Petycja do klubu o badania na ED itd.

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Ben » 2008-12-19, 14:31

Duch Wrzosowisk napisał(a):Jakiż problem skrzyknąć się zamiast złorzeczyć publicznie na forum.,sformułować pisemnie wnioski dotyczące obostrzeń w hodowli i przesłać je do Klubu?Klub jest i wszyscy obligatoryjnie jesteśmy jego członkami.Wiem z własnego doświadczenia,że Wasze propozycje nie zostaną bez echa.
p


W takim razie Duchu zaproponuj może jak ma wyglądać taki wniosek dotyczący wprowadzenia testu DNA.
Wydaje mi się, że wynik testu obojga rodziców powinien być umieszczany w metryce szczeniaka, a następnie wpisywany do rodowodu.

Mam jeszcze jedną propozycję: obowiązkowe chipowanie psów wchodzących do hodowli,
sprawdzania numeru chipu na wystawach rangi międzynarodowej, a także przy wykonywaniu zdjęcia do prześwietlenia na dysplazję oraz przy teście psychicznym.

Jeszcze jedno pytanie czy taki wniosek można przesłać drogą mailową na adres klubu molosa. Jak znam życie
to wszyscy będą za ale potem trzeba nakleić znaczek i pójść na pocztę i wszystko znowu utknie w nicości

Temat identyfikacji zwierzaka wydaje mi się bardzo istotny. Np nikt przy wykonywaniu zdjęcia na dysplazję obu moich psów nie zadał sobie najmniejszego trudu żeby sprawdzić czy to przyprowadziłem to to samo co w rodowodzie.
Może gdybym przyprowadził osła na prześwietlenie to wet. powziąłby podejrzenie, że coś tu nie gra.
Avatar użytkownika
Ben
 
Posty: 356
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:16
psy: Ben*, Ben II*, Nimba*, Ala*, Fokus*, Maja

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Anirysova » 2008-12-19, 14:52

Ben napisał(a):Temat identyfikacji zwierzaka wydaje mi się bardzo istotny. Nikt przy wykonywaniu zdjęcia na dysplazję obu moich psów nie zadał sobie najmniejszego trudu żeby sprawdzić czy to przyprowadziłem to to samo co w rodowodzie.
Może gdybym przyprowadził osła na prześwietlenie to wet. powziąłby podejrzenie, że coś tu nie gra.


To u kogo ty byłeś? :shock: (moze publicznie tego nie pisz :-> )
My gdy byliśmy u Siembiedy, chipy sprawdzano, a jakże.
A nasza pani weterynarz jest taką formalistką, że przy kazdym szczepieniu i wpisie do paszportu sprawdza :->

A jesli chodzi o wnioski do klubu, to przypuszczam, że taki wniosek musi być na pismie i podpisany przez iluś tam członków.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Aga-2 » 2008-12-19, 14:55

Ben napisał(a): ...nikt przy wykonywaniu zdjęcia na dysplazję obu moich psów nie zadał sobie najmniejszego trudu żeby sprawdzić czy to przyprowadziłem to to samo co w rodowodzie.

Mam wrażenie, że weterynarze mają taki obowiązek i może go po prostu lekceważą...
Wykonywałam mojej suce prześwietlenie u dra Siembiedy i numer tatuażu był sprawdzany dokładnie.
Prawda, że podczas testów psychicznych mogłam się pojawić z każdym innym psem, bo w tym przypadku identyfikacji zabrakło :-/
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Anirysova » 2008-12-19, 15:01

Ben napisał(a):Mam jeszcze jedną propozycję: obowiązkowe chipowanie psów wchodzących do hodowli


Ponieważ Polska nalezy do Uni, to juz od 2010 każdy pies będzie musiał mieć obowiązkowo chipa, więc przypuszczam, że nie będzie już tautowania szczeniaków wychodzących z hodowli, tylko chipowanie tak jak juz jest obecnie w innych krajach.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ben » 2008-12-19, 15:07

AniRysTeam napisał(a):To u kogo ty byłeś? :shock: (moze publicznie tego nie pisz :-> )
My gdy byliśmy u Siembiedy, chipy sprawdzano, a jakże.


Bena "robiłem" u Fabisza w Chorzowie, a Nimbę bezpośrednio u Siembiedy.
Avatar użytkownika
Ben
 
Posty: 356
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:16
psy: Ben*, Ben II*, Nimba*, Ala*, Fokus*, Maja

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Duch Wrzosowisk » 2008-12-19, 15:16

Benie,sprawa jest prosta.Wystarczy wola5 (lub 10 osób-muszę to sprawdzić)Wnioskujemy do Klubu np.o obowiązkowe chipowanie,prześwietlenie stawów łokciowych i barkowych,określanie profilu genetycznego (choćby tylko hodowlanych zwierząt)i co tam jeszcze komu na sercu leży.Obiecuję,zaniosę na pocztę i zapłacę.Jest jeszcze inna droga.Można z wnioskiem wystąpić na Walnym Zgromadzeniu członków oddziału i Zarząd ma obowiązek przekazać to dalej.
Jak sam zauważyłeś problem z HD jest jeszcze innego rodzaju.Uczciwego,poważnego potraktowania przez lekarza weterynarii.Sądzisz,że chętniej zidentyfikuje zachipowanego psa?W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do uczciwości właściciela i weterynarza.
Duch Wrzosowisk
 
Posty: 92
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 17:40
Lokalizacja: Z Ciela ;]

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Szam » 2008-12-19, 15:24

To co na początek przeswietlenie lokci obowiazkowe??
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Anirysova » 2008-12-19, 15:29

Szam napisał(a):To co na początek przeswietlenie lokci obowiazkowe??


Popieram: HD, ED i OCD - tak jak u naszych południowych sąsiadów :->
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Szam » 2008-12-19, 15:37

OCD w czechach jest obowiazkowe??
Na Słowacji nie, na Węgrzech tylko HD obowiązkowe.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Aga-2 » 2008-12-19, 15:43

Szam napisał(a):To co na początek przeswietlenie lokci obowiazkowe??

A czemu nie wszystko od razu? Nie tylko łokcie, ale i chipy i profil. Skoro jest okazja, to trzeba skorzystać. To znaczy rasa ma szansę skorzystać. Łokcie to i tak większość ma już badane przy okazji bioder. To znaczy nie wiem czy większość, ale wiem że Asta ma ;-)
A taki profil to gdzie się robi? I jak to wygląda?
Chipy jak najbardziej, bo wprawdzie jeszcze nie wszędzie mają czytniki, ale przynajmniej jak jest czytnik, to da się psa zidentyfikować. Niektóre tatuaże wyglądają tak, że się nie da :-?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ben » 2008-12-19, 15:46

Szam napisał(a):To co na początek przeswietlenie lokci obowiazkowe??


Dobra mogą być też łokcie.
Mi najbardziej zależy na identyfikacji psa/suki wchodzących do hodowli czyli:
Obowiązkowy chip sprawdzany na przy prześwietleniu, teściw psychicznym, jeżeli chodzi o wystawy rangi międzynarodowej to się nie upieram, technicznie może być trudne do przeprowadzenia ze względu na ograniczony czas i dużą liczbę wystawianych psów, ale jeżeli klub na to pójdzie to czemu nie.

Obowiązkowa identyfikacja genetyczna wpisywana do rodowodu. Oczywiście testowi DNA podlegały by tylko zwierzęta wchodzace do hodowli.
Wyniki testu obojga rodziców wpisane do metryki szczeniaków.

Myślę, że te 10 podpisów zbierzemy.

Zależy mi na tym, żeby ten nasz grajdoł trochę wyprostować. Ostatnio znowu dotarła do mnie inforamacja że "sąsiedzi zza płota", mówiąc w uproszczeniu chcieli podrzucić do Polski śmiecia ( szczeniak ze złamanym ogonem ). Tłumaczyli nabywcy, że u nas takie coś przejdzie bez problemu. U nich pies po przeglądzie miotu dostał wilczy bilet i do hodowli nie wejdzie. Wychodzi na to, że inni patrzą na nas jak na śmietnik do którego można wszystko wrzucić.
Avatar użytkownika
Ben
 
Posty: 356
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:16
psy: Ben*, Ben II*, Nimba*, Ala*, Fokus*, Maja

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Zuzanda » 2008-12-19, 16:11

[quote="BenObowiązkowy chip sprawdzany na przy prześwietleniu, teściw psychicznym, jeżeli chodzi o wystawy rangi międzynarodowej to się nie upieram, technicznie może być trudne do przeprowadzenia ze względu na ograniczony czas i dużą liczbę wystawianych psów, ale jeżeli klub na to pójdzie to czemu nie.quote]

Na kocich wystawach jest obowiązkowe posiadanie chipów i nie dość że są sprawdzane to odbywa sie też kontrola weterynaryjna ,więc da się to zrobić .
Inną sprawą to to że moja suka ma TYLKO chip i nikt ,nigdy jej tego nie sprawdzal bo nie ma czytnikow ani u lekarza ,ani na testach
U kotów żeby wyrobić rodowód trzeba podać chipy obojga rodzców
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Szam » 2008-12-19, 16:21

Wiesz moj Lulek malo nie zostal odsuniety od testow, bo ma TYLKO chip a ZK czytnika nie ma :(
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ania Gd » 2008-12-19, 16:27

Ben napisał(a):Myślę, że te 10 podpisów zbierzemy.


Czy mają to być podpisy właścicieli Bernów Członków ZK
czy tylko właścicieli zarejestrowanych hodowli Bernów ??????
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Margo » 2008-12-19, 16:31

Busola napisał(a):
Szam napisał(a):http://klubmolosow.pl/


a to ciekawe, bo ja znam doskonale tą stronę.
o ile dobrze umiem czytać to na stronie hodowli DW stoi: "Jesteśmy członkami Klubu Berneńczyka w Polsce ..."
a tu mowa o klubie molosa
czy ja upośledzona jestem czy tez wszystkie molosy to berneńczyki :roll: ;-)

a mam wrażenie że to jak z prostokątami, wszystkie kwadraty to prostokąty, ale nie każdy prostokąt kwadratem jest.
Wg mnie jeśli coś jest od wszystkiego to jest do niczego.

czy poza organizowaniem kilku wystaw klub ma założone jakieś cele (plany)??
Nie zauważyłam ;-) ale to pewnie przez brak okularów


Związek Kynologiczny w Polsce

Klub Molosów i Szwajcarskich Psów Pasterskich

03-802 Warszawa, ul. Lubelska 5/7

tel. +48/22/618 25 70, fax +48/22/ 618 26 62

konto: ING Bank Śląski 74 1050 1025 1000 0023 0027 0143

e-mail:
biuro@klubmolosow.pl

strona internetowa:
http://klubmolosow.pl
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Ania Gd » 2008-12-19, 16:36

Margo

Czy zechciałabyś "ująć to w słowa" i napisać taki wniosek; kilka zdań;
żeby każdy chętny mógł go sobie wydrukować i wysłać pocztą ?

Wiem, że przed Świętami pewnie też jesteś zagoniona, ale trzeba "kuć żelazo póki gorące" i są chętni.

Dziękuję
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Busola » 2008-12-19, 16:37

jeśli mogę dorzucić grosik - podpiszę .

apropos sprawdzania tatuaży - nie znam przepisu nakazującego weterynarzowi (nie mam na myśli tych uprawnionych ) sprawdzanie tatuażu u psa przybyłego na prześwietlenie :-| i "mój" wet też go nie zna.
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Margo » 2008-12-19, 16:38

Regulamin Klubu Rasy (grupy ras) - Komisji Zarządu Głównego ZKwP
Związek Kynologiczny w Polsce - Zarząd Główny
REGULAMIN KLUBU RASY (grupy ras)
Komisji Zarządu Głównego ZKwP
§ 1
Klub Rasy (grupy ras) - Komisja Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce jest organem doradczym
powoływanym przez Zarząd Główny w celu monitorowania sytuacji w rasie (grupie ras) i opracowywania
dla potrzeb Zarządu Głównego analizy i rozwiązań ewentualnych problemów w rasie (grupie ras).
§ 2
Klub jest Komisją Zarządu Głównego Związku Kynologicznego w Polsce i nie posiada osobowości prawnej.
§ 3
Klub jest powoływany i rozwiązywany przez Plenum Zarządu Głównego na podstawie postanowień Statutu
i Regulaminów Związku. Klub podlega Wiceprzewodniczącemu Zarządu Głównego ds.Hodowlanych.
§ 4
Klubem kieruje przewodniczący powoływany i odwoływany przez Plenum Zarządu Głównego oraz powoływani
w razie potrzeby na wniosek przewodniczącego Klubu wiceprzewodniczący i sekretarz.
§ 5
Główne zadania Klubu to:
- opracowywanie stanu hodowli na bazie danych z sekcji ras w Oddziałach ZKwP,
- zorganizowanie corocznie Wystawy Klubowej we współpracy z jednym z Oddziałów ZKwP, na której przyznawany
jest tytuł Klubowy Zwycięzca Roku,
- organizowanie na wniosek Zarządu Głównego, Kolegium Sędziów lub z własnej inicjatywy (za zgodą
Wiceprzewodniczącego ZG ds. Hodowlanych) seminariów, spotkań o charakterze informacyjno-szkoleniowym,
dotyczących hodowli i oceny rasy (grupy ras),
- opiniowanie na prośbę Kolegium Sędziów kandydatów na asystentów, sędziów i sędziów międzynarodowych,
- w miarę możliwości i potrzeb wydawanie pism klubowych,
- inne, wykonywane na polecenie Zarządu Głównego.
§ 6
Siedzibą Klubu jest macierzysty Oddział przewodniczącego Klubu.
§ 7
Działalność Klubu jest finansowana przez Zarząd Główny w oparciu o roczny plan i preliminarz finansowy
składany do 15 grudnia poprzedzającego roku. Koszty bieżącej działalności Klubu - refundowane okresowo
przez Zarząd Główny - pokrywa Oddział będący siedzibą Klubu. Klub korzysta z obsługi biurowej pracowników
biura Oddziału.
§ 8
Będąc Komisją Zarządu Głównego, a nie grupą członków, Klub nie organizuje walnych zgromadzeń ani
struktur charakterystycznych dla organizacji członkowskich, jednak pracuje na rzecz wszystkich członków
Związku Kynologicznego w Polsce, zainteresowanych daną rasą (grupą ras).
Wystawy oraz wszelkie inne imprezy organizowane przez Klub są otwarte dla wszystkich członków Związku
Kynologicznego w Polsce bez względu na ich ewentualną przynależność do innych Klubów przy Związku
Kynologicznym w Polsce.
§ 9
Niniejszy regulamin został zatwierdzony uchwałą Zarządu Głównego z dnia 23.02.2002 r. i wchodzi w życie
z dniem ogłoszenia.
Unieważnia się regulamin Klubu Rasy zatwierdzony w 1987 roku.
* * * * *
Data publikacji: 15.11.2002
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Duch Wrzosowisk » 2008-12-19, 17:01

Przecież Margo nie będzie pisała sama do siebie.Przecież jest sekretarzem tego Klubu.To my musimy napisać do niej.
Oczywiste jest ,że weterynarz ma obowiązek identyfikacji psa przed prześwietleniem,kiedy wynik ma dotyczyć wpisu do konkretnego rodowodu ,który wysyła do odczytu.Jest to tak pewne,że nie musi być ujęte w żadnych dodatkowych przepisach.
Duch Wrzosowisk
 
Posty: 92
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 17:40
Lokalizacja: Z Ciela ;]

Re: Linie berneńczyków w Polsce

Postprzez Margo » 2008-12-19, 17:12

Ania Gd napisał(a):Margo

Czy zechciałabyś "ująć to w słowa" i napisać taki wniosek; kilka zdań;
żeby każdy chętny mógł go sobie wydrukować i wysłać pocztą ?

Wiem, że przed Świętami pewnie też jesteś zagoniona, ale trzeba "kuć żelazo póki gorące" i są chętni.

Dziękuję


W zasadzie nie ma tu czego "ujmować w słowa"

Jeśli znajdą się chętni, wniosek należy skierować do Przewodniczącego Klubu.

My niżej podpisani wnioskujemy o:
1. ................
2. ................
3. ................

Z poważaniem,

- Imię i Nazwisko, oddział, nr legitymacji, własnoręczny podpis


W kwestii formalnej, decyzję o zatwierdzeniu czy też odrzuceniu wniosku nie podejmuje Klub tylko Główna Komisja Hodowlana, ponieważ Klub - Komisja podlega tejże.
Przewodniczący Klubu przekazuje taki wniosek do rozpatrzenia GKH.
W kwestiach hodowlanych podejmowanie jakichkolwiek decyzji leży w gestii tylko i wyłącznie Głównej Komisji Hodowlanej przy Zarządzie Głównym Związku Kynologicznego w Polsce.
Margo
 
Posty: 204
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości