Już w poniedziałek Dzień Dziecka!
Czy pies i dziecko to dobre połączenie?
Najlepsi kumple czy śmiertelne niebezpieczeństwo?
Zobacz:
viewtopic.php?f=17&t=12188
Obrazek został zmniejszony.Czy Duży Szwajcar albo Berneńczyk to dobry pies dla rodziny z dziećmi? To częste pytanie. Wiele osób sądzi, że pies dobrze wpłynie na rozwój dziecka. To prawda ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach!
█ DZIECKO + PIES = WARTO!
Pies MOŻE wpłynąć pozytywnie na rozwój dziecka w niemal każdym obszarze: emocjonalnym, społecznym, intelektualnym czy fizycznym.
Dzieci wychowywane w domach, w których mają kontakt z psem zyskują:
► większą pewność siebie i wyższą samoocenę,
► lepiej radzą sobie z własnymi emocjami,
► są bardziej empatyczne,
► mają niższy poziom stresu,
► łatwiej nawiązują kontakty społeczne,
► tworzą z ludźmi lepszej jakości więzy społeczne,
► uczą się odpowiedzialności.
Żeby dziecko odniosło te korzyści RODZICE muszą spełnić kilka warunków.
█ KONIECZNE WARUNKI
Dziecko zyska na przebywaniu z psem tylko wtedy gdy OBOJE będą odczuwać przyjemność ze wzajemnych kontaktów. By to osiągnąć trzeba zrobić dwie rzeczy: nauczyć dziecko jak zachowywać się wobec psa oraz wychować i wyszkolić psa
Dziecko musi wiedzieć, że: nie wolno straszyć psa i nie wolno sprawiać psu bólu. To podstawa bezpieczeństwa!
Dziecku trzeba pokazać jak głaskać psa: delikatnie, najlepiej po klatce piersiowej z przodu i z boku. Do innych oznak dziecięcej czułości przytulanie się do psa, zbliżania twarzy czy całusów trzeba psa koniecznie stopniowo przyzwyczaić. W przypadku małych dzieci może się to odbywać tylko pod nadzorem!
Trzeba zadbać o to by dziecko rozumiało, że pies potrzebuje także spokoju, szczególnie podczas jedzenia i odpoczynku.
Pies też musi być przygotowany do kontaktów z dzieckiem. Pies z dobrej hodowli będzie od małego przyzwyczajany do obecności dzieci w różnym wieku. Podczas wychowywania szczeniaka te umiejętności trzeba pogłębić i rozwinąć.
Małego dziecka i psa NIE WOLNO zostawiać samych!
█ OBAWY RODZICÓW
▌Pasożyty
Rodzice często boją się, że dziecko może zarazić się od psa pasożytami. W rzeczywistości ryzyko zakażenia się od własnego, regularnie odrobaczanego psa jest niewielkie – o ile stosujemy podstawowe zasady higieny.
Dużo większym zagrożeniem dla dziecka są zarazki z koszyka w sklepie czy poręczy w autobusie.
▌Alergia
Wpływ posiadania psa na wystąpienie alergii u dziecka nie został dokładnie zbadany – uzyskane wyniki są niejednoznaczne.
Przed decyzją o posiadaniu psa dobrze jest upewnić się czy dziecko nie ma alergii na psy. Dobrze jest kilka razy wybrać się z dzieckiem do domu z psem takiej rasy o jakiej myślisz. W razie wystąpienia niepokojących objawów warto skonsultować się z alergologiem. Konieczność oddania psa z powodu wystąpienia u dziecka silnej alergii to tragedia dla całej rodziny!
▌Pogryzienia
Sprawcami większości pogryzień są psy bardzo dobrze znane dziecku, często wychowywane razem z nim. Jednocześnie WINĘ za większość tych przypadków ponoszą rodzice dziecka i/lub opiekunowie psów. Zazwyczaj powodem tych zdarzeń jest albo brak wiedzy rodziców o zachowaniach psa albo – szczególnie w przypadku mniejszych dzieci – brak nadzoru.
Małego dziecka i psa NIE WOLNO zostawiać samych!
Takich sytuacji można uniknąć edukując siebie i dziecko!
█ O CZYM JESZCZE TRZEBA PAMIĘTAĆ?
▌Czas i obowiązki
Pies to dodatkowy obowiązek dla ciebie: dbanie o zdrowie, wyżywienie, wychowanie i organizację wolnego czasu. Dzieci powinny w tym uczestniczyć, ale nie podołają wszystkim obowiązkom!
Zdarza się (często), że początkowa fascynacja psem mija i rodzice zostają ze wszystkimi obowiązkami „na głowie”. Zastanów się czy masz na to dość sił i czasu?
▌Jeszcze raz o najważniejszym
Pies nie staje się automatycznie idealnym towarzyszem dla dziecka, tylko dlatego, że pochodzi z łagodnej i cierpliwej rasy. Trzeba go odpowiednio wychować.
Dzieci muszą być przygotowane na psa. Odpowiednio do swego wieku poznać odpowiednie jak się zachowywać, czego nie wolno robić, co może psu sprawić ból.
▌Dawkowanie dziecięcych obowiązków
Pamiętaj, że obowiązki dzieci muszą być dostosowane do ich wieku i możliwości. Małe dziecko nie poradzi sobie samo na spacerze z dużym silnym psem. Nawet jeśli pies jest spokojny i posłuszny, zawsze może zdarzyć się coś nieprzewidzianego: głośny huk czy przebiegający kot.