Po co bierzemy udział w wystawach?

Przygotowanie do wystaw. Słowniczek wystawowy. Ogólne dyskusje o wystawach.

Moderator: Aga-2

Po co bierzemy udział w wystawach?

Postprzez Ola » 2009-07-13, 17:28

Mój pies zawsze będzie dyskwaliwikowany. W mojej prywatnej ocenie jest ładnym psem, proporcjonalny, ładnie zbudowany, zrównoważony itd. Potwierdzają to oceny tych sędziów, którzy mimo dyskwalifikacji z powodu długiej sierści, chcą i wpisują pełną ocenę. Na warszawskiej wystawie wychodząc z ringu pokazałam ocenę właścicielce reproduktora-ojca. Pani Ania spytała mnie, po co więc wogóle chodzę na wystawy?
Po co chodzimy na wystawy?
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Kaja z Sabą » 2009-07-13, 18:19

Nie wiem po co chodzicie :-P Dla mnie to nie miałoby sensu... ;-)
Wiem, ja niby też czasem na nie z Sabą jeżdżę, chociaż wiem, że ona championką nigdy nie będzie, ale mam cel 8-) :lol: :-P ;-) Jest nieufna i takie wystawy bardzo pomagają się socjalizować (efekty są 8-) :-P )

Ale Andre przecież sierść od nich nie zrobi się wzorcowa ;-) :mrgreen: (co nie zmienia faku, że jest piękny :mrgreen: )
Avatar użytkownika
Kaja z Sabą
 
Posty: 626
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-22, 13:33
Lokalizacja: Śląsk..
psy: Saba (Aninbernus ETIUDA) (*)

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Ola » 2009-07-13, 18:31

Czyli dla socjalizacji z innymi psami.
Napewno nie dla poprawy sierści. Dlaczego Pani tak sądzi?
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Ola » 2009-07-13, 18:32

I zrozumiałam, że też dla zdobycia tytułów, np.championa.
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Ola » 2009-07-13, 18:34

dla porównania z innymi psami, zredukowania własnych ocen, wymiany wiedzy, doświadczeń, towarzysko, jak jeszcze?
Avatar użytkownika
Ola
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-19, 19:02
psy: Andre Niebieski

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Boyowa » 2009-07-13, 18:38

Mniej więcej dlaczego bierzemy udział w wystawach jest tutaj : viewtopic.php?f=57&t=3475&p=149013#p149013
Avatar użytkownika
Boyowa
 
Posty: 3410
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-02, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów
psy: Beastie Boy Majowy Skarbiec

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez qbav » 2009-07-13, 18:46

Ja jezdze towarzysko, dzieki wystawom poznalem wielu milych i zyczliwych ludzi, dla poglebiania wlasnej wiedzy, dla wymiany doswiadczen no i nie ukrywajmy tez dla samej sportowej rywalizacji ...
Jezdze tez po to aby dzielic sie swoja wiedza w wieloma przyszlymi wlascicielami zakreconymi na punkcie szwajcarow, ktorzy przychodza na wystawy wlasnie aby poznac nas i naszych pupili ...
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Drixon » 2009-07-13, 20:45

a my jeździmy bo nas to wciągnęło, bo zaczyna nam się to podobać i poza adrenalinką sprawia przyjemność, bo uczymy się być i zaistnieć na ringu, bo jesteśmy świadomi naszych zalet i wad i zależy nam na opisie :->
i nie ukrywamy że jeździmy na wystawy by sprawić przyjemność Hodowcy - który jest dumny, że kolejny pies z jego rąk wypuszczony biega po ringu :->
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Agama » 2009-07-13, 20:49

:lol: :mrgreen: Ania dobre :mrgreen:
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Kamil » 2009-07-14, 13:22

Czy pies biorący udział w wystawie, który zostaje zdyskwalifikowany podlega ocenie ? Zostaje opisany ?
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1461
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-12, 22:27
psy: Jantar i Atos

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Margo » 2009-07-14, 14:05

Dyskwalifikacja to też ocena. Pies taki powinien uzyskać opis z wymienioną wadą dyskwalifikującą. W zasadzie wystarczy suche stwierdzenie faktu, który skutkuje dyskwalifikacją, ale sędziowie zazwyczaj opisują psa.

Wyciąg z Regulaminu Wystaw
...
11. Przy indywidualnej ocenie psów sędzia bierze pod uwagę ich wady wrodzone i nabyte, fizyczne i psychiczne.
Przy tej ocenie pies może otrzymać jedną z poniższych ocen:
a) DOSKONAŁA,
b) BARDZO DOBRA,
c) DOBRA,
d) DOSTATECZNA,
e) DYSKWALIFIKUJĄCA,
f) NIE DO OCENY.
Oprócz oceny indywidualnej sędzia dokonuje oceny porównawczej i ustala lokaty od I do IV. Wszystkie dalej
ustawione psy otrzymują oceny indywidualne bez lokat.
Na wystawach klubowych, na podstawie uchwały Klubu, w celu ułatwienia analizy hodowlanej, lokaty
mogą otrzymać wszystkie psy i suki w klasie.
12. Oceny przyznawane przez sędziów muszą odpowiadać następującym definicjom:
Ocena „DOSKONAŁA” (DOSK.) może być przyznana psu bardzo bliskiemu ideałowi wzorca rasy,
będącemu w doskonałej kondycji, który wykazuje harmonię oraz klasę w postawie i ruchu, odpowiedniej
psychice. Jego zalety jako przedstawiciela rasy pozwalają zignorować drobne niedoskonałości, ale piętno
płci musi być wyraźne.
Ocena „BARDZO DOBRA” (BDB) może zostać przyznana jedynie psu, który posiada typowe cechy rasy
i ma zachowane proporcje oraz jest we właściwej kondycji. Nieliczne, drobne błędy mogą być tolerowane,
o ile nie dotyczą budowy psa. Ta ocena może być przyznana jedynie psu wysokiej klasy.
Ocena „DOBRA” (DB) powinna być przyznana psu, który posiada główne cechy charakterystyczne rasy,
a wykazywane wady nie są dyskwalifikujące, ani nie zostały skorygowane chirurgicznie lub w inny niedozwolony
sposób ukryte.
Ocena „DOSTATECZNA” (DOST.) powinna być przyznana psu, który odpowiada wzorcowi rasy, jednak
nie posiada pewnych cech uznanych za istotne lub którego kondycja fizyczna nie jest optymalna.
Regulamin Wystaw Psów Rasowych
Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
Ocena „DYSKWALIFIKUJĄCA” (DYSKW.) powinna być przyznana psu,
- który nie odpowiada typowi wymaganemu we wzorcu rasy
- którego zachowanie wyraźnie odbiega od wzorca lub jest agresywne
- który wykazuje anomalie jąder, wady uzębienia lub zgryzu, wady umaszczenia, gatunku szaty
lub albinizm. Ocena ta powinna być przyznana psom, których wady typu mogą stanowić zagrożenie dla
ich zdrowia oraz psom wykazującym dyskwalifikujące wady w rozumieniu wzorca rasy.
Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem:
NIE DO OCENY (NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który:
- nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia ocenę
mechaniki i typowości ruchu
- nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała, ogona
lub jąder
- wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za próbę
oszustwa.
To samo dotyczy sytuacji, gdy sędzia ma uzasadnione podejrzenia, że przeprowadzono operację, której celem
było skorygowanie wad powiek, uszu lub ogona. Uzasadnienie adnotacji NIE DO OCENY powinno
być wpisane w karcie oceny psa.
Cztery najlepsze psy w każdej klasie są klasyfikowane na miejscach pod warunkiem, że uzyskały ocenę
przynajmniej „BARDZO DOBRĄ”.
W klasie szczeniąt pies może otrzymać oceny:
WYBITNIE OBIECUJĄCY (WO)
OBIECUJĄCY (OB)
MAŁO OBIECUJĄCY (MO)
13. Werdykt sędziego dotyczący oceny i lokaty jest ostateczny. Wystawcy nie przysługuje prawo odwołania
się od tej decyzji.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Ania Swęderska » 2009-07-14, 17:49

Drixon napisał(a):a my jeździmy bo nas to wciągnęło, bo zaczyna nam się to podobać i poza adrenalinką sprawia przyjemność, bo uczymy się być i zaistnieć na ringu, bo jesteśmy świadomi naszych zalet i wad i zależy nam na opisie :->
i nie ukrywamy że jeździmy na wystawy by sprawić przyjemność Hodowcy - który jest dumny, że kolejny pies z jego rąk wypuszczony biega po ringu :->

Popieram :mrgreen:
Avatar użytkownika
Ania Swęderska
 
Posty: 416
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-21, 20:41
Lokalizacja: Siemianowice Śl.
psy: Fiona z Aresibo

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Grando » 2009-07-14, 22:14

to szczeniaki tez biora udzial w wystawach?
Grando
 
Posty: 44
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-07-10, 20:04

Re: PO CO BIERZEMY UDZIAŁ W WYSTAWACH?

Postprzez Zuzanda » 2009-07-14, 22:15

Grando napisał(a):to szczeniaki tez biora udzial w wystawach?

Oczywiście w wieku od 6 do 9 miesiecy- to klasa szczeniąt :-)
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet


Powrót do ABC wystaw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości