co z klasą użytkową??

Przygotowanie do wystaw. Słowniczek wystawowy. Ogólne dyskusje o wystawach.

Moderator: Aga-2

co z klasą użytkową??

Postprzez Beata i Fiona » 2007-12-21, 18:50

jak wyżej, w nowym regulaminie wystaw psów pisze że certyfikat użytkowości jest dla ras obronnych, myśliwskich i chartów. Czyli u bernusiów nie będzie klasy użytkowej? :-/ Dlaczego takie ograniczenia?
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Postprzez Kola » 2007-12-21, 21:22

Gdyby Berny miały klasę użytkową to co musiały by robić?
Chyba nie zaganiać bydło ;-) choć moje już próbowały :lol:
Czy w którejś rasie zdanej egzamin PT umożliwia startowanie w klasie użytkowej?
Kola
 
Posty: 283
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:57
Lokalizacja: dolnyśląsk
psy: Roxana z Gemerskej Polomy, Oliver

Postprzez Beata i Fiona » 2007-12-21, 22:14

normalnie do użytkowej trzeba było PT, PTT i IPO, i o tym też myślałam.
Co do krów to kto wie, kto wie ;-) raz mnie naszła myśl żeby napisać do Tomasza Pecolda czy zajmował się kiedyś szkoleniem bernusia, ale to inna historia... Tak sobie z początku myślałam że jeśli tylko obronne, myśliwskie i charty to co z owczarkami?? :shock: myślę że też są uważane za użytkowe ;-) ale bernusiów szkoda, teraz już chyba kompletnie znikną pracusie :-| (nie wiem może ja nie widzę i we wzorcu jest wyraźnie napisane że to rasa użytkowa, jest tylko wielostronny pies pracujący) ale zagmatwałam :-P
Wogóle nie rozumię czemu tak to ograniczono, ale ponieważ regulamin często jest zmieniany więc miejmy nadzieję ;-)

P.S. Aneta i jak im poszło? ;-)
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Postprzez Kola » 2007-12-21, 22:35

Ja myślałam, ze Berneńczyka nie należy szkolić na IPO :?: , jednak egzamin z PT i PTT chyba w żadnej rasie nie upoważnia do startowania w tej klasie, ale w sumie sama nie wiem ;-)

Hehe, wiesz mój sąsiad ma krowy i raz zetknęłam sie z psami z nimi na spacerze. Krowy nie były zadowolone ze szczekających i biegających w koło Berneńczyków, ale psy miały frajdę- a ja niezłego stracha o nie.
Kola
 
Posty: 283
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:57
Lokalizacja: dolnyśląsk
psy: Roxana z Gemerskej Polomy, Oliver

Postprzez AT » 2007-12-21, 23:11

Co z klasą użytkową? Przydałaby się - zwłaszcza, że ostatnio coraz częściej słychać, że berny to ciepłe kluchy ;-) Może ona pomogła by odbudować wzorcowe ,,odważne i nieustraszone" berneńczyki :-> A dopóki formalnej klasy użytkowej nie ma to nam zwykłym ,,użytkownikom" bernów (jak ja na przykład ;-) ) pozostaje mieć nadzieję, że hodowcy i właściciele reproduktorów nie pozwolą zniknąć berneńskiej użytkowości :roll:
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Postprzez Anuta » 2007-12-22, 21:30

Przeciez Berny to psy pasterskie. Moja Nora nie ma okazji zaganiac bydlo, ale odruch zaganiania ma. Na spacerach okrąża nas (swoje stadko), a gdy Astra zostaje w tyle, podbiega do niej, otacza i podskakując zagania ją do nas.
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Postprzez Margo » 2007-12-23, 17:19

Berneński Pies Pasterski
(Bernese Mountain Dog; Berner Sennenhund)
Wzorzec FCI nr 45
Kraj pochodzenia: Szwajcaria
Data publikacji obowiązującego wzorca: 25.05.2003
Przeznaczenie:
Pierwotnie pies stróżujący, zaganiający i pociągowy w wiejskich zagrodach w Kantonie Berna , dzisiaj także pies rodzinny i wielostronny pies pracujący.

Klasyfikacja FCI:
Grupa II, Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne.
Sekcja 3 Szwajcarskie psy pasterskie.
Nie podlegają próbom pracy

Zgodnie ze wzorcem berneńczyki nie podlegają próbom pracy co jest jednoznaczne, że nie mogą być wystawiane w klasie użytkowej.
Tworzenie dla nich takiej klasy jest niezgodne z zapisami wzorca. Jedynie szwajcarzy mogą wnieść o jego zmianę.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do ABC wystaw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości