Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Wszystko na temat szkolenia i psich sportów

Moderator: MartaD

Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez santa » 2008-07-05, 22:30

Nie mam pojecia gdzie umiescic ten watek, i czy ktos tu zaglada :mrgreen: ale dobra niech bedzie tu. mianowicie zastanawia mnie dlaczego szwajcary nie podlegaja probom pracy tak jak inne psy pasterskie? Z powodu swojego pochodzenia, znajduja sie w drugiej grupie, a nie w pierwszej jak wszytskie pastuchy i co prawda nie sa to typowo zaganiające psy tak jak np border collie, lecz jednak procz pilnowania bydła zajmowały sie przeciez także przeganianiem stada. Czy ktos wie cos na ten temat i moze mi to jakos wyjasnic, byc moze o czym istotnym nie wiem :?: pisałam maila do osob zajmujących sie pasterstwem ze ZK, lecz nikt nie raczyl mi odpowiedziec - nawet krotkiego "przepraszamy ale nic o tym nie wiemy".

Ja tylko raz, na zagranicznej stronie, spotkalam sie z entlebucherem ktory uczony byl pasienia. Ogolnie bardzo interesuje mnie ten temat, lecz w polsce chyba nikt sie tym nie zajmuje.
santa
 
Posty: 843
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-28, 21:47

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Guard » 2008-07-05, 22:56

Słyszałam o appenzellerach wykozystywanych do tych celów. Duże szwajcary były "tylną strażą" stada, a nie do zaganiania. Kiedyś widziałam pracujące szwajcary na stronie amerykańskiej hodowli, jak ją znajdę to wyślę adres internetowy.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez asia78 » 2008-07-05, 23:03

Santa ja też się nad tym zastanawiałam.
Jeżeli ktoś ma jakieś informacje na ten temat, to się przyłączam do pytania.
Avatar użytkownika
asia78
 
Posty: 1746
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-25, 00:37
Lokalizacja: Warszawa
psy: Appenzellerka Amanda

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez santa » 2008-07-06, 22:12

Mówiąc "szwajcary" miałam na mysli oczywiscie wszytskie 4, ale przyznam ze o historii duzych szwajcarów i bernenczyków wiem niewiele.
Ze wzgledu na to ze mam entlebuchera, czytalam glownie o tej rasie - i z cala pewnoscia uzywane byly one zarowno jako psy strozujace i zaganiające.

Guard bede wdzieczna, za adres strony.

Ja jestem w trakcie szukania roznych materiałow na zagranicznych stronach, ale szczerze mowiac, informacje ktore znajduje, powtarzaja sie i nie wnosza nic nowego :-/
santa
 
Posty: 843
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-28, 21:47

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez AT » 2008-07-06, 22:36

Żadna z ras 4 ras szwajcarskich psiaków pasterskich nie podlega próbom pracy (niestety). O ile dobrze mi się zdaje zmienić to może tylko klub szwajcarski występując o taki ,,zapis" do FCI. Szwajcarom jak widać na tym nie zależy bo pewnie ich psy i tak w dużej mierze pracują w taki czy inny sposób i ogólnie poziom wszelakiego wyszkolenia psów na ,,zachodzie" jest zdecydowanie większy niż w Polsce. Dlatego pewnie niestety nigdy nie będzie klasy użytkowej szwajcarów na wystawach.
Jednak szkolenie psów i wykorzystywania ich do prac wszelakich nie jest zabronione ;-) a ja osobiście chętnie bym sobie kiedyś na jakieś entki popatrzyła jak stadko zaganiają :mrgreen: bo mój bern już niedługo będzie mi mleko i inne takie z targu na wózku przywoził (takie czasy, że teraz odwrotnie niż 100 lat temu ;-) )
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Wydra » 2008-07-07, 12:27

No tak teraz paliwo drogie to psy zaczynacie zaprzęgać do pracy :mrgreen: :mrgreen:
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez santa » 2008-07-07, 15:35

AT napisał(a):Żadna z ras 4 ras szwajcarskich psiaków pasterskich nie podlega próbom pracy (niestety). O ile dobrze mi się zdaje zmienić to może tylko klub szwajcarski występując o taki ,,zapis" do FCI. Szwajcarom jak widać na tym nie zależy bo pewnie ich psy i tak w dużej mierze pracują w taki czy inny sposób i ogólnie poziom wszelakiego wyszkolenia psów na ,,zachodzie" jest zdecydowanie większy niż w Polsce. Dlatego pewnie niestety nigdy nie będzie klasy użytkowej szwajcarów na wystawach.
Jednak szkolenie psów i wykorzystywania ich do prac wszelakich nie jest zabronione ;-) a ja osobiście chętnie bym sobie kiedyś na jakieś entki popatrzyła jak stadko zaganiają :mrgreen: bo mój bern już niedługo będzie mi mleko i inne takie z targu na wózku przywoził (takie czasy, że teraz odwrotnie niż 100 lat temu ;-) )


dziekuje za informacje. nie wiedzialam, ze tak to wyglada. myslalam, ze to moze wladze FCI tak postanowily i nie da sie tego zmienic.
Inna sprawa to,taka, ze kazda rasa ma swoj indywidalny styl pasienia i nawet nie ma gdzie i skad dowiedziec sie jak to powinno u entli wygladac, no chyba ze na wycieczce w szwajcarii ;-)
santa
 
Posty: 843
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-28, 21:47

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Apcik » 2008-07-07, 15:52

a moje stworzonko ma okazje popasienia :lol: :lol: moj dziadek ma 8 osobnikowe stado baranków :mrgreen: :mrgreen: Jak psisko było małe to wszytsko było fajnie itp.. ale przyszla zima brak stycznosci z barankami i na wiosne (Cezary mial juz 7-8 msc) barany okropnie sie go bały a ten ganiał za nimi jak szalony :-/ :-/ :roll: :roll: teraz pilnuje je przez płot ;-) obserwuje je niekiedy godzinami, szczeka tak jakby je pilnował :shock: :shock: zagania przy siatce :lol: :lol: czyli jakeis predyspozycje ma :-> :->
Avatar użytkownika
Apcik
Moderator Działu
 
Posty: 2985
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-15, 23:19
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków
psy: Cezary

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez asia78 » 2008-07-17, 22:06

Znalazłam na dogomanii taką informację o zawodach z wypasania:
http://www.dogomania.pl/forum/showthrea ... st10390712
Nie wiedziałam, że w Polsce coś takiego organizują. :shock:
Avatar użytkownika
asia78
 
Posty: 1746
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-25, 00:37
Lokalizacja: Warszawa
psy: Appenzellerka Amanda

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez EwaM » 2008-07-17, 23:19

Apcik masz rację :lol: Berny mają predyspozycje do pilnowania,pasienia,zaganiania :lol: Na "swoim podwórku" to zaobserwowałam :mrgreen: Na spacerach ,jak Bora zbacza z kursu w jakieś krzaki,to Nera natychmiast za nią pędzi i ją zawraca :lol: Początkowo nie wiedziałam o co chodzi,ale doszłam do wniosku, że ona ją po prostu zagania do stada :mrgreen: Stado ma wędrować razem :mrgreen:
Avatar użytkownika
EwaM
 
Posty: 2852
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-13, 15:40
Lokalizacja: okolice Warszawy
psy: Nera-prawie BPP i Bora-prawie bokser:))))

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Wydra » 2008-07-17, 23:59

Nasze psy chyba pasienie mają we krwi.Dino ma 7,5 miesiąca nasze konie odprowadzał na pastwisko od samego początku jak tylko znalazł się w naszym domu.Początkowo to było tylko chodzenie ale już od 2 miesięcy poczynia sobie coraz lepiej całą drogę okrąża koniska i obszczekuje natomiast już na miejscu bacznie je obserwuje jak konie rozejdą się w różne strony to stara się zagonić je do kupy.Bardzo śmiesznie to wygląda a konie opędzają się od niego jak od natrętnej muchy :mrgreen:
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez marzena » 2008-07-18, 01:23

No i proszę - Dino psem pracującym zgodnie z berneńską naturą ;-) :mrgreen: Mądry chłopiec :-D
marzena
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez asia78 » 2008-07-18, 08:18

Roma napisał(a):Nasze psy chyba pasienie mają we krwi. ...

Ja powiem więcej one na pewno maja to we krwi. :mrgreen:
Moja sunia kundelka [*] (ale moim zdaniem pod wieloma względami podobna do Appenzellera) najbardziej męczyła się na "grzybach". Ileż ona się nabiegała, żebyśmy sie wszyscy nie pogubili. :-P
Ostatnio edytowano 2008-07-18, 10:18 przez asia78, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
asia78
 
Posty: 1746
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-25, 00:37
Lokalizacja: Warszawa
psy: Appenzellerka Amanda

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Anuta » 2008-07-18, 09:37

Nora też ma bardzo silny instynkt zaganiania. Na spacerach obchodzi "całe stado "dokoła, a gdy ktoś zostaje w tyle, albo oddali się w bok, popycha nosem, by dołączył. Gdy jest na smyczy, strasznie trudnia to prowadzenie dwóch psów, bo smycze plączą się. Ale gdy idziemy luzem bardzo nas to cieszy.
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Gapcio » 2008-07-27, 01:08

Dwa z trzech psów u nas maja silny instynkt pasienia, a Klarusia wcale.
Gapa z Retym czasem pilnuja stada w drodze na pastwisko, dzielą role między siebie i zaganiają maruderów. Klara tylko sie za nimi plącze i poszczekuje, ale nie wie o co chodzi. ;-)
Ogólnie nasze dwa pastuchy dziela się obowiązkami tak, że krążą wokół stada każdy w innym kierunku, zataczając regularne kręgi. Gapa jest w tym porządkowaniu nadgorliwy i próbuje podszczypywać, więc raczej unikamy tej jego "pomocy". Stado małe i biegajacy w kółko Retus wystarczy.
Zauważyłam, że faktycznie maja to zaganianie we krwi, podział zadań też jakoś sam im się robi. Jeśli występują w roli pastuchów, to jako zgrana drużyna i sa tym zachwycone :mrgreen: Nikt ich nigdy tego nie uczył.
Minęło kilka dni i koryguję: nauczyły Klare paść. Pasie zawzięcie.
Czyli sa trzy pastuchy.
Ostatnio edytowano 2008-08-02, 23:25 przez Gapcio, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Gapcio
 
Posty: 179
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 18:57

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Anuta » 2008-07-28, 08:53

Wczoraj moje "krowiarki" jak mówi mąż (bo nie owczarki) pierwszy raz w życiu zobaczyły prawdziwe stado (8 szt) krów. Obie oszalały ze szczęścia i strasznie chciały to stado "poprowadzić". Podbiegały, obszczekiwały. Krowom mniej się to podobało (a właściciele krów obserwowali z niepokojem co z tego bądzie). Jedna krowa, chyba zaprawiona w boju bo jeden róg miała wyraźnie krótszy, chyba złamany, groźnie opuszczała łeb w dół i nastawiała rogi. Moje sunie wcale się nie peszyły lecz usiłowały zabiegać krowę od tyłu. Na szczęście stado nie znarowiło się, a nam udało się odcięgnąć nasze domorosłe pastuchy. Ale chrzest mamy za sobą.
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Cefreud » 2008-07-28, 09:30

:mrgreen:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez Hekate » 2008-07-28, 15:24

Anuta napisał(a):Wczoraj moje "krowiarki" jak mówi mąż (bo nie owczarki) pierwszy raz w życiu zobaczyły prawdziwe stado (8 szt) krów.

u nas też wczoraj Alto miał bliskie spotkanie z krową i gdybym go gwałtownie nie pociągneła za smycz miałby to spotkanie jeszcze bliższe, w ostatniej chwili go odciągnełam bo jeszcze moment i byłby nadziany na rogi :lol:
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez santa » 2009-01-22, 17:48

wlasnie sie dowiedzialam, ze szykuja sie zmiany w FCI i najprawdopodobniej dla malych szwajcarow beda proby pracy pasienia
FCI chce podzielic styl pasienia dla prob pracy i zawodow dla border collie i dla psow kontynentalnych i "do bydla" czyli wlasnie entlebucherow i appenzellerow

jak dla mnie REWELACJA :mrgreen:


ps. przepraszam, male sprostowanie, z tego co przeczytalam wynika ze zmiany te obowiazuja juz od zeszlego roku :shock:
santa
 
Posty: 843
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-28, 21:47

Re: Próby pracy- pasienie - czy ktos moze to wyjaśnic?

Postprzez AT » 2009-01-22, 19:41

Czy mogłabyś dać linka czy inny namiar na źródło tych info? to bardzo ciekawe i budujące zarazem, może jeszcze uda się użytkowość szwajcarów zachować ;-) :mrgreen:
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Następna strona

Powrót do Szkolenie Szwajcarów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość