Petycja do klubu o badania na ED itd.

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Guard » 2009-01-30, 14:21

AniRysTeam napisał(a):Ja myślę, że ponieważ Duże także należą do tego samo klubu molosów co berneńczyki można to załatwić jedną petycją. Najlepiej zrobić tak, żeby te same badania obowiązywały obie rasy. Co wy na to?
Ponieważ w Katowicach będzie bardzo dużo wystawców, to potem można by już wysłać petycję do Klubu?
Czy powinno podawać się nr członkowski ZKwP?

Podpisuję się pod tym obiema rękoma i moje psy wszystkimi łapami.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2009-01-30, 14:35

No to pozostaje nam tylko napisac wniosek i postarac sie by został wielokrotnie podpisany. :-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Ania Gd » 2009-01-30, 16:19

A może przy okazji warto również zaproponować dla suk hodowlanych i reproduktorów :
- badania oczu
- badania serca
- Identyfikację genetyczną DNA

Szacuję że łączny koszt tych badań nie przekroczy 250 zł dla jednego psa/suki.
Biorąc pod uwagę ilość szczeniąt od jednej suki lub reproduktora to wypada zaledwie po kilka złotych na szczeniaczka; a ileż ludzkiego i psiego cierpienia i tragedii możemy uniknąć.

Uważam, że zdrowie przyszłych pokoleń Polskich Berneńczyków jest warte każdej złotówki z tej kwoty.
A my możemy choć raz znaleźć się w Europejskiej Czołówce pod względem dbałości o zdrowie rasy.

Chyba warto być LIDEREM w tej dziedzinie
(a nie tylko w ilosci wypijanej wódki hi hi hi)

Co Wy na to ?
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez MB » 2009-01-30, 16:47

Ania Gd napisał(a):A może przy okazji warto również zaproponować dla suk hodowlanych i reproduktorów :
- badania oczu
- badania serca
- Identyfikację genetyczną DNA

Szacuję że łączny koszt tych badań nie przekroczy 250 zł dla jednego psa/suki.

Przekroczy , i to sporo ;-)
My za samo Ekg płaciliśmy 200zł od psa.
Ja jestem jak najbardziej za tymi badaniami , ale może na początek zostańmy przy tym ED i byłoby super gdyby udało się wprowadzić identyfikację DNA.

I teraz pytanie czy zrobić to na jednej petycji , czy może dwie : jedna dla ED , druga dla DNA?
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez MartaD » 2009-01-30, 16:53

To może przy ED od razu OCD :?:
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2009-01-30, 17:34

myślę że nie ma co "przeginać", bo okaże sie że tego wniosku nikt nie bedzie chciał podpisać :-? (ja to zrobie, ale innni ... tego nie jestem pewna)
OCD jak najbardziej (moim zdaniem) - przynajmniej juz bysmy mieli stawy "z głowy" ;-) i bedzie mozna zabrać sie za resztę. A zacząć by trzeba od promowania badań a nie narzucania. Z ED i OCD to inna sprawa bo wielu ma juz świadomość potrzeby tych badań, z sercem i oczami - niekoniecznie :-?
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez magat » 2009-01-30, 17:51

na testach udało sie odczytac tylko 2 ostatnie cyfry , więc od razu zaczipowaliśmy z wpisem do paszportu -mógłby za chwilę byc spory problem z identyfikacją . Faktycznie jesteśmy do tyłu za południowymi sąsiadami , w rodowodzie naszego psa są wpisy HD, ED, OCD od 3 pokolen, a u nas nie ma tego wymogu dla DSPP w ogóle.Często nasze psy wyróżnieja sie pozytywnie na wystawach , ale z powodu braku nanku danych dla rasy obowiazkowych badan nie ma do nas zaufania , a :oops: :oops: :oops: przecież o to powinien sie troszczyć ZKWP
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Halina » 2009-01-30, 18:45

Ja prawdopodobnie będę w Bydgoszczy, chętnie podpiszę petycję. Uważam, że rzeczywiście na początek ująć w petycji stawy. Za jakiś czas kolejny punkt, bo niestety myślę, że Ala ma rację iż ludzie mogą nie podpisać widząc dłuższą listę wymagań. Gdy załatwi się stawy wtedy ruszyć z następną propozycją.
Jeszcze tak w kwestii lekarzy i odczytywania tatuaży. Ja swoim psom robiłam prześwietlenie stawów u dr Golca w Poznaniu. Zawsze sprawdzał tatuaż czy się zgadza z rodowodem. Przy robieniu zdjęć musiałam zostawiać rodowód u niego żeby nie było broń boże jakichś prób kombinacji. Rodowód otrzymywałam już z wpisem.
Na testach psychicznych było podobnie .
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Guard » 2009-01-30, 19:39

Gdyby udało nam się doprowadzić do wprowadznia obowiązkowych badań na stawy dla naszych czterech ras szwajcarów to by było super i faktycznie może wówczas byśmy byli poważniej traktowani w innych krajach. Indywidualnie, to niektórzy z nas to robią, bo wiemy że tak powinno być, ale dla opinii ogólnej to nie ma znaczenia. Liczy się, że związek nie wprowadza takiego obowiązku, a to jest trudne do zrozumienia i nie wzbudza zaufania. Należy równać w górę do lepszych i poprawiać zdrowie naszych ras!
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Ania Gd » 2009-01-30, 22:54

Wiecie co, - wkurzacie mnie !!!!
Tyle pieprzenia na temat troski o dobro i zdrowie Bernów; tyle biadolenia nad szaloną ekspansją chorób nowotworowych; tyle kilometrów postów na temat dysplazji w tej rasie a jak co do czego to ......
.........no może spróbujemy ED?

Nigdy niczego nie przeprowadzicie.
Nawet owego legendarnego już Klubu nie założycie.
To wszystko to "Taniec Chochołów".
Nie jesteście zdolni do jakiegokolwiek działania.

Długo jeszcze będziemy śmietnikiem dla zagranicznych hodowli, no bo jak szczeniak (albo stary pies) jest "felerny" to go sprzedają do Polski, bo u nas ów feler nie wyjdzie, bo nie ma badań.
Taki pies to tylko chodząca "kumulacja" wszystkich możliwych wad genetycznych.
Potem pies pada na serce, bo w Polsce już go nikt prochami nie faszeruje, bo nie wie w jakim stanie ma serce.
No ale kilka miotów zdążył spłodzić i .............. mamy bagienko.

Degrengolada.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez magat » 2009-01-30, 23:16

Nigdy niczego nie przeprowadzicie.
Nawet owego legendarnego już Klubu nie założycie.
To wszystko to "Taniec Chochołów".
Nie jesteście zdolni do jakiegokolwiek działania

chyba
NIEPRZEPROWADZIMY :evil: :evil: , A NIE NIEPRZEPROWADZICIE ,
Jeśli sie da uuzgodnić i zapisać petycje , mozna ja po kolei przesyłac do podpisu mailowo, po zeskanowaniu z kolejnym podpis z danymi osoby podpisujacej przesłac dalej , chyba ,ze bedą musiały być podpisy w oryginale, to moze na najbliższych wystawach --np. Ktowice itd?
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez 3-berny » 2009-01-31, 00:07

Aniu wszystko pieknie,stworzymy klub bernenczyka,przeforsujemy obowiazkowe badania DNA, lokci,serca i oczu tylko co dalej.Z badaniami rtg nie bedzie problemu bo sa lekarze uprawnieni do wpisow w rodowody.Ale co z kardiologami i okulistami.Co z laboratoriami wykonujacymi badania DNA.Czy wpisow bedzie mogl dokonywac kazdy wet czy tez tylko uprawnieni.Jak kazdy to jest to bez sensu bo bedzie to pole do oszustw.Jak maja badac i wpisywac tylko uprawnieni to trzeba najpierw ich znalezc.Nie moze byc tak ze bedzie ich 2 czy 3 na cala Polske,bo jak sobie wyobrazasz jazde kilkaset kilometrow z psami do badan.Mozna powiedziec ze jak cie nie stac na taki wyjazd to nie musisz miec hodowli tylko czy to nie spowoduje wzrostu ilosci "fabryk szczeniat".Nie jestem przeciwniczka ostrej selekcji psow i suk uzywanych do rozrodu,bo zdaje sobie z tego sprawe ze prowadzi to do polepszenia calej populacji bernow.Mamy teraz mozliwosc wywalczenia obowiazkowych badan rtg w kierunku dysplazji lokci i robmy to bo tylko to jest w tej chwili realne.Forsowanie w tej chwili tego czego sie nie da wykonac moze doprowadzic do tego ze cala sprawa upadnie.Piszesz ze jestesmy smietnikiem dla zagranicznych hodowli,zgadzam sie z Toba.Tylko jak to zrobic aby stare wyeksploatowane psy,czesto chore lub felerne do nas nie trafialy.Kiedys byl zapis mowiacy o granicznym wieku dla repro dzis kryja tak dlugo jak sa w stanie to robic.Moze powinny byc obowiazkowe przeglady dla tych importowanych emerytow.,a moze poprostu nie korzystajmy z ich "uslug". Pozdrawiam
3-berny
 
Posty: 154
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-18, 13:52
psy: Kler,Daisy i Emir

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Ania Gd » 2009-01-31, 14:58

3-berny
ja nie potrafię siedzieć z założonymi rękami, nic nie robić i czekać albo ktoś zrobi coś za mnie albo "samo się zrobi".
Uważam, że:
1. dla chcącego nic trudnego,
2. chcieć to móc

Dla mnie to nie są puste slogany.
To są moje "dewizy życiowe".
Załatwiłam już w życiu tyle "spraw nie do załatwienia" że mogę książkę napisać.
No ale sama wszystkiego nie zrobię.
Sama pod tym wnioskiem 10 podpisów nie złożę - już taka Renata Beger to ja nie jestem hi hi hi hi.

3-berny napisał(a):......Moze powinny byc obowiazkowe przeglady dla tych importowanych emerytow....

Wystarczy, oczywisty jak mi się wydaje, zapis, że importowane psy będą musiały mieć zrobione te same badania co nasze krajowe. No bo niby dlaczego "innostancy" mają być uprzywilejowani ?
Wszystkie kwestie dadzą się bardzo łatwo załatwić.
Koszt tych badań nie jest przeszkodą.
Wszak sami uprzedzaMY osoby planujące zakup Berna, ze miesięczy koszt utrzymania takiego psa to ok.300 zł
Sami używaMY argumentu, że jeśli ktoś chce kupić bez rodowodu, bo taniej, to niech ciut wstrzyma się z zakupem na 3-4 miesiące i "odkłada" kwotę jak na utrzymanie psa to "uzbiera" na rodowodowego.

A w końcu dla Hodowcy przez duże "H" ponoszącego koszty wielokrotnych wyjazdów na wystawy, kwota nawet 500 zł nie jest zaporowa. Przecież to jest koszt jednego wyjazdu na 2-dniową wystawę.
Mnie wyjazd z Migotkami na wystawę do Opola kosztował 1.000 zł - więc Kochani nie przesadzajcie.

Co do badań i lekarzy uprawnionych do ich przeprowadzania to też jest proste rozwiązanie.
Przecież istnieje coś takiego jak "Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej".
łatwo ustalić kto jest specjalistą od chorób serca czy chorób oczu.
Związek Kynologiczny (na wniosek Klubu) mogłby zaprosić 6-8 wstępnie wybranych lekarzy do złożenia ofert na wyłączność wykonywania tych badań.
Spośród złożonych ofert przeprowadzić negocjacje i wybrać 4 lekarzy i z nimi ustalić jednakową cenę tych badań (np. wyrażoną jako równowartość euro - wszak niebawem będziemy mieli euro-walutę w Polsce).
Z kolei można ustalić, że takie badania będą przeprowadzane przez co najmniej 2 lekarzy podczas wystaw np. w Bydgoszczy i Klubowej w Warszawie. W innych terminach badania w gabinetach tych lekarzy.
Na wszystko znajdzie się sposób.
Tylko trzeba się troszkę zastanowić.
Może ktoś ma inne lepsze propozycje ?
Wypowiedzcie się.

Kochani, proszę - nie "składajcie broni" - wiele wspaniałych akcji zostało przeprowadzonych. Jak potrzeba to jesteśMY gotowi na "pospolite ruszenie" w słusznej sprawie.
Więc - do boju !!!!!!!!
Bo naprawdę jest o co powalczyć.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez annasm » 2009-01-31, 15:53

No i wywaliło mnie a taki ładny post napisałam i długi :-P :-P
Streszczę się Petycję możemy napisac i na ED i oczy i serce, trochę potrwa zanim badania staną się obowiązkowe. Najwiekszy problem to że badania musza byc pod szyldem ZKwP - myślę że weci się znajdą, tylko muszą miec akredytację.
A na razie możemy przecież promowac coś w rodzaju badań zalecanych, dbac o to aby psy które dobieramy do rozrodu miały takie badania przeprowadzone, myślę ze ich koszt przy sumie jaką trzeba wydać na odchowanie psa i potem szczeniaków, wystawy itp nie jest az taki duzy.

Mam jeszcze jedno pytanie laika (im więcej czytam tym mniej rozumiem) OCD jest częścia ED, prawda? Czy to znaczy że pies ED 0 /0 jest tez OCD free czy wymaga to jakiejś dodatkowe projekcji zdjęć czy tylko oceny tych samych zdjęc i oddzielnego wpisu. :?:
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2009-01-31, 16:01

ja absolutnie broni nie składam :-)
moja propozycja:
napisac dwa wnioski: w jednym sprawa stawów, w drugim reszta. Nie możemy pozwolić by chociaż sprawa stawów upadła. Postarac sie by oba wnioski krążyły razem.
Jeśli nawet ktoś będzie miał wątpliwości (sama nie wiem jakie ;-) ) by podpisac wniosek o badania serca oczu i kod gen., to przynajmniej podpisze wniosek na HD, ED i OCD. Może sie zdarzyc że np. jeden podpisze wniosek o badanie serca i oczu a nie podpisze drugiego - wszystko jest możliwe. Tym sposobem nie przekreślimy jednego kroku wprzód a jednak coś zyskamy, a w razie niepowodzenia wrócimy do tego w mam nadzieję niedalekiej przyszłości.
I tak podejrzewam szybko nie zostanie to zrealizowane wiec bedzie czas na znalezienie specjalistów.

Pytanie formalne: czy jest okreslony termin w jakim ów podpisy musza być zebrane, jesli nie, to mozemy coś zacząć i kontynuować w bliżej nieokreslonym czasie.
po drugie: czy jeśli uda sie te wnioski przeforsować czy nowe wytyczne będą dotyczyły tylko psów uzyskujących uprawnienia od momentu wprowadzenia zmian czy tez bedzie sie to tyczyło tych osobników które juz uprawnienia hodowlane posiadają?
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez annasm » 2009-01-31, 16:51

Wydaje mi się że nowe wytyczne będą dotyczyły tylko nowych psów, wprowadzenie prawa wstecz jest na pewno mozliwe ale raczej skomplikowane.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Szam » 2009-01-31, 17:06

OCD - stawy barkowe
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Brożkin » 2009-01-31, 19:27

Pozwólcie Kochani, że i ja zajmę głos.
Nie jestem hodowcą a jedynie "posiadaczem" berneńczyka. Jestem też miłośnikiem tej rasy czy się to komuś podoba czy nie i bez względu na to co składa się na regułkę "miłośnik". Mam to szczęście posiadać najwspanialszą sukę pod słońcem i to nieszczęście, że moja psina ma dysplazję łokci . Nie kończyłem też mądrych uczelni, nie jestem magistrem, doktorem czy docentem, ale coś tam o negocjacjach wiem i również niejedną "sprawę nie do załatwienia" załatwiłem. Dlatego pozwolę sobie zająć stanowisko.

Po pierwsze jako właściciel Berneńki obciążonej dysplazją stawów łokciowych uważam za totalne nieporozumienie brak obowiązku badań w tym kierunku u psów i suk hodowlanych. Nie wiedziałem też, że DSPP nie ma obowiązku badań na dysplazję bioder. Przyznam szczerze, że jest to dla mnie szok :!: Jeśli cokolwiek miałoby ode mnie zależeć walczyłbym z ZKwP o obowiązkowe badanie wszystkich stawów (HD, ED, OCD). Staw to staw i dysplazja może przytrafić się tak samo w biodrze jak i w łokciu. Znam też osobiście ON-ka z dysplazją barku. Problemy podobne jak przy biodrach i łokciach. Oczywiście może ktoś powiedzieć, że kręgosłup to też zespół stawów, ale walczmy o te stawy, które są "bardziej narażone".

Po drugie jeśli mój podpis pod petycją przyda się na cokolwiek, to podpiszę go na pewno. Będę prawdopodobnie (na 90%) w Bydgoszczy jako kibic i mogę złożyć autograf, ale nie wiem czy od takich prostych ludzi jak ja podpisy będą zbierane.

Po trzecie z własnego doświadczenia wiem, że negocjacje to w sporej części gra aktorska czasem nawet improwizacja a w końcowym etapie po prostu kompromis. Zatem jeśli chcemy uzyskać w tych negocjacjach obowiązkowe badanie stawów (HD, ED, OCD), to musimy dorzucić coś jeszcze z czego będzie można zrezygnować. Niech będą to badania serca (moim zdaniem potrzebne) i oczu. Występujemy i walczymy o wszystko. Jeśli uda się przeforsować wszystko możemy czuć się wielcy i świętować przez miesiąc. Jeśli w drodze kompromisu będziemy musieli zrezygnować z serca i oczu i tak czujemy się wygranymi, bo przecież jako priorytet ustaliliśmy stawy. Oczywiście nikt nie mówi o tym, żeby serce, stawy a nawet DNA odstawić na zawsze. Dajemy się oswoić ZKwP ze swoim istnieniem i zdaniem i w odpowiednim czasie atakujemy ponownie. Wtedy również musimy mieć coś z czego można zrezygnować w drodze kompromisu.

Po czwarte co z tym Klubem Berneńczyka? Czy ktoś ma jakiś konkretny plan, projekt, albo chociaż pomysł? W moim przekonaniu taki klub powinien powstać już daaaaaawno temu i na 100% chciałbym być jego członkiem. Nie trudno jest działać na zasadzie stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej. Mimo tego trzeba mieć zarząd, status i cele statutowe. Ale może jest już coś takiego, a ja nie wiem o tym i właśnie się wygłupiam :oops: W takim przypadku będę wdzięczny za uzupełnienie moich braków.

Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Brożkin
 
Posty: 613
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-04-11, 23:06
Lokalizacja: Poznań
psy: Bona, Tobi

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez 3-berny » 2009-01-31, 19:54

Mam jeszcze propozycje aby na pierwszy ogien probowac wraz z obowiazkowymi badaniami rtg przeforsowac czipowanie szczeniat.Wszyscy wiemy jak wyglada czytelnosc tatuazy nawet po krotkim czasie.Natomieast nie jestem calkowicie przekonana co do koniecznosci badan DNA.O ile pewnie weci od oczu i serca znajda sie bez problemu to ilosc laboratoriow wykonujacych te badania napewno bedzie niewystarczajaca.Juz teraz na wynik troche trzeba poczekac a co sie bedzie dzialo jak zasypiemy ich tysiacami badan.Jak ma wygladac pobieranie materialu robimy to sami czy w laboratoriach.Jest dla mnie nie do przyjecia wozenie jedno - czy dwutygodniowych szczeniat do takiego laboratorium.Wysylanie materialu do badan poczta lub jezdzenie z nimi w odlegle rejony tez odpada.Zawsze przy duzym natloku badan moga zdazyc sie pomylki.Trzeba pamietac ze nie wszyscy mieszkaja blisko duzych osrodkow gdzie te badania mozna wykonac. Wg przepisow ZKwP psy i suki importowane musza miec wykonane wszystkie badania ktore obowiazuja nasze psy. Pozdrawiam
3-berny
 
Posty: 154
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-18, 13:52
psy: Kler,Daisy i Emir

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez MB » 2009-01-31, 20:30

Ja nie rozumiem co jest złego w propozycji żeby petycja dot. ED I OCD .
Dla mnie jest to poprostu na dzisiaj realne do zrealizowania. Chyba lepiej jest załatwić coś mniejszego , ale konkretnego niż po raz kolejny pozwolić żeby wszystko skończyło się na gadaniu.
Bad.serca i oczu wymaga dodatkowych działań , na pewno zajmie to trochę czasu , no i ktoś musi się tym zająć.
Przecież można to na spokojne załatwić w drugiej kolejności.

Co do kosztów tych badan , to pozwoliłam sobie zwrócić na nie uwagę , nie dlatego że są dla mnie zaporowe lecz tylko z tego powodu , że ich wysokość była " wyssana z palca ".

Mnie już się odechciało pisać petycji.
Jeśli komuś się będzie chciało ją napisać , to chętnie ją podpiszę , w każdej formie.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

cron