Histicytoza u Berneńczyków

Moderator: Anirysova

Postprzez bea » 2007-11-14, 19:34

No cóz Marzenko i Anirysko ja rzeczywiscie pominelam ta 1-sza grupe.,(mam nadzieje,ze wybaczycie mi to)myslalam wiecej o zbieraniu ewentualnych probek od zdrowych emerytow.,a Ci jak widze w ogóle nie zostali umieszczeni w takich badaniach,hmm.widac takowych "optymistycznie"sie nie przewiduje.Oczywiscie,ze w tej czesci pierwszej dotyczacych zdrowych psów powinno udac sie znależć sporo entuzjastow spośród samych forumowiczow i tzw,znajomych królika-to najlepiej rokujaca cześć badań ;-) Jednak ja rozpatrywalam przede wszystkim problematyke zwiazana ze zbieraniem danych o psach chorych,lub tych ktore odeszly.Ta część danych wydała mi sie najwazniejszą.Wyjasnilismy nieporozumienie,ale jak pisalam wycofalam sie juz ze swojej propozycji,jak to sie mówi nic na siłe.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Alicja i Spartki » 2007-11-14, 20:38

Poczytałam i powiem jako hodowca jak mi bóg miły to własnie nam najbardziej zależy na tym żeby pieski które wychodzą od nas z hodowli były zdrowe. Dlatego bardzo prosze o podanie jakie badania powinny być zrobione-tak zwyczjnie po chłopsku jak to Kasia napisała :-).pozdrawaim
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Postprzez Barbapapa » 2007-11-14, 21:51

Ja również poprosze o łapotologię stosowaną- służę dotychczasowymi dokładnymi badaniami krwi moich psów i każdą bieżącą pomocą. ( chłopcy mają 2,6 i 4,6 lat)
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez maat » 2007-11-14, 22:24

Asiu, czy w tej pierwszej grupie są na pewno psy nie starsze...czy starsze? na logikę, to wydaje się, że chodzi o zdrowych weternów.
Łopatologia,,,hm, sama bym chciała wiedzieć.
Może być tak, że pobierze się od psa, u swojego weta krew i pośle na któryś adres ( wysyłka ok 100zł razem z opinią weta o stanie zdrowia. Albo pośle tylko wypełnioną ankietę. Tu właśnie ją tłumaczymy z moją córką na angielski i niemiecki. Ile krwi, w jakim opakowaniu i na jaki adres, dowiem się wkrótce.
Ale może też być tak, że znajdziemy placówkę naukową w Polsce która będzie zainteresowana tego typu badaniami (może już jest taka?) i będzie zbierać dane z populacji polskiej i po przebadaniu ich weźmie udział w projekcie. Wtedy takie laboratorium samo określi czego potrzebuje.
Ja myślę o tej drugiej opcji . Na razie czekam na wyniki badań. To trochę potrwa, bo są to żmudne badania i profesor nie robi tego standartowo u psów. Dopiero jeśli będzie wiadomo co to jest, Monika napisze do ośrodków których adresy są w publikacji od Asi i do znajomego histopatologa który być może byłby tym zainteresowany. Ja właśnie piszę do znajomej pracującej w Zakładzie genetyki na krakowskiej Akademii Rolniczej.
Jeśli ktoś zna onkologów weterynaryjnych w Warszawie, Wrocławiu albo Lublinie albo na innych uczelniach, niech też pyta albo prześle namiary do mnie, to zapytam sama.
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Postprzez saganka » 2007-11-14, 22:45

Ja znam genetyka, ale ludzkiego... Biologa genetyka. Przyda sie taki? Co prawda zajmuje sie muskowiscydoza, ale ... Moze kogos zna??
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Ania Gd » 2007-11-14, 22:46

AniRysTeam napisał(a):....myślę że należy znaleźć na przykład trzy laboratoria weterynaryjne, które będą zbierały próbki i wysyłały do tego ośrodka badań za granicą. Ja znam na Śląsku w Chorzowie laboratorium weterynaryjne, które robi badania dla weterynarzy i można by z nimi porozmawiać. Drugie mogłoby by być w Warszawie, a trzecie na północy Polski np. Trójmieście, lub nawiązać kontakt z polskimi ośrodkami naukowymi, czyli Wrocław, Warszawa i Olsztyn.

To jest doskonały pomysł.
Myślę, że pobranie próbek krwi od zdrowych psów jest bardzo ważne.
Realizacja tego projektu na pewno jest rozłożona na kilka lat, a nie na kilka miesięcy.
Dziś nikt z nas nie wie kiedy i na co odejdą nasze psy.
A jeśli psu zaczyna coś poważnie dolegać to często "nie mamy głowy" myśleć o próbkach, ankietach, wysyłkach. To wszystko dzieje się zbyt szybko. Wtedy zawsze czasu jest za mało.
Uważam, że świetną okazją do pozyskania próbek krwi naszych bernów są wystawy.
Można to zrobić np. w maju przy okazji wystawy w Bydgoszczy i we wrześniu na klubówce w Warszawie. Wcześniej należałoby umówić odpowiednich weterynarzy a pobrane próbki krwi wraz z ankietami wysłać jedną przesyłką.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Postprzez maat » 2007-11-14, 22:51

Przedstaw mu problem. Podsunie nam jakiś pomysł.
Komu mogę przesłać do poprawy nieudolne tłumaczenie na angiejski formularza?
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Postprzez saganka » 2007-11-14, 22:59

Pogadaj z Agata od Ateny, na forum agares22. Ona zna swietnie angielski.
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Kasia » 2007-11-14, 23:22

Dziewczyny ja chcę pomóc ale nie ukrywam, ze w naszym przypadku bardziej niz u Was liczy sie CZAS.W kwietniu Boss skończy (mam nadzieję) 8 lat.
Kasia
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2007-11-14, 23:37

maat napisał(a):Asiu, czy w tej pierwszej grupie są na pewno psy nie starsze...czy starsze? na logikę, to wydaje się, że chodzi o zdrowych weternów.
Łopatologia,,,hm, sama bym chciała wiedzieć.


I tu mamy problem lingwistyczny...
W sumie napisano tak: "psy z więcej niż 8-9 latami, ale mniej niz 10"...
Poprawnie więc niech będzie psy w wieku 8-9 lat (co jednak chyba wychodzi na jedno ze słowem "nie starsze" ;-) )

Ja tez piszę do Turyny i do Zurychu, zobaczymy co wyjdzie, bo pisze troche na raty, chcac im opisac problem... A i wszystkiego jeszcze nie przetlumaczylam i nie wkleilam Wam, ale z malym dziecieciem, to troche problem :-)

Wkleje tu jeszcze podmieniony tekst poprawiony przez Ewelinę (OMTS):

Pochodzenie i patogeneza histiocytozy (złosliwej) jest nadal nieznana. Patologie o takim podlozu maja jednak wiele wspolnych cech klinicznych i patologicznych z histiocytoza komórek Langerhansa , ktora dotyka ludzi, ktorej to przyczyny pozostaja nieznane.
Histiocytoza reaktywna i ta złosliwa sa scisle zwiazane z rasa: wystepowanie w nastepujacych rasach - bpp, rottweiler, retriever, niufek jest wysoka, w samych bpp to ok. 25% zgonow.
NAszym celem jest zdefiniowanie lepiej form klinicznych i fizjopatologii histiocytozy u bpp i znalezienie przyczyn genetycznych w takich przypadkach.
W tym celu zebralismy przypadki histiocytozy we Francji z ostatnich lat plus kilka przypadkow sprawdzonych w calej Eurpie i skonstruowalismy wielki rodowod rasy bpp zlozony z wiecej niz 200 probek krwi, z ktorych 80 pochodzilo od chorych psow. Wszystkie te "podmioty" badan dotkniete choroba maja swoje "teczki" histopatologiczne z potwierdzeniem i charakterystyka histopatologiczna choroby.
Ciagle analizujemy, w jaki sposob patologia przenosi sie genetycznie. Weterynarze na nasza prosbe zbieraja wyniki, by móc pracowac nad analiza immunohistochemiczną by zbadac przenoszenie genów na poziomie RNA. Jednoczesnie zbieramy dokladne opracowanie kolejnych 100 przypadkow w USA u bpp.
Oczekujemy, ze wszystkie te starania i metody przyniosa nam wielka mape oraz identyfikacje genow odpowiedzialnych za HZ u bpp, a takze glebsza znajomosc chorob zwiazanych z HZ tak u psow, jak i u ludzi.

W studium bazy genetycznej odnoszacej sie do tej choroby konieczne jest okreslenie przede wszystkim czy pochodzenie tejze choroby ma podloze genetyczne. Celem takich poszukiwan jest rozwoj/rozbudowanie testow genetycznych, w celu okreslenia czy isnieje mutacja genetyczna analogiczna do tej u ludzi.
Patologie ( inaczej zmiany) histiocyzowe sa typu heterogenicznego i przedstawiaja nagromadzenie i proliferację histiocytow (zmienionych komorek ) w specyficznych materialach i zawieraja choroby reaktywne jak :



- Histiocytoza Systemiczna : miejscowa i wedrująca



-H. Skorna : miejscowa i wędrująca



- neoplazymy (?)

1. Histiocytoma Skorna jest to proliferacja komorek typu Langerhans o charakterze epidermis. Spotykana najczesciej u mlodych psow, nie istnieje predyspozycja rasowa i może powracac/regresowac spontanicznie.

2. Choroby Histiocytyczne Reaktywujące : Histiocytoza Skorna, cechujaca sie szkodami (wypryskami, wysypkami, zmianami) skornymi, zwana rowniez Histiocytoza Systemiczna, kiedy obserwujemy powiekszenie/splatanie/guzowatosc wezlow limfatycznych lub innych organow. Istnieje i spotyka sie ja najczesciej u mlodych psow, a potem u doroslych 4/5 lat. Zle prowadzenie ( w sensie leczenie lub tez dbanie o psa: dieta, ruch, witaminy itp. - dwojaka interpretacja) moze doprowadzic do zlego funkcjonowanie systemu immunologicznego.

3. Histiocytoza Zlosliwa (Sarcoma Histiocytarna): chodzi o sarcomę agresywną wędrującą, ktora moze uderzyc w pluca, watrobe, sledzione, szpik kostny, rdzen kregowy i inne organy. Wystepowanie u bpp - bardzo wysokie. To w ogole 25% przyczyn smierci w rasie, moze nawet wiecej (przypadki niezdiagnozowane). Zostalo odkryte jej pochodzenie genetyczne (Padget i inni 1995 - pewnie chodzi o jakas ksiazke). Ok. 80% przypadkow sygnalizuja wlasciciele i lekarze ras: Bpp, rottki, goldki i Flat coated Rettriever.










Symptomy kliczne sa z reguly takie: utrata wagi i apetytu, utrata ochoty na cokolwiek. Nowotwory w plucach objawiaja sie kaszlem (czesto swiszczacym), podczas gdy te watroby objawiaja sie bladoscia dziasel. Moze byc ów rak obecny w jednym pojedynczym organie, lub wielu roznych organach.

Pewna diagnoza moze byc wykonana tylko po badaniach histopatologicznych . Analizy Immunohistiologiczne moga byc konieczne w przypadku rezultatow "borderline", przy tej koniecznosci mamy specjalne próby opracowane przez dra Petera Moore z UC Davis.

Wiele aspektów, tak klinicznych jak patologicznych HZ jest wsponych z histiocytoza komorek Langerhansa u czlowieka. Jednak jej przyczyny takze pozostaja nieznane. Dotyka ona przewaznie dzieci do 5 r.ż. i - na szczescie - jest bardzo rzadka. We Francji mamy ok. 50 przypadkow rocznie i rozwijaja sie one do form nowotworowych dramatycznych ktore przypominaja HZ u psow.

HZ u psow to jedyny (w domysle unikalny) model rowniez dla stydiow genetyki ludzkiej. Przez co jest idealny dla badan genetycznych. Przedmiotem naszych poszukiwan jest rozwinac testy genetyczne, pomoc w diagnozie i ostatecznie zapobiegac/uprzedac/wyprzedzac chorobe u psow poza poszukiwaniem tylko genow odpowiedzialnych za ludzka forme HZ.

Oto badania bazy genetycznej HZ u bpp ktore zostaly rozpoczete:
- We francji w CNRS w Rennes (laboratorium jakies) grupa ponad 300 psow zostala zarejestrowana, 103 sposrod nich zostaly dotkniete choroba. Wszystkie chore psy podczas badan mialy potwierdzona chorobe poprzez badania histiopatologiczne. 49 psow i 54 suki. 33 psy "zarazone" w wieku powyzej 10 lat. Analiza o charaktetrze segregacyjnym zostala wykonana by okreslic sposob przenoszenia choroby. Hipotetyzowano metode transmisji ktora "wciagalaby" ograniczona liczne genow (transmisja oligogeniczna). Poza faktem uczestictwa weterynarzy, ktorzy diagnozowali chorobe, prowadzilismy "wywiad" n/t klinikopatologiczny. Zostala wykonana analiza immunohistiochemiczna, poza analiza genetyczna, zwana "analiza polaczen genetycznych" na ponad 200 psach z grupy i na "kolekcji" probek w celu przebadania wyrazenia genetycznego na poziomie RNA. W USA w laboratorium NIH dra E. Ostrandera w Bethesda zbior ponad 100 przypadkow pochodzacych od bpp amerykanskich zostal przebadany pod katem typu genetycznego. Ten projekt nazywamy "studium asocjacyjnym" gdyz uzyto i przebadano dane populacji niespokrewnionej: zdrowe psy - 125, chore - 60 szt.
Nadal w USA przy Uniwersytecie Pln. Karoliny w Raleigh (lab. dra Matthew Breen'a) inne studium typu genetycznego na materialach nowotworowych (swiezych) w celu znalezienia anomalii typu genetycznego.
Wszystkie te studia maja na celu identyfikacje specyficznych genow odpowiedzialnych za chorobe. Istnieje przewaga (wysoka) HZ u bpp we Francji. Wypadkowosc jest podobna u psow jak u suk. Sredni wiek - ok. 6 lat, nie ma powiazan z innymi chorobami histiocytycznymi, z wscieklizna, infekcjami lub powiazan typu srodowiskowego. Aspekt kliniczny jest omogeniczny. Po 10 latach mapowania genomu psiego, 10000 genow zostalo przebadanych (Hitte i inni, 2005: wspolpraca miedzy C.Andre i F.Galibert - Francja, E.Ostrander - USA, M.Breen i E.Kirkness - USA i P.Deloukas - GB) i sekwencja genomu psiego zostala uzupelniona w zeszlym roku (2005) (Linblad_Toh i inni 2005 - wspolpraca miedzynarodowa). 2000000 polimorficznych markerow, lub SNPs-ów zostalo zbadanych i zidentyfikowanych.

Teraz to wszystko zostanie ponownie przebadane przez 2 laboratoria: we Francji i w USA.
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Postprzez Anna Rozalska » 2007-11-15, 09:34

Witam Odnośnie postu Maat o dobrych onkologach może tymi badaniami zająłby się dr. Dariusz Jagielski.Przyjmuje na Białobrzeskiej i SGGW w Warszawie. Podaję namiary.
Białobrzeska - tel. 22 824-29-46
SGGW - 22 847-37-40
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez Barbapapa » 2007-11-15, 12:06

Zaraz zadzwonie i umówie sie na wizytę do znanego warszawskiego psiego onkologa
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez maat » 2007-11-21, 02:46

Otrzymałam list od prof Andre z Francji. Jutro przetłumaczę

Genetic Study of Malignant Histiocytosis
in the Bernese Mountain Dog : a collaborative study

C.André (CNRS, Rennes, France), M.Breen (NCU, Raleigh, US)
E.Ostrander (NIH, Bethesda, US),


Since we wish to find the genes responsible of Malignant histiocytosis in dogs as quickly as possible, our 3 laboratory have been funded by the AKC-Canine Health Fundation to collaborate on this project and more samples are needed.

- If your BMD is over 10 years of age and has never been diagnosed with MH : a blood sample is useful to us as a control (It is essential that you contact us if your dog is later diagnosed with MH ).
- If your BMD presents MH signs: a blood sample from your dog and relatives is needed

1) 5 ml of blood in EDTA tubes (name, breed, sex, written on the tube)
2) Pedigree information of each dog
3) A note from the vet indicating the clinical status of the dog
If an MH is suspected, it is necessary to have pathology done to establish whether it is definitely affected and to provide the pathology reports.
All information will be kept confidential. We thank you very much for your help.

Please send blood samples at room temperature by rapid delivery mail.

From Europe to : Dr. Catherine ANDRE and Benoit HEDAN
UMR6061, CNRS/ Université de Rennes 1 Faculté de Médecine
2, Av. Léon Bernard 35043 Rennes cedex, France
tel. 02 23 23 45 09 Fax 02 23 23 44 78
email : catherine.andre@univ-rennes1.fr benoit.hedan@univ-rennes1.fr
http://www-recomgen.univ-rennes1.fr/doggy.html

From the US : Dr. Elaine Ostrander : contact : eostrand@mail.nih.gov
Phone: + 00 1 301-594-5284 Fax: + 00 1 301-480-0472
Cancer Genetics Branch NHGRI/NIH 50 South Drive, MSC 8000
Building 50, Room 5351 Bethesda MD 20892-8000 USA
http://research.nhgri.nih.gov/dog_genome

If your BMD is affected by MH: fresh or –20°C frozen tissues samples or a biopsy sample (in the paraffin block) are needed : please contact Matthew or Tessa Breen
Indeed, those of you who have lost Berners in the past may still be able to help here.

U Toy potwierdziła się diagnoza zrobiona w Therios. Był to przypadek HZ ale o tyle nietypowy, ze nie znaleziono zmian nowotworowych (guzów) w jamie brzusznej .
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Postprzez Dżiani » 2007-11-21, 03:46

maat napisał(a):...Komu mogę przesłać do poprawy nieudolne tłumaczenie na angiejski formularza?

Magda, możesz przesłac mi. Chętnie pomogę, ale tylko w przekładzie PL/ANG i ANG/PL.

PS.
Ten list od prof Andre... to ostatnie zdanie... jest jak hołd dla Toyki:
"W istocie ci z was którzy stracili Berneńczyka mogą pomóc tym, które jeszcze żyją"
:-|

PS.2
Problemem chyba będzie wysłanie tych próbek do Francji. Nie wiem czy jakaś polska firma kurierska zapewnia stosowny transport. Nawet jeżeli tak to pewnie lepiej by było wysłac za jednym razem kilka/kilkanaście próbek.
Avatar użytkownika
Dżiani
 
Posty: 905
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:23
Lokalizacja: Mysłowice
psy: h. ARESIBO FCI

Postprzez maat » 2007-11-21, 11:35

Irek, to na początek przetłumacz to co wyżej na polski i wklej, bo ja znajdę chwilę znowu dopiero o 2 nad ranem :-/
Nad wysyłką pracujemy , ślę listy do tych w Polsce co może chcą sami do swoich badań coś uszczknąć z tych materiałów. Może wystarczy posyłać wyizolowane DNA? Jeśli krew, to musi być w ciągu 24h a to trudne.no i kosztuje.
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Postprzez Dżiani » 2007-11-21, 23:17

No ja też czas mam raczej tylko wieczorkiem :) Poniżej przekład tego listu:

Badania genetyczne nad Histiocytozą Złośliwą w rasie BPP
Projekt wspólny: C.André (CNRS, Rennes, France), M.Breen (NCU, Raleigh, US)
E.Ostrander (NIH, Bethesda, US)

Celem naszej pracy jest wykrycie tak szybko jak to tylko możliwe genow odpowiedzialnych za przenoszenie HZ. Nasze trzy labolatoria wspierane przez AKC-Canine Health Fundation [ fundacja przy ameryk. kennel clubie] wspólnie pracują nad tym projektem i potrzebujemy więcej próbek do badań.

- Jeśli twój BPP ma więcej niż 10 lat i nie zdiagnozowano u niego do tej pory HZ: jego próbka krwi jest dla nas bardzo pomocna w celach kontrolnych. ( bardzo ważny jest kontakt z nami gdyby w późniejszym terminie zdiagnozowano u niego HZ )
- Jeśli twój BPP wykazuje symptomy HZ: potrzebujemy oprócz jego krwi także próbki krwi jego krewnych

JAK WYSŁAĆ:
1) 5 ml krwi w probówce EDTA z opisem: Imię, rasa, płec
2) ksero rodowodu
3) Opis choroby i stanu psa od lekarza weterynarii.
Jeżeli istnieje podejrzenie HZ to bardzo ważny jest opis wszystkich objawów i symptomów oraz zrobienie wszystkich badań i dostarczenie nam wyników. Wszystkie informacje objęte są tajemnicą i nie zostaną nigdzie ujawnione. Bardzo dziękujemy za pomoc.

Próbki krwi prosimy przesyłac w temperaturze pokojowej możliwie najszybszą przesyłką na adres:

Z Europy do: Dr. Catherine ANDRE and Benoit HEDAN
UMR6061, CNRS/ Université de Rennes 1 Faculté de Médecine
2, Av. Léon Bernard 35043 Rennes cedex, France
tel. 02 23 23 45 09 Fax 02 23 23 44 78
email : catherine.andre@univ-rennes1.fr benoit.hedan@univ-rennes1.fr
http://www-recomgen.univ-rennes1.fr/doggy.html

Z USA do: Dr. Elaine Ostrander : contact : eostrand@mail.nih.gov
Phone: + 00 1 301-594-5284 Fax: + 00 1 301-480-0472
Cancer Genetics Branch NHGRI/NIH 50 South Drive, MSC 8000
Building 50, Room 5351 Bethesda MD 20892-8000 USA
http://research.nhgri.nih.gov/dog_genome

Jeżeli twój BPP jest dotknięty HZ to bardzo pomogły by nam próbki jego tkanki z biopsji. Wysyłac je trzeba świeże albo zmrożone do – 20 st. C w bloku parafinowym. W takich przypadkach prosimy wcześniej o kontakt z Matthew albo Tessa Breen.
W istocie ci z was którzy stracili Berneńczyka mogą pomóc tym, które jeszcze żyją.
Avatar użytkownika
Dżiani
 
Posty: 905
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:23
Lokalizacja: Mysłowice
psy: h. ARESIBO FCI

Postprzez Cefreud » 2007-11-23, 13:34

Freud-bratanek
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez bea » 2007-11-23, 23:07

Hmm,czyli dokładnie tak jak myslałam,(bardzo mnie zdziwiło jak mi dziewczyny zwróciły uwage na pkt.który miał uwzgledniac psy młode zdrowe)To niestety oznacza wczesniej omawiane przeze mnie trudnosci.ciekawe ile wynosza średnie koszty pobrania materialu do badań(szczególnie pobranie materiału tkankowego),zabezpieczenia go(np.przez zamrożenie )i przesłania go do Francji,moze uda sie to komus zbadać,będziemy wtedy lepiej wiedzieli na czym stoimy.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez maat » 2007-11-24, 01:07

Ja to badam . Czekam na odpowiedzi. Rezultatem będzie tekst-info o tym co robić krok po kroku. Jeszcze trochę cierpliwości. Chciałam to tak zrobić, żeby nie była to tylko akcja jednorazowa, ale instrukcja na przyszłość (oby nikomu nie potrzebna)
Zwracam się do wszystkich krewniaków Toy o zgłoszenie chęci wysłania próbek krwi, wtedy poślemy w jednym pakiecie.( Przesyłka na mój koszt) Znajdę odpowiednią firmę kurierską na teren Polski (do Krakowa) i potem razem do Francji.

Co do grup objętych badaniami, to myślę że trzeba się trzymać tych z włoskiej publikacji. Powyższy list jest odpowiedzią na pytanie dotyczące Toy i dlatego grupa badawcza może być zawężona. czyli
:
BPP ktore moga uczestniczyc w projekcie:
- psy nie starsze niz 8/9 lat ktore NIE przedstawiaja swoim zachowaniem objawow HZ. Obnizono wiek z 10 lat, gdyz malo ktore berny dozywaja tego wieku. Nalezy tez powiadomic dr Andre (FR) , nawet przez Francuski ZK o patologiach i okolicznosciach odejscia psa,

- psy z podejrzeniem o HZ; w tym przypadku najlepiej byloby wyslac rowniez probke krwi bliskich psa (rodzice, siostry, bracia). Trzeba dolaczyc relacje weta n/t stanu klinicznego psa i rezultacie badania histopatologicznego,

- psy, ktore odeszly z podejrzeniem o HZ. Jesli nie mamy probki krwi, uprasza sie chociaz o w miare szczegolowa relacje weta i wyniki badan,

- psy starsze niz 4 lata ( ); obserwuje sie pojawianie HZ w coraz wczesniejszym wieku. Lekarze potrzebuja tej krwi jako swoistego magazynu. W tym przypadku, by moc dolozyc cegielke do badan, nalezy na biezaco informowac lekarzy (dr Andre) posiadajacych probke takowego psa o jakichkolwiek zmianach w zdrowiu psa, rowniez poprzez ZK, takze o patologiach i ewentualnym odejsciu.


Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Postprzez bea » 2007-11-24, 02:09

Magda,z tego co napisala Asia ,to chyba jednak trzeba wyjasnic pkt.1-szy,wg mnie chodzi o psy w przedziale wieku od 8 do 10.a,nie poniżej 8/9.Patrz cytuje Asie >"napisano psy z wiecej niz 8-9 lat ,ale mniej niz 10.."Tekst ,który otrzymałas Ty ,chyba nie jest też odpowiedzia tylko na problem zwiazany z Toy inaczej nie wspomniano ,by o psach powyzej 10 lat bez objawów HZ.WG.mnie warto jednak zdecydowac sie do jakiego laboratorium próbki beda przesyłane i potwierdzić co konkretnie ich interesuje.Mozna napisac im ,ze otrzymalaś takie a takie materialy z sympozjum we Włoszech i czy interesuja ich inne grupy niz podane w Twoim liscie.Kazdy osrodek badawczy moze wykonywc badania korzystajac z innego spektrum ,dlatego wybierajac konkretny osrodek z ktorym chce sie współpracowac nalezy z nim doszczegółowac interesujacy TEN własnie ośrodek materiał badawczy.Dla mnie choc bardziej mi sa bliskie badania genetyczne nad roslinami,grupy podane w liscie ,który otrzymałaś osobiście sa przedstawieniem klasycznego i na ogół najwazniejszego obszaru badań.Bardzo Cie prosze jak mozesz powiadom mnie na pw,gg,lub forum ,jak stoisz z poszukiwaniem osrodka badawczego w Polsce,czy znalazłas kogos (mówie o genetykach) ,kto chciałby i miałby mozliwosci prowadzic badania w Polsce w tym kierunku.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Histiocytoza złośliwa i inne typy nowotworów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości