Nowotwory Ślinianek

Moderator: Anirysova

Nowotwory Ślinianek

Postprzez Olga » 2008-05-09, 16:28

Przeszukalam caly dział zdrowia i nie znalazłam nic na temat nowotworów ślinianek. Czy ktoś z Was spotkał się z tego rodzaju nowotworami? Ja znalazlam bardzo naukowy artykul na vetpolu, ale to tyle... Czy wiecie coś więcej? Jak wyglądają rokowania? Czy znacie psa, u któreo zdiagnozowano nowotwór ślinianek?

I jeszcze pytanie o radioterapie - gdzie w polsce moża psa leczyc ta metoda?

Wszelkie nawet najmniejsze informacje bardzo mi pomoga i bede ogromnie wdzieczna ze wszelka pomoc.
Avatar użytkownika
Olga
 
Posty: 431
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 15:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Nowotwory Ślinianek

Postprzez Cefreud » 2008-05-09, 18:50

a nowotwór ślinianek to nie to samo co chłoniak? On zazwyczaj sytuuje się w węzłach chłonnych,śliniankach itp
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Nowotwory Ślinianek

Postprzez Anna Rozalska » 2008-05-09, 18:59

No własnie czy ten nowotwór ślinianek to nie to samo co chloniak złosliwy. Na temat chłoniaka mogę sie wypowiedzieć bo walczyliśmy z nim z poprzednią sunią.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Nowotwory Ślinianek

Postprzez Olga » 2008-05-09, 20:53

Nie mam na razie dokladnych informacji - wiem jedynie ze jest podejrzenie nowotworu slinianek, ale nie wiem konkretnie jaki rodzaj. Dam na pewno znac jak sie dowiem czegos dokladniej, bo bardzo zalezy mi na informacjach.
Avatar użytkownika
Olga
 
Posty: 431
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 15:39
Lokalizacja: Londyn

Re: Nowotwory Ślinianek

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2008-05-09, 22:16

Olga - kup to: http://magwet.pl/ - ciekawy artykuł, dużo o "Twoim" problemie... Czytałam w czytelni... (W ogóle ciekawa gazeta)

Tu co prawda o ludziach, ale nasz wet mówi, że to właśnie odnosi się do psów też...

Nowotwór (łac. neoplasma, skrót Npl) - grupa chorób w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenami i antyonkogenami. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.

Przed leczeniem nowotworu za pomocą naświetlań wskazane jest zdeponowanie spermy w specjalnych bankach spermy. Pozwoli to na posiadanie w przyszłości własnego potomstwa, nawet po leczeniu onkologicznym.

Rodzaje nowotworów
-Nowotwór łagodny
-Nowotwór złośliwy
-Nowotwór anaplastyczny
-Mięsak
-Potworniak


Potworniak (łac. teratoma, z gr. τό τέρας /to teras/ – potwór, dziwoląg, cud + gr. -oma - przyrostek oznaczający zmianę guzowatą) — nowotwór wywodzący się z pluripotencjalnych komórek germinalnych (wielopotencjalnych komórek zarodkowych), w którym dochodzi do ich rozrostu i różnicowania się w linie zawierające cechy wszystkich listków zarodkowych, a mianowicie ektodermy, endodermy i mezodermy. Czasami spotyka się w nich także utkanie “czwartego” listka zarodkowego, a mianowicie komórki trofoblastu (komórki łożyska). Guzy te nie mają jednorodnej budowy histologicznej, stanowią mieszaninę bezładnie przemieszanych, rozmaitych tkanek.

Stopnie dojrzałości histologicznej

Najczęściej spotykaną odmianą potworniaka dojrzałego jest torbiel skórzasta (łac. cystis dermoidalis), która powstaje wyłącznie ze struktur ektodermalnych (głównie naskórka i jego przydatków). Torbiel skórzasta zawiera w pełni ukształtowane włosy, gruczoły łojowe wydzielające łój naskórkowy, gruczoły potowe, a niekiedy także zdeformowane zęby. Zalecenia klasyfikacyjne nakazują uznawać ją za odrębny typ guza, ale jest to de facto potworniak dojrzały z jednego listka zarodkowego.

Niektóre tkanki tworzące potworniaki dojrzałe mogą wytwarzać w nadmiarze hormony, prowadząc do zaburzeń hormonalnych. Są to najczęściej hormony tarczycy i serotonina. Potworniaka dojrzałego z utkaniem tkanki tarczycowej określa się mianem wola jajnikowego (łac. struma ovarii) i może być on przyczyną objawów nadczynności tarczycy.


Potworniaki dojrzałe

Potworniaki dojrzałe (łac. teratoma maturum albo teratoma adultum). Zgodnie z zaleceniami klasyfikacji nowotworów potworniakiem dojrzałym określany jest taki nowotwór, który zawiera utkanie dojrzałych (czyli w pełni zróżnicowanych) tkanek endodermalnych (nabłonki gruczołowe, np. ślinianek, utkanie gruczołów dokrewnych, nabłonek jelitowy, nabłonek urzęsiony oskrzeli), mezodermalnych (np. ogniska chrzęstne, komórki mięśni gładkich, tkanki tłuszczowej) oraz ektodermalnych (utkanie naskórka, gleju).
Potworniaki niedojrzałe

Potworniaki niedojrzałe (łac. teratoma immaturum) zawierają tkanki nie w pełni dojrzałe pod względem histologicznym ze wszystkich trzech listków zarodkowych. Ich obraz mikroskopowy może przypominać niedojrzałą neuroektodermę, niedojrzałe struktury nabłonkowe, raka zarodkowego, mięsaka. Częstą domieszką są także komórki trofoblastu. Komórki te mogą wydzielać w nadmiarze gonadtropinę kosmówkową, będącą markerem takich guzów i przyczyną dodatniej próby ciążowej.

Rak i mięsak potworniakowy

W potworniaku może dojść do rozwoju raka potworniakowego (rzadziej mięsaka potworniakowego). Są to takie postacie złośliwych nowotworów, w których wtórnie dochodzi do odróżnicowania któregoś ze składników tkankowych guza.

Lokalizacja guza

Potworniaki lokalizują się w linii pośrodkowej ciała i gonadach, tj. w obszarze, gdzie w życiu zarodkowym pierwotne komórki płciowe przemieszczają się wzdłuż krezki prajelita do gonad. Komórki te mogą się “zagubić” podczas tej wędrówki i stać się źródłem potworniaka. U kobiet w jajnikach najczęściej spotyka się potworniaki dojrzałe, zwłaszcza torbiel skórzastą, które mają przebieg niezłośliwy. Potworniaki niedojrzałe oraz raki potworniakowe o złośliwym charakterze spotyka się zwykle w jądrach u mężczyzn.

Potworniaki wrodzone

Potworniakami wrodzonymi bywają nazywane guzy o budowie potworniaka dojrzałego spotykane u płodów i noworodków, najczęściej w postaci narośli w okolicy krzyżowej. Różnią się one od tzw. pasożytniczego płodu bliźniaczego m.in. brakiem metameryzacji. Guzy takie (lub pasożytnicze płody bliźniacze) są nierzadko stwierdzane w okresie płodowym, stanowią jedną z częstszych przyczyn śmierci wewnątrzmacicznej (prawdopodobnie wskutek zaburzeń krążenia krwi u płodu) i mogą być powodem komplikacji podczas porodu.

Częstość występowania

Potworniaki (zwłaszcza torbiel skórzasta) są często spotykanymi nowotworami, stanowiąc wg niektórych statystyk nawet 10-20% wszystkich guzów jajnika (z czego ok. 10% występuje obustronnie). Budzą one duże zainteresowanie genetyków i biologów molekularnych, gdyż stanowią skrajny przykład zaburzeń dojrzewania i różnicowania tkanek. Złożone mechanizmy tego zaburzenia nie są jeszcze w pełni wyjaśnione.

-Nowotwór miejscowo złośliwy


Są to nowotwory posiadające niektóre cechy nowotworów złośliwych, ale niedające przerzutów. Nazywa się je także nowotworami pośrednimi lub półzłośliwymi. Istnienie nowotworów tego typu świadczy o tym, że granica między nowotworami niezłośliwymi a złośliwymi nie zawsze jest wyraźna. Takie cechy posiada rak podstawnokomórkowy skóry albo na przykład włókniak powięziowy czy guz mieszany ślinianek. Nowotwory te cechuje duża skłonność do nawrotów.


http://www.schronisko.org.pl/index.php? ... &Itemid=62
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Nowotwory Ślinianek

Postprzez Olga » 2008-05-10, 10:57

Ogromnie dziekuje i juz sie biore za poszukiwania na magwecie.
Avatar użytkownika
Olga
 
Posty: 431
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 15:39
Lokalizacja: Londyn


Powrót do - Histiocytoza złośliwa i inne typy nowotworów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości