Łupież u Berna

Moderator: Anirysova

Łupież u Berna

Postprzez Kamil » 2009-06-12, 21:31

Witam
Szukałem takiego tematu ale nie znalazłem.
Jantar od ok 2 tygodni ma łupież. Jest na Acanie dla szczeniąt ras dużych - wcześniej był na Bricie Care. Początkowo pies miał łupież tylko na zadzie - przed ogoden, a teraz cały się sypie. Obecnie je tylko karmę, bez żadnych smakołyków, jest w trakcie wymiany sierści ze szczenięcej na młodzieńczą. Czeszę go co drugi dzień. Co radzicie zrobić ?
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1461
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-12, 22:27
psy: Jantar i Atos

Re: Łupież u Berna

Postprzez Kaja z Sabą » 2009-06-12, 21:34

Psy czasem dostają "łupiez" gdy się stresują. np. na wystawach :->
Avatar użytkownika
Kaja z Sabą
 
Posty: 626
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-09-22, 13:33
Lokalizacja: Śląsk..
psy: Saba (Aninbernus ETIUDA) (*)

Re: Łupież u Berna

Postprzez Kamil » 2009-06-12, 21:48

Mój raczej powodów do stresu nie ma. Jest wesoły i energiczny. Wciąż męczy drugiego psa. Chcę to zlikwidować tylko nie wiem jak ? Wykąpać go w jakimś szamponie czy zmienić karmę ? O tej Acanie piszą że HYPOALERGICZNA :shock:
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1461
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-12, 22:27
psy: Jantar i Atos

Re: Łupież u Berna

Postprzez Boyowa » 2009-06-12, 21:56

Mój miał łupież na łapkach ale to przez jedzonko - odstawiłam, łupieżu nie ma ;-)
A jak był na Bric Care to też miał łupież ?
Avatar użytkownika
Boyowa
 
Posty: 3410
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-02, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów
psy: Beastie Boy Majowy Skarbiec

Re: Łupież u Berna

Postprzez Hekate » 2009-06-12, 22:06

Acana jest hipoalergiczna jeżeli chodzi o zboża, może być uczulony na kuraka, a ten jest głównym skłądnikiem Acany Puppy Large Bread.
Na którym Bricie był wcześniej?
Porównałabym składy, można by mu zmienić dietę na próbę na bezdrobiową
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Łupież u Berna

Postprzez frappe » 2009-06-12, 22:18

Moja Kiara miała "skazę białkową" mogła jeść produkty tylko i niskiej zawartości białka,
spróbujcie może karmę z jagnięciną.
Albo PURINA PRO PLAN Puppy Salmon & Rice Karma z łososiem i ryżem dla szczeniąt od 2 do 12 miesiąca życia o wrażliwej skórze i sierści.
http://allegro.pl/item649747719_purina_ ... _15kg.html
frappe
 
Posty: 1528
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-01, 22:18
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Łupież u Berna

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-06-12, 22:34

a moja sunia miala jak czesalam ja zgrzebłem po prostu rysowalo skóre :oops: ale zmiana szczotki i koniec :) troche jest przy linieniu ale tuylko troche:) a moze szampon lub odrzywka nie taka?? nie koniecznie to wimna karmy
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Łupież u Berna

Postprzez frappe » 2009-06-12, 22:45

U Kiary tak samo się zaczynało, od ogona, później szło aż do karku i po bokach aż miała łyse placki.
Też myślałam, że to od szamponu lecz jednak nie...
Kamil sprawdź to... może to być jakaś skaza dziedziczna... może to nie przypadek skoro Jantar jest po tym samym ojcu co była Kiara...
frappe
 
Posty: 1528
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-01, 22:18
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Łupież u Berna

Postprzez Kamil » 2009-06-12, 23:26

Tak w ogóle to jego sierść nie wygląda za ciekawie - ale tłumacze sobie to obfitym linieniem i to baaardzo obfitym. Na grzbiecie rośnie mu nowa, falowana sierść któa też jest matowa. Jak się dokładnie przyjże z bliska, to wokół jednego włosa jest mnóstwo pozlepianych drobinek łupieżu :-/ Przy czesaniu sypie sie z niego jak z bałwana. Na Bricie Care miał początki tego łupieżu (tylko za zadzie) więc przeszliśmy na Acane. Teraz z całego psa się sypie. W poniedziałek jedziemy do weta na szczepienie przeciw wściekliźnie, to zobaczymy co powie. Spaniel je te same karmy co bern i ma się w najlepsze :roll:. Może spróbujemy z tą Puriną z łososiem - ale ona nie jest dla dużych psow, będzie ok ?
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1461
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-12, 22:27
psy: Jantar i Atos

Re: Łupież u Berna

Postprzez iwona_k1 » 2009-06-13, 00:48

Czasem psiak zwłaszcza młody przy wymianie sierści ma łupież i to ponoć tak może być.Ursa przy cieczce kiedy to zwasze się leni też ma łupież.
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Łupież u Berna

Postprzez Anuta » 2009-06-13, 04:59

Łupież (i inne mankamenty skórne) często spowodowany jest niezbilansowanym odżywianiem. Dodaj kwasów omega 3, omega 6 np w oliwie z oliwek (1 łyżka stołowa/posiłek), siemie lniane (miel ziarenka i dosypuj do karmy), wyciąg z ogórecznika, można spróbować dodać Dolfos (podawać przez miesiąc). Generalnie wymiana szczenęcej sierści to duży wysiłek dla psiura, po zakończeniu procesu powinno się unormować.
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: Łupież u Berna

Postprzez Anna Rozalska » 2009-06-13, 09:01

Dlaczego zmieniłeś karmę na Acanę. Brit care jest bardzo dobrą karmą hipoalergiczną. Lamia je ją już od ponad roku i sierść ma piekną bez łupieżu.czsami łupież występije wtedy gdy zbyt mocno drażni sie skórę psa przy wyczesywaniu. Wcale nie jest dobrze zmieniać psu karmę zbyt często. Wokresie linienia polecam witaminy DOLFOS forte z biotyną i beta karotenem. Efekt widoczny jest po 2 miesiącach stosowania.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Łupież u Berna

Postprzez Hekate » 2009-06-13, 09:45

Aniu Gibicio właśnie napisał że zmienił Brita care na Acane (zresztą też świetną karmę) ze względu na to że na niej ten łupież sie zaczął, a wiadomo że jak nie wiadomo od czego, to najpierw sie próbuje ze zmianą karmy.
Z tego co kiedyś czytałam na dogo, a dział suplementów, żywiemnia itd czytałam namiętnie :mrgreen:
to na różne stany zapalne skóry polecają tam efa oile, lub czytałam ostatnio głosy że jest preparat efaderm o takim samym składzie a tańszy, podaje ci linki do obu
efa oile http://www.krakvet.pl/olie-preparat-wit ... -5089.html
efaderm http://www.krakvet.pl/eurowet-efaderm-p ... -8656.html
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Łupież u Berna

Postprzez dorciaj » 2009-06-13, 10:04

Jeśli chodzi o łupiez to ja wyczytałam, że może się pojawiać u psiaków zbyt często kąpanych :-/
Co do suplementów to ja dorzucę jeszcze Gammolen (z olejem lnianym i ogórecznikiem). My stosujemy od miesiąca - pierwsze efekty już widać :-) .

Hodowca naszego Piorunka powiedziała nam, że na łupież u psa pomaga wykąpanie psa w rozcieńczonym ludzkim nizoralu. Podobno po pierwszym razie przechodzi. Jestem wstanie uwierzyć bo brązowe dobermany mają skłonność do chorób skóry więc zapewne ona ten temat juz przerobiła.
Avatar użytkownika
dorciaj
 
Posty: 4450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-15, 10:27
Lokalizacja: Warszawa Białołęka
psy: Fito Piorun Aris

Re: Łupież u Berna

Postprzez Zuzanda » 2009-06-13, 10:09

Na łupierz na skórze wplywa wiele czynnikow .trzeba stwierdzic czy to suchy czy tłusty łupierz .
Żywienie to tylko jedna z przyczyn, moze być od ,złych kosmetykow ,ze zwyklego brudu skóry (tłusta brudna skóra nie oddycha), z podrażnienia zgrzebłem jak pisala Daria .Czesto suchy łupież pojawia się po intensywnym urzywaniu rozreklamowanego tu fuminatora.
moga też być banalne pasorzyty skórne .
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Łupież u Berna

Postprzez Busola » 2009-06-13, 12:21

u nas zaczeło sie od niewielkiego łupieżu w około 6 miesiącu zycia, doszły zmiany na skórze (gronkowiec skórny), niedawno zrobiliśmy testy i wyszło uczulenie na roztocza (nie wiemy jeszcze czy kurzu czy magazynowe).
Zmieniliśmy karme, była antybiotykoterapia, leki przeciwhistaminowe, dawalismy wspomniany preparat efa oile, stosujemy nadal szampon antyseptyczny, preparat hexoderm oraz sensivet spray, Dalmiska dostaje duże ilości omega-3.
W końcu po ostatniej kąpieli pozostały jeszcze pomarańczowy łupież ...zniknął :lol: mam nadzieje ...na zawsze (tfu tfu)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Łupież u Berna

Postprzez Kamil » 2009-06-13, 13:01

Oto kilka fotek
Obrazek
Obrazek
Ten łupież jest bardzo drobniutki ale jak się czesze zgrzebłem to wyczesują się duże "płtaki" łupieżu. Kupiłem oliwę z pestek winogron i mielony len. Poza tym zamówiłem jeden z tych proponowanych preparatów na sierść. W poniedziałek jedziemy do weterynarza na pozostałe szczepienia, odrobaczenie (odrobaczany był w 3 mies. a ma teraz 4,5 mies). Jeszcze nigdy nie był kąpany, kosmetyków też nie używam. Łupież się pojawił jak sierść zaczęła intensywnie wypadać. Jest to raczej suchy łupież, bo nie da się go rozgnieść paznokciami, po prostu taka sucha skóra.
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1461
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-12, 22:27
psy: Jantar i Atos

Re: Łupież u Berna

Postprzez Cefreud » 2009-06-13, 13:05

mnie te zdjęcia wyglądają na bardzo brudnego psa z bardzo suchą skórą, ale mogę się mylić.
Jeśli łupiez zaczął pojawiać się od nasady ogona tak jak pisała Ala,możesz mieć do czynienia ze skazą białkową.
Ja najpierw wykąpała bym psa w hexodermie lub np.Bayer sensitive.Jesli łupież był by nadal zmieniła karmę na taką która ma mniejszą ilość białka
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Łupież u Berna

Postprzez Kamil » 2009-06-13, 13:17

Brudny to on nie jest bo jeszcze 2 tygodnie temu wyglądał tak :
Obrazek
Jeżeli dokładnie się przyjrzysz to już widać takie białe u nasady ogona. Wcześniej myślałem, że rzeczywiście jest brudny, bo wyglądał jakby się wytarzał w piasku albo by usiadł gdzieś gdzie nie powinien.
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1461
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-04-12, 22:27
psy: Jantar i Atos

Re: Łupież u Berna

Postprzez Apcik » 2009-06-13, 13:18

u nas taki łupież pojawił się gdy przebiałkowałam psa :-/ podajesz mu może oprócz karmy coś innego? np. biały ser, całe jajko itp :cry:
Avatar użytkownika
Apcik
Moderator Działu
 
Posty: 2985
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-15, 23:19
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków
psy: Cezary

Następna strona

Powrót do - Choroby skóry: (wysypki, hotspoty, łupież i inne)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość