Pierwsze dni...

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Pierwsze dni...

Postprzez agusia » 2008-05-03, 08:39

Na początku chcę podziękowac Bartkowi za założenie tego wątku, bo dowiedziałam się z niego wiele, choć przeczytanie go zajeło mi wiele czasu. Moja Sara jest hiperaktywna i najbardziej lubi szarpać moje kapciochy, gdy staram się czytać wszystko co ważne na forum. :mrgreen:

Na dzień dzisiejszy Mała ma 10 tygodni i waży niecałe 7 kilo. Wiem, że to mało, ale jest ze mną miesiąc i przybrała w tym czasie ponad 4 kilo (gdy zważyłam ją po raz pierwszy przed przedszczepiennym odrobaczaniem ważyła 2.4 kg). Jej główne zajęcia to spanie, jedzenie (choć z tym bywa różnie, niejadek z niej troszkę jest), siusuanie, kupkanie, zabawa, więc rozwija się prawidłowo, prawda? Jedyne co mnie martwi to to, że zupełnie nie szczeka. No chyba, że na mnie, gdy rano za długo szykuję jej ulubiony jogurcik z ryżem ;-) A i jeszcze "sprzątanie" przez Sarkę kupek, ale po konsultacjach z vetem i lekturze forum juz się tym tak nie martwię ;-)

Jesteśmy niestety w trakcie szcepień (ostatnie już 7.05), ale pozwoliłam sobie i Sarze na złamanie kwarantanny i Małam buszowała po ogrodzie. Nie wiem nawet kiedy, ale Spryciara nauczyła się po schodach wychodzić i schodzić. Na szczęście mam ich zaledwie 6 sztuk, ale mam nadzieję, że jej nie zaszkodzą te wspinaczki :?:
Avatar użytkownika
agusia
 
Posty: 797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-03, 21:08
Lokalizacja: Milanówek
psy: Omena Szumiąca Knieja

Re: Pierwsze dni...

Postprzez kala » 2008-05-03, 09:17

no pieknie , Mela ma 9 tygodni i waży 10 kg , mały słonik :-D my też jesteśmy w trakcie szczepień, ale podobno po własnym , "czystym" ogrodzie może buszować ?? czy to prawda?? czy robimy coś nie tak ???
kala
 
Posty: 110
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-13, 17:28
Lokalizacja: Łódź
psy: Mela

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Anna Rozalska » 2008-05-03, 09:48

Oczywiście po własnym ogrodzie mała może buszować ile chce. My niestety musiałyśmy na kwarantannie siedzieć w domu. Mała waży dobrze i narazie co tydzień powinna przybierać około 1 kg.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Brożkin » 2008-05-03, 11:12

A ja dziś przeżyłem pierwszy stres, bo moja Bona nie zjadła śniadania! Jest głodna, bo szuka cały czas jedzenia, ale to co ma jej nie odpowiada. Dostała suche i też kręciła nosem. Skończyło się na tym, że jest na jogurcie i parówce cielęcej. Trochę się tym martwię :-(
Poza tym jest bardzo aktywna i dużo szczeka! Na sąsiadów, na nas i na komary :-)
Mam nadzieję, że szybko jej to niejedzenie minie i będzie wszystko O.K. Dziś skończyła 8 tygodni i ma 7,5kg
Avatar użytkownika
Brożkin
 
Posty: 613
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-11, 23:06
Lokalizacja: Poznań
psy: Bona, Tobi

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Anna Rozalska » 2008-05-05, 09:27

Nie wolno małej dawać takich rzeczy jak np. parówka. Jedzenie dla ludzi jest z przyprawami. Można karmić psa np. jedzeniem mieszanym. Ja tak karmiłam Lamię. Rano twarożek lub serek waniliowy na przemian z kaszka Bobowita na mleku zmodyfikowanym. Przed południem chrupki. na obiad mięsko gotowane lub surowe z ryżem i warzywami a na kolacje znowu chrupki. Przy takim zywieniu podawałam witaminy Wita-wet. Nie polecam jedzenia ludzkiego.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Pierwsze dni...

Postprzez agusia » 2008-05-05, 09:36

Czy oprócz witaminek typu Wita-wet należy maluchowi podawać inne preparaty na kości, stawy itp.?
Avatar użytkownika
agusia
 
Posty: 797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-03, 21:08
Lokalizacja: Milanówek
psy: Omena Szumiąca Knieja

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Anna Rozalska » 2008-05-05, 09:44

Jeśli szczeniaczek jest karmiony np. tylko sucha karmą witaminki są wtedy zbedne. Mam tu na mysli karmę z tzw. górnej pólki. Oprócz tego preparaty profilaktycznie na stawy jak najbardziej. Ja podawałam od 4-go miesiąca do 18 miesiecy Arthloflex w syropie profilatycznie.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Brożkin » 2008-05-05, 19:10

A ja byłem dziś u weta z Boną, żeby wyciągnąć szwy po przepuklinie pępkowej. I wiecie co powiedział jak mu powiedziałem, że Bona nie zjada tego co Jej daje? Cytuję: "Dobrze, że nie zjada, bo by się nie podniosła. Ona jest aż za gruba" ;-)
Ja oczywiście się z tym nie zgadzam, bo ani Ona gruba, ani chuda, ale je naprawdę mało. Jeśli podam Jej zalecaną dawkę suchego pokarmu, to zje maksymalnie 1/3 tego co ma w misce. Ona naprawdę je tyle co nic, ale na wychudzoną nie wygląda, więc nie będę panikował, tylko kontrolował wagę.

P.S. A z tą parówką, to był wyjątek! Jeden jedyny! Normalnie je ryż z gotowanym mięsem kurczaka i warzywami, oraz suchą karmę na przemian.
Avatar użytkownika
Brożkin
 
Posty: 613
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-11, 23:06
Lokalizacja: Poznań
psy: Bona, Tobi

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Anna Rozalska » 2008-05-06, 08:30

Weci wprost uwielbiają jak szczeniaczek jest chudy. Chodzi im przede wszystkim o stawy. Ja też ciagle mówiłam wetowi że to nie jest charcik włoski i powinna być grubsza a on na to że ma być szczupła. Najważniejsze aby mała przybierała na wadze odpowiednio do wieku. teraz około 1kg. na tydzień. Potem 2kg. na miesiać itd.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Gocha » 2008-05-06, 09:49

Anna Rozalska napisał(a):... Rano twarożek lub serek waniliowy na przemian z kaszka Bobowita na mleku zmodyfikowanym.

Przepraszam a serek waniliowy to nie jest ludzkie jedzenie ? Przecież tam pełno cukru i aromatów smakowych.
Avatar użytkownika
Gocha
 
Posty: 1539
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:01
Lokalizacja: Konstancin
psy: Ozzy [*], FBI-Zoy,Pooh- Niko wszystkie Altura

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Anna Rozalska » 2008-05-06, 18:19

Akurat serki waniliowe czy kaszki dla niemowląt nadają sie dla szczeniaków w przeciwieństwie do wędlin, które są specjalnie przyprawiane.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Pierwsze dni...

Postprzez MartaD » 2008-05-06, 18:51

A "my" jemy i serki waniliowe i paróweczki......a za wędlinkę Kessi oddałaby wszystko :lol:
W rozsądnych ilościach chyba nikomu to nie zaszkodzi ;-) Nie ma co przesadzać :-P
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Natalia i Galwin » 2008-05-06, 18:57

agusia napisał(a):Czy oprócz witaminek typu Wita-wet należy maluchowi podawać inne preparaty na kości, stawy itp.?

Takiemu maluchowi nie wolno dawać tego typu suplementów jeżeli je karmę dobrej marki :!: Chyba, że ma problemy z gospodarka wapniowo-fosforanową, a to można ustalić tylko na podstawie badań krwi :!: :!: :!: Jeżeli podajecie tak poprostu to możecie zrobić ogromną krzywdę psu. Nadmiar wapnia, albo zachwianie gospodarki wapniowo-fosforanowej moze doprowadzić do zwyrodnień, zwapnienia kości :!: Zamiast tego dawaj np, arthroflex.
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Pierwsze dni...

Postprzez kala » 2008-05-06, 20:12

witam
mam pytanie, może troche głupie , ale zastanwiam sie czy wszystko jest ok, tzn. nasza Mela bardzo dużo pije wody , przynajmniej mi sie tak wydaje, czy to normalne , czy to że je tylko suchą karme może mieć wpływ na tak dużą potrzebe picia wody ??? Ostatnio dajemy jej tylko karme Royala dla dużych szczeniąt, bo jak zaczełam jej rano dawać twarożek a wieczorem mielone mięso, to zaczeła tracic zainteresowanie jedzeniem karmy.
kala
 
Posty: 110
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-13, 17:28
Lokalizacja: Łódź
psy: Mela

Re: Pierwsze dni...

Postprzez agusia » 2008-05-06, 20:56

Natalia i Galwin napisał(a):
agusia napisał(a):Czy oprócz witaminek typu Wita-wet należy maluchowi podawać inne preparaty na kości, stawy itp.?

Takiemu maluchowi nie wolno dawać tego typu suplementów jeżeli je karmę dobrej marki :!: Chyba, że ma problemy z gospodarka wapniowo-fosforanową, a to można ustalić tylko na podstawie badań krwi :!: :!: :!: Jeżeli podajecie tak poprostu to możecie zrobić ogromną krzywdę psu. Nadmiar wapnia, albo zachwianie gospodarki wapniowo-fosforanowej moze doprowadzić do zwyrodnień, zwapnienia kości :!: Zamiast tego dawaj np, arthroflex.

Witaminki były zalecone przed dwóch niezaależnych vetów ze względu na niedożywienie Małej, bo mając 6 tyg ważyła zaledwie 2.4 kg ( :!: :!: :!: ) więc chyba mogę im zaufać... a napewno kupię arthroflex ;-)
Ostatnio edytowano 2008-05-06, 20:57 przez agusia, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
agusia
 
Posty: 797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-03, 21:08
Lokalizacja: Milanówek
psy: Omena Szumiąca Knieja

Re: Pierwsze dni...

Postprzez MartaD » 2008-05-06, 20:56

Normalne ;-) Tym bardziej jeśli je tylko suchą karmę.
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Natalia i Galwin » 2008-05-06, 22:11

Hmmmm.. Ja bym mimo wszystko skontrolowała wapń fosfor (profil kostny). Badania nie są drogie, a powiedzą wiele.
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Pierwsze dni...

Postprzez agusia » 2008-05-06, 22:32

Jutro mamy szczepienie, więc zapytam o witaminki i profil kostny...
Avatar użytkownika
agusia
 
Posty: 797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-03, 21:08
Lokalizacja: Milanówek
psy: Omena Szumiąca Knieja

Re: Pierwsze dni...

Postprzez agusia » 2008-05-07, 19:51

Rozmawiałam z vetem. Powiedział, że jeśli chcę to profil można zawsze zrobić, ale proponuje po wszystkich szczepieniach. Teraz mamy zapalenie trzeciej powieki :-(
Avatar użytkownika
agusia
 
Posty: 797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-03, 21:08
Lokalizacja: Milanówek
psy: Omena Szumiąca Knieja

Re: Pierwsze dni...

Postprzez Brożkin » 2008-05-09, 15:24

Słuchajcie!

Mam problem i proszę Was o pomoc. Z moją Boną na pierwszy rzut oka wszytko O.K. Je, bawi się, rozrabia, kłóci się i domaga się swego. Niestety po dziewięciu dniach pobytu u nas już wiem, że jest to straszny tchórz! Bonka boi się wszystkiego! Choć może nie do końca jest tak jak mówię, bo na ogrodzie jest panią i władczynią. Wszystko należy do Niej i nic nie jest w stanie wyprowadzić Jej z równowagi. Ale poza ogrodem... No właśnie... Już 10cm za bramą Bona przeradza się w takiego tchórza, że aż żal patrzeć jak się męczy! Nie chce chodzić na spacery za żadne skarby! Żadne nagrody, smakołyki, towarzystwo innych psów, nic! Jak Ją wezmę na ręce i wyniosę powiedzmy 200m za teren, to pierwsze co robi po postawieniu na ziemię, to rwie do domu. Zawsze wie w którym kierunku i zawsze robi to tak szybko, że zastanawiam się czy to na pewno Berneńczyk! Każdy hałas, każdy szmer powoduje u Niej napad paniki i natychmiastową ucieczkę do domu. Podkreślam słowo ucieczkę.
Co robić? Jak temu zaradzić, bo przyznam, że powoli brak mi pomysłów! Tylko mi nie mówcie, że to normalne :cry: Miałem w życiu kilka psów (mam też oprócz Bony małego kundelka do teraz) i każdy by się dał pokroić za spacer! A Bona zrobi wszystko, żeby tylko nie wyprowadzać jej za ogród! O co chodzi?

Pomożecie?
Avatar użytkownika
Brożkin
 
Posty: 613
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-11, 23:06
Lokalizacja: Poznań
psy: Bona, Tobi

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości