Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Moderator: Anirysova

Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Postprzez Gretchen » 2017-12-09, 13:33

Witam,

we wtorek robili艣my badania krwi naszemu p贸艂rocznemu Ma艅kowi. By艂am przekonana, 偶e raczej wszystko b臋dzie ok, ale niestety niekt贸re parametry wysz艂y podwy偶szone / obni偶one. Pani Wet zadzwoni艂a wczoraj i poinformowa艂a mnie, 偶e wyniki nie wysz艂y idealnie. Mia艂am si臋 u niej pojawi膰 w poniedzia艂ek, ale nie wytrzyma艂am i by艂am ju偶 u niej jeszcze wczoraj wieczorem...
Wylistuje to co, wydaje mi si臋 najistotniejsze:

WBC 5,15 G/l (6,00-12,00)
NEU 3,13 G/l (3,00-9,00)
LYM 1,15 G/l (1,00-3,60)
LYM 22,2 % (13,00-30,00)
MONO % 12,1 % (1,00-10,00)
RBC 5,68 T/l (5,50-8,50)
HGB 140,00 g/l (150,00-190,00)
HCT 0,430 l/l (0,440-0,550)
Albuminy 29,9 g/l (25,00-44,0)
AP fosfataza alkaiczna 200,0 U/l (1,0-140,0)
fosfor nieorg. 2,60 mmol/l (0,700-1,60)
bia艂ko ca艂kowite 56,3 g/l (54,0-75,0)
Potas 5,70 mmol/l (3,50-5,10)
Wap艅 2,27 mmol/l (2,3-3,00)
Stos. albuminy/globuliny 1,13 (0,670-1,60)

Mocznik 6,45 mmol/l (3,30-8,30)
Kreatynina 86,2 qmol/l (35,00-132,00)


Z tego wszystkiego dowiedzia艂am si臋, 偶e Maniek musia艂 przechodzi膰 niedawno jaki艣 stan zapalny (bia艂e krwiniki i Mono%), no i ten fosfor... Za wysoki, wapna za ma艂o. Mam odstawi膰 mi臋so i podawa膰 tylko karm臋. Nie gotowa艂am cz臋sto/podawa艂am surowe mi臋so, ale wiem, 偶e mog艂o by膰 w tym wszystkim za du偶o podrob贸w (serca, 偶o艂膮dki kurcz臋ce) i marchewki, a to pono膰 bomby fosforowe... By膰 mo偶e problemy z 艂apami Ma艅ka to r贸wnie偶 efekt nadmiaru fosforu...

Nie wiem, jak interpretowa膰 reszt臋, nie o wszystko zapyta艂am... Podejrzenie pad艂o te偶 na nerki, ale moim zdaniem mocznik i kreatynina s膮 ok. Co s膮dzicie? Mo偶e kto艣 pomo偶e wyczyta膰 mi z tych bada艅 wi臋cej?
W poniedzia艂ek robimy mocz ;-)

Ta fosfataza alkaiczna te偶 jest niepokoj膮ca.
Avatar u偶ytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolno艣l膮skie
psy: Berne艅ski Pies Pasterski

Re: Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Postprzez saba&mlis » 2017-12-09, 18:22

Wystarczy dodawa膰 w臋glan wapnia do mi臋sa i b臋dzie ok, dobra karma z nisk膮 zawarto艣ci膮 fosforu to np
Simpsons Premium Sensitive Adult Salmon & Potato ma 0.7% fosforu
Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato 0.8% fosforu
szukaj takich karm kt贸re maja poni偶ej 1% fosforu
Avatar u偶ytkownika
saba&mlis
Moderator Dzia艂u
 
Posty: 2939
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Postprzez Gretchen » 2017-12-09, 19:51

Dzi臋ki za odpowied藕. Sprawdz臋 Brita Care, bo szczerze m贸wi膮c (pisz膮c;-)) jeszcze tego nie zrobi艂am. Zerkn臋 jeszcze na te Simpsons-y.

Mamy jeszcze zgo艂a inny problem... Mianowicie Maniek po偶era wszystko co beee (kupsy), na spacerach. Dzisiaj przeszed艂 samego siebie i wol臋 nie przechodzi膰 do konkret贸w, ale jego podjadanie mi臋dzy posi艂kami zrobi艂o si臋 bardzo uci膮偶liwe. I my艣l臋, 偶e r贸wnie偶 niekorzystne dla zdrowia...
Avatar u偶ytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolno艣l膮skie
psy: Berne艅ski Pies Pasterski

Re: Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Postprzez jasiu » 2017-12-11, 17:57

Gretchen napisa艂(a):Mamy jeszcze zgo艂a inny problem... Mianowicie Maniek po偶era wszystko co beee (kupsy), na spacerach. Dzisiaj przeszed艂 samego siebie i wol臋 nie przechodzi膰 do konkret贸w, ale jego podjadanie mi臋dzy posi艂kami zrobi艂o si臋 bardzo uci膮偶liwe. I my艣l臋, 偶e r贸wnie偶 niekorzystne dla zdrowia...


Bardzo niekorzystne - mn贸stwo grzyb贸w, bakterii, paso偶yt贸w i wirus贸w.
Czy pies zjada swoje odchody czy innych ps贸w?

Paradoksalnie, lepiej o jego zdrowiu 艣wiadczy to, gdy je kupki innych zwierz膮t, bo przyczyn膮 zazwyczaj s膮 "jedynie" niedobory w diecie.

Pozdrawiam
jasiu
 
Posty: 18
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2017-03-20, 17:33

Re: Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Postprzez Gretchen » 2017-12-11, 23:35

No w艂a艣nie, on nie zjada na szcz臋艣cie swoich pozosta艂o艣ci, ale wszystkie inne tak. Kiedy wychodzimy ko艂o domu, to leci pod 艣wierki i tam kopie (kopalnia kocich skarb贸w). Na spacerze poza domem jest w stanie wszystko wyw膮cha膰 i zje艣膰. Nie zawsze uda mi si臋 go odci膮gn膮膰, czasem lata te偶 bez smyczy. Tak mi si臋 zdaje ostatnio, 偶e Maniek odkry艂 swoje hobby... ;-) Ostatnio sta艂o si臋 to te偶 bardzo uci膮偶liwe...

Nie bardzo rozumiem, jakie braki 偶ywieniowe mo偶e mie膰. Karmimy Brit Care (nie wydaje mi si臋 ona s艂ab膮 karm膮, chocia偶 wiem, 偶e tu na forum kupuje si臋 du偶o dro偶sze i lepsze). Par臋 razy w tygodniu co艣 pichci艂am, czasami jego dania by艂y bardziej urozmaicone ni偶 nasze ;-) Maniek je sporo warzyw (najwi臋cej marchwi, bo bardzo lubi).
Wcina艂 cz臋sto 偶wacze. Teraz przystopowali艣my z mi臋sem (podrobami) i przek膮skami ze wzgl臋du na fosfor.

Sk膮d te braki? I czego dok艂adnie mo偶e mu brakowa膰?... Jestem troch臋 skonfundowana <g艂upek>

R贸wnie偶 pozdrawiamy :-)
Avatar u偶ytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolno艣l膮skie
psy: Berne艅ski Pies Pasterski

Re: Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Postprzez saba&mlis » 2017-12-12, 16:02

Brita Care ma fosf贸r powy偶ej jedynki(1,3) simsony s膮 mo偶e troch臋 dro偶sze, ale w efekcie oszcz臋dzisz na wecie ;)
Avatar u偶ytkownika
saba&mlis
Moderator Dzia艂u
 
Posty: 2939
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Postprzez jasiu » 2017-12-12, 18:59

Dieta kot贸w jest bogata w proteiny, co powoduje, 偶e psy bardzo cz臋sto bywaj膮 zainteresowane ich kupkami (du偶a ilo艣膰 bia艂ka, skrobii i t艂uszcz贸w).

Pies jest m艂ody - ma p贸艂 roku, wi臋c to jest tak偶e forma ciekawo艣ci, kt贸ra przemija. Musisz go jednak izolowa膰 od kupek i uczy膰 pos艂usze艅stwa w tym zakresie, bo mo偶e sobie narobi膰 sporej krzywdy jedz膮c co艣 spoza miski.
jasiu
 
Posty: 18
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2017-03-20, 17:33

Re: Badanie krwi - niepokoj膮ce parametry?

Postprzez Gretchen » 2017-12-12, 23:39

Przyjrza艂am si臋 tej karmie Simpsons Premium Sensitive Puppy Salmon & Potato. Wydaje si臋 bardzo fajna i ma sk艂adniki na stawy. Faktycznie cenowo jest o kilkadziesi膮t z艂 dro偶sza od Brita, ale i dzienne zapotrzebowanie w gramach jest ni偶sze... Faktycznie fosfor ni偶szy i bardzo przyzwoity w stosunku do wapnia P:Ca (0,79%:1,24%) Przemy艣l臋, poczytam jeszcze. Dzi臋ki saba&mlis za polecenie.

Dzisiaj w sklepie zwierzakowym us艂ysza艂am ciekaw膮 teori臋, 偶e szczeniaki nie powinny je艣膰 偶waczy... Doros艂e psy tak, a nie maluchy. Ja Maniusiowi podawa艂am je cz臋sto, a mo偶e to by艂 b艂膮d... Dlatego mo偶e teraz tak szaleje za kupsami...
Avatar u偶ytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolno艣l膮skie
psy: Berne艅ski Pies Pasterski


Powr贸t do - Normy bada艅

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 1 go艣膰