Jak przygotować szczeniaka do wystaw ??

Przygotowanie do wystaw. Słowniczek wystawowy. Ogólne dyskusje o wystawach.

Moderator: Aga-2

Jak przygotować szczeniaka do wystaw ??

Postprzez Anya » 2007-09-12, 23:05

W jaki sposób przygotowujecie pieska do wystaw?? Kiedy zaczynacie naukę, i na co zwracać uwagę? Pare razy byłam na wystawach, ale jako widz. ;-) Dopiero teraz jak mam swoją Szire to myślę o wystawianiu jej, ona ma 3,5 miesiąca i wiem , że na wystawe jest zawcześnie ale nie chciałabym czegoś zawalić, więc pytam grona fachowców :-D
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Anya
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-03, 11:16
Lokalizacja: Warszowice

Postprzez Ula » 2007-09-13, 12:36

Przede wszystkim musi być dobrze socjalizowana, by atmosfera wystawy: tłumy psów i ludzi, hałas i inne bodźce w dużym natężeniu, nie były dla niej szokiem.
Bierz ja więc jak najczęściej do miasta oraz na rozmaite spotkania psów. Niech ludzie dotykają ją i oglądają. Oczywiście obserwuj cały czas reakcje i zachowaie, aby nie przesadzić. Powinna mieć też możliwość odpocząć i poobserwować w spokoju, napić się, zjeść coś - wowczas dojdzie do wniosku, że wszystko jest całkiem normalne ;-)

Potem raz lub 2 wystawić ją w klasie szczeniąt, abyś sama nieco obyła się z ringiem (klasa szczeniąt jest zupełnie bezstresowa, a stresu na wystawie unikaj jak ognia, bo pies to wyczuje i mu się udzieli). Takimi "szczegółami" jak pozycja wystawowa i tempo biegu na razie się nie przejmuj, bo sposób prezentacji będzie zależny od "dorosłej" budowy suczki.
A rozluźniony, nieprzestraszony pies prezentuje się zawsze bardzo dobrze - na razie tego się trzymaj :-) (byle nie była "za bardzo" rozluźniona prowokując wszystkie psy naokoło do zabawy - choć to napewno jest lepiej widziane - zwłaszcza w kl. szczeniąt i młodzieży, niż spanikowany, lękliwy pies).
Avatar użytkownika
Ula
 
Posty: 557
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 08:10
Lokalizacja: Chrzanów
psy: Abrunia[*], Megi, Sonia, bezdomniaki na DT

Postprzez Anya » 2007-09-13, 13:16

Ula, a czy orientujesz się czy te klasy szczeniat są przy wszystkich wystawach?? i nie umiem znaleźć informacji czy moge wejść na wsytawę z psem niewystawianym, własnie żeby się oswajała??
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Anya
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-03, 11:16
Lokalizacja: Warszowice

Postprzez Ula » 2007-09-13, 14:09

Klasy szczeniat są zaawsze i kosztują dużo mniej niż normalne zgłoszenie - tyle, że nie dostajesz katalogu i musisz sobie kupić.
Czasem jest też klasa baby (dla szczeniąt od 3 m-ca) ale rzadko, zdaje się że 2 lub 3 wystawy tak mają (napewno klubówka).

Z psem niezgłoszonym zwykle można wejść jak ma się książeczkę i świadectwo szczepień.
Avatar użytkownika
Ula
 
Posty: 557
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 08:10
Lokalizacja: Chrzanów
psy: Abrunia[*], Megi, Sonia, bezdomniaki na DT

Postprzez Paula with Esta » 2007-09-16, 21:54

A ja dziś byłam z Estą moim 3 miesięcznym bernulem na wystawie w Przemyślu jako widz i bardzo dobrze zniosła pierwszą próbę na wystawie.
Avatar użytkownika
Paula with Esta
 
Posty: 801
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-16, 21:33
Lokalizacja: Przemyśl
psy: Esta Cicha Nadzieja

Postprzez Anya » 2007-09-17, 15:23

Ja jadę z Szirą do Rybnika, 7.10, też pierwszy raz jako widz, i boje sie tylko tego chodzenia na smyczy, bo z tym mamy cały czas problem. To ja jestem prowadzona na spacer a nie ona :cry: i jak oduczyć ją tego ciagnięcia :?:
Avatar użytkownika
Anya
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-03, 11:16
Lokalizacja: Warszowice

Postprzez Paula with Esta » 2007-09-17, 16:58

A ja jadę z Estą dopiero dfo Rzeszowa w lutym na międzynarodówkę. A mam pytanie. Jak ona będzie w klasie szczeniąt to zaliczy jej się międzynarodówka do uzyskania wymogów hodowlanych???
Avatar użytkownika
Paula with Esta
 
Posty: 801
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-16, 21:33
Lokalizacja: Przemyśl
psy: Esta Cicha Nadzieja

Postprzez Kropla Nadziei » 2007-09-17, 17:01

Nie, do hodowlanki liczą się oceny z wystaw powyżej 15 miesięcy.
Avatar użytkownika
Kropla Nadziei
 
Posty: 372
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:17
Lokalizacja: Gostynin/Warszawa
psy: NICEA zDD,BURBERRY Kropla Nadziei,OTI Kraina Retr.

Postprzez Paula with Esta » 2007-09-17, 17:15

Szkoda, a wiecie,że Esta jest na zdjęciach z wystawy w Przemyślu :) Tutaj w zakładce wystawy
Avatar użytkownika
Paula with Esta
 
Posty: 801
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-16, 21:33
Lokalizacja: Przemyśl
psy: Esta Cicha Nadzieja

Postprzez Angelika » 2007-09-17, 20:38

A ja chciałam iść z Veyronem na wystawę w Radomiu - też jako widz, ale powiedziano mi, że niestety na teren wystawy nie można wejść z pieskiem niezgłoszonym :-( :-(
Avatar użytkownika
Angelika
 
Posty: 468
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-17, 17:39
Lokalizacja: Radom
psy: Szafir z Ustrońskiego Zakątka, w domu Veyron:)

Postprzez Beata i Fiona » 2007-09-18, 10:14

Anya napisał(a):Ja jadę z Szirą do Rybnika, 7.10, też pierwszy raz jako widz, i boje sie tylko tego chodzenia na smyczy, bo z tym mamy cały czas problem. To ja jestem prowadzona na spacer a nie ona :cry: i jak oduczyć ją tego ciagnięcia :?:


spróbuj tak: za każdym razem kiedy napnie smycz gwałtownie zmień kierunek marszu w przeciwną stronę, aby lekko nią szarpnęło. Pokażesz jej w ten sposób że idziecie tam gdzie chcesz iśc ty , a nie ona; nauczy się też że napięcie smyczy grozi niemiłym szarpnięciem, i że jeśli chce gdzieś dojść to tylko na luźnej smyczy. U nas to zadziałało :-P
Myśle że się spatkamy w rybniku ;-)
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Postprzez Anya » 2007-09-18, 11:21

Ja naprawdę staram się z nią chodzic i robimy to często, ale naciąganie smyczy i zmiany kierunków tez nie pomagają, Szira jest cudownym urwisem, który jednak jest bardzo zawziety jeśli chodzi o smycz i spacery. Zdecydowanie bardziej chyba woli ganiac luźno po ogrodzie :lol: . Własnie rozmawiałam z mezusiem który zkłada nam teraz domofon i opowiadał jak Szira stara mu sie we wszystkim "pomagać", :mrgreen: tak, ze szuka kabli i narzedzi po całym ogrodzie, a ona ma wielka radoche przy tym :lol: . Jestem ciekawa ile cierpliwości bedzie miał mój mężuś hihihihi.....

Miło nam bedzie sie spotkać w Rybniku z toba Beatko i poznamy Fione? A kto jeszcze się wybiera do Rybnika??
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Anya
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-03, 11:16
Lokalizacja: Warszowice

Postprzez Busola » 2007-10-02, 13:50

Angelika napisał(a):A ja chciałam iść z Veyronem na wystawę w Radomiu - też jako widz, ale powiedziano mi, że niestety na teren wystawy nie można wejść z pieskiem niezgłoszonym :-( :-(


My też mieliśmy ten problem - przed wystawą w Inowrocławiu zadzwoniłam i spytałam czy mogę wejść z psem niezgłoszonym to mi powiedziano że w zasadzie to nie, ale jeśli weterynarz wystawowy się zgodzi to może nas wpuści - no sorki, nie będę ryzykować wycieczki kilkadziesiąt kilometrów by mi potem powiedziano że z psem wejść nie mogę.

A propos chodzenia na smyczy: nasza Koja do 7mies. nie dawała się w żaden sposób prowadzić na smyczy, zrobiliśmy długą przerwę i tak około 10miecha po założeniu obroży i smyczy >>> totalna metamorfoza, co prawda był problem z szarpaniem ale szybko się go pozbyliśmy - przy każdym naciąganiu smyczy szarpałam gwałtownie za nią i piesio się oduczył dość szybko (bo bernusie to mądre piesie ;-) )

buziaki
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Ula » 2007-10-05, 11:36

Czemu wszyscy wolą metody awersyjne (karanie złego zachowania) niż pozytywne - nagradzanie prawidłowego?
A żeby pokazać, że szarpanie jest niepożądane, wystarczy się zatrzymać. Gdy smycz wróci i poluźni smycz, ruszamy znowu.
Nie trzeba szarpać się z psem... Wystarczy pokazać mu, czego chcemy (luźnej smyczy) i nagradzać wtedy. Wzmocnimy wtedy więź z psem i rozbudzimy chęć współpracy, a takie choćby "niepozorne" szarpanie to jednak niezbyt przyjemne dla nikogo...
Avatar użytkownika
Ula
 
Posty: 557
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 08:10
Lokalizacja: Chrzanów
psy: Abrunia[*], Megi, Sonia, bezdomniaki na DT

Postprzez Paula with Esta » 2007-10-06, 20:20

Ja pozytywnie Estę szkolę. I wcale nie jestem za tym, żeby karać za złe zachowanie. Ja za dobre nagradzam, a złe ignoruje :)
Avatar użytkownika
Paula with Esta
 
Posty: 801
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-16, 21:33
Lokalizacja: Przemyśl
psy: Esta Cicha Nadzieja

Re: Jak przygotować szczeniaka do wystaw ??

Postprzez frappe » 2009-01-25, 15:56

Ja chciałam zapytać jak nauczyć szczonka postawy "stój" ?
Panda jak ma ochotę to ładnie stoi, jak nie to od razu siada... pojęta jest i rozumie o co lotto ale strasznie uparte z niej dziewuszysko - więc pytanko do "starych wystawowych wyjadaczy" :mrgreen: :mrgreen: jak nauczyć ją "stój" ??
Czy to może przyjdzie w wiekiem ??
frappe
 
Posty: 1528
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-01, 22:18
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Jak przygotować szczeniaka do wystaw ??

Postprzez MartaD » 2009-01-25, 16:59

Ja to przerabiałam niedawno z Tammi :-D U nas wyglądało to tak, że trzymałam jej smaczka przed nosem i powtarzałam komendę. Jak widziałam, że chce usiąść to smaczek trochę dalej od noska tak żeby zrobiła do niego mały ruch. Jak już skojarzyła komendę to zaczęłam ją ustawiać "wystawowo".
Trochę to trwało bo Tammiśka jak widzi jedzenie to robi cały repertuar komend jakie zna. Już myślałam, że nigdy się nie nauczy :-P
Ale w Głogowie mnie zaskoczyła, bo okazało się, że jak trzeba to piesek potrafi się zachować :lol: I na komendę "stój" po prostu grzecznie stała. Bez motywowania smaczkami ;-)
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Jak przygotować szczeniaka do wystaw ??

Postprzez katarina1 » 2009-01-25, 17:16

[quote="MartaD"]Trochę to trwało bo Tammiśka jak widzi jedzenie to robi cały repertuar komend jakie zna. Już myślałam, że nigdy się nie nauczy :-P [quote]

heh ja mam to samo, Goliat daje łapy-czasami nawet dwie naraz, bo szybciej :mrgreen: ,siada, prosi, szczeka. :->
Marto, jednak Tammiśka to pojętna sunia. jak widziałam Was na spacerku w Barlinku , na widok kiełbaski z ogniska komende waruj, robiła błyskawicznie :-P ;-) miała 5 miesięcy...tyle co teraz Goliś
Avatar użytkownika
katarina1
 
Posty: 2307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-16, 13:49
Lokalizacja: KOSZALIN
psy: Lusia Spartańska Osada, Goliat (*)Spartańska Osada

Re: Jak przygotować szczeniaka do wystaw ??

Postprzez MartaD » 2009-01-25, 17:21

:lol: czasem ta jej nadgorliwość jest pomocna :lol:
któregoś dnia zaczęła nagle na widok miski czołgać się do tyłu ;-) i od tamtej pory mamy na koncie jedną komendę więcej :lol:
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Jak przygotować szczeniaka do wystaw ??

Postprzez katarina1 » 2009-01-25, 17:38

:mrgreen: no proszę, jaka pomysłowa i zdolna dziewczynka
Avatar użytkownika
katarina1
 
Posty: 2307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-16, 13:49
Lokalizacja: KOSZALIN
psy: Lusia Spartańska Osada, Goliat (*)Spartańska Osada

Następna strona

Powrót do ABC wystaw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość