Linie berneńczyków w Polsce

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Anirysova » 2008-12-18, 11:31

iwona_k1 napisał(a):No więc ja jako laik się tu wypowiem.Myślałam,że do hodowli są dopuszczane tylko psy z wynikiem przeswietlenia w kier dysplazji A ???? Kompletnie już nie rozumiem o co tu chodzi ...


W Polsce i wielu innych krajach europejskich do krycia dopuszczane są berneńczyki z wynikiem - A i B - bez dysplazji oraz C - lekka dysplazja, a w Finlandii nawet D - średnia dysplazja.

Na temat linii nie będę się wypowiadała, bo mam za małe doświadczenie praktyczne w tym względzie :->
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ania Gd » 2008-12-18, 12:50

Kasia Szam
informcaje pochodzą ze strony internetowej Ducha Wrzosowisk.
Jeśli są tam nieprawdziwe dane to nie moja wina.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez jaska » 2008-12-18, 13:06

......jeśli sie nie mylę to temat dotyczy hodowli na tzw. linie......

No tak, dobre określenie, bo jak się to czyta to ma się ochotę zrobić użytek z tej LINY....
Chyba niektórych dopadła jesienno-zimowa depresja, ale wyładowywać swoje emocje w ten sposób..
:cry: :-/
Taki "zielony"laik jak przeczyta wypowiedzi Pani Ani to dojdzie do wniosku że 99,9% berneńczyków jest dysplastycznymi bublami...bo który nie ma w rodowodzie przodka z HDB???
A moze wie coś Pani na temat równie przykrej przypadłosci genetycznej jaką jest dysplazja nerek??? W jaki sposób się niesie, ile psów jest przebadanych, jak to wygląda w naszym kraju?
Avatar użytkownika
jaska
 
Posty: 434
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 22:32
Lokalizacja: Wyry
psy: B.B.,Darling & Dark Easter Mocny Akord
Hodowla: Mocny Akord

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Szam » 2008-12-18, 13:13

Ania, wybacz po Twoim poscie rece mi opadly i jako hodowcy odechciewa mi sie wypowiadania w takich watkach. Jozek mial racje zaraz bedzie polowanie na czarwonice i inkwizycja. I ktokolwiek mogl wniesc cos ciekawego do dyskusji jak zwykle zerwal po glowie. BTW krylam psem z B...mam sie sama ukamienowac, czy ktos mnie wyreczy w tym?? Moze lepiej sie czepic inbreedow na psy rakowe, braku badan, rozmnazania na prawo i lewo itp. Ode mnie tyle i podejrzewam, ze w tym watku nic poza teoria nie bedzie, bo hodowcy zwyczajnie beda sie bali wypowiadac.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Alicja i Spartki » 2008-12-18, 13:18

do mnie juz też dotarło ze jak forum to najlepiej tylko galeria piesków.
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ania Gd » 2008-12-18, 13:40

AniRysTeam napisał(a):W Polsce i wielu innych krajach europejskich do krycia dopuszczane są berneńczyki z wynikiem - A i B - bez dysplazji oraz C - lekka dysplazja, a w Finlandii nawet D - średnia dysplazja.


Zgadza się.
Ja nie powiedziałam, że takie osobniki nie mogą być używane w hodowli.
Mogą - i nie należy ich eliminować z hodowli jeśli niosą wiele bardzo pozytywnych cech.
Takie osobniki w połączeniu ze zdrowymi osobnikami dają zdrowe klinicznie osobniki.
(O tym właśnie miał być następny "odcinek";
w jakich warunkach można w hodowli użyć psa wybitnego jeśli jest obarczony dysplazją?
Mamy realną szansę uzyskania zdowego potomstwa takiego osobnika.)

Dlatego właśnie Przepisy ZK, a konkretnie Załącznik nr 10 do Regulaminu Hodowli Psów Rasowych mówi:
"..W rasach, u których dopuszczalny jest wynik C prześwietlenia na dysplazję, jeden osobnik
z kojarzonej pary musi być wolny od dysplazji (obecnie wynik A)."
I ma to swoje uzasadnienie w wynikach badań genetycznych nad dysplazją.

To, że w jakimś rodowodzie występuje przodek z dysplazją (a nawet 2-3) to naprawdę nie jest problem.
Problem zaczyna się, gdy osobnik dysplastyczny jest kojarzony z osobnikiem dysplastycznym.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Aga-2 » 2008-12-18, 13:49

przez Ania Gd 2008-12-14, 17:32

Witam
i zapraszam do udziału w temacie:
"Mocne cechy Reproduktorów"
Cały czas marzę, aby do wymiany poglądów włączyli się hodowcy z praktyką.
Jednak wiem, że nie mają dobrych doświadczeń z dotychczasowych dyskusji, bo wcześniej czy później kończyło się na wzajemnym krytykowaniu swoich psów i jednej wielkiej awanturze.
Dlatego nie będę ich namawiała, do przedstawienia nam swoich "zamierzeń hodowlanych".
Aczolwiek, gdyby ktoś zechciał takowe tu przedstawić to obiecuję że będę "bronić jak lwica" przed jakimkolwiek krytykanctwem, cokolwiek byście napisali.


Koniec wypowiedzi Ania Gd

Teraz dopiero dotarłam do tej burzy powyżej. ANIU GD, TY LWICO :!: :mrgreen:
O, przepraszam, hodowcy byli chronieni immunitetem Ani w wątku o Reproduktorach, a nie o liniach hodowlanych. Tutaj nic i nikt nie chroni ich przed krytykanctwem :mrgreen: :mrgreen:

Wiecie co? Staram się to jakoś pokryć żartami, ale raczej płakać się chce. A zapowiadało się tak miło... Ale jak do tej pięknej i idealnej teorii dolało się trochę praktyki, to rzeczywistość zaskrzeczała :roll:
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Anirysova » 2008-12-18, 13:53

alicja napisał(a):do mnie juz też dotarło ze jak forum to najlepiej tylko galeria piesków.


Ja niestety już słyszałam od wielu osób uwagi, że na forum piszą tylko dzieci i ci, którzy chcą zareklamować swoje psy, hodowle i szczeniaki oraz sfrustrowani właściciele bernów, którzy mieli pecha i nabyli szczenię nie takie jak by chcieli i teraz wyżywają się pomstując na polskie hodowle i ZKwP :-(
Ostatnio edytowano 2008-12-18, 13:55 przez Anirysova, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez sabina » 2008-12-18, 13:54

Włos się jeży, brak słów. Droga Pani Aniu GD już kiedyś pisałam, że teoria od praktyki trochę odbiega. Jak weźmie się Pani za HODOWANIE nie tylko w teorii to sama się Pani przekona. Tak z ciekawości, w jakiej rasie koni się Pani specjalizuje. Rozumie z Pani wypowiedzi, że jest Pani posiadaczem i hodowcą koni.
Szam napisał(a): Moze lepiej sie czepic inbreedow na psy rakowe, braku badan, rozmnazania na prawo i lewo itp.

Kasia zgadzam się z TOBĄ. Dziwie się, że co niektórzy bywalcy tego forum nie wyciągają wniosków. Mało tego jeszcze inni bywalcy chwalą maluchy po takich skojarzeniach. Jest to PARANOJA.
sabina
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ania Gd » 2008-12-18, 14:18

Szam napisał(a):Aniu,skąd Ty masz te dane??

Sennetta's SIXTEEN HDA, ED 0/0
.....


SIXTEN HD-B
http://www.duchwrzosowisk.com/pl/rod4.html
i tutaj
http://www.duchwrzosowisk.com/pl/rod5.html

ZUKAYO HD-B
http://www.duchwrzosowisk.com/pl/rod_miotu.html

itd .......
Ostatnio edytowano 2008-12-18, 14:26 przez Ania Gd, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Aga-2 » 2008-12-18, 14:25

Ania Gd napisał(a):
Szam napisał(a):Aniu,skąd Ty masz te dane??

Sennetta's SIXTEEN HDA, ED 0/0
.....


SIXTEN HD-B
http://www.duchwrzosowisk.com/pl/rod4.html

i tutaj
http://www.duchwrzosowisk.com/pl/rod5.html

itd .......


Podejrzewam, że Duch dla bezpieczeństwa podał na swoich stronach nieco pogorszony wynik badania dysplazji. Na stronie Sennettas wynik HD dla SIXTENA jest A2
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Szam » 2008-12-18, 14:30

Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Cefreud » 2008-12-18, 14:43

sabina napisał(a):
Szam napisał(a): Moze lepiej sie czepic inbreedow na psy rakowe, braku badan, rozmnazania na prawo i lewo itp.

Kasia zgadzam się z TOBĄ. Dziwie się, że co niektórzy bywalcy tego forum nie wyciągają wniosków. Mało tego jeszcze inni bywalcy chwalą maluchy po takich skojarzeniach. Jest to PARANOJA.

A mozna wiedziec kto?
Ja należę do jak to nazwała Ania grupy sfrustrowanych,ale czy sie wyżywam?Może
Na pewno nie pochwalam krycia rok w rok,odbebnienia hodowlanki i braku badań.Nie pochwalam tez braku zainteresowania niekórych hodowców dziwnymi chorobami swoich"wnucząt".Dziwi mnie kompletny brak zainteresowania Ducha przypadkiem Benka.Z pewnością jako hodowca chciała bym wiedzieć o jak najwięcej o objawach,sposobie leczenia itp.Nigdy nie wiadomo co może się przydac w przyszłości...
Od potepiania w czambuł hodowli odeszłam już daleko.Dzięki między innymi forum.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ania Gd » 2008-12-18, 14:44

Aga-2 napisał(a): Duch dla bezpieczeństwa podał na swoich stronach nieco pogorszony wynik badania dysplazji. Na stronie Sennettas wynik HD dla SIXTENA jest A2


Podał zgodnie z aktualną nomenklaturą.
Sam napisał :
Duch Wrzosowisk napisał(a):....prześwietlenie zgodne z wymogami SSV, wynik brzmiał "verdacht" co pozwoliłem sobie przetłumaczyć na B, choć w tym czasie było to równoznaczne z A2.....
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Aga-2 » 2008-12-18, 14:57

Tak Aniu, ale ktoś czytając strony Sennettas, tak jak Kasia Szam widzi tam literkę A przy HD ;-)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Cefreud » 2008-12-18, 15:16

E.Ś. napisał(a):
Temat zapowiadał się naprawde fajnie, chciała bym aby był dalej kontynuawany, gdyż można się dużo dowiedzieć ( mam na myśli praktyczną wiedzę dotyczącą bernów) .


A ja bym bardzo chciała poczytac wypowiedzi takich hodowców jak Ty.Strasznie,załuję,ze wypowiadasz się w tak niewielkiej liczbie tematów.Nie dość,ze masz hodowlę z mojej Top Listy to jeszcze praktykę jako lekarz.Wiele Twoich rad było dla mnie bardzo cennych.Myslę,ze wielu forumków bardzo by skorzystało,gdybyś częściej się udzielała.
Sorry za offtopa
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Szam » 2008-12-18, 15:19

Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Natalia i Galwin » 2008-12-18, 15:48

No i stałam się sfrustrowaną właścicielką berna :-?

Z interesującej rozmowy wybuchła kłótnia. Ale to ja jestem sfrustrowana :roll:
Bardzo bym chciała by więcej hodowców wypowiadało się na forum. Bardzo bym chciała by aktywnie na forum zaczęła się udzielać E.Ś. i jaśka, gdyż no cóż - podziwiam ich psy co za tym idzie podziwiam to co robią. Jestem zachwycona zarówno Smutkami jak i Akordami. Moze jestem idealistką, jeszcze pełną entuzjazmu, a moze jestem naiwna, ale mam nadzieję że wspólnymi siłami damy radę zrobić coś dla dobra rasy. Ale do tego jest potrzebna wymiana doświadczeń, potrzebna jest rozmowa. I czasem przyznanie się, że popełniło się błąd.

Powiem wiem coś jeszcze - odnośnie dysplazji. Nie ona jest prawdziwym problemem, nie wiele psów miało takiego pecha jak Yogi [*] czy Bax [*]. Problemem są nerki, nowotwory.. I na tym się skupicie. To próbujcie w jakiś sposób wyeliminować, walczyć.. Wydłużyć linię życia. A potem myślmy o dysplazji. Jak to coraz częściej słyszę i sama zaczynam myśleć "zanim psu zacznie doskwierać poważna dysplazja, pewnie zdąży umrzeć na raka".
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ania Gd » 2008-12-18, 15:51

... ktoś czytając strony Sennettas, tak jak Kasia Szam widzi tam literkę A przy HD ;-)

Wszyscy widzą tam HD-A2 / A2

Duch Wrzosowisk napisał(a):....B, choć w tym czasie było to równoznaczne z A2.....

Wg Ducha A2 = B
i takąż samą interpretację zastosował na swojej stronie internetowej.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ania Gd » 2008-12-18, 15:58

Natalia i Galwin napisał(a):... Z interesującej rozmowy wybuchła kłótnia....

Natalia - nie ma kłótni, jest rozmowa.
I to całkiem dobra merytorycznie, konkretna a nie ogólnikowa.

Natalia i Galwin napisał(a):....jest potrzebna wymiana doświadczeń, potrzebna jest rozmowa. I czasem przyznanie się, że popełniło się błąd......

Niewątpliwie.

Natalia i Galwin napisał(a):.... ... Problemem są nerki, nowotwory.. I na tym się skupicie. To próbujcie w jakiś sposób wyeliminować, walczyć.. Wydłużyć linię życia. A potem myślmy o dysplazji. Jak to coraz częściej słyszę i sama zaczynam myśleć "zanim psu zacznie doskwierać poważna dysplazja, pewnie zdąży umrzeć na raka".

Święte słowa.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości