Spondyloza u psa

Moderator: Anirysova

Re: Spondyloza u psa

Postprzez MB » 2016-02-03, 20:17

W Czechach właściciele którejś z ras, chyba owczarek belgijski (nie jestem pewna) robią badania w kierunku spondyloartrozy - jest to po prostu zdjęcie RTG kręgosłupa.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Spondyloza u psa

Postprzez annasm » 2016-02-03, 20:17

Dowiedz sie proszę.
Z info na stronie ojca miotu wynika że miał on wykonane badanie rtg w wieku 1,5 roku i na tej podstawie wykluczono spondylozę.
http://www.combozladerova.cz/images/dok ... etreni.pdf
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Spondyloza u psa

Postprzez Barbel » 2016-02-03, 22:12

Ania - w podlinkowanym dokumencie jako próbka występuje slina (wymaz z jamyn ustnej)
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Spondyloza u psa

Postprzez MB » 2016-02-03, 22:43

Barbel napisał(a):Ania - w podlinkowanym dokumencie jako próbka występuje slina (wymaz z jamyn ustnej)

To na cystinurię, na spondylozę tak jak pisałam RTG.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Spondyloza u psa

Postprzez annasm » 2016-02-04, 00:19

Barbel napisał(a):Ania - w podlinkowanym dokumencie jako próbka występuje slina (wymaz z jamyn ustnej)

Tam jest kilka certyfikatów. I na cystynurie i na DM i rtg na HD i OCD i spondylozę własnie.
Nie znam się na spondylozie.
Na szybko przejrzałam pare artykułów. Pisza o mozliwym podłozu genetycznym ale nigdzie nie znalazłam konkretów. same ogólniki.
Natomiast wydaje mi się że wykluczenie spondylozy rtg robionym w wieku 1,5 roku jest mało wiarygodne. Ponieważ zmiany które powoduja dolegliwosci i uszkodzenia narastaja z wiekiem i nie choruja młode psy. Chyba że zmiany sa widoczne juz u młodych psów. A tego tez nie znalazłam. Żeby takie stwierdzenie potwierdzic trzeba by miec duży materiał porównawczy - czyli wiele psów które miały wykonany rtg w wieku np półtora roku i potem w wieku 6-8 lat. I wtedy moznaby porównac czy jakiekolwiek zmiany w rtg w tak młodym wieku daja mozliwośc przewidywania rozoju spondylozy.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Spondyloza u psa

Postprzez AT » 2016-02-04, 14:23

Moim zdaniem spondylozy nie można zdiagnozować na podstawie rtg u psa w młodym wieku. Mufka miała całą masę badań żeby poznać przyczynę padaczki między innymi prześwietlenie kręgosłupa, rezonans... wszystko to w wieku 2-3 lat. Poza wodogłowiem żadne badania nic nie wykazały...
Wydaje mi się, że spondyloza jest częstą chorobą psów starych. Nasza psia sąsiadka (niezbyt duży mieszaniec w ,,przeliczeniowym" wieku podobnym do Mufki) też ma zdiagnozowaną spondylozę i w pampersach chodzi...

Dzięki wszystkim za dobre myśli
Mufka miała kilka fajnych dni, wczoraj było gorzej... Niestety pęcherz nie działa jak trzeba, wczoraj była cewnikowana pomimo tego, że ja ją ,,wysikuję" miała w sobie całkiem sporo moczu. Nie wiem czy coś jej tym cewnikowaniem przy okazji ,,przepchali'' ale dziś na spacerku udało jej się kilka razy samodzielnie siknąć.
Psychicznie to jest cały czas ta sama świruska do której nie dociera fakt upływającego czasu... Popędza mnie szczekaniem jak za wolno ubieram buty przed spacerkiem... tył jej chodzi jak pijany zając ale najchętniej to by poszła na spacer nie wiadomo gdzie i strzela focha jak z nią wracam...
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Spondyloza u psa

Postprzez saganka2 » 2016-02-04, 15:12

I najważniejsze, że Muffka się nie poddaje! Trzymam za słodką wariatkę!!

Co do rtg - my też się badaliśmy w młodym wieku, a spondyloza wyszła przez przypadek przy okazji skrętku żołądka, gdy poszukiwaliśmy przyczyn bóli, w wieku 6 lat. Przed śmiercią, gdy musieliśmy sprawdzić, czy Bruno ma przerzuty, zmiany były oglądane jeszcze raz - były dokładnie takie jak 3 i pół roku wcześniej. Bruno miał spondylozę bezobjawową. Dożył prawie 10 lat. Przypuszczam, że to wszystko jest dużo bardziej skomplikowane, niż tylko genetyka.. Genetyka pewnie też.
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Spondyloza u psa

Postprzez anula » 2016-02-05, 10:13

Ciężko mi się to czyta... ale zdaje się że to znacznie częstszy problem niż mi się wydawało. Ostatnio jakoś dużo tych przypadków spondylozy :(
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Spondyloza u psa

Postprzez Barbapapa » 2016-02-05, 10:51

Wcześniej też było sporo, tylko.... Pojedyncze osoby o tym mówiły. Odnoszę wrażenie że to jest tak jak z histo kilka lat temu. Wtedy słyszało się że pies wpadł pod samochód, babeszja ....
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Spondyloza u psa

Postprzez saganka2 » 2016-02-05, 15:44

NIe, to po prostu problem psów starszych, a tych kiedyś było stosunkowo mniej. Myślę, ze i tak, patrząc na liczbę bernów, apogeum zachorowań przed nami.
NO i jest jeszcze kwestia coraz lepszej diagnostyki i świadomości właścicieli, którzy drążą problem - to tez wpływa na to, ze więcej róznych przypadków chorobowych jest nagłaśnianych
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Spondyloza u psa

Postprzez wiki1710 » 2016-02-05, 16:17

U Nelly spondyloza potwierdzona badaniem RTG przed ukończeniem 3-go roku życia. Może to przypadek osobniczy, ale to też daje jakieś podstawy sądzić, że nie jedynie wiek ......
Avatar użytkownika
wiki1710
 
Posty: 549
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-06-04, 13:52
psy: Nelly (DSPP), Layla (BPP)

Re: Spondyloza u psa

Postprzez Milla » 2016-02-05, 17:03

Też nie łączylabym tak całkiem spondylozy z wiekiem, u Boniśki wyszła przez przypadek, gdy ta do mnei trafiła i po prostu zaordynowałam wetowi przegląd ogólny bo się panicznie obawiałam histio...
Futro miało wtedy lat 5 i zmiany które nie wskazywały by pojawiły się niedawno.
Fakt, że suka objawy ma raczej dość nieswoiste i nie wiem czy ktoś by się domyslił że to spondyloza gdyby nie wcześniejsze zdjecia... (chodzi o problemy ze strony układu pokarmowego)

mocno trzymamy kciuki za Mufkę <okok>
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Spondyloza u psa

Postprzez AT » 2016-02-05, 19:10

U Mufki spondyloza wyszła dopiero teraz.Do tej pory praktycznie była bezobjawowa. Choć teraz jak na to patrzę to pojawiły się pewne objawy kilka miesięcy temu- czasem ciężej się podnosiła ale myśleliśmy, że to wiek po prostu... Pomijając wcześniejsze szaleństwa Mufkowe (aglility i inne takie) to choćby w ubiegłym roku była z nami 3 razy w górach. W czerwcu w Karkonoszach, w lipcu w Tatrach w pażdzierniku w Bieszczadach - wszędzie śmigała po szlakach (fakt, że nie jak 5- letnia Mufka ale znam wiele bernów i z całym szacunkiem niewiele w sile wieku przeszło by to co ona jako 9-latka). w Tatrach zaczepili nas Słowacy mówiąc, że też mają berneńczyka ale został w domu bo ma 6 lat i stary już jest - nie mogli uwierzyć, że Mufaza ma 9 :->
Mufcia jakoś się kolebie - raz lepiej, raz gorzej ale nie cierpi puki co (tfu, tfu) na kurację KM jesteśmy umówieni po 15.02.
Mam nadzieję , że Mufka znowu pokarze że jest debeściara...
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Spondyloza u psa

Postprzez Renata.P » 2016-02-05, 23:09

Trzymam kciuki!!!
Avatar użytkownika
Renata.P
 
Posty: 585
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-07-30, 19:39
Lokalizacja: Grodzisk WLKP
psy: Rico,Cherry,Aron,Castro
Hodowla: Cherrylady

Re: Spondyloza u psa

Postprzez Cefreud » 2016-02-07, 12:24

wydaje mi się Aniu, ze to kwestia diagnostyki + świadomości właścicieli. Wcześniej ( tak jak u mojego rotka) nikt nie prześwietlał a od razu twierdził, ze stary ciężki pies ma zmiany zwyrodnieniowe stosowne do wieku i stąd problemy ze wstawaniem itp. Teraz jednak duża część wetów prześwietla, sprawdza a nie od ręki daje nivalin, b6 i cocaroboxylazę.
A tak swoją drogą wiele jest przyczyn sprawiających wrażenie, że to może być spondyloza. Np. babeszjoza czy anaplazmoza dają objawy podobne. O zawałach rdzenia kregowego itp nie wspomnę. Oczywiście dobry wnikliwie podchodzący do tematu wet, nie powinien mieć problemów, ale jednak większość ludzi idzie do najbliższego weta i zadając pytanie czy to spondyloza? poniekąd nakierowuje weta na diagnozę
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Spondyloza u psa

Postprzez AT » 2016-02-12, 11:14

Dziś wieczorem podajemy Mufce komórki macierzyste. Jak ktoś ma w weekend wolne kciuki to prosimy o trzymanie w mufkowej intencji.
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Spondyloza u psa

Postprzez Anna Rozalska » 2016-02-12, 11:38

Kciukasy zaciśnięte. Komórki macierzyste czynią cuda. Mufka godnie reprezentuj weteranki bo niewiele ich zostało ze starej paczki.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Spondyloza u psa

Postprzez Gocha » 2016-02-12, 16:38

AT napisał(a):Dziś wieczorem podajemy Mufce komórki macierzyste. Jak ktoś ma w weekend wolne kciuki to prosimy o trzymanie w mufkowej intencji.

Asiu trzymamy bardzo bardzo mocno <pies>
Avatar użytkownika
Gocha
 
Posty: 1539
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:01
Lokalizacja: Konstancin
psy: Ozzy [*], FBI-Zoy,Pooh- Niko wszystkie Altura

Re: Spondyloza u psa

Postprzez Aga-2 » 2016-02-12, 17:06

Asta trzyma za Mufazę - smarkulę ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Spondyloza u psa

Postprzez annasm » 2016-02-12, 22:27

Trzymamy - najmocniej trzyma Winni.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Choroby układu kostnego i aparatu ruchowego (stawy)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron