Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-23, 11:18

witam wszystkich bardzo serdecznie.
czytam juz ktorys raz z kolei Wasze posty i jestem jeszcze bardziej zauroczona rasami Szwajcarskimi :-)
zamierzam zostac szczesliwa posiadaczką jedego z tych psiakow(suni) zastanawiam sie w dalszym ciągu nad 2 -Berneczyk czy Duzy Szwajcar? jezeli chodzi o wyglad zewnetrzny to obie rasy mi sie bardzo podobaja. jednak najwazniejsza jest sprawa charakteru psa.czytalam wiele artykulow czy opisow ksiazkowych i wynika z tego ze są bardzo do siebie podobne, jednak jak wiadomo teoria nie zawsze idzie w parze z praktyka..
widze ze jest tu duzo wlascicieli i hodowcow obu ras wiec bardzo Was prosze o rade i pomoc w wyborze psa na podstawie Waszych doswiadczen.
zaznaczam ze do strozowania mojego psiaka nie bede zatrudniala :-)
kilka lat aktywnie pomagalam w prowadzeniu zajec z dogoterapii(psy husky i golden) zamierzam swojego szwajcarskiego psiaka rowniez szkolic w tym kierunku,mam wiec pytanie ktora z tych dwoch ras nadaje sie do tego bardziej.poza tym dla siebie szukam "psa sygnalizującego" , wiem ze psem sygnalizujacym moze byc psiak kazdej rasy jednak mysle ze moze bardziej nadaja sie rasy psow strozujacych, ktore z wieksza uwaga pilnuja swego stada--wlasciciela w tym wypadku tez :mrgreen:
jestem zakochana we wszystkich rasach Szwajcarskich jednak jak wspomnialam nie moge zdecydowac sie na jedna z dwoch-berneczyk czy duzy szwajcar?
z gory bardzo dziekuje za pomoc :-)
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez Guard » 2009-06-23, 11:39

Sądzę, że właściciele berneńczyków, będą zachwalać swoje psy, a dużych szwajcarów swoje. Wszyscy jestesmy zakochani w szwajcarach. Ogólnie, obie te rasy mają podobne usposobienie i powinny spełniać Twoje oczekiwania. Mamy na forum psy pracujące w dogoterapi z obu ras. Z racji wiekszej popularności, berneńczyków pracujących jest więcej. Myślę, że powinnaś odwiedzić kilka domów, gdzie są te rasy, na własne oczy przekonać się, porozmawiać z właścicielami. Poświęcić na decyzję więcej czasu i mieć własne przekonanie o słusznym wyborze.
Nie wiem z jakiego rejonu Polski pochodzisz. Ja mieszkam w okolicy Poznania i zapraszam do siebie wszystkich miłośników dużych szwajcarów na pogawędkę. Oferuję pieszczoty trzech panienek szwajcarskich i jednego labradora. Na miejscu kawa i ciasto, a na wynos kupa włosów na ubraniu. :-)
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-23, 11:58

bardzo dziekuje za odp.i za zaproszenie:-) jednak ja jestem z poludnia poludnia:-) z podbeskidzia:-) wiec do Poznania kawalek drogi, ale kto wie, jak pojade zwiedzic troche wiecej Polski to moze zawitam-Poznan podobno sliczny i koziolki tez:-)
co do ras to masz racje, tez tak myslalam, ze kazdy swoje chwali:-)jednak moze jest jakas roznica w charakterze? ktorys jes bardziej zywiolowy? inny spokojny?no ale to tez prawdopodobnie zalezy od osobowosci juz psiaka i jego temperamentu..
moja decyzja musi byc bardzo przemyslana a ze jestem osoba ogolnie niezdecydowana to potrzebuje wiecej czasu..
jednak psiaka i tak zamierzam zakupic dopiero w przyszlym roku,najpierw musze troche zorganizowac swoje zycie i sie troszke bardziej ustabilizowac i do posiadania psa w domu przygotowac:-)
wiec powoli ,powoli, i racja, jak w sierpniu pojade do Polski to zrobie sobie mala wycieczke po psich domach ;-)jesli ktos jest tu z poludnia i ma szwajcary i ma chec je przedstawic to chetnie sie "wprosze" na obejrzenie bernenczyka czy duzego szwajcara:-)
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez Hekate » 2009-06-23, 12:07

my jesteśmy ze śląska, ale napisz kiedy będziesz w Polsce to postaramy się jakiś śląski spacerek zorganizowac na którym znaleźliby się przedstawiciele i bernusiów i dużych ;-)
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-23, 12:11

byloby naprawde swietnie :-)
dziekuje za pomysl :-)
ja planuje przyjazd w 2 i 3 tyg sierpnia ale jeszcze nie mam kupionego biletu wiec nie jest pewne, jednka jak tylko bede znac dokladna date to dam znac :-)
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez iwona_k1 » 2009-06-23, 14:39

My też zapraszamy!!!!Mieszkamy w Sosnowcu!To od Cieszyna godzinka drogi.Mamy dwupak mieszany :-P
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez iwona_k1 » 2009-06-23, 14:40

Upps!Ale wtedy będziemy na urlopie :-/
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez daria » 2009-06-23, 14:51

Witaj jeśli macie warunki to kupcie berniołka i dużego :mrgreen: a tak na poważnie to masz dylemat ,oba szwajcary są super lecz jeśli masz rok to napewno się w końcu na jakiegoś zdecydujesz,na tym forum jest mnóstwo wspaniałych i serdecznych ludzi napewno ci doradzą,ja mogę ze swojej strony zaprosić Cię do Gdańska poznać nasze trójmiejskie szwajcary :-)
Avatar użytkownika
daria
 
Posty: 5439
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-16, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Cometa Balticanis (Birma)

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez magat » 2009-06-23, 15:20

klimela napisał(a):jednak moze jest jakas roznica w charakterze? ktorys jes bardziej zywiolowy? inny spokojny?no ale to tez prawdopodobnie zalezy od osobowosci juz psiaka i jego temperamentu..


-))))nie mam duzego doświadczenia hodowlanego , ale sądząc po mojej czwórce, charaktery moga czasami bardziej róznic sie w jednym miocie niż u dwóch psów w obu rasach- różnice fizyczne to pestka w porónaniu z rożnicami w usposobieniu i temperamencie nawet w jednej rasie ;-) .
Avatar użytkownika
magat
 
Posty: 698
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-23, 08:53

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez Apcik » 2009-06-23, 15:26

no no no widzę jakiegoś Cieszyniaka wkońcu :mrgreen: :mrgreen:
i oczywiście spacerki w Cieszynie też się odbywają (bywał nawet duży szwajcar :->
Avatar użytkownika
Apcik
Moderator Działu
 
Posty: 2985
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-15, 23:19
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków
psy: Cezary

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-23, 16:05

dziekuje za zaproszenia ;-)
napewno sie spotkam z psiakami i wlascicielami jak bede w Polsce-wiem ze wakacje ale moze bedzie okazja:-)
Cieszynianka ze mnie teraz glownie sercem niz cialem ;-)mieszkalam 6lat w Cieszynie w czasie studiow a teraz czesto tam powracam:-)
ale i tak mieszkam od Cieszyna "rzut beretem" ;-)
a w Bernusiu sie zauroczylam jak poznalam psa mojej sasiadki -nazywa sie Cezar :-) i jest kochany, jak rozpracuje tę stronke to wkleje pare fotek Cezara z moja bratanica :-)
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez Apcik » 2009-06-23, 16:16

oo jak miło.. moje psisko to też Cezar a od uniwersytetu mieszkam 5 min drogi na piechotkę :-P :lol: :lol:
więc zapraszam na spotkanie.. jednak ja do Cieszyna wrócę dopiero w połowie września... ;-)
Pozdrawiam serdecznie

a tu najnowsza instrukcja dot. wstawiania zdjęć :mrgreen:
viewtopic.php?f=55&t=3396&p=145611#p145611
Avatar użytkownika
Apcik
Moderator Działu
 
Posty: 2985
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-15, 23:19
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków
psy: Cezary

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-23, 16:39

dzieki Apcik za pomoc:) mam nadzieje ze zdjecia beda widoczne:-)


Obrazek
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-23, 16:42

nie, no chyba mi nie wyszlo :-( a robilam wg instrukcji..
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-23, 16:43

moze tym razem sie uda..

Obrazek
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-23, 16:47

jak sie juz udalo to wklejam jeszcze 2:-)


Obrazek

Obrazek
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez daria » 2009-06-23, 21:00

Moja Birma uwielbia moje dzieciaki i jak na nich patrzę jak się bawią, karmią,to przyznam że mnie to wzrusza,czy to bedzie bernuś czy też duzy to napewno będziecie szczęśliwymi ludzmi posiadając takiego psijaciela :-D
Avatar użytkownika
daria
 
Posty: 5439
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-16, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Cometa Balticanis (Birma)

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez Hekate » 2009-06-23, 21:51

ja ci mogę jeszcze bałagan w głowie powiększyć że fantastyczne o podobnym do bernusia charakterze są landseery :mrgreen:
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez dorciaj » 2009-06-23, 22:08

Hekate napisał(a):... o podobnym do bernusia charakterze są landseery :mrgreen:

no a Ta swoje... :-P

Ja na chwilę obecną mam bernusia. Duże szwajcary też bardzo mi się podobają. Oj gdybym teraz się miała decydować na rasę to chyba byłby duży... :->
Patrząc na codzienną "obsługę" to przynajniej mniejby ręce od szczotkowania kłaków bolały :mrgreen:
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Bernenczyk czy Duzy Szwajcar?

Postprzez klimela » 2009-06-24, 11:07

Dziekuje wszytskim za odpowiedzi :-)
z tymi landseerami to naprawde mozna namieszac w glowie bo piekne sa- takie misie :-)
jednak moja druga polowa woli tricolora wiec niestety ( a moze na szczescie majac na uwadze moje niezdecydowanie :-D pozostaly 2- bernus i duzy :-)

. Duże szwajcary też bardzo mi się podobają. Oj gdybym teraz się miała decydować na rasę to chyba byłby duży... :->
Patrząc na codzienną "obsługę" to przynajniej mniejby ręce od szczotkowania kłaków bolały :mrgreen:


no wlasnie a moj chlopak na to ze tricolor i mniej wlochaty.. no i rozumiem bo chyba mniej "brudzący" i mniej czasochlonny jest duzy szwajcar..ale...w takie futro Bernenczyka sie przytulic..ehh. coz za ciezkie decyzje.. :-)
ale macie racje ze najpierw musze psiaki sama poznac na zywo (Bernusia mojej sasiadki juz znam-ale z checia poznam inne :-) )
i jak juz decyzja zapadnie o psiaku to potem tylko czas znalezc hodowce, mam nadzieje ze znajde moze i na tym forum ;-)
pozdrawiam z upalnej Italii ( a w Polsce podobno ciagle pada :-( )
aha, jeszcze te psiaki w Afryce to mnie bardzo zaskoczyly :-) ale jak im dobrze, to czemu nie :-)
i co do tego przystosowania sie psow, to chyba tez funkcjonuje.. :-)
klimela
 
Posty: 16
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-07, 21:31
Lokalizacja: Zabrzeg k.Czechowic-Dz/Cieszyn/Genua
psy: .

Następna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości