otyłość wśród Bernów

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

otyłość wśród Bernów

Postprzez Drixon » 2010-04-06, 22:01

Ja wiem marudzę, tylko ostatnio mnie zastanawia skąd mamy taką rozpiętość wagową u Bernów - skąd biorą się szczeniaki ważące w wieku 7 tygodni po 12 kilo :shock: , skąd doroślaki ważące po 60kg :shock: - skąd Berneńska młodzież z falującym pod futrem tłuszczem :roll:
Uczyli mnie, że Bern jako molos ma być 'chudo' prowadzony bo to lepiej dla stawów, szkieletu itp.
Może zaznaczyć trzeba że otyłość nie jest to jedynie problem związany z zewnętrznym wyglądem. Otyłość może doprowadzić do wielu schorzeń, takich jak: zaburzenia czynnościowe, metaboliczne, cukrzyca, schorzenia ortopedyczne, nowotwory oraz choroby układu krążenia, oddechowego i moczowo-płciowego. Z kolei niedoczynność tarczycy i nadczynność kory nadnerczy predysponują do otyłości. Występowanie tych dolegliwości znacząco wpływa na długość życia czworonoga.
Prawidłowa masa ciała u psa to :
Żebra niewidoczne, ale dobrze wyczuwalne, pokryte cienką warstwą tkanki tłuszczowej, podkasany brzuch
Nadwaga:
Żebra słabo wyczuwalne pod skórą, pokryte wyraźną warstwą tłuszczu, nieznaczne podkasanie brzucha, niewidoczna talia
Otyłość:
Żebra niewyczuwalne lub bardzo słabo wyczuwalne, brak talii, brzuch zaokrąglony, widoczne pokłady tłuszczu w okolicach lędźwi i u nasady ogona. Trudności w poruszaniu i higienie, słaba kondycja.

może trzeba się zastanowić czy naprawdę tak kochamy Nasze psy że pasiemy je bez umiaru i rosną wszerz w rozmiar XL...
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Wydra » 2010-04-06, 22:12

Wiśta,Wio-łatwo powiedzieć :-( Moim burakom daję karmę Bozitę Light a do tego tylko 80% należnej porcji i co?
Dino trzyma się w normie ale Bianka niestety jest utyta :-( a taka chodzi głodna, ze chyba niebawem tynk ze ścian będzie obgryzać. ;-) Spacery ma codziennie,jednak ganiać tyle co młodzież nie chce :-( i co ja mam z tym zrobić?
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez iwona_k1 » 2010-04-06, 22:16

Ania,a może chodzi o to że grubsza kość więcej waży?Nie wiem :-(
Zornik po kastracji i nie wiem czy mu tego testosteronu nie zacznę jakoś podawać...bo już nie mam siły.Boję się,że głodzę psa ale chyba nie skoro tłuszcz ma a żebra niewyczuwalne to znaczy,że zbyt duże racje żywieniowe... :-/ podaję
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Drixon » 2010-04-06, 22:23

trochę o otyłości i odchudzaniu
i tu też z Theriosa
nic mądrego nie wymyślę jedynie sama się zastanawiam jak pomóc rasie :roll:
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Magda » 2010-04-06, 22:48

Jak już wiele razy pisałam, uważam, że nie powinno się stwierdzać nadwagi/niedowagi u psa patrząc na cyferki na wadze. U ludzi coraz częściej mierzy się poziom tkanki tłuszczowej, bo czasami jej nadmiar mają osoby, które wagowo mieszczą się w normie i na odwrót - osoby o potężniejszej sylwetce czy bardziej umięśnione mogą nie mieć tłuszczu a ważyć więcej.. Można to zauważyć choćby u sportowców. Mój pies waży 60 kg, a nie ma grama tłuszczu, wszystkie żebra sterczą, dużo się rusza i nie jest przekarmiany, dlatego absolutnie nie sugerowałbym się wagą a wyglądem i kondycją psa.
Avatar użytkownika
Magda
 
Posty: 3392
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:35
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Wydra » 2010-04-06, 23:03

Magda! zgadzam się z Tobą.Dino jest potężnym psem o grubych kościach i jego waga wcale mnie nie martwi.Jednak Bianusia na prawdę jest tłusta i ma problemy z wstawaniem i tak jak Iwoną,mam wyrzuty sumienie, że głodzę bidulę.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez EwaM » 2010-04-06, 23:44

Ja mam pod tym względem problem z Nerą.Przekarmiona nie jest na pewno.Ona uważa,że jest niedożywiona i ciągle żebrze,bo głodna :mrgreen: Ja mam wyrzuty sumienia,że może faktycznie głodzę psa i jeszcze jakiejś anemii dostanie albo co (tfu,tfu). Nera je mniej niż Bora-bokserka i Nera jest grubas,a Borcia to takie drobniutkie,rude stworzonko.Właściwie miniaturka prawdziwego boksera :mrgreen:I tym bardziej dziwi mnie to zjawisko.Może to sprawa przemiany materii? Ruchu mają sporo.Fakt,że Nera bardziej leniwa.Na dodatek wkrada nam sie efekt jojo :mrgreen: co już Nerci żebra można wyczuć i zgrabna się zrobi,to za chwilę znowu niedżwiedzisko ;-)
Avatar użytkownika
EwaM
 
Posty: 2852
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-13, 15:40
Lokalizacja: okolice Warszawy
psy: Nera-prawie BPP i Bora-prawie bokser:))))

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Majszczur » 2010-04-07, 00:04

Prawidłowa masa ciała u psa to : (...) podkasany brzuch
o ile mi wiadomo podkasanie u berneńczyka jest niepożądane ;-)

Wszystko zależy od predyspozycji danego osobnika.
Berta była potwornym niejadkiem :roll:
ale według mnie wyglądała bardzo dobrze, wg niektórych sędziów miała "młodzieńczą budowę", wg weta-ortopedy dla zdrowotności stawów nadawała się do przejścia na dietę, a ważyła przy wzroście 64cm 39 do 41 kg... to dużo? chyba raczej nie, ale za mało chyba też nie ;-)
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Drixon » 2010-04-07, 07:17

Majszczur napisał(a):
Prawidłowa masa ciała u psa to : (...) podkasany brzuch
o ile mi wiadomo podkasanie u berneńczyka jest niepożądane ;-)

Wszystko zależy od predyspozycji danego osobnika.

Dolna linia i brzuch: Od klatki piersiowej lekko wznosząca się ku tylnym kończynom
a więc lekko podkasany, natomiast utarło się w interpretacji wzorca że podkasanie jest wadą (nie wymienioną we wzorcu ;-) )
Magda i fajnie że napisałaś że to osobnicze cechy,bo i z pewnością też ma to znaczenie -ale wystarczy zajrzeć do wątku wiek,waga,wzrost i człowiek zaczyna myśleć że szczeniak w wieku kilku miesięcy powinien ważyć 40kilo :shock: ...
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Cefreud » 2010-04-07, 07:40

bo ten wątek powoli zaczyna przypominac wyścigi.Zwłaszcza wśród nowych użytkowników pojawia się taka tendencja.Po jakimś czasie słabnie nie mniej jednak jest.Dla mnie ten wątek wymusza rywalizację... :evil:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez PaniBisiowa » 2010-04-07, 07:42

Cefreud napisał(a):bo ten wątek powoli zaczyna przypominac wyścigi.Zwłaszcza wśród nowych użytkowników pojawia się taka tendencja.Po jakimś czasie słabnie nie mniej jednak jest.Dla mnie ten wątek wymusza rywalizację... :evil:

Też odniosłam, niestety, takie wrażenie.... :roll:
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Barbapapa » 2010-04-07, 08:35

A moi panowie schudli, Anubek waży około47, Chivek prawie 50kg. Obecnie nawet Chivek ma talię. Poprostu chłopcy chodzą "głodni" , mają dzienną porcję 1kg na łep żarełka i Ż A D N Y C H SZKOLEŃ ZE SMACZKAMI.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Anuta » 2010-04-07, 08:59

Barbapapa napisał(a): chłopcy chodzą "głodni" , mają dzienną porcję 1kg na łep żarełka...

1 kg czego, nieśmiało zapytam, bo wg mnie to BARDZO dużo. Astra je 180g RC dziennie (no i kilka smaczków za dobre zachowania :oops: ), a i tak ma nadwagę (żeberka wyczuwalne z trudem, choć wcięcie ma).
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Majszczur » 2010-04-07, 09:29

Cefreud napisał(a):bo ten wątek powoli zaczyna przypominac wyścigi.Zwłaszcza wśród nowych użytkowników pojawia się taka tendencja.
Tylko zwróćcie uwagę, że tą tendencję podkręcają niektórzy hodowcy fanatycznie preferujący potężne egzemplarze :-/ Nie raz pojawiały się "autorytatywne" komentarze choćby w miotach aktualnych, że ten czy tamten maluch jest wątły, ma zbyt niską wagę i warto się nim bardziej zaopiekować kulinarnie. Wielu nowych użytkowników chłonie takie sugestie i bez namysłu przenosi je na swojego szczeniaka, bez zachowania zdrowego rozsądku, a optymalna waga nie zależy przeciez tylko od jednego czynnika ;-)
Powtórzę - dr Sterna sugerował mojej suni zrzucenie kilku kilo choć "na oko" nie była przysadzista, natomiast jeden sędzia najchętniej przesunął by ją na ring psów wyścigowych :roll: :lol: Ja wybrałam- zaufałam sprawdzonemu lekarzowi - jest dla mnie bardziej opiniotwórczy :-P Zależy na czym komu... zależy ;-)
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2010-04-07, 09:41

Brawo Magda, brawo Anka za wątek!
Podobnie jak Karolina uważam wątek 3xW za licytację: kto silniejszy, kto lepszy...

a klasyk już dawno mówił:
"Im większy i cięższy pies, tym mocniej uderza o ziemię" :-(
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Vel_Pan_Rekin » 2010-04-07, 09:44

Anuta napisał(a):
Barbapapa napisał(a): chłopcy chodzą "głodni" , mają dzienną porcję 1kg na łep żarełka...

1 kg czego, nieśmiało zapytam, bo wg mnie to BARDZO dużo. Astra je 180g RC dziennie (no i kilka smaczków za dobre zachowania :oops: ), a i tak ma nadwagę (żeberka wyczuwalne z trudem, choć wcięcie ma).


Jola chyba nadal BARF-em karmi...
Avatar użytkownika
Vel_Pan_Rekin
 
Posty: 1763
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 06:34
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez iwona_k1 » 2010-04-07, 09:52

Talię to my już mamy ale żeber nadal nie... Przy wadze 40 kg.Chyba już nigdy nie wykastruję psa... :roll: :-( :cry:
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez daria » 2010-04-07, 10:06

Moja sucz po zimie ma do zgubienia jakieś 2-3kg,,generalnie raczej wolę trzymać ją chudo
Avatar użytkownika
daria
 
Posty: 5439
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-16, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Cometa Balticanis (Birma)

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Barbapapa » 2010-04-07, 10:26

Tak moje psiaki są na BARF-e. Dzienna porcja to 2-3% wagi ciała. Moje mają 2%.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: otyłość wśród Bernów

Postprzez Cefreud » 2010-04-07, 10:42

Joluś- Anu na pewno głoduje! Naślę na Ciebie Matyldę ;-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Następna strona

Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości