia" Benka, żebyśmy mieli jasność, on zawija ogon. Jest dosyć istotny mankament i jadąc na wystawę zdaję sobie sprawę, że większych szans na sukces nie ma.

Ja nie twierdze ze Odyseusz nie byl przygotowany choc nie widzialam jak siedzial na stoliku ale stalam dalej <tak>niezgadzam sie jedynie z generalizowaniem i przypisywaniem wygranej psu tylko i wylacznie ze wzgledu na to ze byl ciety i nastroszony a tak to zabrzmialo, przynajmniej ja tak to zrozumialam <mysli> Ringow bylo 6 a szwedzki sedzia ocenial w sumie 66 psow, to niezbyt duzo biorac pod uwage pozostale stawki :boszz: przygladalam sie dosc surowej ocenie championow i sluchalam opisow, sedzia przykladal uwage do ruchu i prezentacji podczas niego, slyszac pomruki przy wydawaniu werdyktow staral sie je wytlumaczyc uzywajac konkretnych argumentow a nie jak wielu naszych sedziow prostego "bo tak" <okok>
Jesli ktos jest zainteresowany stawkami to moge zeskanowac i wstawic :-)
pozdr

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Busola » 2011-05-11, 08:39

kreska napisał(a): ...
Jesli ktos jest zainteresowany stawkami to moge zeskanowac i wstawic :-)

skanuj kobitko :-D
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Barbel » 2011-05-11, 08:50

A ja sobie przypomniałam zeszłoroczną wystawę w Krakowie - też pan Zamojski po "pomrukach" zaczął uzasadniać wybór..... :cwaniak: o do tłumaczonego tekstu i wystaw czeskich... Byłam na nie jednej, konkurencja dziecko i pies to stały punkt programu od lat, weterani w duuużej ilości (niespotykane na polskich wystawach - 10 suk, 3 psy - w 2006 roku - akurat ten katalog mam pod ręką)- wiadomo - w różnej kondycji, bo czasem i 13- letni (mama Barbela występowała, kiedy miała 10 lat) i zdanie o traktowaniu seniorów mnie bardzo poruszyło. Z klubówką czeską kojarzy mi się zawsze bardzo życzliwa atmosfera - bez parcia na szkło, bez obłoków spreju, bez wyscigu o "złote gacie" - po prostu radośc z tego, ze może naszej rodzinie towarzyszyc tak wspaniałe zwierze jak bern , a my jesteśmy dumni z każdego z nich i możemy pokazać tą naszą dumę innym.

Aaaa - a stawki z opisami będa za pewne umieszczone na stronach czeskiego klubu.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Aga-2 » 2011-05-11, 14:37

Na podstawie tego, co można pooglądać na zdjęciach i filmach z pokazów zagranicznych (ZWŁASZCZA AMERYKAŃSKICH) i porównując z tym, co zaczyna się już od jakiegoś czasu dziać na naszych ringach rodzimych wnioskuję, że niestety przychodzi do nas moda, a my ją chcąc-niechcąc przejmujemy (i teraz to dosięga też naszych południowych sąsiadów). Bardzo z tego powodu ubolewam, bo ja też nie kupowałam sobie pudelka, tylko berneńczyka, a widzę, że coraz częściej berny na wystawę są po prostu "zrobione" i takie też coraz częściej wygrywają. Nie twierdzę, że nie są piękne, ale mnie jako widzowi trudno jest takiego "zrobionego" psa ocenić, czy jest on piękny z natury, czy po prostu trafił na zdolnego groomera, który go tak "wyrzeźbił".
Ja rozumiem, że żyjemy w czasach, kiedy w pokazach piękności wygrywa się po operacjach plastycznych i różnorakich zabiegach upiększających, ale w odniesieniu do psów dobrze byłoby wiedzieć, czym tak naprawdę obdarzyła je natura. W przeciwnym wypadku niezwykle trudno dokonywać odpowiedniego dobory hodowlanego.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez gunisia » 2011-05-11, 22:31

Gratulacje dla wszystkich, może w przyszłym roku my też się tam zjawimy. :-D
Avatar użytkownika
gunisia
 
Posty: 211
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-07, 22:32
psy: Bernolki i Landseerki

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Boyowa » 2011-05-16, 22:25

kreska napisał(a):i filmik :-D final gdzie prezentuje sie m.inn. Odyseusz i nasza miotowa siostrzyczka Fibie(pan w paseczki ;-) )
http://www.youtube.com/watch?v=_UaM_EM9ns4&NR=1
pozniej powinno byc migawek z wystawy :-D

pozdr

A suczka z panią w czapce z daszkiem to nasza 8-letnia babcia - Baby Queen Elsa <faja> <hura>
Avatar użytkownika
Boyowa
 
Posty: 3410
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-02, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów
psy: Beastie Boy Majowy Skarbiec

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Busola » 2011-05-17, 08:47

Busola napisał(a):
kreska napisał(a): ...
Jesli ktos jest zainteresowany stawkami to moge zeskanowac i wstawic :-)

skanuj kobitko :-D

oj dłuuuuugo ta Kreska skanuje ;-) ;P <prosi>
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez kreska » 2011-05-17, 12:50

Busola napisał(a):
Busola napisał(a):
kreska napisał(a): ...
Jesli ktos jest zainteresowany stawkami to moge zeskanowac i wstawic :-)

skanuj kobitko :-D

oj dłuuuuugo ta Kreska skanuje ;-) ;P <prosi>

mialam nadzieje ze Czesi beda szybsi i oszczedza mi pracy ;-)
na początek okładka i przypomnienie zeszłorocznej zwyciężczyni :-D

obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
niom tylko sie nie popisalam do konca bo nie zaznaczylam na skanach lokat :sciana: ale wszystkich i tak nie znam;)

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Roznov pod Radhostem - 05.2011

Postprzez Ben » 2011-05-18, 23:32

Avatar użytkownika
Ben
 
Posty: 356
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:16
psy: Ben*, Ben II*, Nimba*, Ala*, Fokus*, Maja

Poprzednia strona

Powrót do Wystawy 2011

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości