Badanie krwi - niepokojące parametry?

Moderator: Anirysova

Badanie krwi - niepokojące parametry?

Postprzez Gretchen » 2017-12-09, 13:33

Witam,

we wtorek robiliśmy badania krwi naszemu półrocznemu Mańkowi. Byłam przekonana, że raczej wszystko będzie ok, ale niestety niektóre parametry wyszły podwyższone / obniżone. Pani Wet zadzwoniła wczoraj i poinformowała mnie, że wyniki nie wyszły idealnie. Miałam się u niej pojawić w poniedziałek, ale nie wytrzymałam i byłam już u niej jeszcze wczoraj wieczorem...
Wylistuje to co, wydaje mi się najistotniejsze:

WBC 5,15 G/l (6,00-12,00)
NEU 3,13 G/l (3,00-9,00)
LYM 1,15 G/l (1,00-3,60)
LYM 22,2 % (13,00-30,00)
MONO % 12,1 % (1,00-10,00)
RBC 5,68 T/l (5,50-8,50)
HGB 140,00 g/l (150,00-190,00)
HCT 0,430 l/l (0,440-0,550)
Albuminy 29,9 g/l (25,00-44,0)
AP fosfataza alkaiczna 200,0 U/l (1,0-140,0)
fosfor nieorg. 2,60 mmol/l (0,700-1,60)
białko całkowite 56,3 g/l (54,0-75,0)
Potas 5,70 mmol/l (3,50-5,10)
Wapń 2,27 mmol/l (2,3-3,00)
Stos. albuminy/globuliny 1,13 (0,670-1,60)

Mocznik 6,45 mmol/l (3,30-8,30)
Kreatynina 86,2 qmol/l (35,00-132,00)


Z tego wszystkiego dowiedziałam się, że Maniek musiał przechodzić niedawno jakiś stan zapalny (białe krwiniki i Mono%), no i ten fosfor... Za wysoki, wapna za mało. Mam odstawić mięso i podawać tylko karmę. Nie gotowałam często/podawałam surowe mięso, ale wiem, że mogło być w tym wszystkim za dużo podrobów (serca, żołądki kurczęce) i marchewki, a to ponoć bomby fosforowe... Być może problemy z łapami Mańka to również efekt nadmiaru fosforu...

Nie wiem, jak interpretować resztę, nie o wszystko zapytałam... Podejrzenie padło też na nerki, ale moim zdaniem mocznik i kreatynina są ok. Co sądzicie? Może ktoś pomoże wyczytać mi z tych badań więcej?
W poniedziałek robimy mocz ;-)

Ta fosfataza alkaiczna też jest niepokojąca.
Avatar użytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
psy: Berneński Pies Pasterski

Re: Badanie krwi - niepokojące parametry?

Postprzez saba&mlis » 2017-12-09, 18:22

Wystarczy dodawać węglan wapnia do mięsa i będzie ok, dobra karma z niską zawartością fosforu to np
Simpsons Premium Sensitive Adult Salmon & Potato ma 0.7% fosforu
Simpsons Premium Sensitive Adult Duck & Potato 0.8% fosforu
szukaj takich karm które maja poniżej 1% fosforu
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Badanie krwi - niepokojące parametry?

Postprzez Gretchen » 2017-12-09, 19:51

Dzięki za odpowiedź. Sprawdzę Brita Care, bo szczerze mówiąc (pisząc;-)) jeszcze tego nie zrobiłam. Zerknę jeszcze na te Simpsons-y.

Mamy jeszcze zgoła inny problem... Mianowicie Maniek pożera wszystko co beee (kupsy), na spacerach. Dzisiaj przeszedł samego siebie i wolę nie przechodzić do konkretów, ale jego podjadanie między posiłkami zrobiło się bardzo uciążliwe. I myślę, że również niekorzystne dla zdrowia...
Avatar użytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
psy: Berneński Pies Pasterski

Re: Badanie krwi - niepokojące parametry?

Postprzez jasiu » 2017-12-11, 17:57

Gretchen napisał(a):Mamy jeszcze zgoła inny problem... Mianowicie Maniek pożera wszystko co beee (kupsy), na spacerach. Dzisiaj przeszedł samego siebie i wolę nie przechodzić do konkretów, ale jego podjadanie między posiłkami zrobiło się bardzo uciążliwe. I myślę, że również niekorzystne dla zdrowia...


Bardzo niekorzystne - mnóstwo grzybów, bakterii, pasożytów i wirusów.
Czy pies zjada swoje odchody czy innych psów?

Paradoksalnie, lepiej o jego zdrowiu świadczy to, gdy je kupki innych zwierząt, bo przyczyną zazwyczaj są "jedynie" niedobory w diecie.

Pozdrawiam
jasiu
 
Posty: 18
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-03-20, 17:33

Re: Badanie krwi - niepokojące parametry?

Postprzez Gretchen » 2017-12-11, 23:35

No właśnie, on nie zjada na szczęście swoich pozostałości, ale wszystkie inne tak. Kiedy wychodzimy koło domu, to leci pod świerki i tam kopie (kopalnia kocich skarbów). Na spacerze poza domem jest w stanie wszystko wywąchać i zjeść. Nie zawsze uda mi się go odciągnąć, czasem lata też bez smyczy. Tak mi się zdaje ostatnio, że Maniek odkrył swoje hobby... ;-) Ostatnio stało się to też bardzo uciążliwe...

Nie bardzo rozumiem, jakie braki żywieniowe może mieć. Karmimy Brit Care (nie wydaje mi się ona słabą karmą, chociaż wiem, że tu na forum kupuje się dużo droższe i lepsze). Parę razy w tygodniu coś pichciłam, czasami jego dania były bardziej urozmaicone niż nasze ;-) Maniek je sporo warzyw (najwięcej marchwi, bo bardzo lubi).
Wcinał często żwacze. Teraz przystopowaliśmy z mięsem (podrobami) i przekąskami ze względu na fosfor.

Skąd te braki? I czego dokładnie może mu brakować?... Jestem trochę skonfundowana <głupek>

Również pozdrawiamy :-)
Avatar użytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
psy: Berneński Pies Pasterski

Re: Badanie krwi - niepokojące parametry?

Postprzez saba&mlis » 2017-12-12, 16:02

Brita Care ma fosfór powyżej jedynki(1,3) simsony są może trochę droższe, ale w efekcie oszczędzisz na wecie ;)
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Badanie krwi - niepokojące parametry?

Postprzez jasiu » 2017-12-12, 18:59

Dieta kotów jest bogata w proteiny, co powoduje, że psy bardzo często bywają zainteresowane ich kupkami (duża ilość białka, skrobii i tłuszczów).

Pies jest młody - ma pół roku, więc to jest także forma ciekawości, która przemija. Musisz go jednak izolować od kupek i uczyć posłuszeństwa w tym zakresie, bo może sobie narobić sporej krzywdy jedząc coś spoza miski.
jasiu
 
Posty: 18
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-03-20, 17:33

Re: Badanie krwi - niepokojące parametry?

Postprzez Gretchen » 2017-12-12, 23:39

Przyjrzałam się tej karmie Simpsons Premium Sensitive Puppy Salmon & Potato. Wydaje się bardzo fajna i ma składniki na stawy. Faktycznie cenowo jest o kilkadziesiąt zł droższa od Brita, ale i dzienne zapotrzebowanie w gramach jest niższe... Faktycznie fosfor niższy i bardzo przyzwoity w stosunku do wapnia P:Ca (0,79%:1,24%) Przemyślę, poczytam jeszcze. Dzięki saba&mlis za polecenie.

Dzisiaj w sklepie zwierzakowym usłyszałam ciekawą teorię, że szczeniaki nie powinny jeść żwaczy... Dorosłe psy tak, a nie maluchy. Ja Maniusiowi podawałam je często, a może to był błąd... Dlatego może teraz tak szaleje za kupsami...
Avatar użytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
psy: Berneński Pies Pasterski


Powrót do - Normy badań

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość