Berneńczyk kontra owczarek

Wszystko na temat hodowli Berneńczyków, a także dyskusje na temat rasy

Moderator: Halina

Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez ness15831 » 2011-04-11, 15:41

Hej, tak się zastanawiam czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć ( jeśli ma jakiekolwiek doświadczenie w tym temacie )
Czy są wielkie różnice w utrzymaniu beneńczyka pomiędzy owczarkiem niemieckim ?
Zawsze stać nas było na utrzymywanie naszej Selli [*] owczarka, nie mówię tu tylko o jedzeniu ale także o lekarzu, lekarstwach, zabawkach itp . Pytam się dlatego, że mojemu przyszłemu pieskowi chcę zapewnić godny dom, pełen ciepła, miłości i pełnego brzuszka ;D
Avatar użytkownika
ness15831
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-04-09, 16:16
Lokalizacja: Bory Tucholskie
psy: BPP Amanda

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez Poker » 2011-04-11, 16:18

Nie ma :-P
worek dobrej karmy ( 15 kg) na miesiąc zjada i jeden i drugi, żywienie podobne, bern dorosły dzienna dawka w dwóch porcjach (skret zoładka) , rodzaj karmy zależy od aktywności osobnika
pielegnacja sierści jest ciut inna, berna należy wyczesywać bardzo regularnie (chyba że Wasza sunia była owczarkiem długowłosym, to znacie wymagania długiego włosa)
rodzaj aktywności berna nalezy dostosować do ... berna - polecam dział szkolenie
weterynarz: koszty zdrowego takie same, chorego ... też takie same, jesli chodzi o dysplazję (wspólna dla bernów i owczarków) inne choroby nie wiem , mój na szczęście zdrowy
fajna odmiana po owczarku bernuś
przetestowałam i polecam :-D
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez DolceVita » 2011-04-11, 17:08

I ja przetestowałam, mój Max odszedł za TM w wieku 13,5 roku. W pełni zgadzam się ze zdaniem mojej przedmówczyni i polecam taką zmianę ;-)
DolceVita
Moderator
 
Posty: 902
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-10, 10:55
Lokalizacja: Tarnów
psy: Demi (DolceVita Stróż Zagrody) (*),Mia i Figa

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez saba&mlis » 2011-04-11, 17:10

Tak jak napisal Poker generalnie podobnie, tyle ze berny to dosc chorowita rasa, a leczenie i badania drogi (pewnie ON-ki tez maja swoje slabe strony). Podam przyklady moich bernenczykow : tydzien leczenia Bona (badania, leki i kroplowki) to ok 1000zl, niestety mimo intensywnego leczenia psiak odszedl. Nie mogac zyc bez psa adoptowalam Sabe ktora po kilku miesiacach pobytu u nas dostala skretu zoladka, sama operacja kosztowala 900 plus pobyt kilka dni w szpitalu po 100-150zl za dzien. Na szczescie Sabe udalo sie uratowac.
Nikomu nie zycze takich przezyc, ale z czyms takim niestety trzeba sie liczyc.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez Cefreud » 2011-04-11, 17:38

w dziale hodowlane dylematy masz podane koszty utrzymania berna-od mojego skrajnego przypadku PanaAlergia do przypadku psów jadających odpady rzeźne.
Koszt lekarza pewnie taki sam -obie rasy są duże.Koszt odrobaczenia mojego szkota to 10 zł a berna około 100 ;-)
Nie wiem jak onki ale berny mają spore obciążenia genetyczne chorobami, więc z tym musisz się liczyc.Moj pies jest pewnie ewenementem i praktycznie mieszka u weta ale są na forum psy,które weta odwiedzają tylko na szczepienia.
A charakter tych dwóch ras to pewnie jak porównywanie koloru białego z czarnym, choć mamy na forum pracujące benki, ale w mniejszości.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez anula » 2011-04-11, 18:29

Myślę, że koszty utrzymania porównywalne, charaktery zgoła odmienne.
Tak z innej beczki, Karola czym odrobaczasz Freuda? 8-)
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez Cefreud » 2011-04-11, 19:30

ostatnio dolpacem ale standardowo aniprazol lub veromox(chyba nie pokręciłam) 3 dni i po 2 tygodniach powtórka i tak raz na 6 mc
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez anula » 2011-04-11, 20:07

Póki co moje tańsze w odrobaczaniu ;-) tfu tfu
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez ness15831 » 2011-04-12, 00:05

Dziękuję z całego serca za wszystkie odpowiedzi, które napewno ucieszą rodziców ; D
I zazdroszczę wszystkim, którzy mają już swojego benia ; )
Od dłuższego czasu przeglądam to forum i muszę przyznać z rozbrajającą szczerością, że jesteście wspaniali. Każdy pomaga tu sobie jak tylko potrafi i zawsze widzę dużo chętnych do pomocy ; )
Mam nadzieję, że szybko się tu z Wami zapoznam ; )
Avatar użytkownika
ness15831
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-04-09, 16:16
Lokalizacja: Bory Tucholskie
psy: BPP Amanda

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez dorciaj » 2011-04-12, 12:30

U nas też był ON-ek. Koszt utrzymania do 3 roku życia taki sam jak standartowego jednego berna. Potem jak Hermes zachorował koszt utrzymania był taki jak miesięcznie teraz wydaję na 3 psy :roll:
I choć jestem totalnie bernomanniaczką 8-) z małą domieszką dobkowatości 8-) to uważam ON-ki za "nad-psy".
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez ness15831 » 2011-04-12, 15:32

Dziękuję wszystkim za udzielone rady, rodzice napewno się ucieszą ; )
Avatar użytkownika
ness15831
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-04-09, 16:16
Lokalizacja: Bory Tucholskie
psy: BPP Amanda

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez Dagata » 2011-04-12, 20:33

:) Również mam doświadczenie z owczarkami niem. i bernuśkami, także potwierdzam wszystko co napisali moi przedmówcy :-) Każda rasa ma swoje plusy i minusy. Onki może dłużej żyją, bernuśki są bardziej wrażliwsze, czasem onki potrzebują większej dyscypliny, ale i u bernulków zdarzają się "mocniejsze charaktery", ale i tak uważam - że wszystko zależy od wychowania, miłości i czasu jaki się poświęca pieskowi!
U nas onek żył przeszło 12 lat, był świetnym, wiernym psem; potem pojawiła się berneńka i pomimo jej ciężkiej choroby i walki o życie - znóww naszym domu jest bernuś, dla mnie najlepsza rasa :) ale na onki nadal zerkam z zachwytem :)
Pozdrawiam i czekam na wieści o nowym piesku!
Avatar użytkownika
Dagata
 
Posty: 741
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-18, 00:20
Lokalizacja: Śląsk Cieszyński
psy: Nemo, Noemi [*]

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez P.P. » 2011-04-13, 00:39

Pozwolę sobie wtrącić " trzy grosze " .Może w samym utrzymaniu nie ma wielkiej różnicy ,ale ... !!!
ON - ek to pies potrzebujący !!!!!!!! naprawdę duuuuuuużo ruchu ,bez tego psiak staje się apatyczny i nabiera wagi .
Moja Saba mimo diagnozy " śmierć - nowotwór " zachowuje cudowną kondycję i jest w stanie przebiec codziennie 30 km nie za ,ale grubo przed rowerem !!!!!!
Pod względem potrzeby ruchu ON - ek jest psem baaaaaardzo wymagającym .
Avatar użytkownika
P.P.
 
Posty: 1966
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-30, 21:47

Re: Berneńczyk kontra owczarek

Postprzez Wydra » 2011-04-13, 00:59

Bezwzględnie zgadzam się z Przemkiem.Mieliśmy ONka Toresa, Tyle czasu co Przemek Sabie my nie poświęcaliśmy ale jednak trzeba było mu czasu poświęcić o wiele więcej niż bernusiom.Tores po 3 godzinnym ostrym spacerze wracał do domu żywczyk, dalej skory do zabawy a moje Bernusie pokotem leżą następne 3 godziny :lol: :lol:
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0


Powrót do Berneński Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości