Petycja do klubu o badania na ED itd.

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Barbapapa » 2010-09-03, 11:46

TAK, dobry pomysł.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Olcia » 2010-09-03, 12:02

Busola, bardzo miła niespodzianka :mrgreen:

Pozwolę sobie poprosić Was jeszcze o radę jako "doświadczonych we wnioskach".
W regulaminie jest zapis:
W rasach, u których dopuszczalny jest wynik C prześwietlenia na dysplazję, jeden osobnik z kojarzonej pary musi być wolny od dysplazji (wynik A i B).

Rozumiem zatem, że skoro ZK dopuszcza krycie B+C, to ograniczenie do rozmnażania B i C tylko z A jest już dużym wyzwaniem i raczej jeszcze ostrzejsze zapisy to porywanie się z motyką na słońce?
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez santa » 2010-09-03, 12:15

Busola dzieki za zaangazowanie, checi i pamiec o nas "malych" :-) :!:

Aga-2 i wlasnie chyba wszytsko rozbija sie o to, ze ja mam po prostu inne podejscie, bo bardziej stawiam na jakosc zycia a nie jego dlugosc - aczkolwiek rowniez oczywiscie bez popadania w skrajnosci. z wlasnego doswiadczenia wiem czym jest dlugotrwaly bol fizyczny, nieskuteczne leczenie i jak to wplywa na caly organizm i psychike. oczywiscie nie chodzi mi o to zeby takie psy usypiac, bo z tym mozna zyc, tylko po prostu w miare mozliwosci ograniczac ich rozmnazanie.

ale tak sobie tez mysle, ze moze roznica w naszym podejscu wynika tez z faktu iz u Bernow dlugosc zycia jest powaznym problemem, male szwajcary mimo wszytsko zyja dluzej.
Ostatnio edytowano 2010-09-03, 12:18 przez santa, łącznie edytowano 1 raz
santa
 
Posty: 843
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-28, 21:47

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-03, 12:16

Olcia, HD-C mozna kojarzyć tylko z HD-A :->

biorę sie do roboty :->

ale najpierw spacerek z burą suką ku wiatrakom 8-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-03, 16:54

Wniosek "dużych"
z lekka się w poście akapity rozjechały :oops: , ale o treść tu chodzi :->
Członkowie Związku Kynologicznego w Polsce
przynależący do Klubu Molosów
i Szwajcarskich Psów Pasterskich

Związek Kynologiczny w Polsce
Przewodniczący Klubu Molosów
i Szwajcarskich Psów Pasterskich
03-802 Warszawa, ul. Lubelska 5/7


Wniosek

My niżej podpisani członkowie Klubu świadomi zagrożeń hodowlanych spowodowanych przez dysplazję stawów biodrowych (HD) i łokciowych (ED) oraz przez osteochondrozę (OCD) dowolnego stawu, najczęściej barkowego lub łokciowego, kierując się dobrem ras Berneński Pies Pasterski oraz Duży Szwajcarski Pies Pasterski, nie chcąc pozostawać w tyle na tle organizacji kynologicznych w Europie i na Świecie wnioskujemy o rozszerzenie zakresu wymaganych badań przed dopuszczeniem psa/suki do hodowli.
Tylko eliminacja z hodowli obciążonych osobników pomoże w ograniczeniu występowania tych chorób wśród naszych ukochanych psów a także u kolejnych pokoleń. Wielu z nas przed dopuszczeniem psów/suk do hodowli wykonuje badania kontrolne w celu wykluczenia tych chorób, dlatego wg nas niezbędnym jest by owe badania stały się polskim standardem co w oczach członków organizacji kynologicznych w Europie i na świecie podniesie rangę i prestiż Związku Kynologicznego w Polsce.
Wychodząc naprzeciw hodowcom i właścicielom psów innych ras, my niżej podpisani członkowie Klubu powołując się na &1 Regulaminu Klubu Rasy (grupy ras) Komisji Zarządu Głównego ZKwP wnioskujemy o:

1. Wprowadzenie obowiązkowych badań w kierunku dysplazji biodrowej, łokciowej oraz w kierunku osteochondrozy stawu barkowego dla rasy Duży Szwajcarski Pies Pasterski.

2. Wprowadzenie obowiązkowych badań w kierunku dysplazji łokciowej oraz osteochondrozy stawu barkowego dla rasy Berneński Pies Pasterski.

3. Wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych dla powyższych ras polegających na:
a) Wykluczeniu z hodowli osobników obciążonych ciężką dysplazją biodrową (HD) i łokciową (ED) będących przedstawicielami rasy Duży Szwajcarski Pies Pasterski:
- dopuszczalne HD-A/B/C gdzie osobniki z wynikiem HD- B i C mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu biodrowego HD-A oraz
- dopuszczalne ED-0/1 gdzie osobniki z wynikiem ED-1 mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu łokciowego ED-0.
b) Wykluczeniu z hodowli osobników obciążonych ciężką dysplazją biodrową (HD) i łokciową (ED) będących przedstawicielami rasy Berneński Pies Pasterski:
- dopuszczalne HD-A/B/C gdzie osobniki z wynikiem HD-B i C mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu biodrowego HD-A oraz
- dopuszczalne ED-0/1gdzie osobniki z wynikiem ED-1 mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu łokciowego ED-0.

Jesteśmy przekonani iż wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych uwidoczni problem tych uciążliwych i bolesnych dla psów chorób genetycznych oraz w przyszłości pozwoli na znaczne ograniczenie ich występowania w populacji obu ras w Polsce.

Jednocześnie w pełni popieramy dążenia hodowców i właścicieli psów ras Appenzeler i Entlebucher wnioskujących o wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych dla tych ras.


Załączniki:
1. Lista wnioskujących.


wniosek "małych"
Członkowie Związku Kynologicznego w Polsce
przynależący do Klubu Molosów
i Szwajcarskich Psów Pasterskich



Związek Kynologiczny w Polsce
Przewodniczący Klubu Molosów
i Szwajcarskich Psów Pasterskich
03-802 Warszawa, ul. Lubelska 5/7


Wniosek

My niżej podpisani członkowie Klubu świadomi zagrożeń hodowlanych spowodowanych przez dysplazję stawów biodrowych (HD) oraz łokciowych (ED), kierując się dobrem ras Appenzeler oraz Entlebucher, nie chcąc pozostawać w tyle na tle organizacji kynologicznych w Europie i na Świecie wnioskujemy o rozszerzenie zakresu wymaganych badań przed dopuszczeniem psa/suki do hodowli.
Tylko eliminacja z hodowli obciążonych osobników pomoże w ograniczeniu występowania tych chorób wśród naszych ukochanych psów a także u kolejnych pokoleń. Wielu z nas przed dopuszczeniem psów/suk do hodowli wykonuje badania kontrolne w celu wykluczenia tych chorób, dlatego wg nas niezbędnym jest by owe badania stały się polskim standardem co w oczach członków organizacji kynologicznych w Europie i na świecie podniesie rangę i prestiż Związku Kynologicznego w Polsce.
Wychodząc naprzeciw hodowcom i właścicielom psów innych ras, my niżej podpisani członkowie Klubu powołując się na &1 Regulaminu Klubu Rasy (grupy ras) Komisji Zarządu Głównego ZKwP wnioskujemy o:

1. Wprowadzenie obowiązkowych badań w kierunku dysplazji biodrowej (HD) oraz łokciowej (ED) dla ras Appenzeler i Entlebucher.

2. Wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych dla powyższych ras polegających na wykluczeniu z hodowli osobników obciążonych ciężką dysplazją biodrową (HD) i łokciową (ED):
· dopuszczalne HD-A/B/C gdzie osobniki z wynikiem HD-B i C mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu biodrowego HD-A oraz
· dopuszczalne ED-0/1 gdzie osobniki z wynikiem ED-1 mogą być kojarzone jedynie z osobnikami całkowicie wolnymi od dysplazji stawu łokciowego ED-0.

Jesteśmy przekonani iż wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych uwidoczni problem tych uciążliwych i bolesnych dla psów chorób genetycznych oraz w przyszłości pozwoli na znaczne ograniczenie ich występowania w populacji obu ras w Polsce.

Jednocześnie w pełni popieramy dążenia hodowców i właścicieli psów ras Berneński Pies Pasterski oraz Duży Szwajcarski Pies Pasterski wnioskujących o wprowadzenie dodatkowych wymogów hodowlanych dla tych ras.




Załączniki:
1. Lista wnioskujących.


mam nadzieję że to ostateczna wersja :roll: pliiiiiiiz :oops:
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Leszczyna » 2010-09-03, 19:24

Popieram :-D Moje sunie zdrowe ( od dziś to wiem na 100%) obie HDA, ED 0/0 i OCD 0/0 :-D
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-03, 19:28

Leszczynka napisał(a):Popieram :-D Moje sunie zdrowe ( od dziś to wiem na 100%) obie HDA, ED 0/0 i OCD 0/0 :-D

BRAWO
Kaśka, przywracasz mi wiarę w ludzi (hodowców) :-D
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Olcia » 2010-09-03, 19:32

Busola, bardzo dziękuję za pomoc. Wszystko ok, tylko proszę o podwójne L w appenzeller.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Guard » 2010-09-03, 19:35

Czyli ostatecznie podzielone są cztery nasze rasy na dwa wnioski.
Ja myślałam, że w jedności siła, ale miejmy nadzieję, że nie mam racji.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Hekate » 2010-09-03, 19:38

Leszczynka napisał(a):Popieram :-D Moje sunie zdrowe ( od dziś to wiem na 100%) obie HDA, ED 0/0 i OCD 0/0 :-D

Kasiu super, gratuluje :-D
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Olcia » 2010-09-03, 19:51

Guard, też mam nadzieję, że nie masz racji ;-)
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-03, 20:05

Olcia napisał(a):Busola, bardzo dziękuję za pomoc. Wszystko ok, tylko proszę o podwójne L w appenzeller.

łoj, znaczy że na portalu również należy poprawić ;-) by nie zrobić błędu (o zgrozo) skopiowałam stąd: portal_page.36.php

Kinga, ależ robimy to wspólnie
Plusem jest to że tak naprawde jako członkowie klubu możemy podpisywać oba wnioski ;-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Katarzyna Saganowska » 2010-09-03, 20:09

Busola napisał(a):
Kinga, ależ robimy to wspólnie
Plusem jest to że tak naprawde jako członkowie klubu możemy podpisywać oba wnioski ;-)

Ty to masz łeb kobieto!! Sposobem ich mozna wziac!! Super pomysl.
Katarzyna Saganowska
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Busola » 2010-09-04, 11:03

Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Hekate » 2010-09-14, 10:56

i jak poszło zbieranie podpisów na klubówce?
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Barbapapa » 2010-09-14, 11:00

Wiem że Zuza uzbierała kilkanaście.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Olcia » 2010-09-14, 11:11

Mam 10 podpisów od "małych".
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Zuzanda » 2010-09-14, 11:20

Ja jestem w posiadaniu20 podpisów od BPP :-) :-)
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez kreska » 2010-09-14, 11:37

Zuzanda napisał(a):Ja jestem w posiadaniu20 podpisów od BPP :-) :-)

Ty tez zbieralas?? Ja sie nie podpisalam w sobote bo zapomnialam legitymacji i umowilam sie z Dorciaj na niedziele ale jej nie bylo :-( Alicja od Tori tez chciala sie w niedziele podpisac :!:
Mozna jakos doslac podpisana petycje?

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Petycja do klubu o badania na ED itd.

Postprzez Olcia » 2010-09-14, 12:01

Do kiedy zbieramy podpisy? Chciałabym wysłać kilka wniosków mailowo, ew. zebrać podpisy na kolejnych wystawach. Nie wiem tylko ile mam czasu.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości