Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Moderator: Anirysova

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez marieanne » 2012-03-13, 11:14

iwona_k1 napisał(a):Moje psy są do dyspozycji -czekam tylko na szczegóły projektu.Nie chciałabym tylko jeździć do Warszawy.Mysśę,że krew będzie do przesłania kurierem


tak jak i u nas - również wolelibyśmy krew pobrać w Białymstoku i kurierem do Warszawy; nasi weterynarze już uprzedzeni i chętni :-)
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez Gocha » 2012-03-16, 11:26

To my też stawiamy się do dyspozycji
Ozzy prawie 9 lat
Zoy prawie 4 latka
pozdrawiamy :-D
Avatar użytkownika
Gocha
 
Posty: 1539
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:01
Lokalizacja: Konstancin
psy: Ozzy [*], FBI-Zoy,Pooh- Niko wszystkie Altura

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez Tasmanska » 2012-03-16, 13:13

My również stawiamy się do dyspozycji.
Avatar użytkownika
Tasmanska
 
Posty: 1181
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 09:18
Lokalizacja: Rokitno Szlacheckie
Hodowla: Tasmańska Elitte

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez daria » 2012-03-16, 21:07

Cometa Balticanis ur. 03.01.2009 (Birma) zgłasza się na posterunku,o przypadkach HZ nic nie wiem ale służymy swoją psiowatością
Avatar użytkownika
daria
 
Posty: 5439
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-16, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Cometa Balticanis (Birma)

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez MartaD » 2012-03-16, 22:30

Na nas również możecie liczyć :-)
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez nugatika » 2012-03-17, 00:27

Zgłaszam Niusława, ciekawostke genetyczną 6 lat już biegającą po tym świecie w doskonałej kondycji ;-)
HS nie znalazłam w rodowodzie ;-)

jesli trzeba bd podjechac do Warszawy - da sie to zorganizować; próbkę krwi też możemy wysłać.

Czekamy na wieści jak się sprawy potoczą.
Aniu, cały czas Ci kibicuje!
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez Szam » 2012-03-17, 09:09

Na nas także.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-03-27, 17:26

Powolutku ruszamy. Krew musi po pobraniu zostać w ciągu krótkiego czasu wysłana do Francji. W związku z tym trzeba by skomasować pobrania i wysłać wszystkie próbki razem.
Pierwsza tura "pilotażowa" - Warszawa i okolice.
(w planach pobrania w innych miejscach kraju ewentualnie w czasie wystaw)

W wyznaczonym dniu (najprawdopodobniej jakaś niedziela ale już po świętach w godzinach 16-20) chętni powinni się zgłaszać do lecznicy na ul. Białobrzeskiej w Warszawie celem oddania krwi.
Muszą mieć ze sobą wypełnioną ankietę (przez weterynarza prowadzącego psa) oraz xero rodowodu. Oba dokumenty razy dwa.
Będzie konieczny "follow up" i monitorowanie stanu zdrowia przez kolejne lata - w związku z tym do bazy danych trzeba będzie podać numer telefonu i adres mailowy. I oczekiwać kontaktu raz na pół roku celem weryfikacji stanu zdrowia.

Grupa pierwsza - zdrowe psy powyżej 8 roku życia - warunek brak danych co do histiocytozy u krewnych.
Grupa druga - zdrowe psy w każdym wieku spokrewnione z osobnikami z HS.

Tych którzy chcieliby i mogli zgłosić się ze swoimi psami do lecznicy na Białobrzeską w wyznaczonym terminie - (podam go jak ogarnę wszystkie formalności) proszę o kontakt email na adres annasmk@gmail.com . Prosze o podanie danych psa oraz pokrewieństwa z chorym na HS. Prześlę ankietę do wypełnienia.

Proszę też o przekazanie tej informacji znajomym posiadaczom berneńczyków z Warszawy i okolic którzy nie zaglądają na forum - im więcej próbek tym lepiej.

Generalnie cała operacja jest bez żadnych bezpośrednich kosztów - możemy ewentualnie dobrowolnie zrzucić się i partycypować w kosztach wysyłki (żeby odciążyć trochę dr J, który zadeklarował pokrycie tychże kosztów) - to opcja dla chętnych. Trzeba jednak niestety dojechać na własny koszt ]:->
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez kabi » 2012-03-27, 21:09

Zgłaszamy się :-)
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez kreska » 2012-03-27, 21:57

kabi napisał(a):Zgłaszamy się :-)

ja tez zglaszam Łate, juz wyslalam mail i licze na frekwencje rodzinki;)a dla ludzkich uczestnikow/wlascicieli beda przygotowane niespodzianki ;-) jak Ania pozwoli :mrgreen:

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-03-27, 21:57

Poproszę o mail na adres annasmk@gmail.com - wyślę ankietę do wypełnienia w ciągu kilku dni. Muszę ją opracować tak aby było odpowiednio miejsca na wpisy i ew. załączyć tłumaczenie.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez kabi » 2012-03-27, 23:35

poszło :)
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez LUKAS » 2012-03-29, 01:27

my też
CIERPLIWY CZEJN Majowy Skarbiec syn Czaka ur.12.11.2009r
Missuri Pasterski Klejnot 15.07.2011r
Avatar użytkownika
LUKAS
 
Posty: 466
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-09, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
psy: Czejn,Grace, Blondie i Xena ))) Lukas(*)Missuri(*)
Hodowla: Zakątek Berna

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez marieanne » 2012-04-01, 13:05

No cóż, skoro trzeba dojechac do stolicy to my niestety odpadamy... no i podejrzewam, ze i wiele innych osób. Bo o ile podejrzewam, ze wszyscy mamy świadomość, jak ważne rezultaty mogą dac te badania, to mój samochód na wodę nie jeździ.
Wydaje mi się, że największy sens ma to gdyby było w terminie wystawy. Np. może klubówki?
Bo tak to nie sądzę, by ktoś specjalnie jechał, a w samej stolicy to też bernów przecież nie ma niewiadomo ile :-(
Pomysł naprawdę dobry, ale obawiam się, ze przez takie niuanse może nie wypalić. A szkoda by było.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-04-01, 13:19

Ja Wam dam "niuanse". Po to o tym piszę i myślę aby właśnie takich niuansów nie było, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. I żeby wyszło.
Przecież pisałam że badania zaczynają się w Warszawie - kto może i chce.
W planach są pobrania w innych miejscach w kraju tak aby każdy mógł niewysokim kosztem się zgłosić. Po prostu musicie poczekać aż dotrzemy i do Was. Aby próbka była wiarygodna nie może niestety tygodniami wędrować po kraju - musi być jak najszybciej dostarczona do laboratorium. Stąd pomysł aby co jakiś czas zorganizować punkty pobrań w różnych miejscach. Zaczynamy od Warszawy bo tu mogę wszystkiego dopilnować sama i w razie jakiś problemów które mogą wyniknąć rozwiązać je na miejscu.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez marieanne » 2012-04-01, 13:32

Ok, a co np. z pobieraniem materiału na odpowiednie podłoże?
Przecież są "ludzkie" metody żeby to zrobic ;) I nic nie musi wędrować tygodniami - można ustalić, że np. robimy pobrania jakiegoś tam konkretnego dnia, wsadzamy w kuriera i wio do stolicy. To nie tygodnie, to sprawa jednego dnia. A wysyłka kurierem (nawet gdybym miała to wysłać sama, bez zrzutki od kilku włascicieli) to koszt jest nieporównywalny z wycieczką do stolicy.
Tylko trzeba byłoby do tego wiedzieć, jakie ma wymagania to laboratorium - czyli jak przygotowana ma być próbka.

Inna rzecz to to, że zrobienie akcji "na jeden raz" (czyli choćby przy okazji klubówki) wyeliminowałoby sporo kosztów - choćby wysyłki.
Nie czuj się Aniu tu w jakikolwiek sposób przeze mnie zaatakowana czy skrytykowana ;) po prostu mi również na tych badaniach zależy i zastanawiam sie, jak to zrobić, by dotrzeć do jak największej liczby berneńczyków.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez PaniBisiowa » 2012-04-01, 18:05

To w takim razie będę wyczekiwać dalszych informacji bo dojazd do Warszawy odpada, niestety. W miarę możliwości spróbujemy dołączyć do akcji.
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez annasm » 2012-04-01, 18:53

Rozważałam różne opcje i wyszło że najprościej będzie zorganizować akcję w kilku, kilkunastu miejscach w kraju, także podczas dużej wystawy (gdyby okazało się że wśród zgłoszonych psów jest dużo kandydatów).
Przy pobieraniu krwi od pojedyńczych psów i wysyłaniu jej do Warszawy a dopiero stamtąd do Francji problemem byłoby zgranie w czasie i obawiam się ze nie wszystkie próbki trafiły by w stanie nianaruszonym.
Program ten czeka już tyle lat na włączenie się polskich berneńczyków że jak poczeka jeszcze kilka tygodni nic się nie stanie.
Zorganizowanie pobrań i wysłanie krwi nie jest największym problemem, ja przynajmniej mniej więcej ogarniam problem.
Problemem jest zebranie wiarygodnych danych i ich weryfikacja.
Badania dotyczą tylko histiocytozy nie innych nowotworów - aczkolwiek w ankiecie należy wspomnieć o innych nowotworach u krewnych.
Wiemy jak jest z rozpoznawaniem tej choroby w Polsce, niestety badania aby były wiarygodne nie mogą opierać się na plotkach czy pogłoskach. Najlepiej aby każdy przypadek był udokumentowany histopatologicznie co jak wiemy w naszych warunkach jest nierealne. Potrzebny jest wobec tego opis przypadku z historią choroby typowa dla HS.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez dziemionna » 2012-04-03, 10:41

witam serdecznie po "krótkiej" przerwie ;-)
zalogowałam się ponownie głównie ze względu na owe badania genetyczne.
Pragnę pomóc na ile to możliwe.
Oczywiście moje psy wezmą udział w badaniach.

Ponadto po rozmowie z zaprzyjaźnionym wetem mogę oficjalnie zadeklarować iż jest on chętny do pomocy w zbiórce próbek krwi na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Najbliższe wystawy w naszym rejonie to:
Inowrocław
Grudziądz
Chojnice
Toruń
Bydgoszcz
nieśmiało sugeruję termin wystawy bydgoskiej - najbliżej lecznicy deklarującej pomoc oraz będzie wystarczająco dużo czasu by wszystko dobrze zorganizować i dopiąć na ostatni guzik
(edit: inna opcja to zorganizowanie pktu poboru na terenie wystawy, ale to już zależy od dobrej woli organizatora.)

Aniu, jestem do dyspozycji.
busolla@gmail.com

Pozdrawiam
Alicja (busola)
hodowla Dziemionna
Ostatnio edytowano 2012-04-03, 11:06 przez dziemionna, łącznie edytowano 1 raz
dziemionna
 
Posty: 130
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-04-03, 10:20

Re: Badania genetyczne u berneńczyków - HS

Postprzez KasiaT » 2012-04-03, 10:51

PaniBisiowa napisał(a):To w takim razie będę wyczekiwać dalszych informacji bo dojazd do Warszawy odpada, niestety. W miarę możliwości spróbujemy dołączyć do akcji.


Może byłaby możliwość zorganizowania akcji pobierania krwi na międzynarodówce w Białymstoku?
Avatar użytkownika
KasiaT
 
Posty: 2484
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-03, 15:40
Lokalizacja: Dobrzyniewo Duże
psy: Nefra-Kropelka i Obelix-Leszczyna

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Histiocytoza złośliwa i inne typy nowotworów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron