pomoc w żywieniu od doświadczonych

pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez bonus » 2011-04-04, 20:35

Mam 3 misięcznego berneńczyka, karmię go karmą purina pro plan, dla dużych ras- szczeniak. Dostaje ją dwa razy dziennie po około kubku. I do tego w południe gotowane mięso, ryż, warzywa- rożnie, również około kubka. Czyli średnio dziennie trzy kubki posiłku. Czy je za mało lub za dużo? Nie znam się jeszcze do końca i proszę o radę.
bonus
 
Posty: 28
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-31, 11:06
psy: Bonus

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez PaniBisiowa » 2011-04-04, 20:39

Jeśli chodzi o karmę to na opakowaniu powinna być tabela ile pies powinien dziennie dostawać (tak orientacyjnie).
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Wydra » 2011-04-04, 22:55

W poniższym linku dość sporo jest napisane o karmieniu szczeniąt :-D
viewtopic.php?f=56&t=800
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Barbapapa » 2011-04-05, 09:59

Warto też porozmowiać z hodowcą malucha.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Sabulina » 2011-06-06, 15:01

Moja Sabi ostatnio nie bardzo chce jeść. Rzeczywiście przez ten upał aktywnośc ma dużo mniejszą, przesypia prawie cały dzień. Wcześniej była strasznym żarłokiem, a teraz je chyba połowę zalecanej dawki na opakowaniu. To znaczy rano w ogóle nie bardzo chce jeść, trochę "skubnie" suchej Royala, a wieczorem, jak zawsze jadła całą miarkę i jeszcze troche, tak teraz połowa miarki jest OK. Miała niedawno cieczkę, bezpośrednio po cieczce, jadła trochę mniej ale różnica nie była tak duża. Sabi ma teraz skończony rok (żadnej ciąży urojonej), ale sę trochę martwię.. W ten czwartke Sabi będzie mieć u Garncarza zamrożenie/zesktobanie grudke (bo permanentne zapalenie trzeciej powieki), ale do tego zabiegu pies musi być zdrowy, więc troche się martwię. Czy zmniejszenie apetytu o połowę może byc od tego upału ? Poza tym Sabi bardzo dobrze wygląda, nawet moim zdaniem (i innych też) jest troche przygrubawa (takjej się przybrało w styczniu-marc kiedy osiągnęła szczyt wilczego apetytu).
Proszę, podzielcie się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na ten temat.
Niestety nie znalazłam takiego wątku na forum, chyba, że źle szukałam:)
Avatar użytkownika
Sabulina
 
Posty: 163
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-08, 09:40
psy: Sabi, Efi (BPP)
Hodowla: bernevirtus

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Busola » 2011-06-06, 16:03

nie wykluczałabym ciąży urojonej - od marudzenia przy jedzeniu sie zaczyna ;-) niektóre suki przechodzą to bardziej intensywnie inne prawie niezauważalnie
CU może wystąpić do 2 miesięcy po cieczce, radzę poczekać, przestudiować wątek o CU i przełożyć zabieg gdy sunia będzie w czasie tzw ciszy hormonalnej, jeśli się martwisz, możesz zrobić badania krwi: morfologia, biochemia, bad. ogólne moczu (tutaj z racji na okres w jakim jest sunia może wyjść śladowa ilość białka)
:->
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Sabulina » 2011-06-07, 12:28

Dzięki za poradę.... Ale to chyba po prostu upał, bo wieczorem apetyt jest juz prawie normalny (od wczoraj), a i w czasie wieczornego spaceru pies zachowywał się normalnie.
Avatar użytkownika
Sabulina
 
Posty: 163
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-08, 09:40
psy: Sabi, Efi (BPP)
Hodowla: bernevirtus

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Anna Rozalska » 2011-06-07, 19:27

Ciąża urojona występuje dwa miesiace po cieczce czyli tyle ile trwa ciąża. Urojona trwa okolo 3 tygodnie. Moja panna przez ten okres nie jadła prawie nic i zawsze chudła okolo 1,6 kg. Po sterylce nawet upały nie przeszkadzaja jej w braku apetytu.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Sabulina » 2011-06-24, 15:44

Dzieki za poradę....
nie wiem, czy to ciąża urojona (bo żadnych innych objawów poza brakiem apetytu nie widzę)...
Zaraz po cieczce nie chciała jeść, tak jak pisałam, w końcu uznałam, że to przez upały. Potem zaczęła jeśc znowu normalnie z apetytem, ale tylko na parę dni.... W połowie czerwca znowu prawie przestała jeść. Jeszcze wieczorem troche, ale rano nic. Podchodziła do miski, wąchała, i wycofywała się. Karmienie z ręki i zabieranie miski po 10-15 minutach nic nie zmieniło. Więc zmieniłam karmę, spróbowałam Koebersa, dwa dni jadła z wielkim apetytem. Niestety, ponieważ zamówiłam tej karmy tylko na spróbowanie, ale tez równocześnie zamówiłam BIomill, to jak zjadła Koebersa, to dałam Biomill. Od kilku dni znowu nie chce jeść, teraz ani RC ani Biomill (a mam już dwie karmy otworzone, przeciez nie zmienię na trzecią). I to bez znaczenia, czy poleję czymś dla smaku czy nie. Uparła sie i już. Wczoraj zjadła troche w ciągu dnia tylko dlatego, że były u nas w odwiedzinach inne pieski, i że one dostały, to Sabi też zjadła (i to łapczywie).... I w ogóle wydaje mi się, że się bardzo zmieniła po cieczce - jest teraz mniej "szczeniaczkowata": mniej się chce bawić, juz do nas tak nie podbiega jak nas zobaczy, sprawia wrażenie takiej poważnej, zbyt poważnej....
Może macie jakis pomysł, co to może byc....
Avatar użytkownika
Sabulina
 
Posty: 163
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-08, 09:40
psy: Sabi, Efi (BPP)
Hodowla: bernevirtus

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Busola » 2011-06-24, 16:10

wydaje mi sie że 6ciomiesięczny szczeniak nie powinien tak szybko "spoważnieć"
Nie ma sensu w nieskończoność zmieniać karmy.
Poszukaj proszę wątek (jest ich chyba nawet kilka) o niejadku. Zastosuj zabieranie miski po 10-15 minutach przez kilka dni - ZDROWY pies jeszcze z głodu nie umarł przy pełnej misce cokolwiek by w niej nie było. Nie "dosmaczaj". Jeśli to nie pomoże udałabym sie na badania krwi i moczu - całkiem poważnie!!! To wyjdzie taniej niż zmienianie karmy co kilka dni a bedziesz miała pewność czy jest to problem behawioralny czy zdrowotny :->
wierz mi, przechodziłam przez to - z suczką która okazała sie ciężko chora, a zaczęło sie od fochów przy jedzeniu, dlatego teraz nie bagatelizuję podobnych objawów?

Kiedy była odrobaczana?
Kiedy się ta cieczka skończyła?

Powodzenia i daj znać jak Wam "idzie" :->
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez ewazoltowska » 2011-06-24, 16:18

z całą odpowiedzialnością podpisuje się pod słowami Busoli zrób badania mocz,krew -morfologia i biochemia jak będzie ok to ignoruj fochy przy jedzeniu .Pamiętaj o KONIECZNOSCI odrobacznaia /to ,że w kupce nie widac wcale nie świadczy o tym ,że ich nie ma/ mówię ci to ja właścicielka chyba największego forumowego niejadka !!!!
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Sabulina » 2011-06-24, 16:50

wlasnie, może to to....
odrobaczana było pół roku temu (teraz skończyła rok), więc sie z nią przejdę dziś albo w poniedziałek...
i jak nie przejdzie to w poniedziałek chyba zrobię badania, choc jakis miesiąc temu robiłam (przed zabiegiem skrobania grudek u dr. Garncarza) i wszystko było prawie OK.
A cieczka skończyła sie mniej więcej koniec maja.
Ale jeszcze dzis zabieram sie za studiowanie watków o niejadkach...
Avatar użytkownika
Sabulina
 
Posty: 163
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-08, 09:40
psy: Sabi, Efi (BPP)
Hodowla: bernevirtus

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez ewazoltowska » 2011-06-24, 17:00

tylko weź środek o szerokim spektrum działania nie podaje nazwy bo jest ich kilka i każdy wet ma swoje preferencje.
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Busola » 2011-06-24, 18:41

Wybacz Sabulina, odpowiadając posiłkowałam sie pierwszym postem, który wpisał ktoś inny :oops: <prosi>
Jeśli cieczka skończyła się na koniec maja to CU jest wielce prawdopodobna.
Poszukaj wątku o ciąży urojonej, sprawdź objawy (ja niestety nie mam na tyle czasu by teraz szukać, wybacz)

Sabulina napisał(a): w poniedziałek chyba zrobię badania, choc jakis miesiąc temu robiłam (przed zabiegiem skrobania grudek u dr. Garncarza) i wszystko było prawie OK.
a jednak mnie kobitko nie posłuchałaś ;-) <nono>
robiłaś suce zabieg w czasie cieczki?
skoro robiłaś badania i wszystko było w porządku a już wtedy wykazywała tendencję do marudzenia przy jedzeniu to ja po wielokroć stawiam na CU, sprawdź cycuchy
Na początku CU nie od razu jest laktacja
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Sabulina » 2011-06-26, 12:39

rzeczywiście teraz widzę, że ten zabieg zrobiłam podczas burzy hormonalnej, ale pewnie w tym zaaferowaniu..., lekarz powiedział, że można, a ja chciałam jak najszybciej ulżyć suczce, bo te ciągłe zapalenie trzeciej powieki już jej i mi naprawdę doskwierało (ciągle te krople i ciągle wydzielina z oczu). Obserwuję Sabi bardzo uważnie te kilka dni, wczoraj miała i ochotę na zabawę i apetyt ... no i kupy wczoraj były normalne. Dziś rano tez OK - kupa normalna, zjadła śniadanie. Ale tak jak radzisz i tak zrobię badania, tylko jeszcze muszę się ogarnąć gdzie i u kogo (napisałam w wątku zdrowie zapytanie o dobrego lekarza tzw. ogólnego gdzieś w moich okolicach, ale jeszcze nikt mi nie poradził, więc pewnie zrobię w multiwecie). Cycuchy są chyba OK (nie ma żadnej wydzieliny, wielkościowo normalne). Napiszę potem jak nam idzie z badaniami.
Avatar użytkownika
Sabulina
 
Posty: 163
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-08, 09:40
psy: Sabi, Efi (BPP)
Hodowla: bernevirtus

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Sabulina » 2011-06-28, 10:38

Wczoraj byłam u lekarza, i dr Gizinski (mam nadzieję, że nie przekreciłam nazwiska), po wywiadzie, objawach i badaniu stwierdził jednoznacznie CU. Ma mleko i wydzielinę, tylko nie umiałam tego sprawdzić. Reszta jest OK. Dostałam leki i zalecenia i powinno wrócic wszystko do normy za kilkanascie dni. Dzieki jeszcze raz za porady.
Avatar użytkownika
Sabulina
 
Posty: 163
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-08, 09:40
psy: Sabi, Efi (BPP)
Hodowla: bernevirtus

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Sabulina » 2011-07-07, 16:45

Anna Rozalska napisał(a):Ciąża urojona występuje dwa miesiace po cieczce czyli tyle ile trwa ciąża. Urojona trwa okolo 3 tygodnie. Moja panna przez ten okres nie jadła prawie nic i zawsze chudła okolo 1,6 kg. Po sterylce nawet upały nie przeszkadzaja jej w braku apetytu.


Mam jeszcze jedno pytanko: czy twoja sunia jak nie jadła to robiła kupki ?
Bo Sabulina zawsze się załatwia na ogrodzie, a jakos długi czas nie widze kup. Na logike, jak sie nie je, albo bardzo malutko, to chyba może nie byc kup, ale proszę napisz jaki ty masz z tym doświadczenia. Dzięki z góry
Avatar użytkownika
Sabulina
 
Posty: 163
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-08, 09:40
psy: Sabi, Efi (BPP)
Hodowla: bernevirtus

Re: pomoc w żywieniu od doświadczonych

Postprzez Anna Rozalska » 2011-07-08, 20:11

To dobrze, że byliście u Gizińskiego to bardzo dobry psi ginekolog.W czasie CU sunia moze nie mieć apetytu, mnie mnie szlag trafiał jak Lamia nie chciała nic jeść tylko smaczki. Karmiłam ją na siłę i wcale niedobrze. Gdy ciąża urojona sie kończyła apetyt wracał. U nas nie było stanów zapalnych sutków i ystarczał tylko Altacet w żelu.
Wytrzymałam tylko 3 cieczki i to był istny koszmar. Nie dość, że w krótkich odstępach to jeszcze za każdym razem CU. Jeśli myslicie o sterylce to polecam Gizińskigo.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy


Powrót do Karmy suche

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość