Wiek , Waga , Wzrost

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Postprzez Anna Rozalska » 2008-02-15, 19:21

Ja jeżdżę po wystawach a po hodowcach nie mam potrzeby. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby mój pies był zdrowy i nie miał problemów z sercem ani ze stawami biodrowymi.
We wzorcu sa dokładnie opisane sylwetki prawidłowe. Pies powinen być zgrabny a nie ociężały. Kiedyś sędziowie preferowali psy krępe i małe a teraz coraz wiecej sędziów preferuje te szczuplejsze i wyższe.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez waldek-nowogard » 2008-02-15, 19:26

Witam. Backy ma 9 m-cy, waży 41 kg i mierzy 65 cm. Dobrze to? Bo ostatnio coś kiepsko je, a właściwie nie je i wydaje mi sie, że taki chudzieńki sie zrobił. :cry:
Avatar użytkownika
waldek-nowogard
 
Posty: 1122
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-25, 17:13
Lokalizacja: Nowogard
psy: Backy

Postprzez Anna Rozalska » 2008-02-15, 19:34

Bardzo dobrze waży. Przynajmniej nie bedzie miał problemów ze stawami. Ma jeszcze czas na nabranie masy mieśniowej To fajnie że jest dosc wysoki. Na pewno jescze urośnie.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez Bernerin » 2008-02-15, 19:40

Trudno dyskutowac z kims, kto uwaza, ze zjadl wszystkie rozumy, tak wiec daruje sobie ;-)
Oj, zmienia nam sie forum, zmienia :->

Dla mnie najważniejsze jest to, żeby mój pies był zdrowy i nie miał problemów z sercem ani ze stawami biodrowymi.


Pewnie, ze lepszy zdrowy, przecietny pies (tak jak moj ;-) ) niz chory champion! Ale zdrowy champion (czytaj Bora) to juz w ogole jest miodzio! :mrgreen:
Ostatnio edytowano 2008-02-15, 19:56 przez Bernerin, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Bernerin
 
Posty: 1409
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-24, 14:26
Lokalizacja: Frankfurt nad Menem
psy: Kiss i Ronja (CKCS)

Postprzez Agama » 2008-02-15, 19:50

Nie prawda .Forum to my .Miałam okazję niedawno widzieć idotykać dziewczynki i chłopaków Kniejowych .Są Booooooooskie i z nadwagą nic ,a nic nie mają wspólnego :mrgreen:
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Postprzez Natalia i Galwin » 2008-02-15, 19:56

Eeee.... Mój Galwin jest bardzo szczupły (wzrost 74cm, waga około 53kg). Nigdy nie miał nadwagi i co :?: Nie uchroniło to go przed dysplazją. Nadwaga nie pomaga, ale z pewnością to że pies jest chudy nie jest równoznaczne z tym że jest zdrowy :evil:
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Postprzez Anna Rozalska » 2008-02-15, 20:12

Ja tam wolę, żeby moja więcej już nie ważyła. Dla mnie jest akurat. Byłam jak narazie z ciekawości na 2 wystawach i żaden sędzia w opisie nie napisał, że pies ma nadwagę lub powinien trochę schudnąć ani też , że jest za chudy. Wręcz opisali ja w samych superlatywach odnośnie wielkości, głowy , szaty itd.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez saganka » 2008-02-15, 20:19

Aniu, wejdz na strone Halinki i zobacz opisy z wystaw... Jakbym byla hodowca, to snilabym o takich.
Halinka, powtorze tutaj - hodujesz piekne i kochane psy! Gratuluje z calego serca!
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Cefreud » 2008-02-15, 20:46

Freud ma 70 cm wzrostu i 50 kg wagi-wygląda jak chart :mrgreen:
Problemów ze stawami nie ma,ale i kontowanie gdzieś przepadło a w okresie wzrostu kości nierosły mu równomiernie(stąd lekki francuz) mimo,ze jadł 10% mniej karmy niż zalecane.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez anula » 2008-02-15, 21:16

Moim zdaniem niewiele można dyskutować mając jednego, jedynego psa i do tego młodego. Doświadczeni hodowcy kilku psów, dbają o nie, konsultują z wetami i wiedzą co jest dla ich psów dobre. A zwykle ich psy weryfikują sędziowie.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Postprzez Anna Rozalska » 2008-02-16, 09:14

No właśnie. W opisie psów z hodowli Szumiąca Knieja jest komentarz sędziów odnośnie nadwagi i zrzucenia zbędnych kg. Znam championy, które ważą o wiele, wiele mnej i też są przepiękne.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez Anna Rozalska » 2008-02-16, 09:29

Karolina przesadzasz. Freud nie wygląda jak chart. Fajnie, że jest wysoki a nie krępy i przysadzisty. Na ostatniej wystawie w Warszawie sędzia zdyskwalifikował championy ponieważ były za małe. Teraz sędziowie zaczynają preferować psy szczuplejsze, bo w ruchu o wiele zgrabniej wygladają. Nie jestem zapaloną entuzjastką wystaw i nie będę Lamii robiła suki hodowlanej, Wystawiałam ja w klasie młodzieży i sędziowie bardzo ładnie ją opisali. Teoretycznie Lamia przekroczyła wzorzec suki (68cm) ale sędziemu podobała się jej wielkość, kątowanie i wygląd ogólny.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez Anna Rozalska » 2008-02-16, 09:34

Do Saganki. Jeśli już jesteśmy takie dociekliwe to przeczytaj ops sędziego z wystawy w Słupsku na temat Bory. Tam jest coś o tych zbędnych kg.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez Marsjanka » 2008-02-16, 10:11

Jezuuuuu Aniu! Czy ty czasem nie przesadzasz? Zdanie Twoje i Twojego weta, to nie jest prawda objawiona. Psów na oczy nie widziałaś, ale ty WIESZ, że ważą za dużo. Trochę więcej samokrytycyzmu... :shock:

No i opisu oceny się czepiłaś... :roll: normalnie Bora za gruba jest i w wyniku czego otrzymała I lok, CWC, Dosk, NDSwR :mrgreen:

Przepraszam, miałam się nie odzywać - ale nie wytrzymałam :-P
I tak uważam, że Bora wygląda super (na filmiku wrecz genialnie), jak zresztą wszystkie psy z Szumiącej Kniei :-)
Marsjanka
 
Posty: 135
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-23, 10:39
Lokalizacja: Zielonki Wieś
psy: Coco de Martinique ZIELONE ŚCIEŻKI

Postprzez Anna Rozalska » 2008-02-16, 10:22

Ja się niczego nie czepnęłam. Każdy ma swoje zdanie. Jedni wolą psy krępe , drudzy
wysokie i szczuplejsze. Dla mnie moja ma idealny wzrost i wagę a dla innych może być za chuda. Rzecz gustu.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez saganka » 2008-02-16, 11:04

Do Ani- wypowiadasz swoje sady w taki sposob, ze wydaja sie byc prawdami objawionymi. I w oczywisty sposob sie czepiasz. Jakos nie zauwazylam, zeby ktos tutaj opisywal w jakis sposob Twoja suke i ja dyskredytowal. Pewnych rzeczy mozna sobie chyba podarowac, nie? NIe jestesmy tutaj na wystawie. Troche taktu tez nie zaszkodzi. Zwlaszcza, ze nie jestes sedzia, nie masz chyba az takich wiadomosci na ten temat, nigdy nie widzialas tych psow na zywo i ich nie dotykalas. Warto wiedziec kiedy powiedziec dosc w dyskusji, serio.
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez nugatika » 2008-02-16, 11:40

pani Anno
no to mój pies jak nic powinnien mieć dysplazje
przy wzroście 67/68 cm wazy ponad 50 kg!!! :shock:

o Matko!!!

To dlaczego w rodowód ma wbite A!?!?!?!? :shock:
do tego piękny ruch, zdrowe łokcie, i jest tętniącym życiem zdrowym psem?


a berneńczyk nie powinnien być wysoki i szczupły. To jest ponad średniej wielkości pies, mocny, z grubą kością.

A Bora Halinki jest dla mnie idealną suką, jeśli chodzi o budowę!!! Niestety oceniam tylko ze zdjęć :-(

PS: proszę o zdjęcie wysokiego i szczupłego Championa.
"Na pewno" jest ich więcej niż tych z fajną, mocna budową.


Może jestem troszkę zgryźliwa [zima wraca za oknem ;-) ].
Ale nie zgodzę się z panią odnośnie teori 20 kg do wzrostu.

A co do wyglądu, są gusta i guściki, i o nich nie powinno sie dyskutować, ale po prostu nie mogłam przejść koło tego tematu obojętnie. Przepraszam od razu jeśli kogoś uraziłam.
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Postprzez Tess » 2008-02-16, 12:05

No nie mogę. też muszę się wtrącić. psy nawet w jednej rasie mają różną budowę i różną przemianę materii. Czoper jest wysokim i szczupłym mięśniakiem - w kłębie ma 71 cm, waga - obecnie około 50 kg ( przytył skubaniec :-D ). Ma okresy kiedy kiedy waży grubo poniżej 50 kg - głównie z powodu cieczek. Jest zdrowy ( to najważniejsze), sprawny i wytrzymały. Mila będzie miała trochę inną budowę, co już widać, ale to nie dziwne, bo pewnie odzeywają się geny babci i mamusi. Borka jest piękną, mocno zbudowaną suczką o obfitym włosie, podobnie Kora. Między innymi własnie ta solidna budowa, mocny kościec i piękny wygląd miały wpływ na mój wybór. Zależało mi na suni o własnie takich proporcjach. Preferencje sędziów są zmienne - oni też są tylko ludźmi. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że różnica 20 kg pomiędzy wysokością i wagą - to trochę przesada. Pies jest zywą istotą o osobniczych uwarunkowaniach. Jak już wspominałam Czoper mieści się Aniu w Twojej teorii - jest jednak odrobinę zbyt szczupły.Pozdrawiam serdecznie.
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Postprzez Barb » 2008-02-16, 12:14

Wow :roll: ale dyskusja.
Mój Hammcio ma 10 m-cy, 74 cm w kłębie, waży 44,6 kg i wydaje mi się, że jeszcze trochę i będzie wyglądał jak hart :-( Jego łapy, a raczej łapska wyglądają jak od młodego niedźwiadka. Gdyby nie sierść to mażnaby policzyć mu żebra. Ale mój psiak ma kłopoty z jelitami. Pani Halinka ma przepiękne psy i chciałabym aby mój Hammer tak kiedyś wyglądał! :-)
Korzystam z rad doświadczonych hodowców i jestem Wam wdzięczna za pomoc :-)
Avatar użytkownika
Barb
 
Posty: 953
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-31, 12:21
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
psy: Hector (Żarty Żurek "Majowy Skarbiec")

Postprzez Kasia » 2008-02-16, 12:38

łaaaa czyli mój przy wzroście 71 powinien wazyc 51 kg? :lol: :mrgreen: juz teraz jest chudy jak patyk a wazy ok 55...turlam sie ze smiechu
Kasia
 
Ostrzeżeń: 0

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości