Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez mlody » 2008-08-05, 15:43

Witam. Właśnie jestem na etapie wybierania rasy psa. Kończę budowę domu (duży dom). Mam ogród około 6000 m2, teren ogrodzony, na sąsiednich posesjach psy wilczury (więc nie musi sobie radzić z razie konfliktu z dużymi pasmi). W okolicy dużo pól i lasów. W ogrodzie są oczka i strumyk (więc nie może włazić non stop do wody). Dwójka dzieci 3 lata i 1 rok (więc musi znosić tarmoszenie i być absolutnie bezpieczny dla dzieci!!!). Chciałbym by pies spał na dworzu ale oczywiście czasami bywał w domu (opcja budy lub spania w budynku gospodarczym). Szukam też czujnego stróża. Jednocześnie by nie był niebezpieczny dla dzieci (będzie ich raczej coraz więcej...). Z racji dużej ilości wody w ogrodzie nie może psa do tej wody ciągnąć inaczej niszczyłby oczka. Chciałbym też uniknąć zniszczeń w ogrodzie (kopaniu dziur, etc.). Czy szwajcar to dobry wybór dla mojej rodziny? Czy taki pies idealny w ogóle istnieje? :-) Jeśli szwajcar, to która dokładnie rasa (jak rozumiem są różne odmiany)? Proszę o radę.
mlody
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Guard » 2008-08-05, 16:06

Moegę się tylko wypowiadać na temat jednej z tych czterech ras, a mianowicie dużego szwajcarskiego psa pasterskiego.
1. Dzieci - 0 agresji i obaw
2. Woda- moje szwajcary nie lubią wody
3. Spanie w budzie- szwajcar lubi towarzystwo człowieka, jeżeli będzie miał zapewnioną odpowiednia dawkę obcowania z człowiekiem w dzień i będzie stopniowo do tej nocnej samotności przyzwyczajany to powinno być OK
4. Ogród - u mnie ogrodnikiem jest labrador, a szwajcary nie sa zainteresowane roślinami. Niszczą trawę, bo robią siusiu gdzie chcą, ale mnie już to nie stresuje.
5. Obrona posesji - to jest pies strużujący nie obronny, one sygnalizują problem, ale agresora nie zaatakują, raczej powstrzymają głośnym szczekaniem.
Jeżeli nie wyczerpałam odpowiedzi, to można do mnie napiszć maila lub na PW odpowiem na wszystko co wiem. Lepiej, że właściciel wie wszystko co powinien zanim zdecyduje się na zakup. Bardzo słuszna kolejność !! Życzę dobrego wyboru
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Agama » 2008-08-05, 18:30

Ja z drugiej strony ugryzę temat Mam ogród , dzieci i dwa bernusie ,a to na pewno nie jest moje ostanioe słowo.Długo myślałam nad rasą i nie mogłam lepiej trafić .To psy bezwzględnie oddane i zakochane w człowieku ,a małe dzieci traktują jak szczenięta ,którymi trzeba się troskliwie zaopiekować :lol:
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Przemo » 2008-08-05, 19:36

nie czytajac popszednikow moge powiedziec ze kazdy pies bedzie dobry jesli bedzie odpowiednio wychowany i z odpowiedniego zrodla.
Bernenczyki sa rodzinnymi psami. Lubia towarzystwo. Sa to spokojne psy.
Szybko sie ucza i sa inteligentne. proponuje kupic ksiazke na temat tej rasy.
Ja niemam zlego zdania. Sam mam 4 letnia sunie bernenczyka. jest bardzo mila i czasami mnie zaskakuje. No ale niestety trafila mi sie jednostka bojazliwa. Ale jest to do opanowania.
Avatar użytkownika
Przemo
 
Posty: 2830
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 16:58
psy: Bera(*)

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Mika » 2008-08-06, 20:14

Co do kopania w ogrodzie, to sa egzemplarze kopiące i nie. Szwajcar/bern może kopać , gdy będzie mu gorąco ( by dogrzebac się do chłodnej ziemi), z nudów ( gdy będzie siedział sam , bez zajęcia na podwórku), żeby się wyspać ( niekoniecznie wybierze budę, ale może wygrzebać sobie przytulny dołek o wymiarach swego ciała :mrgreen: ). Tak jak pisała Guard, stróżowanie objawia się u nich oznajmującym szczekaniem, raczej nie będzie przypominał ONka czy hovawarta. Gdy wybierałam rasę kolejnego psa - 6 lat temu- kierowałam się właśnie kryteriami typu: raczej łagodny, nie hałaśliwy, futrzasty, żeby mógł mieszkać na podwórku, dosc ruchliwy, ale bez przesady. Bern na pewno jest futrzasty....nie jest hałasliwy, ale bywa upierdliwy w szczekaniu ( dziś w nocy od 1 do 4.30, z częstotliwością jedno hau na 5 minut: domagał się wpuszczenia do naszej sypialni; o świcie wyrzuciłam gościa na dwór, żeby sasiadów też obudził), jest baaaaardzo łagodny i odwiedzającym nas grozi zalizanie na śmierć, niestety uwielbia ruch, w szczenięctwie zdecydowanie miał psie ADHD. Nie wyobrażam sobie, by miał mieszkać na podwórku sam: na takiego trójkolorowego misia wielu może mieć chrapkę. Posumowując te dość luźne refleksje: jeśli myślisz, że bern będzie samotnie pilnował Ci dużej posesji i będzie mu z tym dobrze...to możesz się przeliczyć. Pozostałe oczekiwania ( łagodność do dzieci, niski poziom agresji, możliwośc mieszkania na dworze) bern spełni, ale pamiętaj, że ta rasa najszczęsliwsza jest u pana/pańci na kolankach, albo przynajmniej w tym samym pokoju.
Avatar użytkownika
Mika
 
Posty: 302
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-28, 19:30
Lokalizacja: Elbląg
psy: Redus

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Hekate » 2008-08-06, 21:02

z tą miłością do wody to bywa różnie, zależy od egzemplarza, mój Alto wode uwielbia, i jak z nim nad nią jade to nie umi się doczekać kiedy do niej wejdzie, nieważne strumyk, rzeka czy zalew, byle że mokre, za to wiem że są też berny które za wodą nie przepadają
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez beta68 » 2008-08-06, 21:41

Kazdy szczeniak jak i dziecko robi szkody- nie wierzę, że rasa coś zmieni. Jednak biorąc pod uwage bezpieczeństwo dzieci to warto zdecydować się na berna. Gdy byłam na wczasach w Wysowej- na polanie było ok.14 domków a w każdym pies- to efekt był taki, że tylko nasza psia wzbudzała zaufanie i to do niej przychodziły wszystkie dzieci, jeszcze nigdy (3 lata) nie warknęła na dziecko, choć siedziały, leżały na niej, jak miała dość to odchodziła i spała
Avatar użytkownika
beta68
 
Posty: 525
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-30, 00:43
psy: Collin
Hodowla: z Abra- ber

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez EwaM » 2008-08-06, 21:43

Nie chciałabym być niemiła,ale jak czytam wymagania mlodego co do psa,to coś dziwnego się ze mną dzieje ;-) Mam nieodparte wrażenie,że najodpowiedniejsza dla niego byłaby firma ochroniarska ;-) ,która spelnia wszystkie kryteria-chroni,nie niszczy ogrodu,do wody nie włazi,bezpieczna dla dzieci itd,itp.Twierdzę,że idealnego psa nie ma.Żaden nie jest absolutnie bezpieczny dla dzieci i nie myślę o agresji,bo 50kg czystej miłości i radości powali dorosłego człowieka,a cóż dopiero dziecko ;-) Już taka psia natura,że czasem musi trochę nabroić,pokopać itd,więc trzeba się liczyć z tym,że ogród niekoniecznie będzie w idealnym stanie ;-) Można psa zamknąć w kojcu,albo trzymać na łańcuchu-ale tak się nie traktuje przyjaciół i członków rodziny,a ja psa za takowego uważam.Mam znajomych,którzy kupili sobie Onka,który to jest wyprowadzany kilka razy dziennie na siku na smyczy,a resztę czasu ma siedzieć na tarasie i pięknie wyglądać.Kazda próba ruszenia się z tarasu powoduje,że cała rodzina leci z krzykiem,żeby pies broń Boże nie stąpnął na trawnik,bo go na pewno zniszczy ;-) Nie jestem przekonana czy ten pies jest szczęśliwy,tak samo,jak nie jestem przekonana,czy mlody powinien kupować psa ;-)
Avatar użytkownika
EwaM
 
Posty: 2852
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-13, 15:40
Lokalizacja: okolice Warszawy
psy: Nera-prawie BPP i Bora-prawie bokser:))))

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Roxanka » 2008-08-06, 22:17

Zgadzam się w 100% z wypowiedzią Ewy. Zawsze uważałam, że jeśli ktoś jest pedantem nie powinien mieć zwierząt - tego nie da się pogodzić. :-/
Tak samo jest z ogrodem. Jeśli nie możesz znieść widoku zniszczonego kwiatka, wykopanego dołka, to nie kupuj psa. Rasa nie ma tu znaczenia, bo w każdej rasie są różne charakterki. ;-)
Nie ma też czegoś takiego jak pies absolutnie bezpieczny dla małego dziecka. Małe dzieci powinny bawić się z psem ZAWSZE pod opieką dorosłych.
Jeśli chodzi o oczka wodne, to jeśli w domu są małe dzieci myślę, że oczka są jakoś zabezpieczone, żeby dziecko czasem nie wpadło. Wobec tego przy odrobinie chęci psa można nauczyć, że tam wchodzić nie wolno. :-)
Jeśli jednak zdecydujecie się na psiaka, szczególnie szczeniaka, to musicie być przygotowani na to, że jakaś część ogrodu może jednak ucierpieć i pewnych zniszczeń nie da się uniknąć. :roll:
Avatar użytkownika
Roxanka
 
Posty: 2938
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-01, 23:25
Lokalizacja: Warszawa
psy: TUNDRA Maltabar [']

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Gocha » 2008-08-06, 22:28

Mnie też po przeczytaniu listy wymagań przyszła myśl do głowy, że najlepsza będzie agencja ochrony. Jeśli chodzi o wymagania w przypadku dzieci to zawsze mam ochotę odpowiedzieć, że dla dzieci najlepszy jest pies … pluszowy .
Avatar użytkownika
Gocha
 
Posty: 1539
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:01
Lokalizacja: Konstancin
psy: Ozzy [*], FBI-Zoy,Pooh- Niko wszystkie Altura

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez beta68 » 2008-08-06, 22:33

GOCHA -SUPER STWIERDZENIE.Miałam telefon i nie dokończyłam swojej wypowiedzi, ale wy to wszystko dobrze podsumowałyście :lol: :lol: :lol:
Avatar użytkownika
beta68
 
Posty: 525
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-30, 00:43
psy: Collin
Hodowla: z Abra- ber

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Halina » 2008-08-07, 10:35

Hmmm, no ja się skłaniam do wypowiedzi Ewy i Gochy. Mając psa - jakiegokolwiek, niezależnie od rasy- trzeba się liczyć z tym, że można się natknąć na dziurę w ogrodzie, łysiejące placki w trawniku od moczu, poroznoszone po podwórku rzeczy, które zapomniało się schować na miejsce. Przy wymaganiach Młodego, przed oczami stała mi niestety moja Kayah dla, której nie tak dawno przecież szukałam nowego domu. Jestem szczęśliwa, że udało mi się znaleźć Agnieszkę i Pawła. Wiem, że Kayh ma u nich raj . No ale szukałam dla niej nowej rodziny właśnie dlatego, że: jej właściciele mieli śliczne małe podwóreczko a Kayce pod ich nieobecność zdarzyło się wykopać dziurę lub rozwłóczyć doniczki czy wiaderka pozostawione na podwórku. Zamknięta w kojcu była strasznie smutna chociaż przebywała tam z koleżanką bernardynką. Ja się tylko cieszę, że właściciele zauważyli to, że Kayah pragnie towarzystwa człowieka, że jest to dla niej niezbędne jak powietrze. Dlatego zdecydowali się ją oddać i chwała im za to. Jednak nie o to chodzi aby oddawać dorosłego psa z miłości, bo większą miłością darzy się ład i porządek na podwórku. O tym trzeba myśleć znacznie , znacznie wcześniej zanim weźmie się psa i zanim ten zdąży nas pokochać.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Zuzanda » 2008-08-07, 11:53

Zdecydowanie firma ochroniarska i system alarmowy .
Te rzeczy spełnia oczekiwania w 100% ,pies niekoniecznie niezaleznie od rasy.
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez mlody » 2008-08-07, 14:36

Witam,

Po pierwsze dziękuję za szeroki odzew.

Nie wiem skąd pojawiły się dziwaczne pomysły z firmą ochraniarską czy że miałbym być pedantem i bać się połamanych kwiatków... To jakieś nieporozumienie. Zresztą dość ciekawy efekt socjologiczny - jedna osoba użyje słówka i chwytu retorycznego, a reszta się pod nim podpisuje chyba nie starając się zrozumieć tematu... Szkoda.

Chciałbym więc wyjaśnić, że rozumiem, że każdy pies jest inny, dużo wynika od wychowania i od relacji z pozostałymi domownikami (tak pies jest / będzie dla nas członkiem rodziny, co mam nadzieję profilaktycznie utnie wszelkie pomysły odnośnie rzeczowego traktowania psów).

Chodzi mi jedynie o zrozumienie, czy szwajcary mają tendencje np. do kopania dziur jak wyżły, czy włażenia do wody jak labradory czy nie. Oczywistym jest, że takie rzeczy mogą i będą się zdażały. Szukam jednak psa, który niejako "genetycznie" nie będzie skłonny to takich zachowań. Jak rozumiem z niektórych Waszych wypowiedzie nie powinno to mieć miejsca.

Prosiłbym o jakieś uwagi odnośnie różnych typów szwajcarów. Na dzień dziejszy nie rozeznaję się w tym temacie...

Pozdrawiam
mlody
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez EwaM » 2008-08-07, 15:49

Przeczytaj dokładnie pierwszy post,który osobiście napisałeś i będziesz mial odpowiedż skąd pojawiły się takie "dziwaczne" pomysły :mrgreen: :mrgreen: Jak w tej reklamie-"takie rzeczy to tylko w ERze" :mrgreen:
:mrgreen: Pooglądaj nasze galerie,a naocznie przekonasz się,jak zachowują się nasze psy :lol: O genetycznych skłonnościach to ja dużego pojęcia nie mam.Ktoś inny Cię pewnie oświeci :-) ,ale mogę Ci napisac,że moja bernenka namiętnie podkopuje wszystkie drzewka,uwielbia leżeć wśród kwiatów,wyprowadza buty na spacer,czyta wszelkie ulotki,czasem ma "kłopoty" ze słuchem,kocha nas bezgranicznie,jest bardzo przekupna,honorowa,radosna,przyjacielsko nastawiona do świata,inteligentna,rozpieszczona,szybko się uczy(jak jej sie chce :mrgreen: ),do wody to raczej tak nie za bardzo,ale pracujemy nad tym,bo pływa pięknie :lol: itp itd.Jednym slowem gdyby jeszcze umiała gotować to mogłabym wyprowadzić się z domu :mrgreen: Razem ze swoją przyjaciółką bokserką stanowią zgrany zespół i są najkochańsze na świecie :mrgreen:
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
EwaM
 
Posty: 2852
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-13, 15:40
Lokalizacja: okolice Warszawy
psy: Nera-prawie BPP i Bora-prawie bokser:))))

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez qbav » 2008-08-07, 16:45

Mój szwajcar kocha dzieci a dzieci kochają jego, choć z racji wieku brakuje mu trochę delikatności i braku świadomości swojej masy, bo potrafi niechcący przewrócic dorosłego człowieka, Jesli już jednak skupi sie na zabawie z dzieckiem to jest bardzo delikatny, cierpliwy i wyrozumiały - ot taka duża przytulanka.

Dołków nie kopie wogóle, kwiatków nie podryza, jedynie plamy wypalonej trawy powodują, jeżenie sie mego włosa na głowie, bo w trawnik włożylem dużo pracy, ale cóż na psa też się zdecydowałem ...

Wody lanej np z kranu czy węża nie lubi i ucieka, spryskiwacze ogrodowe omija z daleka, jednak w gorące letnie dni na spacerach lubi poleżeć sobie w rzeczce i ochłodzić sie trochę.

Co do spania na dworzu, to szwajcary to bardzo rodzinne i towarzyskie psy. Moj mieszka z nami w domu i z reguly chodzi za nami krok w krok, mimo posiadania swojego posłania, czesto przesypia noce na dywaniku obok naszego lozka. Gdy kilka razy zdarzylo sie nam zostawic go na dluzej samego (ok 8 godzin) to potrafił narobic troche szkód.
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez uwielbiam czekoladę » 2008-08-07, 16:56

EwaM! jakbym o moim "małym szkodniku" czytała :-D z małą różnicą - Dyziek uwielbia wodę :-P
iglaczki podkopuje, kiedy biegnie, trawa fruwa, dziecko wywraca, mnie też... :-P nie wspomnę o "słodkich" buziaczkach na powitanie, na podwórko wpuszcza każdego - wesoło odprowadza do drzwi. mam wrażenie, że gdyby umiał mówić, wytłumaczyłby złodziejowy, w której skarpetce pancia trzyma pieniążki! cholibka! na co mi Bern? trza było Yorka przygarnąć :-D :-D :-D
czy Bern to dobry wybór? jak dla mnie - najlepszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mrgreen:
Avatar użytkownika
uwielbiam czekoladę
 
Posty: 19
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-31, 08:18

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Wydra » 2008-08-07, 17:18

Witaj młody! powiem tak ,co pies to chyba inny charakter.Nawet psy z jednego miotu każdy może być inny.Mamy w domu berneńczyka skończył 8 miesięcy.Tak naprawdę nigdy niczego nam nie zbroił mimo,że jest bardzo żywym psem.Prawdą jest,kiedy się bardzo nudzi to od czasu do czasu pokopie trochę :-( Mamy częściowo nieodgrodzony ogród po którym chodzi sobie nasz Dinuś i coraz częściej wie co to ścieżka.Naprawdę trochę nakładu pracy i pies dużo się nauczy.Bardzo kocha wodę,ale jak jeździ z mężem nad jezioro to nigdy pierwszy nie wejdzie do wody,czeka aż pan się zamoczy.Nie wiem czy robi to ze strachu czy też jest taki inteligentny :mrgreen: ale tak jest.
Bardzo kocha dzieci.Na dorosłych skacze z radości,natomiast dziecka jeszcze żadnego nawet nie potrącił.Dzieciaki biegają po podwórku on za nimi ale zawsze z dystansem i naprawdę nikt tego go nie uczył.Jednak muszę przyznać,że jeszcze nigdy nie zostawiliśmy naszgo pupila samego.Moim zdaniem berneńczyki to jedne z najbardziej inteligentnych psów.Ponad wszystko kochają człowieka.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez AT » 2008-08-07, 18:15

mlody napisał(a):Szukam jednak psa, który niejako "genetycznie" nie będzie skłonny to takich zachowań. Jak rozumiem z niektórych Waszych wypowiedzie nie powinno to mieć miejsca.

No i to jest błędne założenie - powinieneś mieć na uwadze, że z niektórych wypowiedzi wynika, że właśnie może to mieć miejsce. Najlepiej założyć sobie, że pies będzie niszczył, kopał, sikał gdzie nie trzeba, kąpał sie nie tam gdzie powinien, nie będzie chciał się bawić z dziećmi, (nie wszystkie psy maja tak wysoki próg wytrzymałości ;-) ) pogryzie Ci antyki itp. Choćbyś bardzo dokładnie wybrał rasę to zawsze możesz się rozczarować bo w książkach pisali coś innego - na przykład o berneńczykach piszą, że te psy na spacerach same się trzymają blisko właściciela - szkoda tylko, że mojej nikt tego nie wpoił ale ona książek nie czyta to w sumie może nie wiedzieć, że nie powinna się na spacerach oddalać ode mnie ;-)
W dodatku wodę wyczuje lepiej niż niejeden wodołaz - oczywiście jak już znajdzie jakiś zbiornik wodny to na 100% do niego wlezie.
Jak sobie założysz najgorsze scenariusze i stwierdzisz, że nie ma to dla Ciebie większego znaczenia w dodatku możesz psu poświęcić minimum 1,5 godziny dziennie żeby z nim spędzić czynnie czas (zabawa, spacerki, nauka) to możesz kupować psa bez obaw - jak będziesz miał duuużo szczęścia to trafi Ci się egzemplarz który Cię miło zaskoczy i nic nie zniszczy a jak będziesz mieć tyle szczęścia co przeciętny posiadacz psa to będziesz się zachwycał ,,zobacz jak on pięknie nadgryzł tę elewację" :mrgreen:
Co do samego kopania to tę cechę psowate mają właśnie ,,genetycznie" zakodowaną i rzadko zdarzają się psy które nigdy żadnej dziury w ogrodzie nie wykopały ;-)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Czy wybór szwajcara to dobry wybór?

Postprzez Robert » 2008-08-07, 18:55

My decydując sie na berna po stracie boksera, zakładaliśmy, że za jakieś 3-4 miesiące trzeba będzie przeprowadzić remont w domu. No i takbyło. Teraz syn ma nowe podłogi i odnowione ściany, bo głównie u niego w pokoju Boston broił i robił siusiu w szczenięcych czasach. Ogródek już po poprzednim psie sukcesywnie był adaptowany na potrzeby zwierza :-). Teraz to my, ludzie mamy wygrodzona część ze stołem, donicami, ławkami i trawką do posiedzenia a pies ma tam wstęp tylko w naszym towarzystwie, a cała reszta jest jego i o ładnej trawie można zapomnieć. Budę owszem postawiliśmy mu, wielgaśną :-), siedział w niej może ze 3 razy, stanowczo woli byc blisko nas. Małych dzieci już nie mamy, ale wszystkie z sąsiedztwa przychodzą tarmosić Bostona i nigdy nawet źle nie spojrzał. Pilnuje obejścia donośnie, całym gardłem....niestety nawet nocą, choć może właśnie stety, bo kiedyś nas okradziono, a bokser nie raczył się nawet obudzić. Boston za to alarmuje każde nieautoryzowane zbliżenie sie do płotu. Jak juz ktoś napisał, decydując sie na psa trzeba swoje życie też do niego przystosować, on odda nam całe swoje serce, więc co znaczy troszkę zniszczony trawnik, czy pogryzione co nieco w domu w zamian?
Kapcie zjedzone-20zł, podsikane drzerwka-300zł, obgryziona kanapa po dziadku-5000zł, wyraz bernich oczu kiedy nas wita-BEZCENNE !!! :-)
Avatar użytkownika
Robert
 
Posty: 385
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-03, 21:53
Lokalizacja: Jawor

Następna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości