Ilośc pokarmu dziennie

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez Anulec31 » 2015-08-23, 18:11

Kiedy podajecie proporcje i masy mięsa ryżu i warzyw, to mówi się o surowych produktach, czy już gotowanych? Bardziej chyba to dotyczy masy jedzenia.
Chcę karmić Ori na zmianę gotowanym i suchym. O ile z suchym nie ma problemu, bo bierze się z tabeli o tyle z gotowanym mam problem.
Nie chcę psa zapaść, ani zaszkodzić w inny sposób.

Ma ktoś jakiś przepis czego ile powinno być w karmie domowej??
Ostatnio ugotowałam taką karmę - 2 kg mięsa surowego (ćwiartki kurczaka) do tego 3 niewielkie buraki, 4 średnie marchewki, kawałek korzenia selera i 3 gałązki liści selera. Na rosole ugotowałam 1,5 szklanki ryżu. Po ugotowaniu zostało 1,5 kg mięsa (bez długich kości, ale z główkami kości pokrojonymi no i chrząstkami i ścięgnami i ze skórą), warzyw ugotowanych było 600 g. i ryż chyba 1,5 kg (albo 1 kg, nie pamiętam dokładnie).
Wydaje mi się, że za mało ryżu, więc do każdej porcji dziennej (wyszło ich 4 porcji po ok 500 g każda i 1 porcja 400 g) myślę, że dodam ze 200 g ryżu ugotowanego.

Wymyśliłam też, że ugotuję galaretkę z kurzych łapek i będę nią trochę granulki dosmaczać, bo słabo jej smakują takie bez niczego (w hodowli mieszali moczone kulki z karmą z puszki i teraz często zostawia niedojedzoną porcję jak dostaje suche).

Jak myślicie? Może być?

dodam jeszcze, że Ori ma teraz 3 miesiące i dostaje 4 posiłki dziennie.
Avatar użytkownika
Anulec31
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-08-06, 09:49
psy: Berneńczyk

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez kreska » 2015-08-23, 18:59

Co masz na mysli piszac na zmiane ? ciezko okreslic czego i ile powinno sie znalezc w diecie jak to nazwalas domowej bo nie wiadomo co jest w karmie suchej :->
Nie podawalabym szczeniakowi duzych ilosci ryzu, on zmniejsza czesciowo wchłanianie żelaza, cynku i wapnia :-> W kurczaku raczej nie ma sciegien :-> Gotowanie warzyw i mies generalnie jest bezcelowe bo zuboza jedynie produkty w substancje odzywcze . Gotowany seler moze jedynie powodowac wzdecia w niczym innych psu sie nie przysluzy ;-)
Galaretka z kurzych lapek jest jak najbardziej wskazana w kazdej ilosci w tym wieku <tak>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez Anulec31 » 2015-08-23, 20:46

Dzięki za odpowiedź. Wiem, że każda obróbka termiczna obniża wartość pokarmu ale czytałam gdzieś (chyba na tym forum, albo na innej stronie o bernach) że małe szczeniaki nie powinny jeść surowego. Trochę mi się to wydaje głupie, bo przecież w naturze psowate nie gotują szczeniakom upolowanej zwierzyny :lol:

Seler - nie wiedziałam że tak działa ale dałam go tylko kilka kawałeczków.

Czyli radzisz warzywa (ewentualnie owoce - jabłko) zetrzeć, mięso pokroić i na surowo mieszać z gotowanym ryżem lub płatkami owsianymi (bo czytałam, że to dobre wypełniacze)?

Co do proporcji, to Ori dostaje karmę Josera Kids Maxi/Medium i skoro jest to polecana pełnoporcjowa pasza, to gotowane też powinno być możliwie jak najlepiej skomponowane, więc wracam do pierwotnego pytania:

w jakich proporcjach mieszać mięso z warzywami i wypełniaczem?

Na zmianę oznacza, że np dwa posiłki dziennie będą z domowej karmy i dwa suchej, albo 3 suchej i 1 domowej, a jak akurat nie mam domowej to tylko sucha karma. Jak się uda, bo cenowo moim zdaniem wychodzi na jedno, ale psu lepiej smakuje gotowane niż granulki.

Nie chcę jej karmić tylko suchym, bo obawiam się, że przecenia się dobroczynność tych karm - ktoś w jakimś temacie na tym forum napisał, że kiedyś psy nie jadły suchego i żyły dłużej i myślę, że coś w tym jest.

Nasz pierwszy pies był dobermanką i granulki dostawała sporadyczniem raz na jakiś czas. Wzorem piękna to ona nie była, bo wtedy jeszcze nie było takiej świadomości odnośnie karmienia (a na pewno my nie mieliśmy - to było jakieś 20 lat temu) ale żyła 12 lat i to dopiero w ostatnim roku swojego życia podupadła na zdrowiu, a podobno dobermany żyją średnio 8 lat (!!!)
Avatar użytkownika
Anulec31
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-08-06, 09:49
psy: Berneńczyk

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez annasm » 2015-08-23, 22:29

Gotować wogóle nie musisz. Pies nawet mały (w sensie wieku) spokojnie poradzi sobie z surowym mięsem. Tak samo starte surowe warzywa tez będa ok. Wypełniacze takie jak ryz i makaron nie sa psu, który jest stworzeniem zdecydowanie mięsożernym do niczego potrzebne.
Rózne są metody karmienia psów. Musisz tylko pamiętać, że szybko rosnącemu organizmowi musisz zapewnić odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych skłądników odzywczych - ważne sa przede wszystkim stosunek wapń - fosfor.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez Anulec31 » 2015-08-23, 22:46

Dzięki
Myślę że następna partię zrobię na surowo. Może zajmie to mniej czasu... No u zapewne będzie bardziej wartościowe
Avatar użytkownika
Anulec31
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-08-06, 09:49
psy: Berneńczyk

Poprzednia strona

Powrót do Jedzenie domowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron