
Zwichniecie rzepki to - najprościej rzecz ujmując - sytuacja, w której rzepka kolanowa jest niedorozwinięta, zbyt mała lub nie wchodząca we właściwe miejsce i nie blokująca stawu kolanowego.
Przyczyną, oprócz wrodzonego niedorozwoju kości, słabych wiązadeł i rozluźnienia ścięgien, może być także uraz mechaniczny, ale u psów zdarza się to stosunkowo rzadko.
Stopień schorzenia bywa zróżnicowany -od niewielkiego niedorozwoj-może być nawet niedostrzegalny , po stan ciężki, właściwie uniemożliwiający psu poruszanie się, gdyż przemieszczenie rzepki utrudnia rozprostowanie kolana i wywołuje silny ból.
Wyróżniamy trzy etiologicznie różne rodzaje zwichnięcia rzepki :
1. Nieprawidłowe położenie guzowatości kości piszczelowej, którą wyczuwa się nie pośrodku, a przesuniętą przyśrodkowo. Więzadło pośrodkowe rzepki ściąga w ten sposób rzepkę na stronę przyśrodkową.
Wada ta ma charakter wrodzony i dziedziczny, występuje najczęściej obustronnie u ras małych, a szczególnie u pinczerów karłowatych i maltańczyków.
2. Niedorozwój przyśrodkowego grzebienia rzepkowego kości udowej powoduje przemieszczanie się rzepki na stronę przyśrodkową.
Wada ta również ma charakter dziedziczny.
3. Pourazowe zwichnięcia - to już jest bolączka wszystkich psów, kotów, koni, ludzi i pozostałych żywych istot.
Badanie rentgenowskie po ukończeniu przez psa dwóch lat pozwala wykryć najmniejsze ślady niedorozwoju rzepek i zagłębienia kości, w której rzepka się porusza, nawet te niezauważalne przy badaniu paltacyjnym.
W wielu krajach i w licznych klubach istnieje obowiązek badania zwierząt hodowlanych pod katem prawidłowego rozwoju rzepek kolanowych i zwierzęta budzące najmniejsze wątpliwości są usuwane z hodowli (tak jest np. w USA, co w ciągu 8 zmniejszyło liczbę zwierząt dotkniętych schorzeniami rzepek o prawie 50%) W Polsce nie ma dotychczas obowiązku prześwietlania stawów kolanowych w kierunku zwichnięcia rzepek.
Ale z mojej krotkiej analizy hodowli zagranicznych wynika ze te badania sa coraz czesciej przeprowadzane u bernenczykow

Ponizej jeden z lepiej opisanych przypadku Flat Coated Retriever, ktore znalazlam w necie w jezyku polskim

http://rysiek.files.wordpress.com/2009/10/2006-2007.pdf
pozdr