Czy wasze psy boją się burzy?

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez asian_b » 2013-05-21, 12:12

Wczoraj i dziś moja Fionka zaliczyła pierwsze w swoim życiu burze. Akurat była na dworze gdy zaczęło grzmieć i była baaaardzo przestraszona. Dziś jak tylko huknęło wbiegła do domu i długo nie mogła się uspokoić. Biedna po drodze chyba musiała się posikać ze strachu. Do tej pory strachliwym psem raczej nie była. Czy jest szansa że jej to przejdzie? Wiem że w takiej sytuacji nie wolno psa pocieszać, przytulać bo to pogłębia strach. A wy jak reagujecie?

A to moja 8 miesięczna przestraszona Fionusia

obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Avatar użytkownika
asian_b
 
Posty: 19
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-30, 18:53
Lokalizacja: Zawiercie
psy: E-Fiona Z Cichej Górki

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez zadra » 2013-05-21, 16:03

Dexter od początku w ogóle nie reaguje, ale nasz ON-ek przeżywał bardzo. W czasie burzy lądował pod naszym łóżkiem w sypialni i się nie ruszał stamtąd dopóki burza nie ucichła. Tak jak piszesz - nie pocieszać, pokazać, że Wy się nie przejmujecie. Albo włączyć głośną muzykę, żeby zagłuszyć grzmoty :mrgreen: U nas działa to w czasie sylwestrowych szaleństw, bo tego Dexter nie toleruje.

Pozdrawiamy
Avatar użytkownika
zadra
 
Posty: 834
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-16, 16:51
Lokalizacja: Goleniów
psy: Dexter Czandoria 21.05.2010

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez Elmo » 2013-05-21, 16:29

Nasz Borys w ogóle nie reaguje <tak>
Avatar użytkownika
Elmo
 
Posty: 1322
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-05-09, 21:30
Lokalizacja: Płock
psy: Etap i... :]
Hodowla: Majowy Skarbiec

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez marieanne » 2013-05-21, 18:28

Moje nie reagują na burzę ani wewnątrz, ani na zewnątrz (mielismy rok temu taką nieprzyjemność na szlaku w górach i nie było żadnego problemu). Tak samo z fajerwerkami.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez kerovynn » 2013-05-21, 19:55

Eśka od początku w ogóle nie reagowała. Pierwszego Sylwestra to nawet się zastanawialiśmy czy aby psica głucha nie jest ;-) .
Zaś ogar od początku bał się burzy, petard, a nawet hałasowania garami w kuchni. Rok temu w sezonie burz wiosennych w nocy właził do łóżka, i spał zwinięty w kłębek na mojej poduszce, jak się burza kończyła wracał do siebie. W tym roku już jest lepiej, jeszcze się boi ale już nie ma histerii i paniki. Myślę, że wpływ na to ma Eska. One się od siebie nawzajem duzo uczą. Bo ja nic nie zrobiłam by się nie bał. No tyle, że go nie przytulałam i nie pocieszałam.
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez McSayan » 2013-05-22, 00:31

Nasza Carmen ma 12 tygodni, burza nie robi na niej wrażenia
McSayan
 
Posty: 34
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-03-04, 22:39
psy: DSPP Carmen Golden Bohemica

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez aldonabak » 2013-05-22, 05:34

Diego na razie nie reaguje, spokojnie śpi, wygląda przez balkon. Wczoraj pierwszy raz zagrzmiało gdy był na dworze - popatrzył w górę i tyle. Oby tak dalej. W sylwestra, o czym już pisałam ,spał do góry kołami i miał wszelkie hałasy gdzieś.
aldonabak
 
Posty: 297
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-11, 20:33
psy: Berneński pasterski

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez Barbel » 2013-05-22, 07:04

Ciekawe, że kiedy pojawia się wątek o baniu się czegoś/choróbsku/negatywnym zachowaniu bądź innym nieszczęściu, prócz założyciela, inni dyskutanci nie mają takiego problemu ;-)
Barbel się boi. Burzy i wystrzałów. Z różną dynamiką tego bania się. Jako młodziak nie bał się. Potem jakiś incydent z rzuconym przez dzieci "bzyczkiem", spadające materace w sali gimnastycznej i.... na pomruki burzy szuka ustronnego miejsca (zazwyczaj między kanapą a fotelem). Co ciekawe, kiedy nas złapała burza w Zakopanym ( a tam to było burzysko), w dodatku w terenie otwartym, to szedł bez problemu, z normalnie niesionym ogonem, trochę dyszał, ale na ile to było stresowe, na ile wysiłkowe, to nie wiem. Generalnie,bgdy jestem w ogrodzie z nim w czasie burzy to łazi zachęcając mnie do powrotu do domu. Natomiast bardzo boi się petard. Na dźwięk świstu włazi w swoją miejscówkę fotelowo-kanapową. Ostatniego sylwestra spędził pod łózkiem ledwo tam się mieszcząc (ale przynajmniej tam się nie bał - łóżkiem nie trzęsło, leżał spokojnie, nie dyszał) .Dostał ziołowe tabletki "relaks" dla psów (choćdziałają ponoc po 2 tyg. od początku stosowania u nas były zastosowane "miejscowo" ;-) no i był owiniety w bandaże Ttouch.
Odskakuje jak poparzony od trzaskających szafek, ciskanych stołów/krzeseł ( a takich pacjentów tez miewalismy - wspaniały efekt dźwiekowy napanelach), odmawia wejscia do pomieszczeń z pogłosem i kształtkami. Dlatego zrezygnowaliśmy z zajęć w takich miejscach i okolicznościach. Odkurzacz uwielbia, to samo suszarkę, miksery, kosiarki go nie ruszają. Nie nawidzi suszary gromerskiej na głowie.
Wychowywany z nim i patrzący na jego zachowania Leoś ostroznie obserwuje odkurzacz pilnie sledząc jego "gardziel". Mogła by wybuchnąc bomba atomowa mu za ogonem - ewentualnie by się odwrócił. W srodku kanonady śpi jak szczeniak. Co do suszary gromerskiej mają podobne obserwacje ( a razem nie korzystali ;-) )
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez Cefreud » 2013-05-22, 08:57

Freud nie bał się burzy, bo za radą Ani Barblowej, przy pierwszej większej siedziałam z psem na balkonie i tak sobie ją przeczekiwaliśmy :-) Szkoty burzy się nie boją ale nie wiem czy wynika to z ich ograniczonych umysłów ( Walle ma zdecydowanie opóźniony reflex), czy poprostu się jej nie boją.
Poprzednie psy tez nie miały problemu z burza czy sylwestrem, poza jednym krótkim incydentem, gdy Platonowi pod łapami tylnymi strzeliła petarda. Wtedy przy kanonadzie Wianków czy innych sztucznych ogni, chodził lekko "przyczajony", ale objawy te ustąpiły samodzielnie
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez Anirysova » 2013-05-22, 09:38

Na temat bania się burzy przez psy są różne teorie, podobno psy z nadwrażliwym słuchem lub wrażliwe na wyładowania atmosferyczne (zmienia się jonizacja powietrza) tak mają.
Nasz Eryczek gdy był szczeniakiem reagował na grzmoty (na fajerwerki nie), potem mu przeszło i wróciło w wieku 9 lat. Kinguś reaguje tylko na dworze, w domu już nie.
Myślę, że każdy pies jest inny, ale lepiej nie narażać Fiony niepotrzebnie na przykre doznania, bo jeśli jest nadwrażliwa, to może odczuwać taki hałas jako slny ból.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez Barbel » 2013-05-22, 09:48

Karola - może dzięki temu spędzaniu burzy na dworze, on w moim towarzystwie na spacerze nie reaguje... Reaguje tylko w domu no ale wtedy nie zajmuję go niczym - widocznie mój błąd...
Ojciec Barbela, Unus, stał sie nadwrazliwy na dźwieki z biegiem lat. Pod koniec życia denerowował go szum wiatru (mieszkał w górach ostatnie lata),czy dźwiek włączających się rano kaloryferów. U Barnaby nie widzę aż tak mocnej eskalacji reakcji - jest jaki jest, a osiągnął już wiek ojca.
Obaj za to panicznie bali się swieżo wyprawionych skór (opowieści w innym wątku ;-) )
Lucek ostatnio wystraszył się...pełnego tulipana... Nie zdołałam go przekonać, ze to to nie zjada Lusiorów. Na szczęście przekwitł ;-)
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez Ella » 2013-05-22, 10:06

Jokasta burzy oraz wybuchów petard,sztucznych ogni ,strzałów itp.,nie boi się wcale.Jest co najwyżej zainteresowana.Po wyjątkowo głośnym ,bliskim grzmocie gapi się w niebo dociekając,dlaczego taki hałas :lol:
Silne wyładowania nie zniechęcają jej do wycieczek na "zwiedzanie" ogrodu ,potrafi spokojnie sisiać w akompaniamencie grzmotów i błyskawic :mrgreen:
Nasza poprzednia sunia-bokserka była przeciwieństwem Jokasty-burzy bała się potwornie,sylwester był koszmarem,nie działały środki uspokajające,chowała się w najciemniejszym kąciku mieszkania trzęsąc się i dysząc z przerażenia.
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez SwissW » 2013-05-22, 10:08

Wczoraj podczas burzy oba moje psy spały przytulone do moich nog, drugi (york) na kolanach. Wydaje mi się, że Riko wyczuwa burze znacznie wcześniej, tzn. już rano był niespokojny i jakiś taki pobudzony, chciał się koniecznie gdzieś schować. <boisie> :(
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez izu » 2013-05-22, 10:26

Demi boi się wszelkich hałasów i czym prędzej wpada do domu - oczywiście drzwi nauczyła się otwierać - zamykać jeszcze niestety nie :evil:
Łobcio natomiast nigdy niczego się nie bał, chociaż z wiekiem co raz mniej lubi burzę i tylko czeka, aż Demcia otworzy drzwi...poczciwy zwierz sam nigdy by tego nie zrobił... Jak on ją wtedy bacznie obserwuje!! Jego oczęta przemykają między jej oczętami a drzwiami od tarasu - komedia! <rotfl>
Avatar użytkownika
izu
 
Posty: 988
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-01, 01:21
Lokalizacja: Dębiec k. Wielunia
psy: Łobuz(*)2001-2013 , Demi, Hiko(chin) i Szelma

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez asian_b » 2013-05-22, 10:41

A jakie środki uspokajające psy mogą brać? Chyba będę musiała o takich pomyśleć. Wczoraj grzmiało ok. 3 godzin i Fiona nie miała lekko. Z każdym grzmotem szukała nowego miejsca do schronu w końcu wepchała się na kanapę i położyła koło mnie (a na kanapę w ogóle nie wchodzi ale wczoraj jej odpuściłam). Dyszała cały czas. W trakcie burzy musiałam wyjść z nią żeby się wysikała bo sama nie odważyła się. Dopiero popołudniem jak wyszło słonko Fiona uspokoiła się i bez problemu sama wyszła na dwór. Starałam się puścić głośniej muzykę ale ona i tak wyłapała dźwięk grzmotu. Za głośnej muzyki tez nie toleruje więc może faktycznie ma bardzo wrażliwy słuch :-(
Avatar użytkownika
asian_b
 
Posty: 19
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-30, 18:53
Lokalizacja: Zawiercie
psy: E-Fiona Z Cichej Górki

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez nuna86 » 2013-05-22, 12:13

My ostatnio doswiadczylismy czegos gorszego niz burza, na podkarpaciu byl okropny grad w domu byl tak potworny huk, że wszyscy byli sparalizowani ze strachu! NIe mowieac o naszym biednym Borysku, ktory zupelnie nie wiedzial co sie dzieje, przestraszony byl nie na zarty !! Dlugo po gradobiciu nie chcial wyjsc z domu..

obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Avatar użytkownika
nuna86
 
Posty: 22
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-03-11, 11:24
Lokalizacja: Leżajsk
psy: Borys , Berni (*) 16.04.2012

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez Barbel » 2013-05-22, 15:42

Tojest dosyc skuteczne http://helpmydog.pl/artykuly/1,anxietyw ... nalnej_psa
Z braku laku - ubrać psa w podkoszulek męski i owiązac w pasie ( ma dosyć ciasno przylegać).Do tego pomasować płatki uszu. Alternatywa są "pakunki bandażowe" (wstawie wieczorem)
Barbela jestem w stanie wysuszyc prawie do uszu gromerską suszarką masując mu płatki uszu.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez Aga-2 » 2013-05-23, 12:53

Spoiler:
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez jarjarbinx » 2013-07-09, 15:57

Fujin bez ostrzeżenia wchodzi na łóżko/kanapę :radocha: Niezależnie czy jest zajęta czy nie :-D I nie ma opcji żeby go stamtąd wyeksmitować <rotfl>
Najlepsze, że czuje/słyszy burzę dużo wcześniej zanim my usłyszymy pierwsze grzmoty ....
Avatar użytkownika
jarjarbinx
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-17, 15:03
Lokalizacja: Poznań/Gowarzewo
psy: "He is Fujin" z Deikowej Doliny

Re: Czy wasze psy boją się burzy?

Postprzez anjucha » 2013-08-03, 14:06

Misza nie boi się ani burzy ani fajerwerków, za to ucieka na łóżko gdy jest przeciąg i trzaskaja okna. Boi się także dźwięku wydawanego przez uderzenie kapciem o ścianę/sufit w celu zabicia komara ;D nie przepada też za ogólnymi dźwiękami kuchennymi- garnki, sztućce itd ;)
Avatar użytkownika
anjucha
 
Posty: 189
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-02-27, 17:33
psy: Berneński pies pasterski

Następna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości