Podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwierząt

Tutaj można zadawać wszelkie pytania związane z formalnościami i praca ZKwP

Moderator: marieanne

Postprzez Ania Gd » 2007-10-31, 13:07

AniRysTeam napisał(a):Tak jak Jola napisała są to dwa różne podatki

To są trzy podatki:
1. podatek "hodowlany"; dochodowy
2. podatek od czynności cywilno-prawnych PCC
3. podatek "gminny"; opłata lokalna
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Postprzez Anirysova » 2007-10-31, 13:13

Napisałam dwa, bo odniosłam się do pytania Beaty.

Ten trzeci podatek płaci w US nabywca szczeniaka, chyba że cena nie przekracza 1000,- zł
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Postprzez saganka » 2007-10-31, 13:27

aaa, czyli w moim przypadku chodzi tylko o gminny? Uff, a juz myslalam, ze czegos nie dopatrzylam ;-)
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez bea » 2007-10-31, 19:40

Ania je teoretyzowałam,chciałam wiedziec czy wobec przepisów w momencie gdy pies jest stworzeniem hodowlanym to nadal postrzegany jest przez powiedzmy podatek gminny jako pies czy jako zwierze hodowlane,zapytalam Pania w gminie i ta mi powiedziala,ze chyba jest wtedy juz tylko zwierzeciem hodowlanym ,oczywiscie jezeli prowadzic bede hodowle jako dzial specjalny rolnictwa.To sa moje rozwazania na zas gdybym zwiekszyla ilosc psów,.Pani nie była do końca pewna ja tez nie,wiem oczywiscie jak moge to sama sprawdzic,bo na Pania w gminie nie mam co liczyc,ona podała mi swoja interpretacje i uwaza sprawe za zamknieta,na razie nie jest to zaden problem.PS.Barbapapo napisałas ,co napisałas w odpowiedzi do mnie,komentowac tego nie bede dalej ,chetnie nawet uznam ,ze pomyliłam sie tym razem w Twoich intencjach w stosunku do mnie,tak naprawde tylko Ty je znasz.Jezeli nie miała być to złosliwośc- przepraszam.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez izu » 2007-12-01, 21:14

O ile mi wiadomo to od kilku lat nie ma w działach specjalnuch KRUS hodowli psów a co dziwniejsze...koni :shock: .
Może jednak ostatnio coś się zmieniło więc głowy nie daję ;-)
Avatar użytkownika
izu
 
Posty: 988
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-01, 01:21
Lokalizacja: Dębiec k. Wielunia
psy: Łobuz(*)2001-2013 , Demi, Hiko(chin) i Szelma

Postprzez Busola » 2007-12-03, 12:37

Rany boskie, ale żeście mnie zastrzeliły tym tematem.
Ja żadnego podatku nie płaciłam po zakupie psa - bo nie miałam pojęcia że trzeba.
A co jeśli bedę chciała mieć hodowlę? Czy muszę wtedy wykazać że ów podatek uiściłam?
To ja może skoczę do skarbówki i od razu sie przyznam :cry:
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Anna Rozalska » 2007-12-03, 15:11

Bez przesady ja też kupiam psa z rodowodem i nic nie płaciłam. Nie płaci sie podatku od kupna psa. Jedynie raz w roku podatek za psa. w Warszawqie bodajże od 3 lat jest to symbolicxzna zł. Nikomu nie chce sie gnać do Urzędu Gminy żeby uiscić 1 zł.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez Kasia » 2007-12-03, 15:25

No własnie ja zrozumiałam ze sie placi, jesli cena szczeniaka/psa jest wyższa niż 1 000zł - wie ktos jak jest na pewno? tez wole sie upewnic i nawet jesli jest to 1 zł miec to zapłacone
Kasia
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Busola » 2007-12-03, 15:30

Dokładnie, żeby spać spokojnie.
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Tess » 2007-12-03, 15:40

Słuchajcie, dzwoniłam przed chwilą do skarbówki - w momencie kupna nie trzeba "transakcji rejestrować, ani płacić podatku. czyli nie składamy PCC. Podatek płacimy dopiero w momencie rejestracji suczki hodowlanej lub reproduktora w Zk - wypełnia się PIT-6 i podatek ( jakieś 36 zł rocznie) należy opłacić w ciągu 7 dni od rejestracji. Tak przynajmniej jest w Gdańsku.
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Postprzez Kasia » 2007-12-03, 15:58

Ok dzięki Tess, wiec pewnie w całym kraju jest tak samo
Kasia
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Agata » 2007-12-03, 16:12

A ja ciemota wysłałam 29 listopada, 3 miesiące po rejestracji suczki hodowlanej :shock:
Przyslijcie mi ciasto do więzienia jakby co ;-)

Kasia Ty nic nie płacisz, mówiłam Ci.
Jesli ja się rozliczam przy pomocy PIT6 to Ty nic od kupna psa nie płacisz.
Avatar użytkownika
Agata
 
Posty: 982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-22, 11:18

Postprzez anula » 2007-12-03, 16:54

Uff, to ja też nic nie muszę, na razie. :roll:
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Postprzez Tess » 2007-12-03, 18:02

Hi!Hi! Agata, myślę, że Ci to przestępstwo jednak darują... Jakby nie - mozesz na nas liczyć ;-)
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Postprzez Alicja i Spartki » 2007-12-03, 23:29

Agata a jak by co nie daj Boże :-P :-P to jakie ciasto lubisz :-D
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Postprzez Cefreud » 2007-12-04, 08:16

3 bita :mrgreen:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Barbapapa » 2007-12-04, 10:47

Tess napisał(a):Słuchajcie, dzwoniłam przed chwilą do skarbówki - w momencie kupna nie trzeba "transakcji rejestrować, ani płacić podatku. czyli nie składamy PCC. Podatek płacimy dopiero w momencie rejestracji suczki hodowlanej lub reproduktora w Zk - wypełnia się PIT-6 i podatek ( jakieś 36 zł rocznie) należy opłacić w ciągu 7 dni od rejestracji. Tak przynajmniej jest w Gdańsku.


Przykro mi ale nie . To jest nie prawda, co usłuszałaś w "skarbówce". po pierwsze US nie ma prawa udzielać interpretacji prawa podatkowego- a o to ustnie wystąpiłaś, po drugie US nie jest również organem powołanym do udzielania OFICJALNYCH informacji- przepisy prawa są ogólnie dostepne i nie znajomość nie jest argumentem w razie naruszenia prawa. Potwierdzam nadal, to są dwa kompletnie różne podatki. W PCC nie występuje zwolnienie dla nabywcy , jeśli kupi on kota lub psa od hodowcy, który płaci podatek, określony w formie decyzji wydanej przez Naczelnika US, o ile hodowca wybrał rozliczanie podatkowe ze specjalnych działów produkcji rolnej.
Polecam informację podatkową 022 3300330, bądź zdecydowanie rzetelniejszą i właściwą to wystąpienie o interpretację zgodnie z Ordynacją Podatkową do Ministra Finansów- kosztuje, jeśli dobrze pamniętam 70 zł.
JEŚLI KTOŚ ZNAJDZIE PRZEPIS MÓWIĄCY O TYCH DWÓCH PODATKACH INACZEJ, BĘDĘ WDZIĘCZNA ZA INFO.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez Busola » 2007-12-04, 11:07

Uuuu, a już się tak miło zrobiło :-/
To trzeba chyba zapytać.

Zdziercy - nawet za odpowiedź sobie liczą.
70zł???? Rozbój w miały dzień
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwierząt

Postprzez Zuzanda » 2008-11-23, 18:40

Tutaj dla niewiedzących taki tekst mocno rozjaśniający sprawę - przedruk z innego forum
Poniewaz dalo sie zauwazyc spoleczne zapotrzebowanie na rozwiazanie zagadnienia, zaprzeglam bieglego rewidenta do napisania paru slow. A oto co dostalam.

Hodowla psów rasowych

Zgodnie z art. 3 ust.3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 (Dz.U. z 2000 r Nr 14 poz 176) jak również załącznikiem nr 2 do powyższej ustawy (tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej....) w pozycji 15 puknt k) hodowla psów rasowych STANOWI dział specjalny produkcji rolnej.
W związku z tym jest takoż opodatkowana. Obowiązuje stawka ryczałtowa - szacowany jest DOCHÓD roczny z utrzymywania jednej sztuki stada podstawowego (zgodnie z cytowanym załącznikiem do ustawy) w wysokości 27 zł (dwadzieścia siedem złotych - dane za rok 2001).
Przez jedną sztukę stada podstawowego w hodowli psów rasowych należy rozumieć psa wpisanego w ZKwP jako reproduktor lub sukę z uprawnieniami hodowlanymi będące własnością danej osoby fizycznej.
Tak więc jeśli mamy 2 suki hodowlane i jednego psa reproduktora, to szacunkowy dochód z tego prowadzonego przez nas działu produkcji rolnej wynosi według organów skarbowych 3*27=81 zł i tę kwotę powinniśmy wpisać w poz 64 (lub ewentualnie 106 przy zeznaniu wspólnym obojga małżonków) zeznania PIT 36.

I tu niespodzianka - prowadząc hodowlę psów rasowych (nawet, jeśli nie mamy żadnej suki, mamy tylko reproduktora) jesteśmy traktowani jak osoby prowadzące działalnośc gospodarczą i MUSIMY składać zeznanie na formularzu PIT 36 a nie PIT 37.

Jeszcze trochę biurokracji na dokładkę.

W związku z tym, że hodowla jest traktowana jako prowadzenie działalności gospodarczej w dziale specjalnym produkcji rolnej, to niestety mamy kilka obowiązków z tym związanych.

Pierwszy dotyczy ZGŁOSZENIA działalności.
Robimy to na formularzu PIT6 w terminie do 7 dni od rozpoczęcia działalności (czyli nabycia psa/suki z uprawnieniami, wpisania suki do rejestru suk hodowlanych, uzyskania tytułu reproduktora przez naszego psa).
Urząd po otrzymaniu pierwszego formularza PIT6 wydaje nam decyzję o ustaleniu wysokości dochodu (patrz przykład powyżej). I tyle. Na koniec roku wpisujemy tę kwotę w nasze zeznanie roczne na PIT36.

Drugi dotyczy przedłużenia działalności.
Ponieważ podatki są obliczane w skali rocznej, to nasze pierwsze zgłoszenie zostało potraktowane, jakbyśmy chcieli prowadzić hodowlę TYLKO w danym roku.W związku z tym w terminie do 30 listopada trzeba wypełnić ponownie formularz PIT6 na kolejny rok (czyli do 30 listopada 2002 informujemy o rozmiarach zamierzonej hodowli w roku 2003) i wysłać go do swojego urzędu.
Urząd tym razem nie wydaje żadnej decyzji - decyzję wydaje tylko raz przy rozpoczęciu działalności. Natomiast sprawdza nasze zeznanie z zadeklarowaną wielkością hodowli (ilością reproduktorów/suk hodowlanych).

Trzeci dotyczy zmian w wielkości stada.
Jeśli nasze stadko powiększyło się (czytaj - nasza suka została wpisana do rejestru suk hodowlanych w ZKwP, pies otrzymał uprawnienia reproduktora), lub zmniejszyło (sprzedaż psa, zejście, wykreślenie z rejestru, przejście na psią emeryturę itp) to również powinniśmy na znanym już formularzu PIT6 zawiadomić urząd skarbowy w terminie do 7 dni od zdarzenia. Ten przypadek obejmuje również zakończenie działalności hodowlanej - procedura jest identyczna.

Z mojej praktyki wynika, że "ze względu na niewielką szkodliwość społeczną" oraz najczęściej niewielkie kwoty podatku związane z tym zagadnieniem urzędy skarbowe z przymrużeniem oka traktują opóźnienia w składaniu deklaracji PIT6, mogą natomiast być surowe przy całkowitym braku zgłoszenia czy niewykazaniu tej kwoty w zeznaniu rocznym.
Nic mi na razie nie wiadomo na temat współpracy organów skarbowych ze ZKwP w sprawie np. otrzymywania wykazu osób - właścicieli reproduktorów i suk hodowlanych, ale w przyszłości - kto wie....
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwierząt

Postprzez anula » 2008-11-23, 18:50

Ja jestem właśnie świeżo po zgłoszeniu. Ostatnio usłyszałam od mojej koleżanki-hodowcy ciekawą teorię, że jeśli ona płaci podatek od posiadania psa to już nie musi zgłaszać się do US. :shock: Nie bierze zupełnie pod uwagę (znam kilka takich osób), że są to zupełnie różne podatki, już nie wspomnę o tym iż tak naprawdę podatek od posiadania psa i tak odzyskujemy szczepiąc psa p/wściekliźnie, ponieważ w naszym mieście (nie wiem jak jest w innych gminach) jeśli ktoś uiścił tę opłatę to nieodpłatnie szczepi psa.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Problemy i pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości