Podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwierząt

Tutaj można zadawać wszelkie pytania związane z formalnościami i praca ZKwP

Moderator: marieanne

Re: rozliczanie hodowli

Postprzez Agnieszka » 2010-11-24, 14:42

Właśnie dzisiaj zawiozłam PIT.Rozliczam się z psiaków i królików :-)
Ostatnio edytowano 2010-11-24, 21:48 przez Agnieszka, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Agnieszka
 
Posty: 1151
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 22:54
Lokalizacja: Granówko
psy: www.czandoria.pl

Re: rozliczanie hodowli

Postprzez qbav » 2010-11-24, 17:01

a czy do PITU trzeba cos dolaczyc np skan rodowodu z uprawnieniami hodowlanymi ? Czy sam PIT starczy ?
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: rozliczanie hodowli

Postprzez Barbapapa » 2010-11-24, 17:09

Tylko "goły" PIT.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Barbapapa » 2011-07-01, 10:02

Pewnie sporo osób wie, ale gwoli zaznaczenia zmian w przepisach podatkowych. Od 01/04/2011 zmieniły się dość radykalnie przepisy w podatku VAT w zakresie tzw. rolictwa, rolnika ryczałtowego.
Od 01/04/2011 bez względu na formę rozliczania się z podatku dochodowego osoby będące podatnikami VAT czynnymi muszą rozliczać się z VAT z tytułu sprzedaży usł.kryć oraz sprzedaży m in. psów i kotów rasowych, ale też i nierasowych. I niestety stawka do tych czynności wynosi 23% z wyjątkiem sprzedaży psów przewodników dla ociemniałych tj.8%
<bezrady2>

PKWiU 2011 - Dział 01 - Produkty rolnictwa i łowiectwa oraz usługi wspomagające
Symbol PKWiU 2008 (2011) Nazwa grupowania Powiązania z CN-2007
01.49.19 Pozostałe żywe zwierzęta hodowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane
01.49.19.0 Pozostałe żywe zwierzęta hodowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane 0106 11 00 częściowo 8% - "ex 01.4 - zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem (...) pozostałych zwierząt żywych (PKWiU ex 01.49.19.0)" - poz. 14 załącznik nr 3 do ustawy VAT

częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - króliki dzikie, pszczoły, jedwabniki i przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych" - poz. 15 załącznik nr 3 do ustawy VAT
częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - trzmiele - tylko dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import" - poz. 1 i 4 załącznik nr 1 do rozporządzenia wykonawczego VAT

częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - entomofagi — wyłącznie stawonogi i nicienie - tylko dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import" - poz. 2 i 5 załącznik nr 1 do rozporządzenia wykonawczego VAT
0106 19 90 częściowo 8% - "ex 01.4 - zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem (...) pozostałych zwierząt żywych (PKWiU ex 01.49.19.0)" - poz. 14 załącznik nr 3 do ustawy VAT

częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - króliki dzikie, pszczoły, jedwabniki i przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych" - poz. 15 załącznik nr 3 do ustawy VAT

częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - trzmiele - tylko dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import" - poz. 1 i 4 załącznik nr 1 do rozporządzenia wykonawczego VAT

częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - entomofagi — wyłącznie stawonogi i nicienie - tylko dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import" - poz. 2 i 5 załącznik nr 1 do rozporządzenia wykonawczego VAT
0106 90 00 częściowo 8% - "ex 01.4 - zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem (...) pozostałych zwierząt żywych (PKWiU ex 01.49.19.0)" - poz. 14 załącznik nr 3 do ustawy VAT

częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - króliki dzikie, pszczoły, jedwabniki i przeszkolone psy przewodniki dla ociemniałych" - poz. 15 załącznik nr 3 do ustawy VAT

częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - trzmiele - tylko dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import" - poz. 1 i 4 załącznik nr 1 do rozporządzenia wykonawczego VAT

częściowo 8% - "ex 01.49.19.0 - entomofagi — wyłącznie stawonogi i nicienie - tylko dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import" - poz. 2 i 5 załącznik nr 1 do rozporządzenia wykonawczego VAT

Jeśli ktoś wyciągnął inne wnioski po zmianie przepisów proszę o ich przedstawienie, bo obecnie stan prawny mi się nie podoba.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Busola » 2011-07-01, 11:35

doszły mnie takie słuchy ale sądziłam że to tylko plotki szwagra żartownisia :-?

Od 01/04/2011 bez względu na formę rozliczania się z podatku dochodowego osoby będące podatnikami VAT czynnymi muszą rozliczać się z VAT z tytułu sprzedaży usł.kryć oraz sprzedaży m in. psów i kotów rasowych, ale też i nierasowych. I niestety stawka do tych czynności wynosi 23% z wyjątkiem sprzedaży psów przewodników dla ociemniałych tj.8%


Jolu, wytłumacz proszę mi ociemniałej co to oznacza w praktyce? Czy należy naliczać VAT jedynie wtedy gdy posiada się zarejestrowaną działalność i jest się płatnikiem VAT? czy każdy kto prowadzi hodowlę powinien ten VAT doliczyć do ceny szczeniaka?
Nie jestem chyba czynnym płatnikiem VAT - cokolwiek to oznacza :roll:

jesli jednak TAK to jqak to ma wyglądać w praktyce?
czy wtedy jakis rachunek nalezy wystawiać? co z podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Jolu, a jakiś link do ustawy? <prosi>
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Barbapapa » 2011-07-04, 08:55

Link do ustawy nie wiele ci da, bo przepisy dotychczasowe, dotyczące rolnika RR i jego limitów obrotów , poprostu zostały uchylone, a zatem ich nie ma. :-/
Czynny płatnik VAT to taki który np. z racji prowadzenia działalności gospodarczej chce ( dobrowolna rezygnacja) lub musi ( przekroczył obroty lub wykonuje działalność która wymusza) złożył VAT-R i zarejestrował się jako podatnik VAT. Ponieważ rozliczanie podatku VAT nie jest związane wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnikiem VAT jest każdy kto dokonuje ( co do zasady) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnie świadczy usługi na terenie kraju.
Czyli tak dla przykładu
1. jestem płatnikiem VAT ( bo przekroczyłam limity zwolnienia z racji prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie tłumaczeń, prowadzę sklep itd.) i jednocześnie wynajmuję garaż, i jednocześnie mam zarejestrowaną hodowlę psów rasowych. Do 31/03 rozliczałam VAT z tyt. dz. gospodarczej ze sklepu, usł. tłumaczenia i wynajmu garażu, a od 01/04 również muszę wystawić fakturę VAT i rozliczyć podatek należny z tytułu wykonanej usługi krycia czy wydania szczeniaka.
2. nie jestem płatnikiem VAT, bo świadczone przeze mnie usługi mieszczą się w kwocie wolnej, ale od 01/04 do obrotów limitowych dokładam obrotu z tytułu sprzedaży usł. krycia i sprzedaży szczeniaków, co może dać wartość która powoduje obowiązek rejestracji i rozliczania się z VAT
3. Prowadzę sobie hodowlę i do 31/03 mogłam być rolnikiem RR, ale nie mogłam ( z racji niskich obrotów) był płatnikiem VAT na ogólnych zasadach. Teraz, od 01/04 mogę zrezygnować ze zwolnienia i zarejestrować się jako płatnik VAT na zasadach ogólnych.
Tym samym jeśli będę zarejestrowanym płatnikiem VAT, to mogę z faktur zakupowych odliczać podatej naliczony i tym samym zmniejszyć swoje zobowiązanie wobec Urzędu Skarbowego.
A zatem jeśli ktoś zostanie lub stał się płatnikiem VAT od 01/04 musi nabywcy usługi krycia lub szczeniaka wystawić fakturę VAT. A tam gdzie występuje VAT nie ma podatku od czynności cywilno-prawnej PCC; nie ma też umowy sprzedaży, bo transakcja jest wyszczególniona na fakturze VAT.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Busola » 2011-07-04, 09:17

zatem jeśli nie jestem płatnikiem VAT czy to w zakresie działalności gospodarczej czy też rolniczej (byłam kilka lat temu) to VAt od sprzedaży szczeniąt mnie nie dotyczy, tak? Domniemany dochód od hodowli psów rasowych za rok 2011 został określony/zadeklarowany wcześniej, zgodnie z obowiązującymi przepisami o specjalnej produkcji rolnej.
Nie sądzę bym przekroczyła jakiekolwiek limity przy jednym miocie ;-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Barbapapa » 2011-07-04, 09:20

Busola napisał(a):zatem jeśli nie jestem płatnikiem VAT czy to w zakresie działalności gospodarczej czy też rolniczej (byłam kilka lat temu) to VAt od sprzedaży szczeniąt mnie nie dotyczy, tak? Domniemany dochód od hodowli psów rasowych za rok 2011 został określony/zadeklarowany wcześniej, zgodnie z obowiązującymi przepisami o specjalnej produkcji rolnej.
Nie sądzę bym przekroczyła jakiekolwiek limity przy jednym miocie ;-)

Zostaw podatek dochodowy, on nie ma nic wspólnego z podatkiem VAT. Obrót liczysz sama na podstawie kwot należnych ze przedaży psów i usł. krycia lub nasienia.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Busola » 2011-07-04, 09:23

aaa, czyli jeśli wpływy ze sprzedazy szczeniąt przekroczą jakąś kwote ?
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Szam » 2011-07-04, 09:42

A jak jest z rolnikami, płatnikami KRUS.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Barbapapa » 2011-07-04, 10:04

Krus nie ma tu nic do rzeczy. podatek VAT to innego typu zobowiązanie. Właśnie " rolnicy" dostali furtkę a by móc być płatnikami czynnymi VAT na zasadach ogólnych a nie w zasadzie tylko RR.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Szam » 2011-07-04, 10:10

Czyli bedac rolnikiem i przekraczajac kwote zwolnienia (w 2011 to 150tys??) jest obowiazek placenia VAT czy tylko mozliwosc?
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Barbapapa » 2011-07-04, 11:28

Właśnie jestem po kolejnych dysputach na temat vat dla rolników i chyba to co napisałam wcześniej jednak nie ma uzasadnienia w przepisach.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Barbapapa » 2011-07-04, 11:46

Wygląda na to że jednak jest zupełnie inaczej; a mianowicie należy jednak rozgraniczyć czynności podlegające rozliczeniom VAT wg zasad ogólnych, a rolnika ryczałtowego. U rolnika ryczałtowego występuje zwolnienie przedmiotowo-podmiotowe, tzn, że RR dostarczając produkty rolne z własnej działalności rolniczej oraz świadcząc usługi rolnicze jese zwolniony z VAT (art. 43.1.3 ustawy o PTU), nie rozlicza się, nie wystawia faktur, etc. Jednak od 01/04/2011 pojawiła się możliwość rezygnacji ze zwolnienia ( art. 43.3) poprzez złożenie aktualizacji VAT-R (bądź jako druku zgłoszeniowego) i zaznaczenie poz 34.
Natomiast jeśli ktoś jest już płatnikiem VAT czynnym, to powinien rozszerzyć vat na hodowlę
I to wygląda na wersję ostateczną przemyśleń, choć jeszcze ten temat będę wałkować; nie bardzo pasuje mi rozszerzenie VAT na dostawę i usługi RR.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Anirysova » 2011-07-04, 11:52

Jeśli ktoś ma hodowlę (suki hodowlane i/lub reproduktory) i rozlicza się ryczałtem, to te nowe przepisy go nie dotyczą.

:->
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Barbapapa » 2011-07-04, 12:37

Błagam, zostawcie podatek dochodowy na boku- to zupełnie inny podatek który rządzi się innymi prawami!
Wracając do VAT:
Wygląda mi na to że w sytuacji prowadzenia przez rolnika ryczałtowego jakieś działalności gospodarczej nie wlicza się do niej wartości sprzedaży świadczonych "przez niego" usług krycia, sprzedaży szczeniąt, czyli można z dz. gosp. płacić VAT lub być zwolnionym, niezależnie od RR ( które ustawowo bez względu na wartość jest zwolnione) . Natomiast w przypadku rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego, przychody z działalności rolniczej będą sumowane z przychodami z innych tytułów i cała działalność będzie wymagała opodatkowania podatkiem VAT, nawet jeśli do tej pory korzystaliśmy ze zwolnienia ( art 113)zw. z wysokością obrotów (w 2011 150000,00zł).
jeszcze spróbuję to potwierdzić.

NOTO WYGLĄDA, ŻE SIĘ MI POUKŁADAŁO. Potwierdzam możliwości bycia czynnym "VAT-owcem":
1. Zw z dz. gosp. (do wys. kwotowego limitu) + Zw. z Rolnika Ryczałtowego (ustawowe zwolnienie)
2. Opodatkowanie z dz. gosp.( rodzaj działalności np. doradztwo lub przekroczenie limitów lub rezygnacja z ustawowego zwolnienia) + Zw z RR (ustawowe zwolnienie)
3. Opodatkowanie z dz. gosp. ( rodzaj działalności np. doradztwo lub przekroczenie limitów lub rezygnacja z ustawowego zwolnienia) + opodatkowanie RR ( zwolnienie z ustawowego zwolnienia)
Wariant Zw z dz. gosp. + opodatkowanie RR - nie jest możliwy. Z automatu nierozciąga się też opodatkowanie RR o ile już jesteśmy czynnymi podatnikami VAT. To wyłącznie nasz decyzja o objęciu VAT-em RR.

To co tu wypisałam jest poprawne. Rezygnacja wymaga złożenia aktualizacji druku VAT-R lub jak pisałam wcześniej rejestracji na druku VAT-R i uiszczenia opłaty rejestracyjnej na rachunej wytypowanej dzielnicy gminy lub gminy w wysokości 170,00zł
Sprawa wysokości % VAT też wydaje się być poprawna.
Edytowano dla uściślenia wyjaśnień.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Barbapapa » 2011-11-18, 20:30

Przypominam. Osoby mające zwierzęta hodowlane ( m. in. psy, koty rasowe )muszą do końca 11/2011 złożyć w US druk PIT-6 ( ten sam co w zeszłym roku -8).
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

PIT 6

Postprzez Czela » 2014-11-22, 22:16

Gdyby ktos zapomial.
Termin skladania w Urzedzie Skarbowym mija 30.11.2014 r. :-D
Avatar użytkownika
Czela
 
Posty: 582
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-11, 14:28
psy: Irko* Appek, Bolto*, Bero* i Falk* (BPP)Rubin Land

Re: Podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez Ella » 2015-06-24, 15:18

Ręce opadają nad ogromem biurokracji w naszym kochanym kraju....a mianowicie: otrzymałam pismo z Urzędu Miasta z wezwaniem do:
cyt.:" okazania w ciągu 14 dni dokumentu potwierdzającego wykonanie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników(zgodnie z art.87 ust.1 ustawy z dnia 22 maja 2003-o ubezpieczeniach obowiązkowych)"

:shock: rolnikiem nigdy nie byłam i nie jestem,przynajmniej tak mi się wydaje <mysli> ,a może prowadząc hodowlę(1 suka hodowlana i 1 miot)czyli dział specjalny produkcji rolnej-rolnikiem jestem??? <głupek> Więc skoro jestem,to może mogłabym ubezpieczyć się w KRUS ??? a nie ,jak dotąd w ZUS??? .... <głupek>

Po telefonicznym wyjaśnieniu sytuacji z panem z Wydziału Finnsowo-Budżetowego UM ,okazało się,że pan pismo do mnie napisał,jak to określił"z automatu",ponieważ Urząd Skarbowy zgłosił do UM ,ze opłacam podatek związany z hodowlą,czyli działem specjalnym produkcji rolnej-pan nie wnikał,tylko pismo wysłał,bo uznał,ze jako rolnik powinnam mieć OC rolnika :mlotek:
...ale!!!....mam napisać oświadczenie,że nie prowadzę produkcji rolnej i przedłożyć...i mnie ten obowiązek posiadania OC rolnika nie dotyczy...(tak powiedział w/w pan)
...ale...ja przecież prowadzę hodowlę,,która jest działem specjalnym PRODUKCJI rolnej...

no więc chciałam zapytać,czy powinnam mieć to ubezpieczenie czy nie???
i czy mogę napisać oświadczenie,że nie prowadzę produkcji rolnej,skoro mam hodowlę??? <bezrady2>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwier

Postprzez baksak » 2015-06-25, 09:51

O bosz... przyjazne państwo i kultura oświadczeń ;> Oświadcz, że nie jesteś wielbłądem ;>
Obowiązkowe OC rolników płaci się z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego <tak>
Teoretycznie możesz pismo wrzucić do kosza, bo urząd nie może niczego od ciebie żądać w trybie art. 84 (bo nie jesteś rolnikiem ;> )
...praktyka pokazuje, że lepiej napisać, że: "nie dotyczy cię obowiązek wynikający z art. 44 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ponieważ nie wypełniasz przesłanki wynikającej z art. 2, ust. 12".
[czyli nie jesteś rolnikiem, bo nie posiadasz gospodarstwa rolnego].
I nie zapomnij mieć kopii z pieczątką "wpłynęło" i z datą albo kwitka z poczty ;>
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Problemy i pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron