Crufts- najwieksza wystawa w Uk

Moderator: Aga-2

Crufts- najwieksza wystawa w Uk

Postprzez marcinlodz1979 » 2011-10-18, 00:46

Witam
Mieszkam w UK mam zamiar rozpocząć moja przygodę z wystawami właśnie w UK.Znalazłem w sieci filmik z największej wystawy w UK i aż mnie on przeraził <krzyk> . Co o nim sadzicie jako już doświadczeni hodowcy i wystawcy.
Oto linki do filmu i artykułu:
http://vimeo.com/8143254
http://doglife.pl/crufts-wystawa-psow-r ... -mutantow/
marcinlodz1979
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-09-29, 16:19
psy: Carmen von Romanshof

Re: Crufts- najwieksza wystawa w Uk

Postprzez Aga-2 » 2011-10-18, 10:38

U mnie obydwa linki prowadzą do tego samego filmu. Widziałam go już w telewizji i rzeczywiście robi wrażenie. Oczywiście wrażenie negatywne.
Żeby podejść do sprawy obiektywnie, trzeba najpierw zdać sobie sprawę z faktu, że każda psia rasa została przez człowieka "wyprodukowana" w sposób sztuczny, a co za tym idzie wygląd psów różnych ras odbiega mniej lub bardziej od wyglądu ich naturalnych przodków. Natura dąży do jak najlepszego przystosowania organizmu do życia, podczas gdy człowiek tą tendencję skutecznie zaburza. Prowadzi to do różnego rodzaju utrudnień w funkcjonowaniu przedstawicieli wielu ras. Już jakiś czas temu zaczęto sobie zdawać sprawę z tego, że w wielu przypadkach hodowla zmierza w złym kierunku. Powstała nawet lista ras, które powinny zostać stopniowo wycofane z hodowli. Nie wiem czy był jakiś ciąg dalszy, ale raczej rasy te nie zniknęły do tej pory. Ludzie niestety z takich, czy innych przyczyn nie rezygnują tak łatwo z "czynienia sobie Ziemi poddaną" i dążą do jakiegoś wydumanego celu często kosztem cierpienia innych istot, w tym wypadku psów. Dobrze, że ktoś zwrócił na ten fakt uwagę. Nie należy jednak popadać w skrajny pesymizm. Nie wszystkie rasy aż tak odbiegają wyglądem od ideału ukształtowanego przez naturę. Przykładowo nasze rasy szwajcarskie mają bardzo naturalny wygląd. Nasze psy nie są ani zbyt małe, ani zbyt duże, żadna część ciała nie odbiega od schematu, który moglibyśmy nazwać jako "normalny". Jak to pisał twórca naszej rasy prof. Heim, Szwajcary ujmują naturalnością swojego wyglądu, do którego człowiek dodał bardzo atrakcyjny sposób ubarwienia okrywy. Możemy się więc cieszyć, że wśród wielu wynaturzonych ras, jesteśmy wielbicielami akurat tych najmniej udziwnionych.
Co do samego faktu wystaw, to ich zamierzeniem jest wytyczenie prawidłowego kierunku prowadzenia hodowli. O ile podchodzimy do wystaw rozsądnie, mogą one być bardzo miłym miejscem spotkania laików- posiadaczy psów z hodowcami i specjalistami, jakimi powinni być sędziowie. Na wystawie powinniśmy otrzymać rzetelną ocenę zwierzęcia, celem weryfikacji jego wartości użytkowej, a jednocześnie otrzymany przy ocenie opis powinien pomagać nam w doborze hodowlanym. To wszystko, co napisałam jest zasadne w momencie, kiedy wzorzec rasy nie szkodzi swoim zapisem dobrostanowi tej rasy. Póki co nasz szwajcarski wzorzec jest całkiem w porządku. Możemy się więc tylko cieszyć ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Crufts- najwieksza wystawa w Uk

Postprzez marcinlodz1979 » 2011-10-18, 13:29

Zgadzam się ze dzisiejsze rasy są stworzone przez ludzi i dla ludzi, ale gdzie jest ta granica której nie powinniśmy przekroczyć w tworzeniu ras. Związki powinny pilnować żebyśmy sie nie zapominali i dbać o dobro zwierząt a nie tylko hodowców.
marcinlodz1979
 
Posty: 6
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-09-29, 16:19
psy: Carmen von Romanshof

Re: Crufts- najwieksza wystawa w Uk

Postprzez Aga-2 » 2011-10-18, 15:52

Jak w każdej dziedzinie i w hodowli działają proste prawa rynkowe. Jest popyt - znajdzie się podaż. Związek tych praw nie zmieni, bo jak nie pod jednym, to pod drugim szyldem psy-kaleki ktoś wyprodukuje.
To nabywcy powinni być świadomi i po prostu psów z takich kalekich ras nie kupować.
Dobry hodowca, jak wie, że rasa ma problem zdrowotny wynikający z jakby z definicji, czyli z wzorca rasy i z kierunku jej rozwoju, to też nie powinien w taką rasę "wchodzić".
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Crufts- najwieksza wystawa w Uk

Postprzez Aga-2 » 2011-10-18, 15:53

marcinlodz1979 napisał(a):Zgadzam się ze dzisiejsze rasy są stworzone przez ludzi i dla ludzi (...)

Nie tylko "dzisiejsze rasy". Po prostu PIES został stworzony przez ludzi i dla ludzi ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica


Powrót do Wystawy 2011

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości