Bydgoszcz - krajowa Szwajcarów - 1 maj 2008

Moderator: Aga-2

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Anirysova » 2008-05-04, 16:22

Gratulacje dla wszystkich, a największe dla Karo, Basmy i oczywiście naszej wnusi Cleo :mrgreen:
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Dżiani » 2008-05-04, 16:43

Halina napisał(a):Wielka szkoda, że tak mało osób przyszło na spotkanie z sędzią, który rzeczywiście , tak jak pisał Duch jest prywatnie bardzo sympatycznym człowiekiem. Mówił dużo ciekawych rzeczy, naprawdę szkoda, że taka garstka tylko była na tym spotkaniu.
No i szkoda też, że nie było więcej psów na tej wystawie. Jest to jedyna taka wystawa w ciągu roku, gdzie nasze psy są tak dokładnie "inwigilowane" i naprawdę warto na tej wystawie być. Ja już teraz chcę zachęcić wszystkich, którzy nie byli aby w przyszłym roku się zjawili. Zwłaszcza, że jeśli nie będzie chętnych to nie wiadomo czy ta wystawa da radę się utrzymać w kalendarzu wystaw ? :-( A to byłaby strata gdyby zniknęła z planu wystaw.

Halina a mogłabyś tak jakoś przynajmniej skrótowo napisać co mówił pan sędzia na tym spotkaniu ?
My bardzo żałujemy, ale głównie odległość nam nie pozwoliła przyjechać.. 400 km przez Polskę bez autobany to jest droga krzyżowa... poza tym szczeniaki, i inne tam wymówki :-P
Avatar użytkownika
Dżiani
 
Posty: 905
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:23
Lokalizacja: Mysłowice
psy: h. ARESIBO FCI

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Halina » 2008-05-04, 19:13

No to spróbuję, chociaż ciężko mi poukładać myśli. Mógłby ktoś napisać kto rozumiał z oryginału. Ja napiszę co zapamiętałam z tłumaczenia.

Sędzia rozpoczął od tego, że zaprezentował swoją jakby to powiedzieć filozofię sędziowania. Przede wszystkim ( i na to kładł ogromny nacisk) , wyznacznikiem jego oceny jest wzorzec. Jak to on ujął "wzorzec jest dla niego tym czym biblia dla katolika". Przed każdą wystawą sędzia dokładnie studiuje wzorzec, tak aby mieć go cały czas w głowie.
Sędziuje te rasy , które lubi . Oczywiście zauważyliście, że ocen doskonałych było jak na lekarstwo. Jak mówił oceny stosuje zgodnie z wykładnią FCI, przy czym podkreśla, że ocena BDB oznacza, że pies jest pełnowartościowym przedstawicielem rasy, że jest oceną zasługującą na uznanie.
Z ciekawostek - sędzia stwierdził, że mamy "dobre ogony" (i tu się potwierdza też opinia sędziny Satu sprzed dwóch lat), stwierdził, że nie było żadnego zbyt krótkiego ogona co jest niespodzianką dla niego. Poza tym generalnie dobrze są noszone ogony. Tylko chyba u trzech psów widział zbyt wysoko noszony ogon, a żaden nie był zakręcony . Dla przykładu podał o ile się nie mylę Danię gdzie championy z zawiniętym ogonem nad grzbietem nie są rzadkością.
To tak ciekawostka była.
Jak wiecie ostatnio dość często w opisach spotykamy się że włos jest zbyt pofalowany. Sędzia został poproszony o wypowiedź na ten temat. Stwierdził, że nie ma problemu. Cały czas odwołując się do wzorca a wzorzec stwierdza włos prosty lub falisty wobec czego nie oczym dyskutować. Natomiast jeżeli trafiłby się pies o włosie kręconym zostałby zdyskwalifikowany.
Sędzia jest przeciwnikiem strzyżenia berneńczyków. Zgodnie z wzorcem szata ma być naturalna, dopuszcza wyrównanie wystających włosów na łapach i uszach, ewentualnie lekkie podrównanie piór na przedramionach. Nie dopuszcza aby niedociągnięcia w budowie anatomicznej były regulowane umiejętnym przystrzyżeniem psa. Na dyskwalifikację mogłyby również liczyć psy farbowane w jakikolwiek sposób i w każdej z ras ocenianej przez niego.
Co do żywienia, jest zwolennikiem żywienia naturalnego. Sam używa do żywienia swoich psów żołądków wołowych , plus wypełniacze. Podkreśla jednak, że przy takim żywieniu trzeba się bardzo dobrze znać na bilansowaniu składników pokarmowych.
Bardzo leży mu na sercu zdrowie psów. Zwrócił też uwagę, że wystawcy zbytnio wyciągają psy aby podkreślić głębokość kątowania. Berneńczyki wcale nie muszą być tak wyciągnięte jak owczarki niemieckie. Zbyt głębokie kątowanie powoduje zmniejszenie wydajności ruchu.
Praca przednich łap. Tutaj zwrócił uwagę iż to, że chcemy aby psie stopy były prowadzone idealnie równolegle jest niezgodne z naturą. Takie prowadzenie stóp powoduje zachwianie równowagi przy przenoszeniu środka ciężkości podczas ruchu. W efekcie grzbiet psa zamiast poruszać się w linii prostej, wygina się na boki. Z punktu widzenia anatomicznego dla prawidłowego przenoszenia środka ciężkości lepiej jest gdy stopa jest leciutko skręcona do wewnątrz. Tylko trzeba zrozumieć "LEKKO" a nie że łapa zawija się przed łapą. To tak aby nie zrozumieć opatrznie.
No jeszcze stwierdził , że podobało mu się sędziowanie tutaj, że było bardzo kulturalnie, nikt nie demonstrował niezadowolenia rwąc ocenę i rzucając wyzwiska jak to ma miejsce np we Fracji i w mniejszym może nasileniu w Skandynawii. To też przytaczam jako ciekawostkę.
Może ktoś jeszcze coś dopisze czego ja nie wiem, bo nie wszystko było przetłumaczone. Lub może ktoś skoryguje jeśli coś przeinaczyłam lub nie tak zrozumiałam.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Anirysova » 2008-05-05, 07:20

Halina napisał(a):Z ciekawostek - sędzia stwierdził, że mamy "dobre ogony" (i tu się potwierdza też opinia sędziny Satu sprzed dwóch lat), stwierdził, że nie było żadnego zbyt krótkiego ogona co jest niespodzianką dla niego. Poza tym generalnie dobrze są noszone ogony. Tylko chyba u trzech psów widział zbyt wysoko noszony ogon, a żaden nie był zakręcony .


Wydaje mi się, że sędzia miał jednak zbyt mało berneńczyków do porównania, żeby generalizować.
Ja tam niestety widzę na polskich wystawach i krótkie i zakręcone ogony u psów, które nawet wygrywają :-/
Tylko nie należy mylić ogona zakręconego z wysoko noszonym, co jest normalne u samca w towarzystwie innych samców, dlatego też p. Satu oceniała psy pojedyńczo na ringu.

A jeśli chodzi o zachowanie wystawców, z tego co wiem w Skandynawii jest kulturalnie, to raczej w krajach południowych, ludzie nie kryją emocji i niezadowolenie wyrażane jest bardzo głośno :mrgreen:

Żałujemy, że nie mogliśmy w tym roku pojechać do Borówna, szkoda by było, gdyby ta wystawa wypadła z kalendarza...
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Halina » 2008-05-05, 08:44

No Ania dlatego piszę, że podaję to jako ciekawostkę. Sędzia mówił o berneńczykach , które widział w Borównie oczywiście i tak należy to przyjąć.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Wanda » 2008-05-05, 09:24

Wreszcie jesteśmy w domu po bardzo długim wyjeździe i moge wreszcie się odezwać :)
Przede wszystkim bardzo dziękuję organizatorom że czwarty raz mogłam uczestniczyć w "naszej" szwajcarskiej wystawie, szkoda że tak mało szwajcarów przybyło w tym roku, myslę że musimy wspomóc organizatorów i zachęcać wystawców by przyjeżdżali, było by wielką szkodą gdyby właśnie ta wystawa miałaby zniknąć.
Ja osobiście przeżyłam wspaniałe chwile, wielkie emocje i radość. Jeszcze nigdy nie wracałam do domu z tyloma nagrodami i prezentami. Właściwie to Basma ;-) cieszymy się z wszystkich nagród ale puchar za NDSwR "od Kokainy" jest szczególnie ważny. To suczka która znaliśmy i pamietamy do dziś.
Gratulujemy innym zwycięscom i dziękujemy za współzawodnictwo.
Avatar użytkownika
Wanda
 
Posty: 1982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 13:21
Lokalizacja: Rumia
psy: Beta(*),Dracoh(*),Basma,Ginnger,Hocus,Denzel,Lara
Hodowla: Szczęście Ty Moje

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez MB » 2008-05-05, 10:05

Gratulacje dla wszystkich :-)
Już drugi raz żałuję , że się nie wybraliśmy na tą wystawę .
Mam nadzieję , że do przyszłego roku uda mi się namówić Bogdana na wyjazd :-) ( pracuję nad tym już 2 lata )
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Aga_Kamisinska » 2008-05-05, 12:40

Wielkie gratulacje dla wszystkich :!:
Avatar użytkownika
Aga_Kamisinska
 
Posty: 399
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-19, 12:29
Lokalizacja: TRĄBKI WIELICZKA
psy: Aron-Serchio Stoplandia

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez nugatika » 2008-05-05, 14:02

MB napisał(a):Gratulacje dla wszystkich :-)
Już drugi raz żałuję , że się nie wybraliśmy na tą wystawę .
Mam nadzieję , że do przyszłego roku uda mi się namówić Bogdana na wyjazd :-) ( pracuję nad tym już 2 lata )



ja tak samo pracuję z tatą... :roll: :-P
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Stopeczka » 2008-05-05, 17:12

Może uda się klubówke zrobić gdzieś w środkowej Polsce
Avatar użytkownika
Stopeczka
 
Posty: 404
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-01-27, 12:34
Lokalizacja: Zakopane
psy: Poli i Roni:)

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez AT » 2008-05-05, 17:32

Ania S napisał(a):Może uda się klubówke zrobić gdzieś w środkowej Polsce

Nie przenoście nam Borówna do ,,Krakowa" ;-)
Naprawdę miejsce na wystawę i odpoczynek wymarzone - pomysł żeby nie robić wystawy na bydgoskiej Zawiszy tylko przy ośrodku moim zdaniem rewelacyjny! Ludzie naprawdę warto przyjechać na te wystawę! gdybym miała kogo to sama bym tam wystawiała (choć mnie to nie kręci). Miejsca dla ludzi i zwierząt w bród, atmosfera wakacyjna. Za rok zabierajcie Żony, Mężów, Dzieci, psy, Przyjaciół i na majowy wypoczynek połączony z wystawianiem marsz! :mrgreen:
(bo jak będzie miało być mało psów to będę musiała Mufkę wystawić a wtedy opinia o Polskich bernach może ucierpieć ;-) )
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez anula » 2008-05-05, 18:31

My już okropnie żałujemy i za rok będziemy, chociaż jeśli Sawa znowu będzie taka łysa to będzie kupa śmiechu. :mrgreen:
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Robert34 » 2008-05-05, 19:12

Witam i wstawiam zdjęcia :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Robert34
 
Posty: 518
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-18, 21:02
Lokalizacja: Sypniewo
psy: TETE A TETE - JARZĘBINA CZERWONA Duch Wrzosowisk

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Robert34 » 2008-05-05, 19:27

Ciąg dalszy ;-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Robert34
 
Posty: 518
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-18, 21:02
Lokalizacja: Sypniewo
psy: TETE A TETE - JARZĘBINA CZERWONA Duch Wrzosowisk

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Robert34 » 2008-05-05, 19:45

I jeszcze troszkę :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Robert34
 
Posty: 518
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-18, 21:02
Lokalizacja: Sypniewo
psy: TETE A TETE - JARZĘBINA CZERWONA Duch Wrzosowisk

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Robert34 » 2008-05-05, 19:52

I czy nie piękne tło i krajobraz? :-D WARTO,WARTO,WARTO być tam i samemu przeżyć taką wystawę!!! :mrgreen:
Robert34
 
Posty: 518
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-18, 21:02
Lokalizacja: Sypniewo
psy: TETE A TETE - JARZĘBINA CZERWONA Duch Wrzosowisk

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Wanda » 2008-05-06, 09:15

Robert pewnie że piękne tło:) i Wy też.
Czy ktoś ma nasze zdjęcia, trochę nie wiem co się wokół mnie działo na sam koniec ale chyba Halinka robiła zdjęcia, jak macie to prześlijcie do mnie, proszę.
Avatar użytkownika
Wanda
 
Posty: 1982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 13:21
Lokalizacja: Rumia
psy: Beta(*),Dracoh(*),Basma,Ginnger,Hocus,Denzel,Lara
Hodowla: Szczęście Ty Moje

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Halina » 2008-05-06, 09:42

No warto, ludzie róbcie plany na przyszły rok. Zamiast jechać nie wiadomo gdzie to przyjedźcie poprostu do Borówna. Jest i las i jezioro, i gdzie mieszkać też jest, nawet obiady można wykupić. Przy okazji pieska pokazać.
Wandzia no akurat ciebie z Basmą mam to ci prześlę, gorzej z moimi. :-D

Tryumfująca Basma - ogromne gratulacje raz jeszcze
Obrazek
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Ewa » 2008-05-06, 10:32

To i ja się dołączę do apelu ,żeby wszyscy przyjechali na przyszły rok do Borówna!!!
Jest naprawdę super!! ja nie jestem zwolennikiem tych wystaw w ciasnocie, gdzie pies o psa sie ociera i cały czas jest zestresowany. Byłam w zeszlym roku na wystawie szwajcarów na Zawiszy i nie byłam zadowolna ale ośrodek w Borównie jest ok. Dużo miejsca pieski mogą pobiegać i poleżeć w cieniu czekając na swoję kolejkę. Naprawdę wspaniała wystawa!! Jeszcze raz dzięki Duchu za taką wystawę!!! oby więcej takich wystaw i sędziów!!Bo sędzia był naprawdę świetny mimo ,że moja sobie zawarczała, po cichu po długim obmacywaniu ,nie odesłał nas z kwitkiem tak jak to miało miejsce w zeszłym roku.
Sędzia był cierpliwy , wyrozumiały wiedział,że to są psy stróżujące a nie maskotki i do każdego umiał podejść, mimo że napoczątku nie jeden się cofał i nie dawał obmacać, On takiego psa zaraz nie skreślał ;-)
Ewa
 
Posty: 694
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 10:30
Lokalizacja: Ryczywół

Re: Bydgoszcz 2008 - krajowa szwajcarów

Postprzez Wanda » 2008-05-06, 11:53

Halinko, dziękuję :)

Tak sobie myslę, ...wszyscy co byli są bardzo zadowoleni i super, musimy postarać się aby na nastepny rok każda taka zadowolona osoba przywiozła jeszcze jednnego wystawcę aby mógł sie przekonać że my tu nie zmyślamy tylko naprawdę było super. Jest to wystawa na której po prostu trzeba być! A zapraszać musimy dużo wczesnie,j w tym roku na forum w wątku Bydgowskim mało się działo za co również biję sie w piersi.
Avatar użytkownika
Wanda
 
Posty: 1982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 13:21
Lokalizacja: Rumia
psy: Beta(*),Dracoh(*),Basma,Ginnger,Hocus,Denzel,Lara
Hodowla: Szczęście Ty Moje

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wystawy 2008

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości