Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Je艣li masz problem ze swoim podopiecznym spr贸buj poradzi膰 si臋 bardziej do艣wiadczonych forumowicz贸w:)

Moderator: MartaD

Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez aggie » 2016-01-17, 23:11

Mamy problem <bezrady2> . Ci膮gnie si臋 ju偶 od d艂u偶szego czasu, ale teraz si臋 nasila i w ko艅cu uzna艂am, 偶e mo偶e warto zapyta膰 kogo艣 bardziej do艣wiadczonego.

Problemem jest odwo艂anie od zapachu. Nie potrafi臋 tego skutecznie zrobi膰- albo nagrod臋 mam zbyt s艂ab膮 albo bod藕ce s膮 zbyt silne, albo jedno i drugie...

Jak Maniek si臋 zafiksuje to leci, my mo偶emy si臋 wydziera膰 w niebog艂osy, a on i tak po prostu biegnie przed siebie.
G艂uchnie, i to dos艂ownie.

Dosz艂o do tego, 偶e mam obawy spuszcza膰 go ze smyczy, bo nie wiem jaki numer mi wywinie... Najgorzej jest w lesie. O spacerze bez smyczy nie ma mowy, a jak ju偶 go puszczamy celem wsp贸lnej zabawy (pi艂eczka, patyczek, wsp贸lna pogo艅 przed siebie) i nie zd膮偶ymy zapi膮膰 na czas, to ko艅czy si臋 tym 偶e pies z nosem przy ziemi leci w krzaki.
Podobnie w parku. Nie wiem co on czuje, ale zak艂adamy 偶e zwierzyn臋 (u nas w parku nie brakuje dzik贸w czy zaj臋cy).

Nie mam ju偶 pomys艂u na to, co zrobi膰 偶eby nie fiksowa艂 si臋 na tych zapachach tak bardzo i 偶eby nie wpada艂 wtedy w amok, nie wiem co zrobi膰 偶eby odwo艂anie by艂o skuteczne.

Nie wiem, czy to kwestia wieku (ma teraz 16 miesi臋cy) i mo偶e z tego wyro艣nie. Czy mo偶e taki temperament nam si臋 trafi艂 i ju偶 zawsze tak b臋dzie (gdzie艣 czyta艂am 偶e szwajcary nie goni膮 zwierzyny i w og贸le nie s膮 zainteresowane takimi bod藕cami- akurat!).

Jakby nie by艂o, mo偶e kto艣 ma dla mnie dobr膮 rad臋 i pomys艂 jak przepracowa膰 to z psem? Czuj臋 si臋 troch臋 bezradna.

Pad艂 te偶 pomys艂 偶eby przeku膰 t膮 wad臋 w zalet臋 i mo偶e szkoli膰 go pod tym k膮tem. Co my艣licie?
aggie
 
Posty: 117
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorz贸w
psy: Norman 呕orska Prima FCI

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Anna Rozalska » 2016-01-17, 23:40

Nie ma si臋 co dziwi膰 przecie偶 to jeszcze dziecko z ptasim m贸偶d偶kiem. Du偶e rasy dojrzewaj膮 oko艂o 3-go roku 偶ycia.
Zagi na 23 miesi膮ce i jest spuszczany tylko na psim wybiegu,w parku na lince i do upad艂ego 膰wiczymy komend臋 "Do mnie."
Avatar u偶ytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamie艅 Milowy

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Barbel » 2016-01-18, 00:32

Spacery luzem tylko w towarzystwie dobrze u艂o偶onych ps贸w. Nie wo艂ac co 5 sekund, nie od razu po spuszczeniu ze smyczy. Poczatkowo tylko wtedy, kiedy mamy 100% pewnosci, ze przyjdzie. Poza tym pobawic sie w "znikanie" psu. jak tylko si臋 oddali na np 10-15 m idziemy w druga stron臋 i NIE WO艁AMY niech sie sam zorientuje, ze stado znika. Daleko nie zajedziemy, ale jak偶e skutecznie popracujemy.
Avatar u偶ytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: 艢l膮sk
psy: Barnaba (*),

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2016-01-18, 00:43

a w lesie i tak bym si臋 ba艂a my艣liwych :( my w lesie zawsze na lince treningowej.
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Shogun&Kama » 2016-01-18, 11:42

Barbel napisa艂(a):Spacery luzem tylko w towarzystwie dobrze u艂o偶onych ps贸w.

To na Ma艅ka chyba nie zadzia艂a, mo偶e nasze nie s膮 a偶 taaak dobrze u艂o偶one, albo i wcale nie s膮 dobrze u艂o偶one, ale nasze psy nie sz艂y za tropem, a Maniek i tak pogna艂 kiedy艣 w las.

My艣l臋, 偶e chowanie si臋, 偶eby ch艂opak sam musia艂 zacz膮膰 si臋 pilnowa膰 nie jest g艂upim pomys艂em.
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Du偶y Szwajcarski Pies Pasterski

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez aggie » 2016-01-18, 12:57

Niestety Shogun&Kama ma racj臋, obecno艣膰 innych ps贸w nie jest 偶adnym motywatorem dla Ma艅ka... <za艂amka>

Chowanie si臋 kiedy艣 uskutecznialismy, ostatnio bardzo rzadko bo i psa rzadko spuszczamy w niepewnych miejscach. Zreszt膮, nie wiem na ile to zaskutkuje bo on w takich sytuacjach nawet nie patrzy, nie zastanawia si臋 co si臋 z nami dzieje... Odnosz臋 wra偶enie 偶e on wtedy nie my艣li wcale, wy艂膮cza m贸zg i dzia艂a instynktownie... :sciana: po prostu p臋dzi przed siebie.

G艂upio mi z tym strasznie bo jako艣 inne psy potrafi膮 si臋 normalnie zachowa膰, te偶 szwajcary a bez takiego silnego instynktu... Zreszt膮 na forum te偶 nie dokopalam si臋 informacji o takich ekscesach u innych ps贸w.
aggie
 
Posty: 117
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorz贸w
psy: Norman 呕orska Prima FCI

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Barbel » 2016-01-18, 14:32

Za to wy my艣licie a偶 za bardzo :mrgreen: Zwolnili艣cie go z my艣lenia ;-)
Avatar u偶ytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: 艢l膮sk
psy: Barnaba (*),

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Anna Rozalska » 2016-01-18, 14:50

Dajcie mu czas na doro艣ni臋cie, to jeszcze wyro艣ni臋ty szczeniak. Najlepiej id藕cie na szkolenie PT.
Avatar u偶ytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamie艅 Milowy

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez aggie » 2016-01-18, 22:32

Barbel pewnie masz racj臋 :oops:
Postaram si臋 zacz膮膰 wszystko od nowa, ca艂y zmudny proces nauczania... Pocz膮wszy od przywolania w domu. No i chyba nie pozostaje nam nic innego jak puszczanie psa w miejscach gdzie jednak ci膮gle mam go "na widoku"...

Ania Rozalska, ja wiem 偶e to jeszcze dzieciak, ale to nie zwalnia go z bycia pos艂usznym psiakiem. Staram si臋 nie akceptowa膰 samowolki, a takie puszczanie si臋 gdzie b膮d藕 za zapachem jest dla mnie nie do zaakceptowania... Mia艂am ju偶 psa kt贸ry zwiewal zaraz po spuszczeniu 偶e smyczy, nie chc臋 powtarza膰 raz pope艂nionych b艂臋d贸w. A z drugiej strony wiem 偶e nie spuszczanie go wcale nie jest w 偶aden spos贸b wychowawcze i nie nauczy go niczego. <bezrady2>
aggie
 
Posty: 117
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorz贸w
psy: Norman 呕orska Prima FCI

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Mattias » 2016-01-19, 00:05

Aggie to masz teraz ci臋偶ki orzech do zgryzienia. Ci臋偶ko b臋dzie znale藕膰 kompromis, jednak偶e 偶ycz臋 wytrwa艂o艣ci no i przede wszystkim sukcesu.
Mattias
 
Posty: 12
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2016-01-16, 23:53

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Anna Rozalska » 2016-01-19, 10:20

Nie nale偶y go spuszcza膰 ze smyczy w nieznanych miejscach, najlepiej na lince i kontrolowa膰 komend臋 Do mnie. U nas to dzia艂a
Avatar u偶ytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamie艅 Milowy

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Mattias » 2016-01-19, 13:34

Anno a pierwsze efekty po jakim czasie mog膮 si臋 pokaza膰?
Mattias
 
Posty: 12
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2016-01-16, 23:53

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Anna Rozalska » 2016-01-19, 15:13

Du偶o przysmak贸w za dobrze wykonana komend臋 zdzia艂a cuda.
Avatar u偶ytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamie艅 Milowy

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez ewazlotowska » 2016-01-19, 18:58

mia艂am podobny problem z bernuchem. Pomog艂o "wdrukowanie" do m贸zgu komendy "stop".Staje /odwraca uwag臋 od zapaszk贸w/ i wtedy albo "do mnie" albo w niebezpiecznych sytuacjach podchdze zapi膮c smycz.
Nauk臋 rozpoczyna艂am od zatrzymywania sie podczas spaceru z komend膮 "stop". Pocz膮tkowo czeka艂am na reakcj臋. jak wykonywa艂 smaczek-nagroda i zwolnienie linki do swobodnego w臋szenia itp. Po pewnym czasie "powt贸rka z rozrywki".Teraz nawet jak odbiegnie na 10-20 m st贸j dzia艂a.
Avatar u偶ytkownika
ewazlotowska
 
Posty: 201
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2014-10-29, 10:32

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Mattias » 2016-01-19, 22:54

Pami臋tam, 偶e wujek nad psink膮 du偶o pracowa艂, dlatego wi臋c jest pewnie taki u艂o偶ony. Nie wiem czy dobrze kojarz臋, a nie chc臋 wprowadza膰 w b艂膮d, ale co艣 mi 艣wita w pami臋ci, 偶e wuja mia艂 jak膮艣 specjaln膮 smycz, kt贸r膮 stosowa艂 wtedy jak pies by艂 niepos艂uszny. Nie wiem jak tego dokona艂, lecz futrzasty ba艂 si臋 zapi臋cia tej偶e "wyj膮tkowej" smyczy. My艣licie, 偶e psa jest 艂atwo pod tym k膮tem "zaprogramowa膰" ?
Mattias
 
Posty: 12
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2016-01-16, 23:53

Re: Odwo艂anie szwajcara... moj膮 pora偶k膮.

Postprzez Barbel » 2016-01-19, 23:20

A co jak b臋dzie bez owej cudownej smyczy??? Bod藕ce awersyjne sa skuteczne tylko wtedy, gdy dzia艂aj膮 ZAWSZE. Poza tym - czy by艂by艣 z siebie dumny, wzbudzajac strach swego pupula??? Nie lepiej budzic szacunek?
Avatar u偶ytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrze偶e艅: 0
Do艂膮czy艂(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: 艢l膮sk
psy: Barnaba (*),


Powr贸t do Problemy wychowawcze

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 9 go艣ci