upublicznienie zdjęć

Galeria z ogólnym dostępem. Można się tu pochwalić swoją pociechą!

Moderator: Apcik

upublicznienie zdjęć

Postprzez Barbapapa » 2007-03-07, 20:56

Jeśli ktoś się zna na prawie autorskim to bardzo proszę o pomoc.
W zeszłym roku kalendarzowym, na początku września liceum do którego trafiła moja córka, zorganizowało spotkanie ingracyjne pierwszaków z rodzicami. Pojechałyśmy z psami ( spotkanie odbywało się we włościach pana Dyrektora ). Wiele osób robiło wiele zdjęć.
Kilka tygodni temu mój syn rozpoznał na reklamach umieszczonych w metrze owego liceum nasze psy.
Kaśka nie chce żeby nasze psy reklamowały szkołę, która ma świetny Public Relation , ale merytorycznie ma niewiele do zaoferowania (córka zmieniła szkołę) uczniom.
Nikt nas nie pytał o zgodę na wykorzystanie zdjęć z naszymi psami.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez kreska » 2007-03-08, 00:38

Jesli to Wasze psiska to musicie napisac pismo do szkoly z "roszczeniem", bez Waszej zgody nie wolno im bylo uzyc tego zdjecia.Nie wiem jak wyglada sytuacja prawna w przypadku gdyby te zdjecia byly "dostarczone" przez tzw. osobe trzecia ale chyba i w tym przypadku szkola ponosi odpowiedzialnosc za uzycie ich bez Waszej zgody.
pozdrawiam
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Postprzez Ewa z Dżoszem » 2007-03-08, 20:08

Na pewno porada prawna wiąże się z kosztem, ale profesjonalna obróbka problemu nie zaszkodziłaby. Pismo przygotowane przez prawnika (może jakiś przyjaciel domu?) zawierałoby wszystkie potrzebne informacje dotyczące aktualnych regulacji i nikt nie mógłby się tłumaczyć, że np. była to prywatna impreza i zdjęcia też są prywatne.
Avatar użytkownika
Ewa z Dżoszem
 
Posty: 406
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-12-19, 22:23
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Tess » 2007-03-08, 20:30

Zgodnie z prawem pies jest waszą własnoscią (wiem, że to nie brzmi, ale tak jest) i tylko wy macie prawo do rozporządzania jego wizerunkiem. Wykorzystanie zdjęć z wizerunkiem waszego psa bez waszej wiedzy i zgody jest naruszeniem waszych praw. Nawet jezeli była to impreza prywatna - nie wolno wykorzystywac zdjęć z wizerunkiem osób i ich własnosci do celów reklamowych bez ich zgody. Mogę poszukac odpowiednich przepisów, ale dopiero po weekendzie bo jestem zawalona robota. pozdrawiam. tess
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Postprzez Barbapapa » 2007-03-08, 21:09

Bardzo dziekuję. Jak możesz to poszukaj. Muszę jakieś pisemko pchnąć do tej szkoły.
Tylko znając bieg życia, to napiszę pisemko, szefostwo je zignoruje lub coś tam odpowie, może nastapią jakieś słowne utarczki i pewnikiem skończy sie czas wykupiony przez szkołę. Ale może odniesie to pozytywny skutek w przyszłości.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez Olga » 2007-03-08, 22:03

Barbapapa napisał(a):Bardzo dziekuję. Jak możesz to poszukaj. Muszę jakieś pisemko pchnąć do tej szkoły.
Tylko znając bieg życia, to napiszę pisemko, szefostwo je zignoruje lub coś tam odpowie, może nastapią jakieś słowne utarczki i pewnikiem skończy sie czas wykupiony przez szkołę. Ale może odniesie to pozytywny skutek w przyszłości.

Zawsze sa prawnicy. W koncu od tego ich mamy, zeby z nimi isc na rozmowe ze szkola, jesli metoda "po dobroci" sie nie sprawdzi :-/
Avatar użytkownika
Olga
 
Posty: 431
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 15:39
Lokalizacja: Londyn

Postprzez Tess » 2007-03-08, 23:02

Szkoła ci nie zapłaci - to praktycznie pewne. Chyba, że masz chęć na proces i niechęć ogólna spowodowana pozywaniem szkoły, (no chyba, że to szkoła prywatna) Ale pismo z przywołaniem konkretnych paragrafów powinno poskutkowac przeprosinami ( na pismie jesli tego sobie zazyczymy) i zaniechaniem tego typu praktyk w przyszłości. To juz coś...
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Postprzez Barbapapa » 2007-03-12, 11:31

Tak to jest szkoła prywatna.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez Tess » 2007-03-12, 20:09

Ok to pomyslę jak Ich 'ugryźć"
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez Busola » 2008-05-16, 09:48

Troche z innej beczki.
Jak sprawa się ma w przypadku gdy wysłałam osobiście do kogoś zdjęcia, mojego autorstwa z wizerunkiem mojego psa, ale nie zostałam zapytana/poproszona o zgodę na publikację w internecie.
A zostało to uczynione.
Do tego pod zdjęciem (ufam że przez niedopatrzenie) umieszczone jest nazwisko rzekomego autora (nie moje) :-|
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez saganka » 2008-05-16, 10:21

Masz wszelkie prawa wymagac wycofania zdjecia. Jest cos takiego jak prawo autorskie zbywalne i niezbywalne. To ostatnie jest odnosi sie wlasnie do autorstwa - nawet jesli sprzedaz swoja prace, to nikt nie moze sie pod jej autorstwem podpisac. To jest kradziez. Poza tym, jesli nie wyrazilas zgody na publikacje, to takze masz prawo dochodzic swoich praw. Ty jestes wlascicielem wszelkich praw do zdjecia, takze do decyzji, czy mozna je publikowac, czy nie.
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez anula » 2008-05-16, 15:13

No to teraz mnie zażyłyście. Czyli znaczy to, że nie powinnam wstawiać na forum zdjęć, które zrobiłam na ten przykład na berneńskim specerku? albo na wystawie? bez zgody właścicieli psiurów? Pójdę siedzieć? :shock: Czy moż coś pomieszałam?
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez saganka » 2008-05-16, 15:17

nie, to zupelnie nie o to chodzi
to sa jakby zdjecia reportazowe, tamto zdjecie to byla wlasnosc Ali, przez nia zrobiona, z jej psem.
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez anula » 2008-05-16, 15:22

aaa to odetchnęłam :-D
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez Busola » 2008-05-16, 15:44

Anulka, jakby co to ja zgodę wyrażam - cobyś spokojnie spała. :mrgreen:
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez anula » 2008-05-16, 17:16

dzięki Aluś :lol: już mi lepiej
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez Anirysova » 2008-05-16, 18:48

Zbiorowe z różnych imprez publicznych można wklejać bez pytania o zgodę, ale już pojedyńczej osoby czy psa, wg prawa powinno się pytać o zgodę (może ktoś sobie nie życzyć) :->
Czyli z wystaw bezpieczniej wklejać takie na których jest kilka sztuk (psów czy ludzi) ;-)
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez Busola » 2008-05-16, 19:42

Bo wiecie, sprawa jest delikatnej natury i nie chcę z osobą która ów czyn popełniła wchodzić w konflikt, wysłałam jej zdjęcia Koji jako zdjęcia prywatne, ale zdębiałam gdy zobaczyłam je na stronie www. Do tego są umieszczone razem ze zdjęciami wykonanymi przez studio fotograficzne i chyba z klucza moje zostały podpisane nazwiskiem tamtego fotografa.
...a moje wyczucie i dyplomacja są ostanio równe słoniowej gracji więc nie bardzo wiem jak delikatnie załatwić tą sprawę.:lol:
...a moje (i mego męża) zdjęcia z innym nazwiskiem mnie drażnią :-|
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez Kola » 2008-05-16, 20:30

AniRysTeam napisał(a):Zbiorowe z różnych imprez publicznych można wklejać bez pytania o zgodę, ale już pojedyńczej osoby czy psa, wg prawa powinno się pytać o zgodę (może ktoś sobie nie życzyć) :->
Czyli z wystaw bezpieczniej wklejać takie na których jest kilka sztuk (psów czy ludzi) ;-)

Czyli, jeżeli robie na wystawie zdjęcia pojedynczym psom podczas oceny, a następnie owe zdjęcia wstawiam np. na forum i podpisuje psa imieniem i przydomkiem to jest to uznawane za łamanie prawa autorskiego, czy tez nie?

Jeszcze jedno pytanie.
Też na stronach psów gdy jest podany jego rodowód, często przy imionach przodków, są ich zdjęcia - czy chcąc je wstawić, nawet jeśli przodek nie żyje od dłuższego czasu należy pytać o zgodę właściciela psa o ile jest możliwość sie z nim skontaktowania droga internetową? Czy należy wówczas zapytać się właściciela strony na której to zdjęcie sie znajduje?
Kola
 
Posty: 283
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:57
Lokalizacja: dolnyśląsk
psy: Roxana z Gemerskej Polomy, Oliver

Re: upublicznienie zdjęć

Postprzez kabi » 2008-05-17, 13:12

Ja pracuje w zakladzie fotograficznym,mimo ze wszystkie zdjecia sa wylacznie wykonywane przez nas,nie mamy prawa ich upubliczniac bez zgody osob fotografowanych. Kazdy slub/chrzest/komunia/osoba publiczna musza byc zapytane o zgode,jesli zamierzamy umiescic ich wizerunki na naszej stronie www czy reklamie w gazecie.
Oni natomiast, z tymi "naszymi" zdjeciami moga robic z reguly co chca ;)
Wydaje mi sie,ze zrobione zdjecie (reportazowe) z imprezy na ktorej byliscie, ma prawo znalesc sie w internecie, ale nie ma prawa byc uzyte do jakiejkolwiek reklamy.
Chociaz z drugiej strony, jesli w tym przypadku nie ma szkodliwosci takiego czynu,to czy nie lepiej napisac pismo z prosba o usuniecie fotografii,zamiast chodzic z prawnikiem do szkoly? : )

Co do imprez masowych,typu wystawy. Wg. mnie kazdy kto tam przychodzi,ma swiadomosc ze zostanie sfotografowany. Z reguly na wystawach mozna spotkac lokalne TV,czy prase. Nie pytaja oni kazdego z osobna czy wyraza zgodne na upublicznianie wizerunku w kurierze telewizyjnym.
Idziesz na wystawe aby pokazac psa (jesli nie chcesz miec zdjec,niech wystawi go kto inny) nie tylko sedziemu,ale rowniez wystawiajacym i widowni ktora za to placi. Maja prawo robic nam zdjecia, jesli komus to nie odpowiada,to raczej nie pcha sie na takie masowki.
Przeciez ogladajac w internecie zdjecia z koncertu (dajmy na to WOŚP) i widząc na ktoryms z nich siebie,nie biegne do prawnika i nie zazadam za to odszkodowania. Idac w takie miejsca trzeba liczyc sie z ta meczaca slawa :-)
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)


Powrót do Galeria psiaków

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości