Przepuklina pępkowa

Moderator: Anirysova

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez Ella » 2012-04-17, 22:25

goslava napisał(a):Diana też ma przepuklinę pępkową, za tydzień we wtorek idziemy na zabieg <załamka> az sie boje

Trzymam kciuki-będzie dobrze-to prosty zabieg.
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez Aga-2 » 2012-04-18, 16:11

Aleście odgrzebali stary wątek :mrgreen:
Z mojego niewielkiego doświadczenia obstawiałabym jednak na genetyczną sprawę przepuklin. W miocie Asty i Bartha ( 5 sztuk) przepukliny malutkie miały wszystkie. Wszystkie zarosły nie zostawiając śladu. Trzeba nadmienić, że sama Asta też miała przepuklinę jako szczenię. Nie operowaliśmy, wmasowywaliśmy, wypełniła się z czasem tłuszczem.
W drugim miocie Asty, po Ulfim (8 sztuk) tylko pojedyncze sztuki miały przepuklinę. W tym jedna była duża. Suczka została sprzedana jako niewystawowa z zastrzeżeniem, że przepuklina ma być masowana i obserwowana czy się nie powiększa i do ewentualnego zabiegu, w razie konieczności. W wieku 6 miesięcy przepuklina się wypełniła i według "domowego" weta nie stwarza żadnego zagrożenia. Nie było operacji.
W obecnym miocie Tary po X-Manie sama suka - która rodziła po raz pierwszy - obgryzała pępowiny i w jednym przypadku tak blisko brzucha, że miałam wrażenie, że mu go przegryzie. Żadne ze szczeniąt (11 sztuk) nie miało śladu przepukliny :]
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez andy » 2012-04-19, 13:32

Moja Hexa też ma ale robi się coraz mniejsza, codzienne masowanie pomaga, być może zniknie całkiem sama. Mam cichą nadzieję
andy
 
Posty: 51
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-09-30, 13:57
Lokalizacja: Wieś nad Narwią

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez Bobik » 2012-04-19, 23:04

Mam na świeżo obserwację techniki przegryzania sznura pępowinowego przez naszą sukę. Nie polegało to na żadnym szarpaniu i ciągnięciu szczeniaka za niego, ale przyłożeniu się bokiem pyska i przetarciu go drobnymi ruchami żuchwy, najprawdopodobniej przedtrzonowcami. Trudno mi sobie wyobrazić bardziej ostrożny sposób.
Bobik
 
Posty: 388
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-07, 00:26
Lokalizacja: Okolice Strzelina, Dolny Śląsk
psy: Entlebuchery Cyrus i Urania
Hodowla: Quercus Niger

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez Agama » 2012-04-19, 23:11

Z moich doświadzczeń wynika że jeżeli maluchy oporządza suka jest ok ja przytrzymuję tylko dwoma palcami żeby nie przesadziła . Jak zaopatrzył wet przy cesarce to miały przepuklinę;))
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez Halina » 2012-04-20, 09:12

Z moich obserwacji wynika, że (jak w wielu hodowlanych przypadkach) regułą jest to iż nie ma reguł. U mnie były e mioty zaopatrywane przez sukę i w całym miocie nie było przepukliny. Były i takie, w których się zdażały przepukliny. Były również mioty z cesarek, zaopatrzone przez weta i również były wolne od przepuklin w całości, lub z występującymi gdzieniegdzie przepuklinami.
Również stan obżarstwa maluchów nie stanowi reguły. Zdażały się wielkie żarłoki bez przepukliny, ale bywały również mniejsze , u których przepuklina wystąpiła.
Żadne ze szczeniąt , które miało przepuklinę nie było operowane. Przepuklinki albo dało się wmasować albo został tłuszcz pępkowy i tyle.
Bora nie miała przepukliny ale już jej córka Kora miała (Kayah również). Korze nie udało się wmasować przepukliny, zarosła tłuszczem (dość dużo tego było). W ciąży i porodzie nie przeszkadzało.
Ofra córka Kory i cały miot O nie miał przepuklin wogóle, miot był w całości zaopatrzony prze Korę. W miocie R (od Kory) przepuklinki miały dwa najmniejsze pieski - udało się wmasować z wiekiem.
Z Borkowego miotu S np obie sunie miały przepukliny - poród przez cesarkę. Przy czym Sophie udało się wmasować a Sotellka ma zarośniętą tłuszczem do dziś.
Z kolei miot Oferki urodzony cesarką cały bez przepuklin.

Moim zdaniem wystąpienie przepukliny jest raczej cechą osobniczą szczenięcia i nie należy wiązać jej wystąpienia z jakością zaopatrzenia pępowiny. Po kilku dniach pępowina odpada i zawsze blizna pępkowa jest mocna, zwarta. Przepukliny zaczynają się pojawiać dopiero w piątym częściej w szóstym tygodniu życia. W tym okresie szczenięta zaczynają bardzo szybko rosnąć. Wtedy właśnie dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia powięzi i powłok brzusznych co powoduje tworzenie się otworu przepuklinowego w powięzi jamy brzusznej w okolicy pępka.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez Aga-2 » 2012-04-20, 15:51

Chyba masz rację, Halinko. My się tu głowimy, a i tak nic nie wymyślimy. Po prostu nie ma reguł i już. Mnie się wydawało, że to będzie genetyczne, bo widziałam statystyki w innych hodowlach, gdzie mieli szczenięta po X-Manie i była znikoma ilość przepuklin, ale to jest trudno zweryfikować.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez Halina » 2012-04-20, 16:58

O Aga to jeszcze ciekawostka, jesli chodzi o genetykę. Borka miała dwa mioty z Sotelem : P - 8 szczeniąt i S - 2 szczenięta. W miocie P - ani jednej przepukliny w miocie S jak pisałam wyżej wszystkie dwie miały.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez Bożena od Pretora » 2018-08-16, 13:23

Skasowałam post , już wszystko wiem :)
Ostatnio edytowano 2018-08-16, 17:28 przez Bożena od Pretora, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Przepuklina pępkowa

Postprzez anula » 2018-08-16, 14:01

Moim zdaniem mała
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Poprzednia strona

Powrót do - Inne schorzenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości