Zdrowie stawów - profilaktyka

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Zdrowie stawów - profilaktyka

Postprzez Gretchen » 2017-08-07, 20:58

Witam ponownie,

po poście zapoznawczym przyszedł czas na pierwsze pytanie.

Jak w temacie - co proponujecie w temacie zdrowia stawów młodych piesków? Chodzi mi o działania zapobiegawcze (pomijam genetykę), profilaktykę.

Czytałam o dywanach na śliskich podłogach (panele, kafle), niechodzeniu po schodach przez okres wzrostu. Co jeszcze...

Czy tradycyjne zabawy mogą być niebezpieczne dla 2-miesięcznego Berniego: ganianie, przewracanie, kotłowanie (oczywiście w ramach rozsądku), czy lepiej z nich zrezygnować... A jeśli tak, to do którego momentu?

No i spanie/leżenie: nasz Bernie stale wybiera panele/kafle. Jest twardo i chłodno. Czy to mu może zaszkodzić?

Pozdrawiamy <papa>
Avatar użytkownika
Gretchen
 
Posty: 80
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2017-08-07, 19:52
Lokalizacja: dolnośląskie
psy: Berneński Pies Pasterski

Re: Zdrowie stawów - profilaktyka

Postprzez annasm » 2017-08-15, 22:17

Wszystko w ramach rozsadku.
Przegiecie w każda stronę jest złe.
Nadmierny ruch w tym nagłe zwroty, zrywy i zatrzymania, skoki nie będa ok. Ale też ograniczanie ruchu jest nie w porządku. Pies powinien biegac w odpowiednim tempie. Zdrowe stawy i kości będa tylko wtedy kiedy są optoczone zdrowymi mięśniami - a tych bez odpowiedniej dawki ruchu nie będzie.
Wg mnie małego bernenczyka nie zabieramy na forsowne wycieczki, nie zmuszamy do biegania przy rowerze, nie pozwalamy na szlaeńcze gonitwy i kotłowaninę z innymi dorosłymi psami - ale tez nie ograniczamy naturalnej ruchliwości psa i nie wyręczamy go w pokonywaniu różnych barier.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE


Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości