Nowotwór u Bernenczyka

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Nowotwór u Bernenczyka

Postprzez Dariabla29 » 2021-07-25, 09:26

Witam, 16 listopada odszedł nasz Bernuś <beczy> mial 3 lata zawsze był wesoły, energiczny i miesiąc po urodzinach zaczął być osowialy i trzymał się z boku. Do weterynarza jeździliśmy przez tydzień. Dostaliśmy diagnozę, że mógł zostać otruty i będzie dobrze.. jednak jak jechaliśmy 16 listopada na ostatnią kroplówkę pani weterynarz zrobiła dodatkowe badania i okazało się że rąk zajął całe płuca... czekał na mnie żeby się pożegnać.. 15 min po miom przyjeździe płuco pękło przez co nie mogli go uratować.. byłam wtedy w 6 miesiącu ciąży więc dla mnie to było coś strasznego i do teraz ciężko mi o tym myśleć
I stąd moje pytanie..
Czy nowotwory u berneńczyków są dziedziczne ? I czy często się zdarzają?
Chcielibyśmy znowu zdecydować się na berneńczyka, ale boimy się, że może się to powtórzyć..
Dariabla29
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2018-03-21, 10:05
psy: Berni

Re: Nowotwór u Bernenczyka

Postprzez saganka2 » 2021-07-27, 09:59

Tak. Nowotwory są co drugą przyczyną śmierci u berneńczyków. Z czego połowa to mięsak histiocytarny, nie poddający się leczeniu, majacy podłoże genetyczne. Przy czym trzeba miec świadomość, że nie znamy linii wolnej od tego nowotworu. Prowadzone są badania, opracowoano nawet pre-test, ale ciągle jeszcze jest to początek drogi.
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia


Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości