Wyniki RTG stawów

Moderator: Anirysova

Postprzez meggy » 2007-08-28, 09:44

Czekamy na wynik badania BENA - troche sie denerwuje ,wykonanie zdjecia bylo nie lada wyczynem nasz kon mimo zastrzyku nie byl aniolem ! zdjecie lekarz probowal powtorzyc ale nie udalo sie.Ben jako szczeniak mial pekniete paluchy w prawej lapie wiec jeszcze doszlo kilka zdjec kontrolnych nadgarstkow .Po wywolaniu troche "mlaskal" wiec jego stawy chyba nie sa idealne ! Wynik powinien byc lada dzien. :roll:
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Postprzez nugatika » 2007-08-28, 10:02

Meggy!
Trzymamy kciuki zeby wyszly jak najlepiej!
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Postprzez Natka i Szisza » 2007-08-28, 21:48

I my trzymamy mocno!!!
Avatar użytkownika
Natka i Szisza
 
Posty: 284
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-10, 00:49
Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz

Postprzez Cefreud » 2007-08-28, 22:22

trzyamamy za pomyślny wynik
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez meggy » 2007-08-29, 14:15

Mamy wynik. BENIS - dostal (C) DR.Siembieda napisal -stwierdzam nieznaczna b.lekka dysplazje. Nie jest to idealna diagnoza ,ale i tak sie ciesze ,balam sie ze moze byc gorzej.
Ztego co czytalam do hodowli dopuszczane jest A,B,C. Mysle ze ok 3 roku powtorze zdjecie .Ben ma teraz 19 m-c .
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Postprzez Ania Gd » 2007-08-29, 14:18

Tylko po co rozmnażać osobniki z wynikiem C,
skoro są do wyboru reproduktory z wynikiem A ?
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Postprzez Natalia i Galwin » 2007-08-29, 14:19

A będziecie go jakoś leczyć :?: Co jest nie tak ze stawem :?: Zbyt luźny czy źle wyprofilowana panewka :?:

Myślę, że C to nie jest najgorzej. Najważniejsze że go nie boli :mrgreen: Czochranka dla pięknego Bena :!:
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Postprzez meggy » 2007-08-29, 15:12

Lekarz,ktory robil przeswietlenie Benka ,po wywolaniu zdjecia powiedzial ,ze lewy staw jest idealny ,natomiast prawy -prawie normalny ,glowka kosci minimalnie wystaje z panewki ,stwierdzil rowniez (co mnie zadziwilo )ze wszystko zaezy od humoru lekarza opisujacego zdjecie -moze to mial byc dowcip? stwierdzil ze nie bardzo jest co leczyc ,Zaproponowal nam ARTHROFLEX-jest to preparat normalizujacy metabolizm chrzastki stawoweji, poprawiajacy funkcjonowanie stawow.Benek to rozbrykany ciezki ,koziol ,nie wyglada na to by cos go bolalo.Nie ma problemu zbieganiem ,skakaniem czy plywaniem -przynajmniej na razie .NA pewno przeswietlenie powtorzymy by sprawdzic czy nic zlego sie nie dzieje.A jesli chodzi o rozmnazanie ,to jesli C jest dopuszczone do hodowli ,to dlaczego mialabym go nie rozmnazac ? jest psem niezlej budowy o wspanialej psychice.Sposob przekazywania dysplazji nie jest sprawdzony i zbadany poniewaz czesto po rodzicach z (A) rodza sie dysplaztyczne szczenieta i odwrotnie. wiem jeszcze ,ze powinno laczyc sie osobnika z (C) z osobnikiem (A) na szcescie nasza kobietka NIUNIA jest (A)
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Postprzez Natalia i Galwin » 2007-08-29, 15:31

No niby tak. Ale wydaje mi się, że należy minimalizować ryzyko przekazania genów wszelkich chorób, w tym dysplazji. Uważam, że jeżeli pies ma jakieś zmiany w budowie stawów nie powinien mieć potomstwa, tak samo jeżeli pojawiają się jakiekolwiek inne choroby o podłożu prawdopodobnie genetycznym.
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

E.Ś.

Postprzez E.Ś. » 2007-08-29, 15:45

VISPEREK "OMTS" HD-AA
ED-00
dr. Siembieda
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez Busola » 2007-08-29, 15:49

O rany, czytam i coraz bardziej jestem zakręcona. Chyba dla dobra psa poczekam do tych 24 miesięcy. Tylko nie wiem gdzie na Kujawach lub w okolicy mają taki zbajerowany aparat cyfrowy.
Ktoś wie?
I może jakieś info jakich lekarzy w tym regionie mam sie wystrzegać.
Może jest jakaś czarna lista czy cos w tym rodzaju. Jak sie tak naczytałam to zaczynam sie bac tych wetów.
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Busola » 2007-08-29, 15:50

gratulacje dla Visperka
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Natalia i Galwin » 2007-08-29, 15:56

Wiem, że nie daje.
Ja bardzo chciałam by Galwin był reproduktorem, ma wspaniały charakter. Papiery na dzień dzisiejszy załatwiłabym bez problemowo, gdyż na prześwietleniu nie ma najmniejszych śladów dysplazji. Ale nie wyobrażam sobie jakbym się poczuła, jeśli jego maluchy byłyby chory. To w dużej mierze byłaby moja wina.
Znam się dość dobrze na prawach genetyki i wiem, że dziedziczenie wielu chorób nie jest do końca wyjaśnione oraz jest bardzo skomplikowane. Ale po co kusić diabła :?:
Jest to tylko i wyłącznie moje zdanie. Nie potępiam nikogo kto dopuszcza swojego psa który ma dysplazje czy też po prostu uraz stawu.
Myślę także, że prześwietlenie za jakiś czas u Bena może wiele wyjaśnić. Może to wcale nie dysplazja, tylko "gorszy dzień" :?: Albo chwilowy problem z wapniem i fosforem. 3mam kciuki aby tak było.
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Postprzez Natalia i Galwin » 2007-08-29, 15:57

Bostonku - gratulacje :!:
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Postprzez Cefreud » 2007-08-29, 16:12

Gratulacje dla Bostonka!
Dla Megy-za odwagę w przyznaniu się do nienajlepszego wyniku Benka takie specjalne gratulacje.
Dwa lata temu nie kupila bym psa po ojcu z dysplazją C.Teraz jeśli mialby dobry charakter i pochodził z lini długowiecznej, nie wachała bym się.
Ania-nawet jak Benek bedzie reproduktorem nie oznacza,ze będzie krył.Jak sama wiesz panuje psychoza związana z dysplazją i myslę,ze niewielu sie zdecyduje skorzystać z Benkowych 'usług"
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Zuzanda » 2007-08-29, 16:19

Jestem jak najbardziej za tym co pisze Meggi i Anirys w sprawie rozmnazania psów z C.
Uważam że taka obsesyjność wcale nie jest dobra . Dziedziczenie dysplazji jest poprostu 'Totolotkiem'.
Lekka dysplazja czyli C w niczym nie przeszkadza w dobrej kondycji żyć długie lata ,a już z wadą serca, alergiami ,problemami przewodu pokarmowego jest zdecydowanie gorzej.

Zastanawia mnie dlaczego takiej paniki nie stwarzają kojarzenia, gdzie po obu stronach kojarzonych par są osobniki które wcześnie umierają na STWIERDZONY nowotwór. Ja osobiście tego bym się bała :shock:
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Postprzez Natalia i Galwin » 2007-08-29, 16:29

Może dlatego, bo informacje na temat dysplazji są udostępniane :?: Można dość łatwo sprawdzić czy dany pies ma dysplazje czy nie zerkając na stronę hodowcy. Niestety informacje na temat tego z jakiego powodu pies zmarł nie są umieszczane na stronach internetowych a sami hodowcy niechętnie o tym mówią. Nie piszę o wszystkich - o większości.
Mam psa który ma dysplazję, mam także psa który chorował na raka. Okazało się, że na ten sam rodzaj raka (chłoniak) zmarła jego mama w wieku 7 lat. Ale skąd miałam o tym wiedzieć jak kupowałam Borysa :?: Skąd oni mogli o tym wiedzieć :?: Jak dla mnie ta linia hodowlana z której jest Borys powinna przestać istnieć, ale niestety.. Są one zbyt piękne by hodowcy rezygnowali z ich rozrodu.
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Postprzez Cefreud » 2007-08-29, 16:30

Natala-skąd ja to znam...
Coraz więcej psów odchodzi na raka w wieku 5 lat i nadal jest to tabu...
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Bernerin » 2007-08-29, 17:55

Na dysplazje ma wplyw tyle czynnikow, ze genetyka jest tylko jednym z nich. A wiadomo ze u duzych lub/i ciezkich psow wystarczy niewiele, by nadwyrezyc stawy - schody, sliskie podlogi, jakis uraz z "dziecinstwa".
Duzo lepiej by bylo gdyby hodowcy dobierajac reproduktora spojrzeli przede wszystkim na dlugosc zycia przodkow i charakter psa. Wtedy mielibysmy wiecej zdrowych bernow o charakterze jak z ksiazki.
Dysplazja C to nie wyrok, zwiekszona czestotliwosc wystepowani raka w danej linii - to powinien byc wyrok. A nad rozmnazaniem psa czy suki podatnych na urazy stawow czy operowanych w mlodosci tez bym sie zastanowila, bo jak to napisala Natalia - po co kusic los. Ostatecznie kazdy przypadek trzeba rozwazyc indywidulanie - co przemawia za rozmnazaniem, a co przeciw - i dopiero wtedy podejmowac decyzje. Ale to wymaga troche wiedzy, no i przede wszystkim uczciwosci - wobec siebie oraz wlascicieli suczek i przyszlych szczeniat, a to nie zawsze jest takie oczywiste :-(
Avatar użytkownika
Bernerin
 
Posty: 1409
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-24, 14:26
Lokalizacja: Frankfurt nad Menem
psy: Kiss i Ronja (CKCS)

Postprzez nugatika » 2007-08-29, 18:14

Ewa gratulacje dla Bostonka super wyniku! :-)
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Normy badań

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość